Exorcizarea

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Exorcizarea

Mesaj necititde electric77 » 29 Sep 2010, 19:33

Nu am gasit un topic asemanator, asa ca l-am creat pe acesta cu un subiect, zic eu, interesant. Daca are cineva experiente de acest gen, ne poate povesti, sau daca are cineva ceva interesant de spus legat de acest subiect, de ce nu si-ar asterne gandurile si observatiile aici?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Exorcizarea

Mesaj necititde protosinghel » 08 Oct 2010, 12:09

Propun să începem de aici.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Exorcizarea

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 22:08

Propun să începem de aici.
da`... numai ca nu apare nici un filmulet acolo!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Exorcizarea

Mesaj necititde protosinghel » 09 Oct 2010, 09:34

Propun să începem de aici.
da`... numai ca nu apare nici un filmulet acolo!
Am verificat şi merge.

politistul

Re: Exorcizarea

Mesaj necititde politistul » 08 Sep 2011, 18:50

Da,ce sa spun mi-a placut indemnul de la urma,adica sa aveti o viata cu Dumnezeu zi de zi si diavolul va fugi de la voi.Personal am asistat la 3 exorcizari,ultima am participat si eu rugandu-ma era in biserica penticostala din Corjeuti,Republica Moldova.Eu am avut un blestem in familie(s-a sinucis bunicul,mama si tata,eu avem ganduri de sinucidere) si am avut un duh necurat sub limba dar s-a facut o rugaciune si ungere cu untdelemn in numele Domnului Isus si am fost eliberat.Slava lui Dumnezeu!Prezbiterul din biserica noastra face rugaciuni de eliberare de duhuri necurate,s-a rugat in Africa Burundi pentru 7 vrajitoare si au fost eliberate.Vreau sa remarc un singur lucru cand se ruga pentru eliberarea unei vrajitoare duhul necurate spunea sa nu-l trimita in adanc ci in oamenii care nu se roaga in biserica.E important sa fi elberat,e important sa fi vindecat dar dupa aceea daca nu traiesti o viata dupa voia lui Dumnezeu DEGEABA,pentru ca vei petrece o eternitate in compania dracilor.
http://www.youtube.com/watch?v=TpiqyVcZyiE

Am crezut ca primesc putere spirituala din studiu,din efort propriu dar puterea spirituala vine de la Dumnezeu cand esti pe genunchi.
11 Îmbrăcaţi-vă cu toată armura lui Dumnezeu, ca să puteţi ţine piept împotriva uneltirilor diavolului.
12 Căci noi n-avem de luptat împotriva cărnii şi sângelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii care sunt în locurile cereşti.
13 De aceea, luaţi toată armura lui Dumnezeu, ca să vă puteţi împotrivi în ziua cea rea şi să rămâneţi în picioare, după ce veţi fi biruit totul.
14 Staţi gata, dar, având mijlocul încins cu adevărul, îmbrăcaţi cu platoşa neprihănirii,
15 având picioarele încălţate cu râvna Evangheliei păcii.
16 Pe deasupra tuturor acestora, luaţi scutul credinţei, cu care veţi putea stinge toate săgeţile arzătoare ale celui rău.
17 Luaţi şi coiful mântuirii şi sabia Duhului, care este Cuvântul lui Dumnezeu.
Efeseni,6

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Exorcizarea

Mesaj necititde electric77 » 11 Sep 2011, 13:55

asa este, aici se vede puterea spirituala a unei biserici (in ce masura are Duhul Sfant), daca se fac exorcizari avand rezultate verificabile (nu teatru ieftin).

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Exorcizarea

Mesaj necititde IOACHIM » 19 Sep 2011, 22:36

Da,ce sa spun mi-a placut indemnul de la urma,adica sa aveti o viata cu Dumnezeu zi de zi si diavolul va fugi de la voi.
. Personal am asistat la 3 exorcizari, ultima am participat si eu rugandu-ma era in biserica penticostala din Corjeuti, Republica Moldova. Eu am avut un blestem in familie(s-a sinucis bunicul,mama si tata,eu avem ganduri de sinucidere) si am avut un duh necurat sub limba dar s-a facut o rugaciune si ungere cu untdelemn in numele Domnului Isus si am fost eliberat.Slava lui Dumnezeu!Prezbiterul din biserica noastra face rugaciuni de eliberare de duhuri necurate,s-a rugat in Africa Burundi pentru 7 vrajitoare si au fost eliberate.Vreau sa remarc un singur lucru cand se ruga pentru eliberarea unei vrajitoare duhul necurate spunea sa nu-l trimita in adanc ci in oamenii care nu se roaga in biserica.
. Eu cred ca inca il mai ai, dar nu numai sub limba! O sa zici ca-s eu rautacios... da` chiar daca te doare trebuie sa stii adevarul ! Scapi de un drac mai mic si dai de unul mai mare, arhon! Asta e si cazul matale... te bucuri ca (ti se pare ca) esti sanatos si nu vezi ca in schimbul unei părelnice si trecatoare sanatati trupesti ti-ai vandut sufletul. Si te mai si lauzi cu asta....
. Cel mai mare drac e ala al ereziei. Un betiv sau un curvar se mantuieste prin pocainta, ca el se stie ca+i curvar si pacatos si-i pare rau, da` ereticu` se mandreste ca-i drept si cucernic si-i deja mantuit. Ce-o sa te mai miri!!! Si-ai sa-ntrebi de ce.... Cum , Doamne, nu ti-am slujit eu Tie_ nu m-ai vindecat Tu? Ca un traznet o sa cada sentinta. daca nu ti s-ar fi spus... pacat n-ai avea. Bucura-te tu acum, dar nu da vesnicia pe un blid de linte, fie el si cu vindecari miraculoase.
. Iar daca ai ravna si zel misionar mergi si fa misiune evanghelica printre musulmani. Atunci chiar o sa te cred!!! Vii pe forum si ne spui si noua, ne arati si poze.... poate macar de-acum o sa aiba si adunarea voastra martiri!!! La cata inflacarare si zel arati nu cred ca te mai temi acum de marturisire printre talibani şi muslimi in general!

politistul

Re: Exorcizarea

Mesaj necititde politistul » 20 Sep 2011, 07:51

Sunt un nimic si un nimeni fara Duhul lui Dumnezu in mine.Ce spuneti dvs.nu are temei biblic.De credinta mea sunt sigur pentru ca Dumnezeu imi vorbeste si vad semnele credintei pe calea pe care Dumnezeu mi-a aratat-o.Iubesc mult pentru ca mi s-a ieratat mult.Merg unde Dumnezeu imi spune si ma insoteste nu dupa mintea mea ci dupa Capul meu care este Hristos.Dumnezeu sa ma ajute ca toata viata sa marturisesc dragostea,maretia,bunatatea,credinciosia Sa .Daca Dumnezeu m-a facut un martor al lucrarii Sale eu sunt dator sa o marturisesc.Nu caut lauda oamenilor,nici altceva ci doar vreau sa indrept privirea,mintea si inima spre Cel ce a promis ca este cu noi prin Duhul Sfant Domnul Isus Hristos pentru ca El est cel ce da mantuire,pace,vindecare,binecuvantare,etc.Laudat sa fie Dumnezeu Tatal,Fiul si Duhul Sfant!

GeorgeChirita
Mesaje:52
Membru din:18 Apr 2012, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu si oamenii
Localitate:Piatra Neamt

Re: Exorcizarea

Mesaj necititde GeorgeChirita » 25 Apr 2012, 21:55

da de unde stii tu politistule ca a plecat cu adevarat diavolul? sau ca minunea era reala?! cercetati duhurile, spune Ioan Evanghelistul in epistola sa, voi ia scrie ce randuiala aveti ca sa fiti siguri ca Duhul Sfant e acela care lucreaza pe acolo, daca nu e sarlatanie, bineinteles! aveti ceva prin scrieri prin care sa va asigurati ca nu e diavolul? o randuiala a voastra?, da' sa nu-mi raspunzi cu citate din Biblie ca si diavolul a venit cu Biblia in mana la Hristos si atunci chiar ca nu ma obosesc sa-ti raspund. la ortodocsi rugaciunile sunt asa facute ca si cel mai incapatanat michiduta nu rezista sa se smereasca, sau sa marturiseasca pe Dumnezeu, si atunci stim cu cine avem de-a face. Daca vine vreun exorcist sau vindecator din asta pe la Piatra Neamt, anunta-ma din timp sa vin si eu sa ma lamuresc, dar nu ma plimba prin tara dupa congresele voastre, ca am lucruri mai bune de facut.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron