Icoane pictate de puscariasi?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Icoane pictate de puscariasi?

Mesaj necititde Ioan Cr » 18 Iul 2010, 21:32

La Stirile ProTV Chisinau din seara de azi s-a vorbit despre "limitarea in miscare dar nu si in creatie" a celor detinuti in inchisorile Moldovei. Obiectele faurite in aceste conditii au fost expuse in public si puse spre vanzare. Printre ele erau si un numar de icoane. Ma intreb, care este valoarea duhovniceasca a unei astfel de icoane si daca exista cumva vreun set de reguli care sa valideze aceasta practica in biserica (amintindu-mi aici de strictetea iconografiei de la Lavra Pecerska, bunaoara). Ce poate transmite un asa suflet icoanei pe care o picteaza?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Icoane pictate de puscariasi?

Mesaj necititde hodor cristiuc » 18 Iul 2010, 21:49

Sufletul de puscarias,nu-l stie decat numai Dumnezeu,astfel ca nu putem sa stim daca nu cumva acei sau acel " puscarias"
s-a pocait de pacate . Poate dauna doar mediul de inchisoare si lipsa unui indrumator corespunzator.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Icoane pictate de puscariasi?

Mesaj necititde Ioan Cr » 18 Iul 2010, 22:00

Sufletul de puscarias,nu-l stie decat numai Dumnezeu,astfel ca nu putem sa stim daca nu cumva acei sau acel " puscarias"
s-a pocait de pacatele .Nu oricine are darul sa picteze icoane,insa trebuie sa nu uitam ca omul e supus greselii(mici si mari).
Asta e tolerabil atat timp cat obiectul respectiv nu devine obiect de cult, adica normativ. Cine poate raspunde pentru aceasta? Dvs tratati la fel o carte scrisa de un sfant si alta de un best-sellerist, pe acelasi subiect? Sa nu uitam ca Icoana in definitia Sf. Vasile este o "Biblie pentru necarturari". Va dati seama deci de enorma raspundere a artei respective.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Icoane pictate de puscariasi?

Mesaj necititde hodor cristiuc » 18 Iul 2010, 22:14

Daca icoana e facuta de un om bun,care are simtul raspunderii pt.ce a facut si mai ales pt.ce face in prezent,
e crestin ortodox,poate are si studii in pictura bisericeasca,mai poate constitui o problema?
ENorma raspundere pt. a picta icoane,este cu dar de sus,asadar poate si cel inchis sa aiba dar,daca traieste crestineste.
Important e sa nu carteasca impotriva lui Dumnezeu,ca si carturarii de demult.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 48 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron