Vassula

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:
Vassula

Mesaj necititde Dahnah » 12 Mai 2008, 09:41

Vreau sa va intreb ce parere aveti despre Vasuula si cine e in cunostinta de cauza sa imi spuna, daca poate, care e atitudinea Bisericii Ortodoxe (romane sau de pretutindeni) fata de ea. Am vazut ca unii catolici o aproba, altii nu sunt de acord cu ea pentru faptul ca Vassula a ramas ortodoxa, deci nu o pot vedea ca pe o "profeta". Eu auzisem de ea dar nu m-am pus pe cautate, dar acum am dat peste site.ul ei oficial si de asemenea pe youtube sunt mai multe prezentari in legatura cu activitatea ei.

Site: http://www.tlig.org/ (are optiuni pt. mai multe limbi)

http://www.youtube.com/watch?v=jzVi-t1zhEo
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

diaconul_Catalin

Re: Vassula

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Mai 2008, 20:00

Extras din filmuletul postat de tine (lucruri care ma fac sa o consider un fals profet, sau un profet al altei invataturi decat cea corecta):
1. botezata in credinta ortodoxa, maritata cu un lutheran
2. icoana din spatele ei este una catolica
Principalul pericol care pandeste ortodoxia, dreapta credinta, care umbla ca un leu cautand pe cine sa inghita, este globalizarea. Din punct de vedere religioas, globalizarea inseamna sincretist, amestec de credinte si religii. Din sincretizarea credintei, cel mai mult vor avea de pierdut cei ca au adevarul: ortodocsii, dreptmaritorii.
3. cand s-a maritat a incetat a mai merge la biserica.
Credinta crestina spune ca mantuirea in afara Bisericii nu exista, iar cine nu gusta din Tainele lui Dumnezeu nu va gusta nici imparatia Sa

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Vassula

Mesaj necititde Dahnah » 16 Mai 2008, 20:32

Merci mult pentru raspuns, eu chiar nu prea stiu ce sa cred despre aceasta Vassula, de aia am si postat subiectul. Ca a fost botezata ortodoxa, dar ca ea militeaza pentru unirea religiilor da, o spune si ea. Intr-adevar, poate fi un lucru riscant si dupa mine - imposibil, caci nimeni nu va renunta la ceea ce e al lui.

Daca tot suntem la capitolul Vassula, aveam o intrebare: ea spune ca scrierile ei sunt dictate de Iisus, dar adesea spune ca i-a vorbit Dumnezeu Tatal. Este posibil? Dumnezeu vorbeste si acum, dupa Noul Testament, oamenilor, legatura noastra cu El nu este doar prin intermediul lui Iisus? Sau se poate sa existe aceasta convorbire personala cu Dumnezeu Tatal?
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

diaconul_Catalin

Re: Vassula

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Mai 2008, 21:34

Discutia cu Dumnezeu este rugaciunea. Prin rugaciune, noi vorbim cu Dumnezeu, dar si Dumnezeu vorbeste cu noi. Mi se pare penibil sa spui ca iti dicteaza Dumnezeu ceva. Nici cartile Sfintei Scripturi nu sunt dictate, ci doar inspirate de Duhul Sfant. In fiecare carte a Scripturii se vede stilul literar specific unui anumit autor, unei anumite perioade. Dumnezeu nu dicteaza... nu are rost. El ne-a dat invatatura prin prooroci, iar apoi, venind, nu a stricat legea, ci a plinit-o (conform Matei V, 17: Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.) Ce rost are sa dicteze ceea ce a spus o data. Iar daca a spus ca vor veni prooroci mincinosi, asa va fi, caci in El nu este schimbare sau umbră de mutare (Iacov I, 17)

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Vassula

Mesaj necititde Dahnah » 16 Mai 2008, 22:07

Mi se pare penibil sa spui ca iti dicteaza Dumnezeu ceva. Nici cartile Sfintei Scripturi nu sunt dictate, ci doar inspirate de Duhul Sfant.
Multumesc pentru raspuns(uri), sunt de aceeasi parere si ma bucur ca am primit ajutor de folos in ghidarea unor idei. :)
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 75 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX