vindecare in numele Domnului Isus

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:
Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde PanainteGabriel » 14 Iun 2011, 19:31

Esenin ia sa vedem ce zice Hristos : ,,Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; şi ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este. " (Matei 5:37) iar in alta parte ,,Sau ce împărtăşire are lumina cu întunericul?" (II Corinteni, 6:14).Astfel, ori e alba ori e negra; ori esti ortodox in adevaratul sens al cuvantului ori nu esti.Nu exista persoana ,,a-ortodoxa" dar ,,nu chiar anti-ortodoxa" .Exista persoana ortodoxa sau neortodoxa.Tu cred ca esti din a doua categorie :?
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde esenin » 14 Iun 2011, 22:15

Esenin ia sa vedem ce zice Hristos : ,,Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; şi ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este. " (Matei 5:37) iar in alta parte ,,Sau ce împărtăşire are lumina cu întunericul?" (II Corinteni, 6:14).Astfel, ori e alba ori e negra; ori esti ortodox in adevaratul sens al cuvantului ori nu esti.Nu exista persoana ,,a-ortodoxa" dar ,,nu chiar anti-ortodoxa" .Exista persoana ortodoxa sau neortodoxa.Tu cred ca esti din a doua categorie :?

FARA INDOIALA ! E neagra ! SUNT din a doua categorie ! Aveti dreptate. (Nici vorba de ortodox "in adevaratul sens al cuvantului" !) "A-ortodox" inseamna: "care nu este ortodox", "caruia nu-i pasa de ortodoxie" (nu inseamna, adica "anti-ortodox", caci in unele chestiuni sunt de acord cu ortodoxia, - si , pe de alta parte cum sa fii de acord sau nu cu o chestie asa de mare. Doar poti sa te uiti la ea. E ca un fenomen natural. Nu poti fi de acord sau nu cu ploaia, d. ex. ). Ce nu observati in citat este ca este vorba de cuvantul MEU, de acordul meu cu mine.

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde PanainteGabriel » 14 Iun 2011, 23:35

Un Sfant Parinte zicea asa:,, Tu sa taci, lasa faptele tale sa vorbeasca".De ex multi tineri din ziua de astazi, ortodocsi fiind, nu infirma faptul ca sunt de acord cu Ortodoxia dar in mod practic, ei sunt impotriva ei tocmai prin activitatea lor patimasa.Deci in prima faza, atitudinea fata de asceza ortodoxa, punerea in practica a invaturilor ei, arata cat de de mult crezi in ea, si cat de ortodox esti. :roll:
Tu ai spus ca esti a-ortodox, adica neutru dar totusi de acord cu unele lucruri ce tin de ortodoxie si inteleg indirect ca impotriva altora.Ei, cum poti sustine ca esti neutru cand in unele chestiuni fraternizezi cu ortodoxia si in altele nu.Eu am spus ca nu poate exista ,,statutul" de ortodox neutru caci daca nu prin grai, prin fapta poti fi impotriva Ortodoxiei.Ori a fi ortodox, inseamna a accepta toata invatatura de credinta dar a pune si in practica toate acestea.Tu ai zis ca ,,in unele chestiuni" esti de acord cu ortodoxia iar in altele nu(indirect), deci clar nu te poti numi ortodox.Nu te judec, ci doar analizez ceea ce ai spus. :roll:
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

politistul

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde politistul » 15 Iun 2011, 08:48

2. Acesta a venit la Isus, noaptea, şi I-a zis: „Învăţătorule, ştim că eşti un Învăţător, venit de la Dumnezeu; căci nimeni nu poate face semnele pe care le faci Tu, dacă nu este Dumnezeu cu el.”
3. Drept răspuns, Isus i-a zis: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu.”
4. Nicodim I-a zis: „Cum se poate naşte un om bătrân? Poate el să intre a doua oară în pântecele maicii sale, şi să se nască?”
5. Isus i-a răspuns: „Adevărat, adevărat îţi spun, că, dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu.
6. Ce este născut din carne, este carne, şi ce este născut din Duh, este duh.
Ioan,cap.3

Sa va povestesc momentul cercetarii mele care a declansat dorinta mea de a ma schimba adica de a nu comite pacate cu buna stiinta.Treceam pe langa oglinda in graba,m-am intors am privit in oglinda si mi-am zis,nu mai vreau sa fiu omul acesta.Apoi citind NT si crezand fiecare cuvintel de acolo am inteles ca viata mea este pe o cale gresita si am inceput sa cercetaz cu amanuntul despre botezul in apa din perspectiva NT si am inteles ca este un legamant facut cu Mantuitotul un DA pentru Isus.Ca orice legamant intre doua parti Isus-Biserica comparat in NT ca legamantul casatoriei este nevoie de marturia ambelor parti.Dumnezeu marturiseste despre noi adica Isus spune DA in acest legamant cand primim botezul cu Duhul Sfant.

31. De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa, şi se va lipi de nevasta sa, şi cei doi vor fi un singur trup”.
32. Taina aceasta este mare – (vorbesc despre Hristos şi despre Biserică). –

Toti cunostem ca marturisim un Da pentru Isus la botezul in apa,hai sa vedem marturia lui Dumnezeu

16. De îndată ce a fost botezat, Isus a ieşit afară din apă. Şi în clipa aceea cerurile s-au deschis, şi a văzut pe Duhul lui Dumnezeu pogorându-Se în chip de porumbel şi venind peste El.
17. Şi din ceruri s-a auzit un glas, care zicea: „Acesta este Fiul Meu preaiubit, în care Îmi găsesc plăcerea.”
Matei,3

Chiar si Isus a fost pecetluit cu Duhul Sfant si si-a inceput lucrarea pe Pamant,atunci a primit marturia lui Dumnezeu Tatal ca este placut Lui.Un om care a primit acesta marturie si este printre cei doi oameni care nu au gustat moartea,Enoh si Ilie.Enoh a primit marturia ca este placut lui Dumnezeu si apoi a fost rapit la cer.

5. Prin credinţă a fost mutat Enoh de pe pământ, ca să nu vadă moartea. Şi n-a mai fost găsit, pentru că Dumnezeu îl mutase. Căci înainte de mutarea lui, primise mărturia că este plăcut lui Dumnezeu.
Evrei,cap11

22. El ne-a şi pecetluit, şi ne-a pus în inimă arvuna Duhului.
2 Corinteni,cap1

27. Lucraţi nu pentru mâncarea pieritoare, ci pentru mâncarea, care rămâne pentru viaţa veşnică, şi pe care v-o va da Fiul omului; căci Tatăl, adică, însuşi Dumnezeu, pe el L-a însemnat cu pecetea Lui.”
Ioan,cap.6

politistul

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde politistul » 15 Iun 2011, 09:18

D-le Gabriel asa cum dvs.sunteti convins ca religia ortodoxa este cea mai buna,eu sunt convins vis-a-vis de credinta in Isus Fiul lui Dumnezeu este cea aducatoare de mantuire,pace,vindecare.Acesta discutie ma duce cu gandul la confruntarea lui Ilie cu cei 850 de proroci a lui Baal.Cand ambele parti au adus o jertfa una Dumnezeului viu si alta dumnezeilor fauriti de maini omenesti.Foc din cer s-a coborat numai de la Dumnezeul viu pentru ca numai Cel ce este in veci vecilor are putere.Eu nu trimit pe nimeni in Iad,si nici nu raspund de faptele nimanui doar ale mele,ma straduiesc sa fac ceea ce am inteles ca Dumnezeu cere adica sa ducem Vestea Buna-Evanghelia ca Isus Fiul lui Dumnezeu a murit pentru pacatele nostre,a luat pedepsa ca noi sa avem pace,a suferit rani ca noi sa fim vindecati.Indemn oamenii sa se roage si sa citesca Biblia sau cu alte cuvinte sa-si dezvolte o relatie cu Dumnezeu pentru ca El ne da iertare,viata vesnica,pentru ca Isus a platit si a promis.
Oamenii s-au saturat numai sa vorbim de Dumnezeu vor sa vada lucrarea lui Dumnezeu vindecare,eliberare de duhuri rele.De exemplu am fost la doua evanghelizari la una intr-un loc mare cu multi oameni si un predicator renumit dar putini au ales sa-l urmeze pe Isus la chemarea sa,insa am fost intr-un loc mai mic,cu mai putini oameni,un predicator mic de la tara,dar Dumnezeu isi facea lucrarea erau descoperiri de pacate,descoperiri din viata oamenilor,vindecari,si multi oameni au ales sa-l urmeze pe Isus la chemarea acestui predicator.Cuvantul lui Dumnezeu trebuie insotit de Puterea de la Cinzecime,si avem exemplu lui Petru cand puterea revarsarii Duhului Sfant a determinat 3.000 de oameni sa aleaga calea mantuirii prin credinta in Isus Fiul lui Dumnezeu.Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne ajute sa-L cunostem mai mult.Amin!

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde PanainteGabriel » 15 Iun 2011, 10:16

Oare credinta are nevoie de dovezi, sau dovezile vin in urma credintei? Oare, Dumnezeu iti da tie dovezi ca sa-l crezi, sau tu crezi in El din cauza a tot ce te inconjoara.Credinta in Dumnezeu fara indoiala se defineste prin iubire si ascultare oarba.Voi vad ca aveti nevoie de dovezi! Apostolul Toma, a tagaduit oarecum Invierea lui Hristos din cauza culturii sale, a inteligentei pe care o avea; a fost rational si nu credincios.Astfel Hristos i-a aratat minunea rastignirii, semnul cuielor pentru ce avea sa fie in viitor si sa ne incredinteze si pe noi de minunea ce s-a produs si de faptul ca el este Fiul Lui Dumnezeu.
Multi zic astazi, ,,nu cred in Dumnezeu.De unde stiu ca exista?Dovedeste-mi!Sa faca ceva, si voi crede".NU Mai intai arata-ti iubirea fata de Creator, increderea absoluta-n El, ca apoi El sa-ti arate dragostea ce ti-o poarta.Sa nu incurcam rolurile noi-creaturi iar Dumnezeu- Creator.Deci, numai lumea rationala si slaba, cauta intai dovada, ca sa creada.SI mai mult de atat, credinta acestuia nu va fi niciodata pura.Daca dovezile vor inceta si credinta va inceta, caci ea s-a construit pe dovezi si nu pe iubire.
Sincer, e cam penibila faza cu privitu in oglinda.Si te rog, sa nu minti spunand ,,am inceput sa cercetaz cu amanuntul".Asa cum ai spus, ai colegi np, poate prieteni protestanti si sigur te-au influentat.Daca ai fi vrut sa faci un studiu individual obiectiv, sigur nu ai fi ajuns la o secta.Din pacate la noi romanii e foarte populara ,,forma fara fond".Copiem un lucru, fara sa ne intrebam la ce ne foloseste.Tu, bine ai zis, ai citit olecuta Biblia si pac ,,ai primit" revelatia ,,divina".Ei, treaba nu sta chiar asa.De vrei, ,, cercetare cu amanuntul" te apuci si cumperi carti de istorie bisericeasca, dogmatica si morala si vezi cum sta treaba.Chiar, din ce secta faci parte, ca asa numai crestin suna frumos la auz!? :lol:
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde esenin » 15 Iun 2011, 10:51

PGabriel:

Este "ascultare oarba" in vechiul testament, dar de la Pavel, in anumit caz, al omului "duhovnicesc" nu mai este "oarba". "Omul duhovnicesc le judeca pe toate, iar el insusi nu este judecat" (1 Cor, 2....si ceva). Adica omul care are harul discernamantului, al "deosebirii duhurilor". Acolo nu mai este ascultare "oarba", ci consensuala.

Pe de alta parte credinta este "increderea in....etc....si dovedirea celor nevazute"(Evrei 11,1). Cum ar putea sa NU aiba nevoie de dovezi, daca chiar "credinta" le presupune ?

politistul

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde politistul » 15 Iun 2011, 12:33

Crestin suna frumos adevarat,ucenicii lui Isus au primit prima data acest nume.Eu sunt crestin pentru ca ma straduiesc sa urmez invatatura lui Isus si a ucenicilor sai pe care am gasit-o in NT.Adevarat ca sunt membru la o bisericuta mica de vreo 25 de oameni in com.Taut,jud.Arad la care ajung cu voia Domnului aproape in fiecare Duminica si apartine cultului apostolic penticostal.O confesiune aparuta in 1920 in Romania cam in felul urmator un predicator baptist a dorit sa experimenteze botezul cu Duhul Sfant si vindecarea divina si Dumnezeu i-a facut parte de amandoua.Slavit sa fie Domnul.
Nu ne mantuie religia,confesiunea ci credinta in Dumnezeu Tatal,Isus si Duhul Sfant.Problema ta cum cataloghezi experientele mele cu Dumnezeu,dar nu ca sa te judec sau altceva as dori sa stiu daca te rogi pentru bolnavi si ei se vindeca,te rogi pentru indraciti si ei sunt eliberati,esti botezat cu Duhul Sfant si vorbesti in limbi.Dumnezeu sa ne ajute sa ascultam de El.

politistul

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde politistul » 15 Iun 2011, 12:44

7. Ioan propovăduia, şi zicea: „După mine vine Cel ce este mai puternic decât mine, căruia eu nu sunt vrednic să mă plec să-I dezleg curelele încălţămintelor.
8. Eu, da, v-am botezat cu apă; dar El vă va boteza cu Duhul Sfânt.”e

Botezul cu Duhul Sfant reprezinta pecetluirea de catre Dumnezeu prin umplerea persoanei cu Duhul Sfant,Scriptura ne arata ca pogorarea Duhului lui Dumnezeu peste om trebuie sa produca semne exterioare vizibile si auzibile cum ar fi putere(Samson ucide un leu doar cu mainile),profetie(Saul in VT,Corneliu in NT) si vorbirea in alte limbi( toti ucenicii lui Isus in NT).
As dori si eu sa citesc Sfintele Traditii Ortodoxe dar nu stiu unde sa le gasesc,oare de ce Biblia este peste tot si universala pentru tot crestinul pe cand S.T.O nu este numai pentru....
Doamne ajuta!

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde PanainteGabriel » 15 Iun 2011, 15:59

Mda...nu ajungem la nici un consens. :D E una cand dialoghez cu cineva ca cunoaste ortodoxia desi e protestant sau neoprotestant si alta cand dialoghezi cu o persoana care nu cunoaste ortodoxia. 8-)

Eu ma rog pentru toti.Ceea ce tu nu intelegi, este ca Dumnezeu nu este aprozar, dai banu si ti-ai luat leacul; SPUI O RUGACIUNE SI HOP IZBAVIREA DE BOALA.In cele mai multe cazuri, trebuie sa dovedesti iubire fata de El, sa dovedesti faptul ca vrei cu adevarat sa te vindeci iar dupa ce te-ai vindecat sa nu abandonezi comuniunea cu El la fel ca ceilalti 9 leprosi.Tocmai din acest lucru, adevarata izbavire de boli se face cu multa rugaciune si asceza.La voi, asta e pe banda rulanta...
FORUMUL ORTODOX - TEOLOGIE.NET

Pentru cei ce cred conştient!
Hmmm cred a Pr.Petru a gresit motto-ul :|

Esenin, sa citim ce scrie la Evrei 11,1 ,,Iar credinta este incredintarea celor nadajduite, dovedirea lucrurilor nevazute." Acest verset intareste ceea ce am spus eu.Ca trebuie sa avem incredere oarba in Dumnezeu.E foarte bine ceea ce ai spus ca trebuie sa discernem duhurile, dar eu m-am referit strict la Dumnezeu, adica, am trecut de etapa discernerii duhurilor.
,,credinta este incredintarea celor nadajduite" adica atunci cand tu te rogi lui Dumnezeu, sa te ajute intr-o problema tu deja sa stii ca vei fi ajutat.Nadajduiesti ca vei fi ajutat si totodata te si incredintezi de aceasta lui Dumnezeu.Apoi, dupa ce ai fost ajutat, in prima clipa Dumnezeu iti dovedeste ca exista si te-a ajutat, ti-a ascultat si indeplinit rugaciunea.Asta ar fi un caz particular.Dar daca e sa fim mai profunzi, ne-am putea imagina faptul ca un mare ascet se roaga lui Dumnezeu sa-i descopere niste taine, se increde ca le va primi, iar Dumnezeu ii dovedeste ,,lucrurile nevazute", adica i le arata.Bine, acum daca o persoana se roaga sa castige la loto... :lol: Ceea ce cerem, trebuie sa cerem cu descernamant.Adica sa nu cerem lui Dumnezeu sa ne dea nr la lot de saptamana viitoare, sa moara capra vecinului, sau sa-si rupa vecina de la noi gatul, ca s-a uitat urat la mine. :lol:
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde esenin » 15 Iun 2011, 16:34

Le incurcati, PGabriel (sper ca nu e intentionat):

1. cand vorbesc despre Evrei 11,1 ,,.... dovedirea lucrurilor nevazute" ma refer la pretentia pe care o emiteti fata de partenerul n/p, cand ii cereti sa creada FARA DOVEDIRE. Dar, in Evrei 11. "dovedirea" (dovada, cum zice domnia voastra) este inclusa in credinta, face parte din ea. Deci nu se poate crede "fara dovezi" cum ii cereti prietenului n/p, PENTRU CA DOVEDIREA ESTE PARTE A CREDINTEI (dupa Evrei 11, caci in alta parte credinta e definita mult mai bine tot de Apostol). Increderea e una dar dovedirea e cu totul altceva.

2. Cand vorbesc despre omul care judeca tot si care nu este judecat de nimeni (omul induhovnicit) fac aluzie la faptul ca acest om judeca cu "organul Christic" care se afla in el si prin urmare "are gandul lui Christos" (1Cor 2.16). (Se afla in toti oamenii dar doar unii l-au "primit" - Ioan ). Adica, de fapt acea judecata este a lui Dumnezeu-Christos (cititi tot pasajul si urmariti: de la bun inceput Pavel spune ca nu el vorbeste, ci Duhul Sfant). Ei bine acest om, induhovnicit, in care vorbeste Duhul Sfant, fata de cine mai datoreaza ascultare oarba ? Ori "induhovnicirea" si anume prima ei treapta, este, dupa Sf. Ioan Cassian, "deosebirea duhurilor". De la aceasta etapa doar ceea ce NU este christic in om mai datoreaza "ascultare". Ceea ce este nu mai datoreaza nimic, pentru ca este Christos.

La ultima, increderea e una, si aici aveti dreptate, ascultarea este alta. Iar "discernamantul" nu se aplica la ce cerem (in pasajul din Evrei), ci la ce judecam. In acest sens foloseste Sf. Pavel cuvantul.

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde PanainteGabriel » 15 Iun 2011, 18:47



In video doi, se vede cat de mincinosi sunteti.De ce are nevoie de traducator, mai mincinosilor daca voi vorbiti in limbi ca apostolii.Daca s-ar intampla ce s-a intamplat la Cincizecime, voi ati vorbi in limba voastra si fiecare turc, rus, ungur, roman, american, chinez, etc ar intelege in limba lui.Din pacate treaba nu e asa.

Ioan Gură de Aur bine zice aici.
După cum zice Pavel în altă parte: Luaţi seama la câini, luaţi seama la lucrătorii cei răi, luaţi seama Ia tăierea-împrejur. Vedeţi să nu fie cineva care să vă fure cu filozofia şi cu deşartă amăgire. Luaţi seama cu atenţie cum umblaţi, că zilele rele sunt. Cine va avea răspuns de nepăsarea sa, auzind acest fel de vestiri? Şi iarăşi din altă parte: Nu primiţi pe omul eretic după prima si a doua sfătuire; şi iarăşi: Nu vă purtaţi după învăţături felurite şi străine (Evr.,13:9); şi iarăşi: Oamenii eretici vor propăşi spre tot mai rău, rătăcind şi fiind rătăciţi; şi în altă parte: La cei spurcaţi şi necredincioşi nu e nimic curat (Tit 1:15).


pfuai ce dansa Hristos.Cand predica incepea sa cante si danseze de mama focului; si apostolii la fel. FEREASCA-NE DUMNEZEU!!!


inca ceva de la fratii vostri mai mari :shock:



:lol:
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX