Gânduri false şi urâte

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
antonyo
Mesaje:6
Membru din:17 Sep 2010, 18:38
Confesiune:ortodox
Gânduri false şi urâte

Mesaj necititde antonyo » 18 Sep 2010, 09:52

buna ziua .De ceva vreme am niste ginduri urite pe care le cred reale si imi provoaca multa frica .Tin sa mentionez ca aceste ginduri apar fara voia mea si eu le cred reale deci am credinta in ele .Aceste ginduri au un continut urit si plin de spaima adica :ca o sa orbesc ,ca o sa mor ,si alte ginduri tot asa de urite .Cind sint intr-o biserica sau manastire nu pot sa ma rog bine deoarece gindurile imi apar ,iar eu cred ca daca sint in biserica Dumnezeu le aude si poate sa le faca reale ,adica sa faca sa se intinple ce zice gindurile ,deoarece Dumnezeu auzindule ca sint de la mine sa creada ca eu le fac ,cu toate ca ,gindurile nu sint ale mele si nt ginduri false ,nu stiu de unde au aparut .Cind imi spun rugaciunea la fel aceste ginduri urite si false vin peste mine si imi produce multa frica deoarece cred ca Dumnezeu le aude in rugaclunea mea si sa le faca reale adica sa se intinple ce spun gindurile ,.Gindurile mele reale eu le stiu ,cind ma rog ma rog binecu voce tocmai sa nu se confunde gindurile false cu cele adevarate.
Dumnezeu stie care sint gindurile mele adevarate si cele false?
Ar putea dumnezeu sa faca sa se intinple ce spun gindurile mele false ,daca sint in biserica sau manastire sau cind ma rog ,adica ar putea sa le confunde cu cele adevarate si sa le creada adevarate?
Dumnezeu stie care sint gindurile false si care sint gindurile adevarate?
Pot sa trec peste aceste ginduri fara sa imi fie frica de ele?
Va rog frumos daca poate cineva sa ma ajute si pe mine sa gasesc credinta in Dumnezeu credinta de neclintit ,si nadejdea ,si dragostea ,ca nu pot sa le gasesc nu pot sa le am ,nu stiu cum sa fac sa le am sa am credinta. Va rog daca puteti saq-mi explicati si mie cum pot sa am credinta in Dumnezeu sau daca aveti materiale audio ,cd-uri ,sau daca stiti ceva carti care sa-mi intareasca credinta si nadejdea in Dumnezeu.
Dumnezeu se afla peste tot sau mai mult in biserici manastiri si alte locuri sfinte?
Va multumesc frumos si va rog sa ma ajutati

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: frica de ginduri false

Mesaj necititde Ioan Cr » 18 Sep 2010, 11:22

Dumnezeu stie care sint gindurile mele adevarate si cele false?
Nu numai asta, ci stie si de durerea ta, de frica ta si cu siguranta ti-a dat si mijlocul sa o infrunti. Dumnezeu are grija ca ispitele noastre sa nu fie peste masura puterilor noastre - asa scrie in Apostol.
Ar putea dumnezeu sa faca sa se intinple ce spun gindurile mele false ,daca sint in biserica sau manastire sau cind ma rog ,adica ar putea sa le confunde cu cele adevarate si sa le creada adevarate?
Dumnezeu nu este in nici un caz autorul raului. Daca ingaduie suferintele tale, asta numai pentru a te face mai tare in credinta. Trebuie sa ai incredere in iubirea Lui nemarginita - cum chiar zice prin gura Evanghelistului Ioan, ca ne-a iubit inca cand eram noi pacatosi.
Pot sa trec peste aceste ginduri fara sa imi fie frica de ele?
Poti si chiar trebuie. Daca recunosti ca sunt ireale, false - BUCURA-TE. Spune o rugaciune de multumire lui Dumnezeu care iti da aceasta trezvie.
daca stiti ceva carti care sa-mi intareasca credinta si nadejdea in Dumnezeu.
Biblia, Vietile sfintilor, Pateric. Foarte multe materiale (inclusiv audio si video) le gasiti pe pagina www.arhiva-ortodoxa.info
Dumnezeu se afla peste tot sau mai mult in biserici manastiri si alte locuri sfinte?
Sunt locuri in care NOI suntem mai aproape de El, nu El de noi, caci este pretutindeni.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

antonyo
Mesaje:6
Membru din:17 Sep 2010, 18:38
Confesiune:ortodox

Re: frica de ginduri false

Mesaj necititde antonyo » 19 Sep 2010, 10:24

Va salut cu respect .
Cind spun rugaciunea imi apar acele ginduri urite ,odata cu rugaciunea ,deci eu spun rugaciunea si acele ginduri urite apar si ele si spun si ele ce spun acolo....... si asta ma face sa cred ca Dumnezeu le aude ,si nu este bine ,si din cauza asta trebuie sa repet rugaciunea pina pot sa o zic fara acele ginduri ,dar degeaba ca gindurile nu se opresc.
Ce sa fac sa repet rugaciunea ,dar repet degeaba ca gindurile rele nu pleaca ,sau sa zic rugaciunea si Dumnezeu stie ca acele ginduri nu sint ale mele ,si imi asculta doar rugaciunea fara acele ginduri ,adica Dumnezeu nu ia in seama acele ginduri false care nu sint facute de mine dar totusi ma incurca?

antonyo
Mesaje:6
Membru din:17 Sep 2010, 18:38
Confesiune:ortodox

Re: frica de ginduri false

Mesaj necititde antonyo » 19 Sep 2010, 10:29

stie cineva vreo carte despre ginduri urite ,ginduri false care ma incurca in credinta mea fata de Dumnezeu?
despre cum sa lupt cu aceste ginduri false ,urite?
si cum sa am curaj in fata acestor ginduri si sa pot sa le ignor si cum sa fac sa le ignor ,mentionez ca am gindurile mele bune reale pe care le fac eu ",dar sint si astea false de care vreau sa scap ,pe care nu le fac eu ,au venit nu stiu de unde?
multumesc mult

antonyo
Mesaje:6
Membru din:17 Sep 2010, 18:38
Confesiune:ortodox

Re: frica de ginduri false

Mesaj necititde antonyo » 19 Sep 2010, 10:38

se poate ca Dumnezeu sa auda aceste ginduri false si sa le creada reale ,adica sa creada ca sint facute de mine ,si sa faca sa se intinple aceste ginduri false?
imi cer scuze de intrebarile astea ,dar caut si eu realitatea
multumesc

antonyo
Mesaje:6
Membru din:17 Sep 2010, 18:38
Confesiune:ortodox

Re: frica de ginduri false

Mesaj necititde antonyo » 19 Sep 2010, 10:53

pe acet forum are chat ? si cum pot sa ajung la el

antonyo
Mesaje:6
Membru din:17 Sep 2010, 18:38
Confesiune:ortodox

ginduri false

Mesaj necititde antonyo » 19 Sep 2010, 11:18

va rog sa-mi spuneti si mie unde scrie in biblie despre ginduri false ,adica ginduri care nu sint facute de mine apar ele aiure nu stiu de unde ,si daca putem sa le ignoram ,sau sa avem curaj in fata lor ,deci sa nu cred in aceste ginduri sa nu imi fie frica de ele ,sa cred in Dumnezeu cind apar aceste ginduri false?
si unde scrie in biblie despre frica?
si unde scrie in biblie despre curaj?
mentionez ca nu prea ma pricep la religie cu toate ca sint setos de credinta si nadejdea in Dumnezeu ,dar nu prea stiu cum sa le gasesc
multumesc

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: ginduri false

Mesaj necititde Ioan Cr » 19 Sep 2010, 11:30

va rog sa-mi spuneti si mie unde scrie in biblie despre ginduri false ,adica ginduri care nu sint facute de mine apar ele aiure nu stiu de unde ,si daca putem sa le ignoram ,sau sa avem curaj in fata lor ,deci sa nu cred in aceste ginduri sa nu imi fie frica de ele ,sa cred in Dumnezeu cind apar aceste ginduri false?
si unde scrie in biblie despre frica?
si unde scrie in biblie despre curaj?
mentionez ca nu prea ma pricep la religie cu toate ca sint setos de credinta si nadejdea in Dumnezeu ,dar nu prea stiu cum sa le gasesc
multumesc
Intrebare: te impartasesti des? Cand te-ai marturisit ultima data?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: ginduri false

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Sep 2010, 12:12

Unde să găseşti în Biblie experes despre gânduri nici eu nu ştiu să-ţi spun, însă...
deci sa nu cred in aceste ginduri sa nu imi fie frica de ele ,sa cred in Dumnezeu cind apar aceste ginduri false?
Sigur. Acestea vin ca să ne ducă la deznădejde, să ne descurajeze, să ne întristeze. Sunt curse ale celui viclean care vrea să ne doboare. Trebuie să ne dovedim bărbăţia şi curajul stând drept (neclintiţi) în faţa lor cerând ajutorul Lui Dumnezeu cu toată inima noastră.

Un sfat: nu încerca să le cercetezi. Treci de ele ca şi cum nu ar fi. Dacă te rogi şi îţi vin continuă să te rogi, dacă discuţi cu cineva şi îţi vin continuă să discuţi, dacă înveţi continuă să înveţi respingându-le cu un strigăt calm la ajutorul Lui Dumnezeu şi atât.

Curajul este în fiecare trebuie doar să-l punem în practică.

Curaj! :)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: frica de ginduri false

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Sep 2010, 12:29

se poate ca Dumnezeu sa auda aceste ginduri false si sa le creada reale ,adica sa creada ca sint facute de mine
Dacă tu şti că nu sunt "făcute" de tine cu atât mai mult ştie El care te-a creat, ţi-a dat viaţă, ţi-a dat cuget etc.
... si sa faca sa se intinple aceste ginduri false
Realizarea acestor gânduri false stă în puterea ta. Dacă tu le accepţi, poposeşti asupra lor şi le acorzi atenţie încet, încet ele "se vor întâmpla", dacă nu vor trece ca şi cum nu au fost.

O carte pe care am primit-o şi eu ca recomdare şi este bună, însă tu eşti cartea, tu ( cu ajutorul unui duhovnic bun) trebuie să te cercetezi şi să vezi unde este problema, când au început să apară, din ce motiv.

Sfat: preotul meu mi-a spus să fac metanii atunci când apar. De asemenea e recomdată şi o activitate mai intensă care să nu le de-a ocazia să apară, însă încearcă să cultivi o inimă smerită, curată pt că nu solicită atât de mult efort şi e cel mai eficient remediu.

Curaj! :)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: frica de ginduri false

Mesaj necititde Pr Haralambie » 19 Sep 2010, 16:06

Va salut cu respect .
Cind spun rugaciunea imi apar acele ginduri urite ,odata cu rugaciunea ,deci eu spun rugaciunea si acele ginduri urite apar si ele si spun si ele ce spun acolo....... si asta ma face sa cred ca Dumnezeu le aude ,si nu este bine ,si din cauza asta trebuie sa repet rugaciunea pina pot sa o zic fara acele ginduri
Da asa este Dumnezeu le aude si nu este bine ,repetarea rugaciunii este f buna ,asa faceti...
,dar degeaba ca gindurile nu se opresc.
Dragul meu este f important timpul de inafara rugaciunii la ce anume se gindeste mintea ta si ce anume cultivi in acel timp si asta pt ca activitatea noastra de peste zi se reflecta in timpul rugaciunii.
Gindurile sunt cu neputinta sa se opreasca vreo data si noi nu trebuie sa incercam sa le oprim ci doar sa le schimbam din ginduri rele in ginduri bune ,pt aceasta este nevoie de un duhovnic priceput care sa va cunoasca f bine, la care sa va marturisiti starea sufleteasca,de un program adegvat/corespunzator de activitate a mintii si nu numai in tot timpul .
Trebuie sa mai stim ca sunt ginduri si de la demoni si ii lupta in special pe incepatori care nu au experienta pt ai arunca in deznadejde sau daca nu macar in descurajare ,nu tr sa ne speriem de ele .
In cartea Scara Raiului ,la capitolul despre hula, sf Ioan scararul spune ca astfel de ginduri de la demonul hulei le vin uneori chiar si slujitorilor sfintului altar chiar in momentele cele mai importante ale slujbelor cind se afla in fata sfintei mese,mai departe ne invata sa le ignoram ,sa nu le bagam in seama ,ca daca vor vedea ca raminem indiferenti se plictisesc si pleaca singuri demonii :)
Daca gindurile au putere asupra mintii si o robesc atunci trebuie marturisire.
Rugaciunea mintii facuta permanent insotita de necontenita trezvie(atentie a mintii) si de asceza corespunzatore stabilita de biserica impreunata cu un program intens de studiu al sf scripturi si alte carti ortodoxe ale sf parinti o sa va imbunatateasca f mult calitatea gindurilor.
Ce sa fac sa repet rugaciunea ,dar repet degeaba ca gindurile rele nu pleaca ,sau sa zic rugaciunea si Dumnezeu stie ca acele ginduri nu sint ale mele ,si imi asculta doar rugaciunea fara acele ginduri ,adica Dumnezeu nu ia in seama acele ginduri false care nu sint facute de mine dar totusi ma incurca?
Rugaciunea cu astfel de ginduri nu este curata ,trebuie sa va straduiti pina o sa ajunga curata!
Cine vrea sa ajunga la curatia mintii si a inimii dupa ce sau murdarit cu pacate dupa botez -fapt indispensabil pt a face din nou harul primit de la botez lucrator-au nevoie sa aplice metodele de psihoterapie stabilite de biserica si aratate de sfinti din experienta personala.
A pus Ioan Croitorul o intrebare foarte esentiala la care inca nu ati raspuns in celalalt topic, astept si eu acelasi raspuns ,altfel pierdem timpul fara rost.
Ultima oară modificat 19 Sep 2010, 16:26 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: frica de ginduri false

Mesaj necititde Pr Haralambie » 19 Sep 2010, 16:25

stie cineva vreo carte despre ginduri urite ,ginduri false care ma incurca in credinta mea fata de Dumnezeu?
despre cum sa lupt cu aceste ginduri false ,urite?
si cum sa am curaj in fata acestor ginduri si sa pot sa le ignor si cum sa fac sa le ignor ,mentionez ca am gindurile mele bune reale pe care le fac eu ",dar sint si astea false de care vreau sa scap ,pe care nu le fac eu ,au venit nu stiu de unde?
multumesc mult
Se poate citi:'' Viata duhovniceasca si cum o putem dobindi''si ''Viata Launtrica'',ambele de sf Teofan Zavoritul ,''Psihoterapia ortodoxa'' de Hieroteos Vlachos,toate 3 carti,este buna si ''Razboiul nevazut''si ''paza celor cinci simtiri''de sf Nicodim Aghioritul ,''Experiente Ascetice ''de sf Ignatie Briancianinov tote 4 volume sau am vazut ca au aparut acum toate intr-un singur volum.
pt a intelege si deslusi ce-i cu gindurile astea si pt a scapa de ele este nevoie de ,cunostinte f multe din multa citire ,aj Lui Dumnezeu dobindit din rugaciune si sf Taine si rabdare ,sfintii au dobindit usurare si pace a mintii dupa multi ani de nevointe duhovnicesti ,nu toti, uni au primit mai repede ,dupa silinta fiecaruia.
Cu mult respect.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: frica de ginduri false

Mesaj necititde esenin » 19 Sep 2010, 19:16

Antonyo,

Imi permit si eu sa intervin, desi toate sfaturile anterioare sunt toate bune. Ceva foarte important: Daca le resimtiti ca pe ceva ce NU va apartine, ce nu este "produs" de dumneavoastra insiva, duceti-va si la un psiholog. Nu este absolut nicio rusine. Fiti sincer cu el si lasati-va ghidat, caci trebuiesc facute si lucruri pamantesti, pe care ei le cunosc. Nevasta-mea are aceasta meserie, si am auzit de multe astfel de intamplari. Daca va rugati: rugaciunea sa nu devina exaltare (speranta exaltata), recuperati-va capacitatea de a va RECULEGE inainte, de a va concentra in calm (presupun ca ati pierdut-o, nu ?) Altfel va rugati degeaba.
La "tehnica" rugaciunii: gandul injurios care se suprapune peste rugaciune, intr-adevar nu este al dumneavoastra. Ioan Damaschinul spune ca nu este pacat cand el VA VINE IN MINTE, ci doar daca il insotiti. O tehnica, atunci cand el apare, este sa-l priviti in fata (la propriu, nu ca ar avea fata ci ptr ca este o fiinta), si sa-i spuneti "NU". Simpla aparitie a gandului nu este pacat (dar e semnul posesiunii). Insotirea lui este, insa.
Nu va rugati umilindu-va, ci cu demnitate (nu cu fudulie insa) si veneratie. Inainte de a incepe rugaciunea, spuneti "Tata, care ma asculti in ascuns, auzi-ma" (este sfatul pe care-l da chiar Iisus). Este vorba de alt "Tata", nu de al dumneavoastra, cel trupesc. Creati-va in sine sentimentul de fiu care cere, si apoi incepeti. INTELEGETI fiecare propozitie pe care o ziceti (de pilda intelegeti ce vrea sa zica "vie imparatia Ta")- nu bombaniti, dand din gura ca babele. Dumnezeu va va ajuta.

Uitasem: fiti TREAZ ! nu "dormiti in bocanci". Dormiti insa, noaptea. Faceti lucrurile ordinare de peste zi cu maximum de atentie. Nu fiti distrat. (Daca sunteti cititi degeaba toate cele recomandate).

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: frica de ginduri false

Mesaj necititde Ierodiacon » 19 Sep 2010, 20:07

pe acet forum are chat ? si cum pot sa ajung la el
http://teologie.net/chat.htm?mod=fset

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: frica de ginduri false

Mesaj necititde daniel tuduran » 20 Sep 2010, 09:11

Antonyo,

Imi permit si eu sa intervin, desi toate sfaturile anterioare sunt toate bune. Ceva foarte important: Daca le resimtiti ca pe ceva ce NU va apartine, ce nu este "produs" de dumneavoastra insiva, duceti-va si la un psiholog. Nu este absolut nicio rusine. Fiti sincer cu el si lasati-va ghidat, caci trebuiesc facute si lucruri pamantesti, pe care ei le cunosc. Nevasta-mea are aceasta meserie, si am auzit de multe astfel de intamplari. Daca va rugati: rugaciunea sa nu devina exaltare (speranta exaltata), recuperati-va capacitatea de a va RECULEGE inainte, de a va concentra in calm (presupun ca ati pierdut-o, nu ?) Altfel va rugati degeaba.
La "tehnica" rugaciunii: gandul injurios care se suprapune peste rugaciune, intr-adevar nu este al dumneavoastra. Ioan Damaschinul spune ca nu este pacat cand el VA VINE IN MINTE, ci doar daca il insotiti. O tehnica, atunci cand el apare, este sa-l priviti in fata (la propriu, nu ca ar avea fata ci ptr ca este o fiinta), si sa-i spuneti "NU". Simpla aparitie a gandului nu este pacat (dar e semnul posesiunii). Insotirea lui este, insa.
Nu va rugati umilindu-va, ci cu demnitate (nu cu fudulie insa) si veneratie. Inainte de a incepe rugaciunea, spuneti "Tata, care ma asculti in ascuns, auzi-ma" (este sfatul pe care-l da chiar Iisus). Este vorba de alt "Tata", nu de al dumneavoastra, cel trupesc. Creati-va in sine sentimentul de fiu care cere, si apoi incepeti. INTELEGETI fiecare propozitie pe care o ziceti (de pilda intelegeti ce vrea sa zica "vie imparatia Ta")- nu bombaniti, dand din gura ca babele. Dumnezeu va va ajuta.

Uitasem: fiti TREAZ ! nu "dormiti in bocanci". Dormiti insa, noaptea. Faceti lucrurile ordinare de peste zi cu maximum de atentie. Nu fiti distrat. (Daca sunteti cititi degeaba toate cele recomandate).

1)Sunt de acord cu sfaturile lui esenin,cred ca mersul la psiholog sau chiar la psihiatru pot fi folositoare.Si eu m-am confruntat cu problema "gandurilor false" ba mai mult chiar mi se intampla de multe ori sa rostesc cuvinte pe care nu le gandeam si nu doream sa le rostesc.Din pacate psihologii si psihiatrii nu prea au cunostiinta de experienta sfintilor ci mai degraba sunt dezorientati de invatatura umanista,plecand de la premiza ca nu exista suflet si ca atare acesti pshilogi nu prea au ce sa trateze.Exista desigur si exceptii.
2)Eu cred ca la inceput nu strica nici rugaciunea bombanita.Rugandu-ne invatam sa ne rugam.Nu intotdeauna avem mintea libera insa rugandu-ne chiar si bombanit se intampla de multe ori sa ni se limpezeasca mintea.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: frica de ginduri false

Mesaj necititde esenin » 20 Sep 2010, 15:53

Accepta existenta sufletului, cei mai multi o accepta, in ziua de azi. Nu suntem in Franta, suntem in Est. Cei mai multi sunt credinciosi ortodocsi. Doar ca pe ei nu-i "doare" mantuirea sau altceva de ordin religios, ci doar situatia de moment, pentru care au si mijloace "tehnice", pe care biserica nu le are. Atat- nu vreau sa bat mai departe. Ceea ce se intampla cu omul nostru, ce semnaleaza el, poate fi semnul unei boli cunoscute (nu zic ca este, n-am competenta asta). Consultarea ii va da o sansa in plus, pe langa credinta. Despre rugaciune "bolborosita"....nu stiu....Sigur ca putem fi ascultati si asa. (...suntem si fara rugaciune dealtfel...stie ce se intampla in noi). Nu fac decat sa vorbesc de experienta mea. Poate ca nu e valabil ptr toti.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX