De ce nu etichetăm oamenii după potențialitate?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Re: De ce ???

Mesaj necititde dimitrie » 07 Mar 2012, 15:16

Pr. Haralambie mă bucur că mi-aţi răspuns mai detaliat. Apăraţi credinţa, dar nu uitaţi de iubire că dacă e iubire orice îţi este permis şi orice se înţelege.

PS: Astept şi eu sa ne lamuriti referitor la Sf. Ioan Gură de Aur că nici eu nu cred că a spus aşa ceva...
Ba, aşa a spus. Dar aici el nu elimină discernământul. Spre exemplu: Cuv. Paisie Aghioritul a avt două atitudini diferite când a auzit pe cineva hulind:

1) când cineva a vrut să-l omoare, în timp ce-l ştrangula cu mâinile pe P.Paisie, a zis: "Tu şi dmnezeii tăi!". Ce a făcut părintele: deşi acela era o namilă de om, părintele îndată l-a împins cu putere, trântindu-l la pământ, deoarece -zicea el- acela a hulit. Altădată, când un tânăr vrăjitor l-a imobilizat pe la spate şi i-a zis: "Ia să vedem, dacă te mai poate scăpa Arsenie de mine (Sf.Arsenie Capadocianul)!", bătrânul a făcut un simplu semn cu mâna, şi o putere nevăzută l-a trântit pe acela la pământ, deoarece -spunea el- acela hulise;

2) altă dată, cineva hulea intenţionat când îl vedea pe P.Paisie. Părintele ştiind aceasta, se făcea că nu-l aude, doarece ştia că dacă îi zicea ceva aceluia, acela avea să facă şi mai mare rău (nu mai ştiu ce anume), iar Părintele Paisie avea să dea răspuns la judecată pentru faptul că i-a dat ocazia aceluia să-şi umple sufletul de mai mari păcate.

Aşadar, discernământul este totul şi aici, iar contextul este indispenabil în înţelegerea corectă a spuselor cuiva (de multe ori), mai ales atunci când spusele aceluia pot lăsa loc la interpretări contradictorii.
(Vorba P. Haralambie: "Şi el, aruncând arginţii în templu, a plecat şi, ducându-se, s-a spânzurat ...", "Mergi şi fă şi tu asemenea!". :lol: )
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: De ce ???

Mesaj necititde esenin » 07 Mar 2012, 15:54

Dar UNDE a spus, oameni buni? eu am cautat ieri in ro, fr si en fraza asta, in mai multe versiuni sau cuvinte izolate din ea si NU EXISTA!
Exista doar cateva pe siteuri romanesti, fara a se indica niciodata sursa. Cum ortodoxia mai are cateva „citate” aiurea (d. ex: „urasc pacatul dar iubesc pe pacatos”), e natural si de buna credinta sa indicati si SURSA. Nu vi se pare?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: De ce ???

Mesaj necititde Pr Haralambie » 07 Mar 2012, 22:58

Dar UNDE a spus, oameni buni? eu am cautat ieri in ro, fr si en fraza asta, in mai multe versiuni sau cuvinte izolate din ea si NU EXISTA!
Dle esenin, aveţi răbdare, nu vă grăbiţi. Scrierile sfântului sunt imense.
S-ar putea în Puţul,să se găsească afirmaţia, dar nu-l am decât în format djvu, şi este mare cartea, are 64 de predici, trebuie timp pt căutare. Eu nu prea am timp, dacă vreţi căutaţi.
Dar nu în: Puţul şi împărţirea de grâu. Sunt 2 cărţi asemănătoare în denumire dar diferite în conţinut.
Dar până una alta vă dau ceva asemănător să vă îndeletniciţi prin care puteţi să-l înţelegeţi pe sfânt. Nu promit că am timp s-o fac pe-a secretara cu toate citatele.
Omilii la statui vol I, sf Ioan Gură de Aurhttp://www.ioanguradeaur.ro/538/predica ... re-statui/

12. Dar pentru că a venit acum vorba despre hulă, vreau să cer de la voi toţi o singură răsplată pentru această cuvântare: ca să-mi mustraţi pe cei care hulesc în cetate. Dacă auzi pe cineva hulind la răspântie sau în for, du-te la el şi dojeneşte-l; şi chiar dacă trebuie să-l loveşti, nu pregeta: izbeşte faţa lui cu palma, loveşte gura lui, şi sfinţeşte-ţi mâna ta prin această lovitură. Şi dacă te va învinovăţi cineva şi te va duce la judecată, nu te împotrivi; şi dacă judecătorul de pe tribunalul lui îţi va cere socoteală, spune-i fără sfială, că a hulit pe Regele îngerilor. Căci dacă trebuie pedepsiţi cei cari hulesc pe regele pământului, cu atât mai vârtos cei cari îl batjocoresc pe acela (al cerului). Este o fărădelege obştească, este o nedreptate care-i priveşte pe toţi şi îi e îngăduit orişicui să fie pârîtor. Să afle şi creştinii şi păgânii, că creştinii sunt mântuitorii cetăţii, epitropii, supraveghetorii şi învăţătorii ei, şi să afle acest lucru şi cei desfrânaţi şi stricaţi, că trebuie să se teamă de slujitorii lui Dumnezeu, pentru că, dacă altă dată mai încearcă să grăiască aşa ceva, să se uite mai întâi în toate părţile şi să se teamă şi de umbra lor, de frică să nu-i auză vreun creştin şi apoi să sară asupra lor şi să-i pedepsească cu străşnicie, N’ai auzit ce a făcut loan? A văzut pe un tiran stricând legea căsătoriei, şi fără sfială i-a spus în mijlocul pieţei: „Nu ţi-e îngăduit să ţii soţia fratelui tău Filip” (Marcu 6, 18). Eu însă nu te-am dus la tiran, nici la judecător, nici despre căsătorie nelegiuită, nici fiind vorba de tovarăşi de robie batjocoriţi, ci despre hulă faţă de Domnul pentru care îţi cer să pedepseşti pe cel de un rang cu tine. Dacă ţi-aş fi zis: „Pedepseşte şi îndreaptă pe regii sau judecătorii ce calcă legea, n’ai spune oare că am înnebunit? Şi totuşi loan a făcut aceasta, ceea ce înseamnă că lucrul nu e de loc peste puterile noastre. Acum cel puţin îndreaptă pe tovarăşul tău de robie, sau pe cel deopotrivă cu tine; chiar dacă e nevoie să mori, nu pregeta să îl dojeneşti; aceasta va fi pentru tine o mucenicie, pentru că şi loan a fost mucenic. Nu i s’a poruncit să aducă jertfă, nici să se închine la idol, ci şi-a pus capul pentru legile călcate în picioare; deci şi tu luptă-te pentru dreptate până la moarte, şi Dumnezeu se va lupta pentru tine. Sâ nu-mi spui vorba aceea răsuflată: „Ce are asta de-a face cu mine? Nu e nimic între mine şi el”. Numai cu diavolul n’avem a împărţi nimic, însă cu toţi ceilalţi oameni avem multe lucruri care ne leagă laolaltă. Căci ei se împărtăşesc din aceeaşi fire ca şi noi locuiesc acelaşi pământ, se hrănesc cu aceleaşi mâncări, au acelaşi Stăpân, au primit aceleaşi legi, sunt îmbiaţi la aceleaşi tunuri ca şi noi. Vorba ta e o vorbă satanică, o cruzime diavolească. Deci să nu spunem aşa ci să arătăm fraţilor grija care se cuvine. Eu însă un lucru vă fâgăduiesc şi vă chezăşuiesc vouă cu tot dinadinsul: dacă voi toţi, ce sunteţi de faţă, aţi vrea să vă îngrijiţi de mântuirea cetăţenilor oraşului acestuia, în scurtă vreme se va îndrepta toată cetatea, deşi numai foarte mică parte din ea e acum aici, o parte foarte puţin numeroasă ca mulţime, însă cuprinsă de cea mai mare evlavie. Să împărţim deci mântuirea fraţilor noştri; căci e de ajuns un singur om înflăcărat de râvna (credinţei), ca să îndrepte tot poporul .
Dacă sunteţi numaidecât interesat mai uitaţi-vă şi în cartea, Ne vorbeşte pr Cleopa vol 7, începutul paginii 55.
La sf Nicodim Aghioritul în Hristoiţia capitolul 155.
Şi mai sunt şi alte mărturii asemănătoare.
Exista doar cateva pe siteuri romanesti, fara a se indica niciodata sursa.
Asta nu înseamnă că nu-i adevărat ce se spune, chiar dacă nu au note.
Cum ortodoxia mai are cateva „citate” aiurea (d. ex: „urasc pacatul dar iubesc pe pacatos”),
Nu este aiurea, citiţi-l pe sf Ioan Hrisostomul la Tâlcuirea epistolei întâi Către Corinteni, omilia XXXIII, Pg, 353. Şi veţi vedea că aşa spune. Chiar dacă în alte părţi mai spune şi altfel.
Apăraţi credinţa, dar nu uitaţi de iubire că dacă e iubire orice îţi este permis şi orice se înţelege.
Nu chiar orice îţi este permis dacă ai iubire, dar, mai întâi este important să deosebim iubirea adevărată de cea mincinoasă care cochetează cu vrăjmaşii lui Dumnezeu.
Cu mult respect.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: De ce ???

Mesaj necititde esenin » 08 Mar 2012, 16:16

Unde este, in omelia XXXIII? am cautat de mi-au sarit capacele.
Omelia este: „iubirea este rabdatoare....(cap. XIII, pana la ver, 8)” ?
Sau nu nimeresc eu?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: De ce ???

Mesaj necititde Pr Haralambie » 08 Mar 2012, 19:21

Tâlcuire la epistola I Corinteni sf Ioan Gură de Aur, omilia XXXIII, pg 353. Editura Sofia Bucureşti, 2005.

Dar ce, zici tu, dacă vrăjmaşii noştri sunt şi Elini(pâgâni). apoi nu trebuie ai urî? A urî, da, însă nu pe dânşii, ci credinţa lor; nu pe om ci fapta lui cea rea, părerea lui cea stricată. Omul este lucrul Lui Dumnezeu, pe când rătăcirea este lucrul diavolului. De altfel şi iudeii erau hulitori şi prigonitori şi batjocoritori, şi grăiau mii de rele de Hristos; dar oare pentru aceasta îi ura Pavel?, el care iubea pe Hristos mai mult decât toţi? Câtuşi de puţin, ba încă îi şi iubea, şi toate le făcea pentru dânşii. Acum, de pildă, zicea: Bunăvoinţa inimii mele , şi rugăciunea cea către Dumnezeu, pentru dânşii este spre mântuire.(Romani10,1), iar altă dată spunea: că aşi fi poftit eu insumi a fi anathema de la Hristos pentru fraţii mei( Romani9,3)
Cu mult respect.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: De ce ???

Mesaj necititde esenin » 08 Mar 2012, 21:43

Oooo, parinte! Aveti aceeasi „logica” ca pr. dimitrie.
pai ce zice citatul?
„Urasc pacatul, dar iubesc pe pacatos”. e o opozitie aici: pacatos este OMUL, pacatul este fiinta duhovniceasca (nevazuta), care intra in om. Pe aia o urasti, nu pe bietul om, care se poate elibera de pacat, si nici nu esti in drept sa-l urasti caci SI TU ai pacat.
Dar pacatul tot ramane, ca fiinta duhovniceasca. UNDE GASITI CHESTIA ASTA IN CITATUL DUMNEAVAOSTRA?
Aceste cuvinte NU exista in biblie. Dumnezeu, sau vreun sfant, ceva, cineva, mentionat in biblie, n-a spus niciodata asta!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: De ce ???

Mesaj necititde Pr Haralambie » 08 Mar 2012, 23:30

Dle esenin, acesta de mai sus este citatul sfântului Ioan, nici un cuvinţel nu este al meu, înafară de trimiterea de sus.
Aţi întrebat unde există, pt că nu-l găsiţi, iar eu am repetat trimiterea şi am copiat şi citatul. Nu am crezut că nu vă daţi seama.
Noi am mai avut discuţii în care dvs aţi început să-l bârfiţi şi denigraţi pe sfânt, spers să nu se mai întâmple.
Trebuie să ştiţi că, sfântul arată multă compasiune şi iubire pt păgâni, eretici, pt oameni în general. Abundă cu îndemnuri în scrierile sale.
Cu mult respect.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: De ce ???

Mesaj necititde esenin » 08 Mar 2012, 23:34

Nu parinte, nu „denigrez” cand e corect, ESTE! Aveti dreptate, multumesc.

Nicoleta, sarutmana, nu pot sa raspund la mp ptr ca nu merge, cel putin ale mele nu merg. Vedeti ca in primul rand din citatul din Chrysostomul, dat de pr. haralambie, scrie ACELASI LUCRU. (Eu nu l-am vazut) Nu este zis cu atata eleganta ca „Urasc pacatul....etc” dar are acelasi sens. Ideea este ACEEASI. Nu omul, ci diavolul.

OLGA

Re: De ce ???

Mesaj necititde OLGA » 09 Mar 2012, 10:18

Pr. Haralambie mă bucur că mi-aţi răspuns mai detaliat. Apăraţi credinţa, dar nu uitaţi de iubire că dacă e iubire orice îţi este permis şi orice se înţelege.

PS: Astept şi eu sa ne lamuriti referitor la Sf. Ioan Gură de Aur că nici eu nu cred că a spus aşa ceva...
Ba, aşa a spus. Dar aici el nu elimină discernământul. Spre exemplu: Cuv. Paisie Aghioritul a avt două atitudini diferite când a auzit pe cineva hulind:

1) când cineva a vrut să-l omoare, în timp ce-l ştrangula cu mâinile pe P.Paisie, a zis: "Tu şi dmnezeii tăi!". Ce a făcut părintele: deşi acela era o namilă de om, părintele îndată l-a împins cu putere, trântindu-l la pământ, deoarece -zicea el- acela a hulit. Altădată, când un tânăr vrăjitor l-a imobilizat pe la spate şi i-a zis: "Ia să vedem, dacă te mai poate scăpa Arsenie de mine (Sf.Arsenie Capadocianul)!", bătrânul a făcut un simplu semn cu mâna, şi o putere nevăzută l-a trântit pe acela la pământ, deoarece -spunea el- acela hulise;

2) altă dată, cineva hulea intenţionat când îl vedea pe P.Paisie. Părintele ştiind aceasta, se făcea că nu-l aude, doarece ştia că dacă îi zicea ceva aceluia, acela avea să facă şi mai mare rău (nu mai ştiu ce anume), iar Părintele Paisie avea să dea răspuns la judecată pentru faptul că i-a dat ocazia aceluia să-şi umple sufletul de mai mari păcate.

Aşadar, discernământul este totul şi aici, iar contextul este indispenabil în înţelegerea corectă a spuselor cuiva (de multe ori), mai ales atunci când spusele aceluia pot lăsa loc la interpretări contradictorii.
(Vorba P. Haralambie: "Şi el, aruncând arginţii în templu, a plecat şi, ducându-se, s-a spânzurat ...", "Mergi şi fă şi tu asemenea!". :lol: )
Aşa ceva am fost şi eu nevoită să fac chiar dinainte de a ajunge la biserică şi chiar şi azinoapte. Azinoapte din cauza unei sticle de coca cola.. Eram aproape convinsă că, dacă le-aş fi spus adevărul nu l-ar fi crezut şi nu numai că m-ar fi făcut iar cum ştiu ei, pe mine şi pe toti pe care-i cred, dar atunci ar fi păcătuit nu pentru că nu au ştiut, ci pentru că nu au crezut. M-am gândit să am încredere în iubirea Lui şi să las totul în grija Lui, dar m-am gândit şi să am încredere că, dacă le spun adevărul, El ne ajută să fie totul bine (am mai incercat asta cu alte ocazii şi aşa a fost). Cum mă întâlnii cu mama îi spusei că de-acum cine mai bea pepsi si coca cola se face părtaş la păcatul de avort şi canibalism. Îmi zise că ar fi spus Dan Diaconescu, aşa cum a spus şi de nu ştiu ce margarină. Poate ar face Dumnezeu minunea cu ceilalţi, dar nu mai îndrăznesc eu.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron