Despre suferintele trupului

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
diaconul_Catalin
Despre suferintele trupului

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 08 Mai 2008, 18:18

Domnul ne da anumite suferinte spre mantuire... daca reusim sa le evitam nu inseamna ca refuzam Crucea personala?
Oare stim noi ce a pregatit Dumnezeu pentru fiecare din noi? Oare Dumnezeu se gandeste la individ? Oare suferinta unui batran este doar a lui, si nu si a celor care, iubindu-l, il ingrijesc, isi rapesc din propriul timp, sufera vazandu-i suferinta? Sa nu credem ca suferinta noastra este pentru propria mantuire. Iata o carte care lamureste parte din motivele suferintelor. Omul sufera pentru ca Adam a cazut si intraga natura a suferit pervertire. Suferim pentru ca asa a spus Iisus: In lume necazuri veti avea; dar indrazniti. Eu am biruit lumea. (Ioan XVI, 33). Si apoi, daca nu suferim, daca nu sunteti impovarati, cum vom ajunge la Hristos, caci El zice: Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni pe voi. Luati jugul Meu asupra voastra si invatati-va de la Mine, ca sunt bland si smerit cu inima si veti gasi odihna sufletelor voastre. Caci jugul Meu e bun si povara Mea este usoara. (Matei XI, 28-30)

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Despre suferintele trupului

Mesaj necititde JOAN » 08 Mai 2008, 20:13

Ce-ti trimite Dumnezeu ca incercare nu reusesti sa eviti,pentru ca ti-a fost dedicata cu rasplata mantuirii.Manifestarea Divina nu este in concordanta cu ratiunea si logica umana,de aceea trebuie sa ne purtam crucea cu multumire.Oricum Domnul stie ce ne trebuie si ce nu.sa cerem putere sa le petrecem nu sa le evitam.Suntem atleti sau ce altceva?Nu cere ispite si nu te vei mantui."ridica ispitele si nimeni nu se va mai mantui"-Nu le cauta nici cu lumanarea.Cu ascultare la duhovnic si cu rugaciuni la Dumnezeu si Maica Lui sa ne intareasca.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX