`NOI CAND ????`

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:
`NOI CAND ????`

Mesaj necititde valy0017 » 14 Mai 2008, 11:58

`Patriarhia Moscovei confirmă noile sale intenţii de a nu participa la rugăciunile comune cu cei neortodocşi
În Biserica Ortodoxă Rusă, s-a declarat încă o dată că celebrarea slujbelor cu reprezentanţii altor confesiuni creştine, nu este posibilă. "Noi ţinem încă o dată să precizăm intenţia de a nu participa la rugăciunile comune cu non-ortodocşii.", a declarat celor de la Interfax secretarul Departamentului de Relaţii Internaţionale şi Ecleziale externe ale Patriarhiei Moscovei, părintele Alexandru Vasiutin. După părerea sa, această problemă devine de actualitate în vederea pregătirii întâlnirii generale din cadrul Conferinţei Bisericilor europene, programată pentru luna iulie 2009, la Lyon.`

Am luat de pe http://lacasuriortodoxe.over-blog.com/a ... 42461.html
Si acum mai am si intrebarea evidenta : Noi pana cand sa avem "pozitia concilianta" deja consacrata ?! Sa acceptam sa vina unu sa zica "asta are 3 dinti rupti si fata de bou" si sa nu ne simtim absolut deloc loviti in demnitatea nationala , diferita de cot sau de altceva ! Adica doare! Eu cred ca opozitia Rusiei este sanatoasa si binevenita in aceste momente de nebunie mondiala , internationala sau .... "Globala". Globalizarea asta trebuie lovita fix in FRUNTE.... ca un Goliat, iar Romania poate fi acel David - Sfantul pe care-l asteapta toate sufletele insetate de adevar.
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: `NOI CAND ????`

Mesaj necititde Florina » 14 Mai 2008, 12:04

Noi ne rugam sa fie cat mai curand momentul asta...

diaconul_Catalin

Re: `NOI CAND ????`

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 14 Mai 2008, 14:27

Desi pentru mine sursa citata nu prezinta nici o siguranta a stirilor postate, raspund:
Poate la urmatorul patriarh!

diaconul_Catalin

Re: `NOI CAND ????`

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 28 Mai 2008, 16:21

Se pare ca nu prea curand... avand in vedere noile evenimente petrecute cu unul din ierarhii nostri.

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: `NOI CAND ????`

Mesaj necititde Hrisanti » 28 Mai 2008, 16:31

Desi pentru mine sursa citata nu prezinta nici o siguranta a stirilor postate, raspund:
Poate la urmatorul patriarh!
Si eu am dubii la sursa citata, insa nadajduiesc sa fie adevarata stirea. Anul trecut patriarhul Moscovei a fost la Bruxelles si in fata Parlamentului European a pledat impotriva homosexualitatii si a altor imoralitati "politic corecte", moment retransmis si de televiziunea France 2 la o emisiune despre toate religiile. A avut acest curaj si aceasta demnitate pe care nu au avut-o multi inalti prelati ortodocsi, din pacate.
Si vorba ta, frate diacon, poate la urmatorul Patriarh !
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: `NOI CAND ????`

Mesaj necititde unsuflet » 28 Mai 2008, 17:43

In mod sigur o sa fie la urmatorul Patriarh...
Pacat ca nu putem sa-i cerem demisia actualului...
Pe motiv ca nu apara ortodoxia.
Se poarta de paraca nu vede si nu aude ce se intampla...
Parca n-ar fi Patriarh ortodox...parca nici n-ar fi Patriarh ortodox roman...
Ce sa mai zic, Dumnezeu sigur are grija de ortodoxie, pacat insa ca unii ierarhi o tradeaza...
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: `NOI CAND ????`

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Mai 2008, 19:07

Hristos a Inviat!
Pacat ca nu putem sa-i cerem demisia actualului...(patriarh ortodocs)
Poate la urmatorul patriarh!
Si vorba ta, frate diacon, poate la urmatorul Patriarh !
Noi ce facem in acest sop??? Noi cand??? ajungem sa nu mai asteptam sa faca ceilalti si pentru noi ceea ce trebuie sa facem si noi ??? Ne este usor sa aruncam vina pe cineva decat sa avem noi initiative.
Acum este randul meu sa intreb cu ce drept judecam noi patriarhul???

Iertare, dar mie mustrarea pe care mi-a facut-o diaconul Catalin atunci cand am judecat, in necunostinta de cauza, mi-a fost de un real folos!...acesta este si scopul mustrarii mele.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: `NOI CAND ????`

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 28 Mai 2008, 21:01

Si totusi de ce astepti initiativa din partea altuia? Fii un exemplu, iesi in strada si cere incetarea ecumenismului in Biserica Ortodoxa. Daca eu judec, tu, judecandu-ma pe mine ca nu iau atitudine, ce faci? Nu ma pronunt in necunostinta de cauza. Stii studiile facute de actualul patrarh al BOR? Stii scolile urmate de el? Vezi "politica" lui vis-a-vis de ecumenism? A fost o intreaga discutie pe tema "a judeca vs a constata". Consider, fara a ma scuza, ca ceea ce fac acum este o simpla constatare; ceea ce faci tu e judecata in ceea ce ma priveste (si crede-ma ca de pe acest forum o singura persoana ma cunoaste cu adevarat).

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: `NOI CAND ????`

Mesaj necititde unsuflet » 28 Mai 2008, 23:08



Acum este randul meu sa intreb cu ce drept judecam noi patriarhul???
Te intreb Maria_Andreea, ar trebui sa-l laud pe Patriarh ca tace???
Ca nu spune opriti nebunia asta cu "biserica unita", "ecumenism"..."biserici surori" etc.?
Nu ti se pare normal ca in calitate de Patriarh ortodox al Romaniei, sa apere ortodoxia?
Macar in calitatea lui de preot ortodox si tot ar trebui sa aiba o reactie...de ce se poarta de parca nimic nu s-a intamplat?
Nu-l judec, doar am afirmat ca mi-as dori sa-si dea demisia si sa se aleaga alt Patriarh, unul care sa faca ce e normal sa faca un Patriarh ortodox, adica sa apere ortodoxia cu orice pret!!!
Atat vreau, ca Patriarhul Romaniei sa apere ortodoxia cu orice pret!!! Ti se pare anormal sa cer asta de la un Patriarh ???
Oare nu asta trebuie sa faca un Patriarh ortodox???
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: `NOI CAND ????`

Mesaj necititde maria_andreea » 30 Mai 2008, 14:17

Hristos a Inviat!
ceea ce faci tu e judecata in ceea ce ma priveste (si crede-ma ca de pe acest forum o singura persoana ma cunoaste cu adevarat).
Daca dv asa priviti lucrurile (ca va judec) mie imi pare rau, scopul asa cum am mai spus a fost unul (credeam eu)... bun, insa se pare ca dv nu aveti nevoie de sfaturile mele (caci sunteti mult mai citit decat mine) asa ca pe viitor voi incerca "sa nu mai invete puiul pe mama lui".
Doamne ajuta si multa pace in suflete!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: `NOI CAND ????`

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 02 Iun 2008, 16:52

Fiind in aceeasi tema, ca mirare pentru ceea ce noi nu facem... oare cand vom umple salile de spectacol pentru un concert de muzica religioasa

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: `NOI CAND ????`

Mesaj necititde unsuflet » 02 Iun 2008, 17:11

Nici n-am auzit de concerte de muzica religioasa....
Avem asa ceva?
Gandeam ceva de genul asta, cand am fost la concert Bon Jovi...ma gandeam ca n-am vazut asa multi oameni vreodata intr-o zi la biserica....
E adevarat, concertul era aici, nu in Romania.
Mi-as dori sa merg la un concert de muzica religioasa la care sa fie tot atata lume!!! :)
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: `NOI CAND ????`

Mesaj necititde Florina » 02 Iun 2008, 19:11

Eu ma gandeam cand am vazut ca la votare vin toate babele de 90 si ceva de ani, tremurand, si mosii mor de infarct, ca la biserica acestia nu ar veni pt nimic in lume. Ar spune ca-s prea batrani si neputinciosi. Avem in Bragadiru peste 10.000 de suflete, din care maxim 200 sunt adventisti, catolici si musulmani. Iar biserica nu este niciodata plina, nici de Pasti sau de hram. Iar la vot, stateai cu orele. Cand isi aleg stapanitori vremelnici, lumesti, dau toti navala, dar cand e vorba sa-si aleaga Stapanul pentru vesnicie, e pustiu...

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: `NOI CAND ????`

Mesaj necititde Ioan Cr » 02 Iun 2008, 19:34

Cand isi aleg stapanitori vremelnici, lumesti, dau toti navala, dar cand e vorba sa-si aleaga Stapanul pentru vesnicie, e pustiu...
Trist... Dar mai bine asa, decat stadioane pline de rataciti ca in campaniile "tele-evanghelistilor".
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: `NOI CAND ????`

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 06 Iun 2008, 23:11

Noi pana cand sa avem "pozitia concilianta" deja consacrata ?!
No bine, dar ti-ai gasit pe cine sa intrebi... de unde sa stim noi?

Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:

Re: `NOI CAND ????`

Mesaj necititde valy0017 » 12 Iun 2008, 23:43

Imi pare rau ca am reusit cu acest post , tema , subiect nu stiu sa-l mai numesc ... sa nu fac nimic decat sa starnesc niste reactii "am judecat " , "nu am judecat", "ai judecat" , "nu mai judeca"
Sper ca o sa-si dea seama cineva ca este de fapt gresit formulat de mine initial topicul , sau provocarea sau ....asta e - am provocat.
Corectati-ma va rog !
Nu ma pricep nici sa pun o intrebare.
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: `NOI CAND ????`

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Iun 2008, 15:25

Imi pare rau ca am reusit cu acest post , tema , subiect nu stiu sa-l mai numesc ... sa nu fac nimic decat sa starnesc niste reactii "am judecat " , "nu am judecat", "ai judecat" , "nu mai judeca"
Stai linistit Valentin ca in tot raul este si un bine si cei pe care i-ai provocat (adica pe mine) "au tras" o invatatura de credinta din asta...deci postarea ta a avut o parte buna.
Nu ma pricep nici sa pun o intrebare.
Nu te mai tot invinovatii caci Dumnezeu nu ne vrea asa, ne vrea dinamici in... ale credintei. :) .
Daca vroiai sa intrebi ceva anume este bine sa fi mai explicit pt a evita micile neintelegeri (or avea ele o parte bune, dar nu cred ca exista cineva caruia sa-i placa aceste neintelegeri ;) ).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 91 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX