Caut drumul spre credinta

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
tibi
Mesaje:2
Membru din:17 Mai 2008, 21:34
Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde tibi » 17 Mai 2008, 21:42

Buna

Sunt un crestin care nu cunoaste f. bine regulile bisericesti si din aceasta cauza nu prea merg la biserica.As dori sa cunosc un calugar preferabil sa zic de la manastirea Cheia care este relativ aproape care sa ma indrume spre credinta.

T.
Ultima oară modificat 17 Mai 2008, 22:46 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: Schimbat titlul

diaconul_Catalin

Re: cautare

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 17 Mai 2008, 22:45

...nu prea merg la biserica. As dori sa cunosc un calugar... de la manastirea Cheia...
Pai daca vrei sa cunosti un calugar, n-ai sa-l cunosti la piata, ci sigur la o manastire (la biserica)... iar un calugar de la manastirea Cheia, sigur gasesti la manastirea Cheia :roll:

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde JOAN » 18 Mai 2008, 06:50

Tibi insista si cauta-l pe Dumnezeu,pentru ca intr-o buna zi El iti va raspunde.Dumnezeu se reveleaza celor care iL cauta cu ardoare si sinceritate.Fiind un Dumnezeu Viu si Adevarat(UNICUL),ai incredere ca te va auzi si iti va raspunde.(fii sigur de asta ,la judecata de apoi nimeni nu-i va putea reprosa ca l-a cautat si El nu S-a Revelat,nu a fost de gasit)Legat de regulule bisericesti sa stii ca nu trebuie sa privesti astfel lucrurile.La biserica sa te duci cu dragoste si iertare in suflet,roaga-te cu rugaciunea Doamne IIsuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul(toti suntem pacatosi),aprinde cateva lumanari Pt. vii si adormiti,du-te la preot cu o lumanare si o mica jertfa a ta pt. biserica,saraci,tamaie,prescura,chiar mici sume de bani dupa posibilitati,un pomelnic cu ai tai vii si adormiti)ca sa fiti pomeniti la sf.Liturghie,nu deranja in biserica pe nimeni ,stai pana la sfarsitul slujbelor sa te miruiesti,spovedeste-te cand esti apasat si in cele patru posturi,te va impartasi preotul daca considera ,fii nas de botez si/sau de cununie ,insoara-te cununa-te la biserica ,fugi cat poti de pacate(lista lor se afla in toate cartile de rugaciuni ortodoxe),da zilnic milostenie,fii altruist si toate celelalte Domnul ti le va arata cu timpul.Calugarii au ceva mai special daca Dumnezeu iti randuieste sa ai un duhovnic calugar si chiar preot de mir sa-l iubesti si sa-l respecti ca pe un parinte,(eventual poti sa-l cauti la Manastirile din Tara,sau biserica ta din apropiere de casa) dar sa nu-ti imaginezi ca tu il poti gasi pe Dumnezeu doar la Manastiri sau doar prin sfaturile unui calugar.Dumnezeu locuieste in tine de cand te-ai botezat totul este sa-L iubesti din tot sufletul si sa nu-L mahnesti cu pacatele tale.Iti dai seama cum te asteapta sa vii la El daca este in tine de la sf.Botez?Iti doresc sa ai rabdare si mai roag-O si pe Maica Domnului sa te ajute in scopul tau.(Este grabnic Ajutatoare ii ajuta si pe pagani daca se roaga la Ea ,dar pe tine care esti crestin botezat)Sigur te va ajuta.Fugi cat poti de secte-pericol de moarte si nu glumesc.Domnul sa te lumineze!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mai 2008, 11:26

Hristos a Inviat!

Tibi, cum foarte frumos a spus si Ioan, Domnul este in fiecare dintre noi, El ne iubeste si se bucura enorm daca noi Il cautam...asa ca nu ezita si intra in fiecare Biserica care iti iese in cale caci cu siguranta Il vei gasi pe Domnul asteptandu-te cu dragoste si bucurie. Nu ai nevoie sa cunosti nici o regula, trebuie doar sa fi constient ca Domnul ne iubeste nespus (chiar daca noi Il necajim de cele mai multe ori) si noi trebuie sa-I rasplatim iubirea, cum? eu cred ca fiecare are felul lui de a a rasplati o iubire nemasurata (asa cum este cea a Domnului pt noi).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

tibi
Mesaje:2
Membru din:17 Mai 2008, 21:34

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde tibi » 19 Mai 2008, 16:18

multumesc celor care mi-au scris.Cu siguranta ca de la fiecare invat cate ceva.

T

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde unsuflet » 22 Mai 2008, 19:48

Tibi, mi-a placut titlul pe care l-ai pus. Eu ti-as raspunde ca de gasit calea ai gasit-o. Din ce-ai scris, am inteles ca ai vrea sa stii cat mai multe despre Dumnezeu. E normal sa-ti doresti asta, pentru ca esti de-al Lui, esti botezat.
Foarte important e sa nu ocolesti, sau sa renunti a intra in biserica sau manastiri. Intra acolo, participa la slujbe, vorbeste cu preoti, calugari si cu oricine care ar putea sa te lamureasca atunci cand ai intrebari legate de Dumnezeu.
Si nu uita sa vorbesti cat de des iti cere sufletul cu Dumnezeu, prin rugaciune, prin acel suspin al inimii cu gandul la Dumnezeu. N-avea grija ca Dumnezeu iti cunoaste sufletul cel mai bine si te va ajuta sa cresti duhovniceste.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 20:22

daca il vei cauta pe dumnezeu in biserica, acolo il vei gasi. daca il vei cauta acasa, acolo il vei gasi. oriunde te-ai duca sa il gasesti il vei gasi. de ce? pentru ca e pretutindeni. in felul asta, cel mai bine e sa incepi sa il cauti in Tine. acolo e dumnezeu!
si daca "dumnezeu e viata" si daca "imparatia cerurilor e in voi" si daca trebuie sa "cautati mai intai imparatia cerurilor" si daca " dumnezei sunteti toti si toti fii ai celui preainalt" atunci tu esti dumnezeu.

sfatul meu: CAUTA IN TINE!
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde Hrisanti » 22 Mai 2008, 20:36

daca il vei cauta pe dumnezeu in biserica, acolo il vei gasi. daca il vei cauta acasa, acolo il vei gasi. oriunde te-ai duca sa il gasesti il vei gasi. de ce? pentru ca e pretutindeni. in felul asta, cel mai bine e sa incepi sa il cauti in Tine. acolo e dumnezeu!
si daca "dumnezeu e viata" si daca "imparatia cerurilor e in voi" si daca trebuie sa "cautati mai intai imparatia cerurilor" si daca " dumnezei sunteti toti si toti fii ai celui preainalt" atunci tu esti dumnezeu.

sfatul meu: CAUTA IN TINE!
Altcineva, tu esti ortodox ? Daca da, ai duhovnic ? Dupa ce criterii interpretezi tu Biblia ?
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 20:41

sunt botezat ortodox, dar am fost prea dezamagit de biserica si cei ce o frecventeaza (inclusiv preoti). toate afirmatiile imi pleaca in urma cunostintelor pe care le-am auzit in biserica si pe care mi le-am insusit in mare parte dar care, in ultima vreme, nu mai au credibilitate.

PS pentru Tibi: mai intai fi OM! un OM bun si Dumnezeu va ramane in tine.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde Hrisanti » 22 Mai 2008, 20:44

sunt botezat ortodox, dar am fost prea dezamagit de biserica si cei ce o frecventeaza (inclusiv preoti). toate afirmatiile imi pleaca in urma cunostintelor pe care le-am auzit in biserica si pe care mi le-am insusit in mare parte dar care, in ultima vreme, nu mai au credibilitate.
De ce ai fost dezamagit (a) ?
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 20:51

mi-ar trebui un topic numai sa descriu asta...ceea ce nu voi face.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde Hrisanti » 22 Mai 2008, 20:54

mi-ar trebui un topic numai sa descriu asta...ceea ce nu voi face.
Pai nu cred ca putem acuza fara un "rechizitoriu", nu ? :)
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 20:56

nu acuzam pe nimeni. ai intrebat, ti-am raspuns.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde Hrisanti » 22 Mai 2008, 21:08

nu acuzam pe nimeni. ai intrebat, ti-am raspuns.
Pai, tocmai ca nu mi-ai raspuns ! Ai aruncat niste vorbe impotriva preotilor, in general, fara sa dai nici un argument. :roll:
Uneori suntem dezamagiti din cauza egoismului, te-ai gandit si din acest punct de vedere ? :)
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 21:13

esti off "off topic". hai sa ne intoarcem la "on topic". ti-am spus ca nu voi deschide un topic despre asta. tu ai intrebat si eu ti-am raspuns. de aici, raspunsul meu iti suna ca o acuzatie am AFIRMAT ca sunt dezamagit nu am acuzat ca sunt dezamagit. opreste-te la raspuns. cand voi face o acuzatie, am s-o probez.

totusi, hai sa revenim "on topic"
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde Hrisanti » 22 Mai 2008, 21:22

esti off "off topic". hai sa ne intoarcem la "on topic". ti-am spus ca nu voi deschide un topic despre asta. tu ai intrebat si eu ti-am raspuns. de aici, raspunsul meu iti suna ca o acuzatie am AFIRMAT ca sunt dezamagit nu am acuzat ca sunt dezamagit. opreste-te la raspuns. cand voi face o acuzatie, am s-o probez.

totusi, hai sa revenim "on topic"
Pai de ce sunt off topic ? Topicul se numeste "Caut drumul spre credinta ", nu ?
Si, daca vrei tu, revenind la topic, de ce ai fost dezamagit in cautarea ta pe acest drum ? :)
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 22:13

am dat un raspuns lui "tibi". asemeni tie.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde Hrisanti » 24 Mai 2008, 18:10

PS pentru Tibi: mai intai fi OM! un OM bun si Dumnezeu va ramane in tine.
Daca asta era raspunsul si pentru mine, eu te intreb ce inseamna in conceptia ta "OM bun" ?
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde altcineva » 25 Mai 2008, 00:42

nu rani, nu dezamagi, nu atenta la ce e al altuia. nu fa rau altuia. nu tie ci altuia.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Caut drumul spre credinta

Mesaj necititde Hrisanti » 25 Mai 2008, 22:03

nu rani, nu dezamagi, nu atenta la ce e al altuia. nu fa rau altuia. nu tie ci altuia.
Teoretic este corect ceea ce spui, insa in practica s-ar putea ca ceea ce inseamna pentru tine bine, pentru altul sa insemne rau, si vice-versa. :) Te-ai gandit la acest lucru ?
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron