Biserica si politica

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
diaconul_Catalin
Biserica si politica

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 08 Mai 2008, 09:10

Cu ocazia preluarii puterii de catre Dmitri Medvedev, Patriarhul Moscovei şi al Întregii Rusii, Aleksei al II-lea, oficiază o slujbă în Catedrala Bunei Vestiri de la Kremlin.
Unde aste limita de implicare reciproca a uneia in treaba celeilalte?
Ce s-a intamplat cu "traditia" domnitorilor de a avea ca prim sfatuitor un arhiereu?
Actiunea patriarhului Alexei al II-lea este mai mult decat rugaciune pentru "conducatorul tarii"?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde Florina » 08 Mai 2008, 14:36

Ultima oară modificat 08 Mai 2008, 14:41 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am introdus link-ul in text!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Mai 2008, 16:03

Hrostos a Inviat!

Va spun sincer ca nu stiu ce sa mai cred cand din intamplare il aud la TV pe Gigi Becali rostind la 2 cuvinte numele Lui Dumnezeu!?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde Florina » 08 Mai 2008, 16:11

Nu-s de acord cu multe mandrii ale lui, dar macar pentru binefacerile lui, asa mediatizate cum sunt, tot va avea o oarecare plata...


elena2008
Mesaje:16
Membru din:06 Mai 2008, 14:19

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde elena2008 » 09 Mai 2008, 10:40

nu stiu... poate ca ar fi mai bine clerul sa nu se amestece in politica...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde maria_andreea » 09 Mai 2008, 11:25

Hristos a Inviat!

Trebuie sa se amestece Elena caci ei sunt cei mai capabili sa rezolve problemele comunitati pt ca sunt in permanenta alaturi de oameni, alaturi de suferintele lor, ei le cunosc cel mai bine ori daca nu cunosti nevoia omului cum poti sa o satisfaci? Totusi trebuie sa fie o implicare cinstita, sincera si nu fatarnica...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 09 Mai 2008, 11:32

Ce s-a intamplat cu "traditia" domnitorilor de a avea ca prim sfatuitor un arhiereu?

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde Pr Constantin » 09 Mai 2008, 12:46

Din nou, personal, am o parere disctinta... luati-o ca atare.

Nu cred ca Biserica trebuie sa se implice in politic. De nici un fel. Eu prin Biserica si respectiv prin cler vad prelungirea (si prezenta) lucrarii Domnului in lume. Care nu ne-a parasit si e cu noi pana la sfarsitul veacului (ca asa zice). Eu aici vad misiunea ei: sa-l faca (aduca) pe Domnul accesibil tuturor, pe cat vrea fiecare sa se aproprie - respectiv Biserica sa fie in permanenta "stare de Hristos" - ca trup al Lui ce este.

Apoi, eu nu am gasit nicaieri in Evanghelii vre-o insinuare a Domnului de a fece politica.
Evreii tocmai de aceea nu l-au inteles: ca avea putere si nu se baga in "politica" - se asteptau de la El sa fie un conducator politic, sa preia "puterea", sa elibereze pe iudei de sub jugul Roman si sa Domneasca in veci cu ei (cu noi).

Hristos tocmai asta face. Ii elibereaza dar de sub jugul pacatului si domneste in veac cu noi.

Politicul (puterea) "jongleaza" cu statutul care il are fara a intelege ca totul e "de sus".

Si ca sa nu ma intind - concluzionez: Biserica trebuie sa ramana ceea ce este: "Stare Hristica". Sa nu se bage in politic.
Conducatorii tarii sunt buni sau rai dupa cum ingaduie Dumnezeu - in functie de popor. Apropierea "politicului" sau a "puterii" de Biserica trebuie sa se faca din partea "statului" catre Biserica si nu invers. Toate de la Dumnezeu.

Marturii: 1) Hristos se pleaca in fata lui Pilat fara a incerca sa-l "converteasca" - "Iisus a răspuns: N-ai avea nici o putere asupra Mea, dacă nu ţi-ar fi fost dat ţie de sus"
2) Sf. Imparat Constantin e "convertit" de Insusi Dumnezeu si dat poporului (Bisericii)

Deci, indiferent ca avem un "guvern" crestin sau nu toate de la Dumnezeu pentru pacatele mele.

O parere, nu dau sfaturi Bisericii (Doamne fereste-ma!).
Daca se dovedeste la Inviere ca am gresit sa nu ma spuneti... va rog!

Na, ca ma bag si in politica... :D
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde maria_andreea » 09 Mai 2008, 16:48

Hristos a Inviat!

Descrirea rolului si functiei Bisericii pe care ati facut-o este cea ideala, insa astazi cand marea parte a oamenilor (din pacate) aproape ca uita de ei in incercarea disperata de a avea un trai decent intr-o tara cu o economie modesta, cu niste salarii critice si niste preturi exorbitante oare mai poate Biserica sa se ocupe doar de partea spirituala (eu sunt constienta ca este suficient, insa poate ca altii nu gandesc ca mine)???
Oare daca cei care ne conduc au uitat de noi, nu ne mai iubesc, Biserica nu poate avea grija de noi si din acest punct de vedere, material???
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde elena -petra » 09 Mai 2008, 19:48

De unde pana unde atata interes politic pentru biserica? Este logic ca doar din dorinta de manipulare a oamenilor pentru a castiga viitoarele alegeri!

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde Dahnah » 11 Mai 2008, 11:15

Ce s-a intamplat cu "traditia" domnitorilor de a avea ca prim sfatuitor un arhiereu?
Eu cred ca aceasta practica e recomandabila, chiar si in zilele noastre (moderne), insa cu rol de sfatuitor. Adica un inalt al bisericii sa fie cumva parte din PR-ul conducatorului, caci de altfel el nu face cam nimic dupa capul lui, ci ceea ce este sfatuit.

Dar implicarea directa, si mai ales dupa noile conditii e un fel de talmes-balmes. Pai nici nu poate fi un candidat real, un oponent corect, caci nu are voie sa replice nimanui (conditie de baza in campania electorala), dar nici activitatea lui religioasa nu si-o poate implini pentru ca nu ii permite contextul. Atunci care e rostul implicarii directe? Sa dea un iz "sfant" politicii?

Am auzit la radio ca un preot de prin nu stiu ce sat a inceput sa isi faca "campanie" in biserica, iar aceasta nu e pe lista de Interdictii, asa ca ce sa-i faca? Nu e deplorabil? De ce sa se injoseasca atata si sa "spurce" lucrurile? Mai bine dihotomic: ori in politica dar dupa conditiile ei ori in afara lor. Nu se poate si cu dracu si cu Dumnezeu. Zice parca in Biblie, ca lui Dumnezeu nu ii plac lucrurile caldute, ori cald ori rece, ca de nu il vomita.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde mihailoss » 16 Mai 2008, 23:26


Nu cred ca Biserica trebuie sa se implice in politic.
Eu sunt de parere ca Biserica ar trebui sa se implice undeva, nu stiu daca in politica, dar cel putin ar trebui sa se tina cont si de parerea ei in deciziile si legile pe care le da statul...adica sa se tina cont mult mai mult. :) Se poate tine cont mult mai bine de parerea ta atunci cand esti implicat in politica, mai exact atunci cand esti la putere, cand esti intr-un partid...rezulta ca Biserica ar trebui fie pe undeva pe acolo. Biserica a gasit totusi o solutie in problema asta. A dat voie clerului sa candideze la posturile de primari, consilieri, etc, dar doar ca independenti, adica sa nu faca parte dintr-un partid anume. Si e cea mai buna solutie zic eu, a impacat si capra si varza :) Tin minte ce zicea un parinte la o conferinta: toate problemele cu care se confrunta omul sunt si probleme ale Bisericii. Daca omul are o problema ca nu gaseste paine la magazin sau ca e prea scumpa, atunci asta devine si problema Bisericii. Daca gazul se scumpeste si omul n-are bani sa-l plateasca..devine si asta o problema a Bisericii.

Si zic eu: daca toate problemele omului sunt si problemele Bisericii, atunci Biserica trebuie sa se implice si sa le gaseasca o rezolvare. La vremuri noi, solutii noi!
"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.."

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde elena -petra » 17 Mai 2008, 21:50

Biserica a gasit totusi o solutie in problema asta. A dat voie clerului sa candideze la posturile de primari, consilieri, etc, dar doar ca independenti, adica sa nu faca parte dintr-un partid anume. Si e cea mai buna solutie zic eu, a impacat si capra si varza :)
Ca independent inteleg sa nu faci propaganda politica la un anumit partid, nu?
Vino atunci la o slujba in Sibiu si sa vezi ca in loc de predica, ce campanie frumoasa fac preotii!,, Nu votati F.D.G.R. (Forumul German), votati PD! Si stii de unde vin ordinele acestea de propaganda pentru un anumit partid? Direct de la Mitropolie.

diaconul_Catalin

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 17 Mai 2008, 22:25

Rep.: Pãrinte, cum vedeti problematica implicãrii Bisericii în politicã?
Pãrintele Teofil: În primul rând, aici se mai pune o problemã. Ce întelegem prin Bisericã? Dacã prin Bisericã întelegem toti credinciosii Bisericii noastre, în cazul aceste nu poti sã zici cã Biserica nu se implicã în politicã, pentru cã credinciosii ei se implicã în politicã, nu? Într-un fel, eu as zice cã, dat fiind faptul cã oamenii care se angajeazã în politicã sunt totusi credinciosii Bisericii – în mãsura în care sunt sau mai sunt –, Biserica însãsi e reprezentatã în politicã. Nimai cã ãstia politici mai si mint. Pãi cine-i în Bisericã nu-i corect sã mintã... Mint pe oameni: "Cã uite, dacã ajung eu, fac asa si asa", si nu face. Cât s-o insistat atuncia, într-o vreme, pe coruptie, cã nu stiu ce. Pãi mai zice cineva acuma ceva de coruptie? Nimica.
Rep.: Stiti cã hotãrârea Sfântului Sinod a fost cã "clericii pot candida, numai ca independenti si numai cu aprobarea chiriarhului, pentru un loc în consiliile locale". De ce credeti cã s-a ajuns la aceastã variantã?
Pãrintele Teofil: Preotii, dacã tot candideazã, cu aprobarea ierarhului, atunci trebuie sã o facã numai ca independenti, ca sã nu intre în conflict cu altii. Apoi, în consiliile locale se presupune cã preotul ar putea tine echilibrul.
Rep.: Biserica Romano-Catolicã are poate uneori niste politici, niste atitudini mai clare, mai bine definite vizavi de problemele lumii. V-am spus de documentele emise anul trecut în Argentina si Statele Unite. Credeti cã s-ar putea face si în România ceva de genul acesta?
Pãrintele Teofil: Eu cred cã s-ar putea face dacã ar fi oamenii oameni... Dragã, Biserica trebuie sã se implice, dar nu direct. Adicã sã-si îndrumeze credinciosii. Dar sã te duci tu acolo în Parlament, preot, episcop ..., în sfârsit, eu nu cred cã e potrivit.
Rep.: Deci la nivelul ãsta al principiilor mai mult.
Pãrintele Teofil: Categoric. Cã noi nu suntem trãitori în pustie. Noi trãim aici cu oamenii si cu organele sociale si politice, si-atunci nu-i indiferent cine ajunge si ce face acela care ajunge.

PS: Draga Petra, unde e sibianca aceea discreta de pe la inceputurile forumului? O afirmatie cam directa, nu? Probabil, locuind acolo, stii mai multe decat noi.

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde elena -petra » 17 Mai 2008, 22:34


PS: Draga Petra, unde e sibianca aceea discreta de pe la inceputurile forumului?
D-le diacon Catalin,discreta sunt si acum, dar discreta doar atat cat tine de viata mea personala!
O afirmatie cam directa, nu? Probabil, locuind acolo, stii mai multe decat noi.
Nu stiu cum sa va spun dar nu eram singura in biserica, cand se facea propaganda. :lol:


Ps.Nu mi-am incadrat bine citatul,faceti dvs corectura va rog!
Ultima oară modificat 17 Mai 2008, 22:39 de către Anonymous, modificat de 2 ori în total.
Motiv: Modificat cu acordul autorului

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mai 2008, 11:33

Hristos a Inviat!

Elena si eu sunt din jud Sibiu si recunosc ca intr-o Duminica dimineata m-am rugat sa nu mi se vorbeasca despre politica la Biserica (cu o Duminica in urma avusesem o experienta mai neplacuta in aceasta privinta)...deci te inteleg.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde Dionysie » 18 Mar 2012, 15:55

Vaticanul este un stat bine informat, ai cărui credincioşi sunt bine "controlaţi" prin hulitoarea dogmă a "viacriatului" papei. Mai mult, clericii (nu ştiu dacă şi preoţii dar episcopii sigur) lui dobândesc automat cetăţenia Vaticanului prin investirea în treapta clericală.

Ca orice stat, Vaticanul trebuie să aibă şi un serviciu de informaţii externe, binecunoscută fiindu-i setea expansionistă. Constatând şi japonezii că adepţii BC din rândul conaţionalilor lor prestează asemenea servicii de spinoj, efectiv, au purces la .... masacrarea tuturor creştinilor. Apoi, împăraţii japonezi au ţinut închise graniţele Japoniei timp de 200 de ani. În foarte, foarte mare cam aşa au stat lucrurile.

Acum, masoneria fiind o organizaţie suprastatală, ce "decapitează" din umbră orice stat, reuşind prin cozile ei de topor să subjuge statul parazitat prin racolare de adepţi (cărora li se prezintă o mulţime de scopuri nobile pe lângă anumite avantaje), evident că reprezintă (sau reprezenta) un pericol şi pentru Vatican. Şi în această situaţie, nu ne miră faptul că papa, cu "ale lui trei coroane puse una peste alta", a fost călacat pe "bătături".
Atât timp cât francmasoneria era o ameninţare reală la adresa supremaţiei a papalităţii, pe plan lumesc, era normal ca să fie luate măsuri de austeritate, drastice. Dar când au devenit dintre ei masoni, nu s-au mai dat în lături.
Nu ştiu, poate nu aţi înţeles sau poate nu ştiţi, dar Masoneria nu este doar o organizaţie care vrea decapitarea oricărui stat, din umbră, dar vrea şi decapitarea Bisericii lui Hristos, adică ruperea acesteia de Capul ei care este Iisus Hristos. Poate nu ştiţi ce ură poate avea această organizaţie împotriva Bisericii lui Hristos şi de câte sute de ani conspiră, mai în umbră mai la lumină, împotriva Bisericii. Este adevărat că principala ţintă a ei a fost Biserica Catolică, însă nici Bisericile Ortodoxe nu au fost scăpate din vedere. Există infiltrări inclusiv în Biserica Ortodoxă, şi chiar printre ierarhi; nu ştiu dacă şi la ora actuală, dar în trecut au fost cazuri, cum a fost Irineu Mihălcescu care a dezertat mai apoi şi a scris chiar împotriva Sectei. Secta (Masoneria) are multe strategii de luptă împotriva Bisericii Catolice şi împotriva Bisericii Ortodoxe iar una dintre ele este chiar infiltrarea cât mai la vârful Bisericii pentru a pune mâna pe putere în Biserică şi a lua decizii şi a conduce Biserica în altă direcţie decât la Hristos. Unul dintre scopurile lor este chiar instaurarea urâciunii pustiirii în locul cel sfânt şi sabotarea misiunii mântuitoare şi conducătoare a Bisericii lui Dumnezeu. Altfel spus, mă îndoiesc că conflictele dintre catolicism şi masonerie se reduc la raţiuni de ordin strict politic sau material, ci au în spate raţiuni spirituale foarte profunde, aşa cum şi agresiunea Masoneriei la adresa Bisericii Ortodoxe are în primul rând tot raţiuni de ordin spiritual, pentru că războiul pe care această sectă îl duce împotriva Bisericii este în primul rând şi prin excelenţă unul spiritual.
Mai departe nici eu nu mă amestec în politică.
Aici opinia mea este că sunteţi într-o eroare fundamentală. Şi nu mă refer strict la poziţionarea dumneavoastră personală, ci la opinia că în genere Biserica nu are a se amesteca în politică, şi în societate în general. Este drept că Biserica nu poate face orice şi oricum politică, însă cred că este o greşeală fundamentală această lipsă de implicare. Dealtfel nu cred că este nici poziţia BOR pentru că spre exemplu în 1937 BOR a luat atitudine clară şi a condamnat Secta luând şi măsuri de ordin practic foarte clare şi chiar cu implicaţii politice, şi din câte ştiu până în ziua de astăzi nimeni nu a anulat respectiva decizie a BOR luată în urma studiului ÎPS Nicolae Bălan al Ardealului şi prin urmare se poate considera că ea este încă în vigoare.

Apropo pr Haralambie, lăsaţi nu vă implicaţi dumneavoastră şi nu se implice creştinii, lăsaţi că se implică oamenii Sinagogii Satanei şi uitaţi-vă unde a ajuns creştinătatea, uitaţi-vă în ce hal a ajuns şi ce perspective ne aşteaptă. Dezastrul în care suntem se datorează şi lipsei de implicare politică, socială, economică, civică, culturală, mediatică a creştinilor ortodocşi; nu mă refer strict la preoţi pentru că nu ştiu dacă ei ar trebui să se implice direct în politică (asta neînsemnând că nu ar trebui să aibă o implicare indirectă), ci la ceilalţi credincioşi ai Bisericii.

Ca o observaţie colaterală este de observat ignoranţa care caracterizează pe mulţi creştini ortodocşi, atât dintre mireni cât şi din cler faţă de astfel de probleme, ignoranţă şi nepăsare care, mai ales în ziua de azi când pericolul este atât de mare şi încă mai există o oarecare libertate de comunicare pe internet, este impardonabilă mai ales în ceea ce îi priveşte pe clerici. Aş vrea să înţelegem că Dumnezeu are aşteptări mult mai mari de la noi deci.
Ultima oară modificat 09 Apr 2012, 10:02 de către Dionysie, modificat de 2 ori în total.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde Dionysie » 24 Mar 2012, 21:54

Aş vrea să îi asigur şi pe cei doi şi pe alţii, mai mult sau mai puţin ca ei, că îmi dau seama că şi tăcerea, băgatul capului sub pământ, este o formă de răspuns şi una chiar foarte grăitoare. E drept că unii în general este mai bine să tacă mai ales dacă nu le prea dă Dumnezeu ce să vorbească. Şi poate că este o ispită în ceea ce am scris.

În general când vine vorba despre astfel de lucruri, şi mai ales pe un forum public, probabil că cea mai bună strategie este tăcerea. Tăcerea pură şi simplă. Unii spun că ar fi chiar semn de înţelepciune. Având în vedere totuşi faptul că în multe probleme unui creştin ortodox (oarecare, nu neapărat preot) nu i se asigură nici un fel de "spate", de sprijin din partea nimănui şi în special din partea autorităţilor este firească atitudinea. Consecinţele sunt şi ele previzibile şi trebuie în mod evident ţinut cont de ele: în materie de politică plătesc plătitorii cu taxe, impozite iar uneori chiar cu libertatea sau cu libertăţi; în materie de religie plătesc "credincioşii", ceilalţi ştiind să se pună la adăpost, mai ales în caz de vreme rea.

Cu alte cuvinte: duceţi, băieţi, "tradiţia" mai departe.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Biserica si politica

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Mar 2012, 22:29

este de observat ignoranţa [faţă de problemele economice, sociale, politice] care caracterizează pe mulţi creştini ortodocşi, atât dintre mireni cât şi din cler faţă de astfel de probleme, ignoranţă şi nepăsare care, mai ales în ziua de azi când pericolul este atât de mare
Singurul lucru pe care-l putem face noi este să nu renunţăm la cultura noastră (inclusiv credinţa), dar noi şi la un lucru atât de la îndemână "dăm chics", mergem după trend.
Consecinţele sunt şi ele previzibile şi trebuie în mod evident ţinut cont de ele: în materie de politică plătesc plătitorii cu taxe, impozite iar uneori chiar cu libertatea sau cu libertăţi; în materie de religie plătesc "credincioşii", ceilalţi ştiind să se pună la adăpost, mai ales în caz de vreme rea.
Credincioşii trebuie să devină fără ghilimele şi vor fi şi ei sub adăpostul Duhului Sfânt.

PS: Nu vreau să exonerez pe nimeni, însă ceea ce propui tu (redobândirea puterii de decizie economică, socială, culturală) este o izolare de noul sistem, globalizarea, imposibilă din punctul meu de vedere. Ceea ce stă în puterea fiecăruia, de o importanţă deloc neglijabilă, este protejarea culturii.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron