Despre bioenergie

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
florinbrasov
Mesaje:18
Membru din:17 Iun 2010, 22:57
Confesiune:ortodox
Despre bioenergie

Mesaj necititde florinbrasov » 31 Aug 2010, 08:40

http://www.crestinortodox.ro/carti-orto ... 82859.html
"Pe toti cati m-au intrebat daca e bine sa foloseasca bioenergie, le-am spus ca da. Daca el simte ca-l ajuta treaba asta poate sa se duca, ca nu-i de la vrasmasul, ii de la Dumnezeu. Numai ca eu personal n-am ajuns sa ma conving ca pe mine ma ajuta o treaba dintr-asta. Nu m-a ajutat cu nimic pina acuma.

Referitor la metodele de tratament ale unei boli, acceptati si credeti ca un crestin poate apela si la tehnici neconventionale cum ar fi homeopatia, acupunctura?

Sigur ca da. Sunt totusi mijloace de intremare a fiintei umane, de ce sa nu poata face apel la tot ceea ce se poate face pentru binele omului? Oamenii, in general, nu sunt inca obisnuiti cu chestiunea aceasta si se pot face si multe lucruri care sa-i insele pe oameni, se pot prezenta unii care au, stiu eu, practica aceasta de a ajuta pe oameni si de fapt o fac pentru bani sau pentru avantaje ale lor, nu pentru avantaje ale bolnavului. Pot fi si lucruri de felul acesta, insa, in general, acolo unde se duce omul are incredere ca poate fi ajutat, se poate duce si la acupunctura, si la bioenergie, si la orice unde poate cstiga un spor de bine pentru viata lui personala, asa cum te duci la un izvor de apa termala, la izvoare de apa minerala si te poti folosi de acestea, cam asa te poti duce si la un bionergetician, daca acela este om serios si daca simti ca ti foloseste la ceva interventia lui. "

Ce părere aveți despre asta?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre bioenergie

Mesaj necititde Florina » 09 Sep 2010, 22:59

Cine a scris bălăria asta? Ca nu e semnata!

Recomand citirea cărții "Oameni și demoni", de Părintele Rodion, capitolul bioenergie.

http://www.scribd.com/doc/9735420/Oameni-Si-Demoni

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre bioenergie

Mesaj necititde electric77 » 27 Sep 2010, 17:56

Bionenergia este de la Diavolul, de ce spun asta? pentru ca multi bioenergeticieni duc o viata lumeasca, in pacat, fumeaza, curvesc.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Despre bioenergie

Mesaj necititde dimitrie » 31 Dec 2010, 00:23

Bionenergia este de la Diavolul,...
Aveţi dreptate . Cunosc o familie care a practicat bioenergia. Între "binefacerile" acestei "ştiinţe" este şi aceea a uciderii pruncilor în pântecele mamei, printr-o simplă mângâiere pe deasupra burticii mamei. Aceştia mărturisesc lucruri greu de imaginat a ceea ce puteau face: provocarea de dureri în diferite regiuni/organe ale corpului printr-o simplă "concentrare", depistarea unor zone dureroase la persoane cu care nu au schimbat nici o vorbă, printr-o simplă constatare, pe care aceştia mi-au explicat-o ca şi mecanism. Şi iată ce mi-au zis: "Părinte, eu eram efectiv îndrăcit, şi dacă treceam pe lângă cineva care avea probleme de sănătate cauzate de lucrarea diavolească, diavolul din mine reacţiona la diavolul din acela şi eu ştiam exact unde îl doare pe respectivul. Niciodată nu am putut vindeca probleme de sănatae adevărate: reumatism, nevralgii, ulcere, ciroză, etc., lucru care ne-a pus pe gânduri. Un alt fapt ce ne-a pus pe gânduri a fost următorul: un Părinte pe nume Victor din Brăila, cu multă înţelepciune a încercat să ne convingă că ceea ce făceam noi era lucrare diavolească, şi acest sens ne-a propus să nu mai facem "vindecări" pe stradă ori pe aiurea căci nu e cuviincios (pentru că noi eram convinşi că ceea ce făceam era cu puterea lui Dumnzeu), ci în biserică. Însă, spre stupoarea noastră, în biserică deveneam neputincioşi.Alt fapt ce strecura îdoiala în sufletele noastre era acela că marii bioenergeticieni nu duceau deloc o viaţă morală, lucru ce nu le afecta nicicum bioenergia.Dar ceea ce ne-a determinat să părăsim această "lucrare", a fost momentul când am început să primim lecţii (ca unii ce eram foarte avansaţi) cu ajutorul cărora puteam ucide copii în pântece."
Aceştia fiind bineintenţionaţi, s-au tulburat în urma primei lecţii de acest gen şi au mers la Părintele Cleopa de la Sihăstria (ce era cunoscut în toată ţara pentru harul ce era în el), spre a-i cere sfatul. Părintele Cleopa le-a spus să se oprească atunci cât încă mai puteau, căci altfel aveau să se prăbuşească iremediabil. După întoarcerea acestei familii în sânul bisericii, dimpreună cu alţi "foşti" din Brăila, scuipau efectiv pe toate afişele electorale ale lui Mudava din Brăila. Căci aceştia ştiau de acum, cu ce slugă a satanei au avut de-a face.
Acum, familia de care vă vorbesc trăieşte retrasă într-un sat din Prahova, ducând o viaţă creştinească autentică, în pofida sărăciei. Tot ceea ce fac raportează la Dumnezeu şi la cum au umblat Sfinţii. Câteva ore pe zi compune programul lor de rugăciune şi şi-au antrenat şi copii în acest sens. Pentru mine şi soţia mea sunt un exemplu. Ambii au renunţat la tot ce mai înainte le aducea câştiguri facile. De subliniat este şi faptul că soţul doamnei era expert în artele marţiale, în care putea manifesta puteri neobişnuite, pe lângă tehnicile de luptă fizică pe care le stăpânea bine. Dar şi aici puterea ce o avea era tot de natură demonică. Edificator în acest sens este ceea ce mi-a spus: "Părinte, dacă recurgeam la tehnici de concentrare înaintea unui exerciţiu, devenam de neîvins. Spre exemplu: îmi închipuiam că din pământ ieşea un şuvoi puternic de apă care îmi pătrundea prin picior şi mai apoi îmi ieşea din corp prin mână. Ei, în timpul acestei concentrări, ţineam mâna respectivă întinsă şi 6 oameni nu erau în stare să mi-o flexeze..."
Poate v-aţi lămurit cât de cât. Dacă vreţi să le faceţi o vizită, am să vă pun în legătură dacă şi dumnealor se pun de acord. Nu veţi regreta.
Ultima oară modificat 01 Apr 2011, 21:46 de către dimitrie, modificat 1 dată în total.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Despre bioenergie

Mesaj necititde Administrator3 » 12 Ian 2011, 22:45

Bionenergia este de la Diavolul, de ce spun asta? pentru ca multi bioenergeticieni duc o viata lumeasca, in pacat, fumeaza, curvesc.
La fel treiesc si multi clerici si multi directori de banci si sefi de state. Asta inseamna ca o credinta e de la dracu' pentru viata clericilor sau ca o banca e a satanei pentru cum traieste directorul ei sau ca o anumita tara e regatul necuratului pentru ca presedintele ei e curvar?

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Despre bioenergie

Mesaj necititde Administrator3 » 12 Ian 2011, 23:06

Reprezentand o parte a holismului, consider ca trebuie revizuit subiectul de aici

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Despre bioenergie

Mesaj necititde dimitrie » 16 Ian 2011, 02:20

http://www.crestinortodox.ro/carti-orto ... 82859.html
"Pe toti cati m-au intrebat daca e bine sa foloseasca bioenergie, le-am spus ca da. Daca el simte ca-l ajuta treaba asta poate sa se duca, ca nu-i de la vrasmasul, ii de la Dumnezeu. Numai ca eu personal n-am ajuns sa ma conving ca pe mine ma ajuta o treaba dintr-asta. Nu m-a ajutat cu nimic pina acuma.

Referitor la metodele de tratament ale unei boli, acceptati si credeti ca un crestin poate apela si la tehnici neconventionale cum ar fi homeopatia, acupunctura?

Sigur ca da. Sunt totusi mijloace de intremare a fiintei umane, de ce sa nu poata face apel la tot ceea ce se poate face pentru binele omului? Oamenii, in general, nu sunt inca obisnuiti cu chestiunea aceasta si se pot face si multe lucruri care sa-i insele pe oameni, se pot prezenta unii care au, stiu eu, practica aceasta de a ajuta pe oameni si de fapt o fac pentru bani sau pentru avantaje ale lor, nu pentru avantaje ale bolnavului. Pot fi si lucruri de felul acesta, insa, in general, acolo unde se duce omul are incredere ca poate fi ajutat, se poate duce si la acupunctura, si la bioenergie, si la orice unde poate cstiga un spor de bine pentru viata lui personala, asa cum te duci la un izvor de apa termala, la izvoare de apa minerala si te poti folosi de acestea, cam asa te poti duce si la un bionergetician, daca acela este om serios si daca simti ca ti foloseste la ceva interventia lui. "

Ce părere aveți despre asta?

Părintele Teofil Părăian susţinea că "Mudava tot cu puterea lui Dumnezeu vindecă". Au fost editate conferinţele lui de la Craiova într-o carte a editurii Mitropolia Olteniei, şi acolo scrie. E o părere ecumenistă. Cred că electric77, face diferenţa între taumaturgii creştini despre care Domnul zice în Evanghelii că nu-i cunoaşte (fie ei şi preoţi), şi "taumaturgii" păgâni. Dar ştiu eu? E mai bine să fiu mai precaut. Aveţi dreptate Părinte Petru.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 43 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX