BUNURILE si AVEREA BISERICEASCA

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
BUNURILE si AVEREA BISERICEASCA

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 22:45

Mai ales acum... in contextul crizei si dezbaterilor pe tema asta m-am gandit ca e oportun sa vorbim si despre acest subiect!
Este bine ca Biserica sa detina bunuri si averi pamantesti? Aceste bunuri si averi pamantesti cui apartin, ale cui sunt ele de fapt?

Va astept!

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: BUNURILE si AVEREA BISERICEASCA

Mesaj necititde Florina » 08 Oct 2010, 22:58

Cred ca este bine ca Biserica sa dețină averi pentru a putea ajuta in vremuri de nevoie pe cei loviți. Asa s-a întâmplat și în istorie. In vremuri de foamete sau război, unde alergau oamenii dacă nu la Dumnezeu?

Ale cui sunt aceste bunuri? Ale lui Dumnezeu, asa cum e tot pământul. Oamenii sunt slugi care trebuie sa înmulțească talanții.

Sebastian
Mesaje:9
Membru din:25 Aug 2010, 14:32
Confesiune:ortodox
Localitate:Basarabia, Chişinău

Re: BUNURILE si AVEREA BISERICEASCA

Mesaj necititde Sebastian » 11 Oct 2010, 20:27

Personal, cred că nu e bine ca mănăstirile să aibă foarte mult pământ (zeci de hectare), animale, pentru că transformăm mănăstirea într-un fel de fermă. Călugării sunt puţini, nu are cine lucra tot pământul ăsta, iar uneori prellucrarea pământului devine ocupaţia principală, mai importantă decât rugăciunea, din păcate. În acest sens îmi place poziţia sf. Nil de Sora.
Totuşi cred că e bine ca şi mănăstirile şi parohiile de mir să dispună de anumite surse financiare mai serioase pentru a putea organiza agape pentru enoriaşi şi închinători dacă e cazul (mai ales dacă mănăstirea e departe de sat sau la parohie există un anumit grup de oameni mai nevoiaşi sau , atât mănăstirile cât şi parohiile, s-ar putea incadra în ajutorarea celor de pe la spitale şi închisori)
În acelaşi timp n-ar trebui să se ajungă în extrema luxului amenajării sf locaşuri.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: BUNURILE si AVEREA BISERICEASCA

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 21:15

dar Biserica nu are doar bunuri materiale!!!! Si in afara de bunuriile in sine... mai exista si drepturile privitoare la acele bunuri.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: BUNURILE si AVEREA BISERICEASCA

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 21:32

Cred ca este bine ca Biserica sa dețină averi pentru a putea ajuta in vremuri de nevoie pe cei loviți. Asa s-a întâmplat și în istorie. In vremuri de foamete sau război, unde alergau oamenii dacă nu la Dumnezeu?

Ale cui sunt aceste bunuri? Ale lui Dumnezeu, asa cum e tot pământul. Oamenii sunt slugi care trebuie sa înmulțească talanții.
- de acord. dar ce facem in anumite situatii? Poti sa spui ca Dumnezeu este proprietar al bunurilor bisericesti (sau al bunurilor in general)? Ce faci cand tre` sa mergi la tribunal?

- Daca admitem ca Hristos este proprietar inseamna sa-I atribuim calitati ce apartin persoanelor juridice si astfel sa fie socotit egal cu celelalte persoane legale, supus la drepturi si obligatii. Dar Dumnezeu e stapan al cerului si al pamantului...El nu poate fi marginit in manifestarile LUI, de legile omenesti!

deci cine e proprietar? Dumnezeu? Sfintii ? Biserica? Comunitatea bisericeasca?

Sebastian
Mesaje:9
Membru din:25 Aug 2010, 14:32
Confesiune:ortodox
Localitate:Basarabia, Chişinău

Re: BUNURILE si AVEREA BISERICEASCA

Mesaj necititde Sebastian » 11 Oct 2010, 22:30

IOACHIM scrie:
dar Biserica nu are doar bunuri materiale!!!! Si in afara de bunuriile in sine... mai exista si drepturile privitoare la acele bunuri.
Nu prea am înţeles ideea.. :?

Drepturile legate de bunuri trebuie să se incadreze în normele bunului simţ şi a legislaţiei ţării.

Sebastian
Mesaje:9
Membru din:25 Aug 2010, 14:32
Confesiune:ortodox
Localitate:Basarabia, Chişinău

Re: BUNURILE si AVEREA BISERICEASCA

Mesaj necititde Sebastian » 11 Oct 2010, 22:45

IOACHIM scrie:
dar ce facem in anumite situatii? Poti sa spui ca Dumnezeu este proprietar al bunurilor bisericesti (sau al bunurilor in general)? Ce faci cand tre` sa mergi la tribunal?
Din câte ştiu eu o parohie are statut de persoană juridică, cel puţin în ceea ce ţine de facturi. Asta înseamnă că nu un singur preot e proprietar sau o altă persoană anume din parohie, ci întreaga comunitate, nu? Nu mă pricep eu bine în toată chestia asta... Ştiu că la Chişinău, poate şi în toată R. M. cineva a venit cu ideea de a privatiza parohiile (eu eram copil pe atunci dar ţin minte că era mare zarvă. S-au colectat semnături pentru ca să se oprească toată prostia asta.)
Ştiu şi un caz foarte trist, când un lot pe care se construia o biserică a fost vândut pentru o sumă mare de bani (nu ştiu ce sumă anume), biserica a fost dărâmată iar pe acel loc, dacă nu greşesc eu, s-a construit o parcare. Mă întreb: cine a dirijat toată "afacerea"? Parohul?
Cred că ar trebui să incadrăm un preot în discuţia noastră, fiindcă preoţii ştiu toate nunţele legate de proprietatea unei biserici, parohii...
Totodată mi-ar fi interesant cum stau lucrurile în cazul unei mănăstiri...
Încă nu am auzit cazuri ca vreo parohie sau mănăstire să fie implicat în vreun proces anume legat de proprietate.
Cunoaşteţi anumite cazuri de acest fel?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: BUNURILE si AVEREA BISERICEASCA

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 22:48

IOACHIM scrie:
dar Biserica nu are doar bunuri materiale!!!! Si in afara de bunuriile in sine... mai exista si drepturile privitoare la acele bunuri.
Nu prea am înţeles ideea.. :?

Drepturile legate de bunuri trebuie să se incadreze în normele bunului simţ şi a legislaţiei ţării.
Corect! Dar problema e ceva mai complexa in ceea ce priveste Biserica si averile bisericesti! Ca sunt si bunuri sacre... si bunuri profane...; fungibile sau nefungibile... corporale si incorporale etc.
Cine e proprietarul lor, cum se instraineaza?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: BUNURILE si AVEREA BISERICEASCA

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 22:51

IOACHIM scrie:
dar ce facem in anumite situatii? Poti sa spui ca Dumnezeu este proprietar al bunurilor bisericesti (sau al bunurilor in general)? Ce faci cand tre` sa mergi la tribunal?
Din câte ştiu eu o parohie are statut de persoană juridică, cel puţin în ceea ce ţine de facturi. Asta înseamnă că nu un singur preot e proprietar sau o altă persoană anume din parohie, ci întreaga comunitate, nu? Nu mă pricep eu bine în toată chestia asta... Ştiu că la Chişinău, poate şi în toată R. M. cineva a venit cu ideea de a privatiza parohiile (eu eram copil pe atunci dar ţin minte că era mare zarvă. S-au colectat semnături pentru ca să se oprească toată prostia asta.)
Ştiu şi un caz foarte trist, când un lot pe care se construia o biserică a fost vândut pentru o sumă mare de bani (nu ştiu ce sumă anume), biserica a fost dărâmată iar pe acel loc, dacă nu greşesc eu, s-a construit o parcare. Mă întreb: cine a dirijat toată "afacerea"? Parohul?
Cred că ar trebui să incadrăm un preot în discuţia noastră, fiindcă preoţii ştiu toate nunţele legate de proprietatea unei biserici, parohii...
Totodată mi-ar fi interesant cum stau lucrurile în cazul unei mănăstiri...
Încă nu am auzit cazuri ca vreo parohie sau mănăstire să fie implicat în vreun proces anume legat de proprietate.
Cunoaşteţi anumite cazuri de acest fel?
Mai degraba... un jurist!
Da - parohia are statut juridic!
Nu - nu preotul e proprietar si nici comunitatea, fie ea si intreaga!
Despre cazul amintit de tine.... nu cunosc detalii.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: BUNURILE si AVEREA BISERICEASCA

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 22:54

Cred ca este bine ca Biserica sa dețină averi pentru a putea ajuta in vremuri de nevoie pe cei loviți. Asa s-a întâmplat și în istorie. In vremuri de foamete sau război, unde alergau oamenii dacă nu la Dumnezeu?

Ale cui sunt aceste bunuri? Ale lui Dumnezeu, asa cum e tot pământul. Oamenii sunt slugi care trebuie sa înmulțească talanții.
Ai dreptate - este bine!
Dar are voie? are dreptul asta? si pe ce temei? ca sunt unii care spun ca Bis. tre` sa fie saraca si in nici un caz bogata (ca bogatii nu intra in cer si bogatia te tine lipit de pamant iar Hristos si apostolii au fost saraci).

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: BUNURILE si AVEREA BISERICEASCA

Mesaj necititde Florina » 12 Oct 2010, 20:00

Biserica, în primii zeci de ani, primea averile celor care credeau și ii hrănea pe toți creștinii. Deci, poate fi bogata și sa aibă Duhul Sfânt atâta timp cât cheltuiește averea pentru hrănirea celor care își încredințează totul ei și pentru propășirea credinței în lume.

Cat despre faptul ca Dumnezeu e proprietar, cred ca e logic. Tot pământul este al Lui. Greu de explicat unui judecător. Știu ca lumește, averile sunt trecute pe numele unei biserici sau parohii. "Pământurile acelea sunt ale Mănăstirii X", se spune, deci juridic aparțin cuiva.

Daca ele sunt înstrăinate de Biserica? Nu ii vad prea bine pe cei care fac asa ceva. In urma cu sute de ani, când boierii și domnitorii își donau pământul Bisericii, lăsau cu limba de moarte sa nu fie înstrăinat pana la sfârșitul veacurilor. Unii poate sunt sfinți, și cu siguranță nu vor fi de acord ca pe pământul donat de ei și luat acum mănăstirilor sa se construiască hoteluri, discoteci, etc.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: BUNURILE si AVEREA BISERICEASCA

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 20:07

am vazut, nu de mult, niste comentariii facute de babuini precum Oreste care tocmai de asta se legau... ca bogatii nu intra in cer si bogatia te tine lipit de pamant iar Hristos si apostolii au fost saraci; Deci ce face Biserica? Cum raspundem sau mai ales cum argumentam?
Adica nu barbi... stiintific, academic.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: BUNURILE si AVEREA BISERICEASCA

Mesaj necititde IOACHIM » 01 Noi 2010, 21:07

de subiectul asta sunt legate si tema ctedraleo mantuirii neamului.... si dreptul/datoria bisericii de a avea/crea/infiinta o serie intreaga de institutii cum ar fi radio, tv, farmacii, spitale, cabinete medicale, brutarii, centre de pelerinaj etc etc.

DAR poate avea Hoteluri? restaurante? etc etc?


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX