E pacat sa faci speculatii pe pietele financiare ?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
E pacat sa faci speculatii pe pietele financiare ?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 20 Mai 2008, 22:03

Pai sa vedem, pana nu de curand toata bogatia mergea pe pietele financiare, si pe imobiliare. De cand cu prabusirea imobiliarelor s-au speriat si cei de pe pietele financiare din cauza securitatilor pe baza pachetelor de imobiliare (poveste lunga). Acum intreaga lume vestica sta pa punctul de a cadea ori in cea mai mare criza de cand cu marea depresie a anilor 30 ori in ceva ce va dura cativa ani doar, depinde pe cine intrebi.
Daca pana acum sufereau cei ce vroiau sa isi cumpere case, acum sufera cei care vor sa cumpere aur, bijuterii, obiecte de arta si alte comoditati. Banii s-au mutat acolo, pretul aurului crescand vertiginos. Posibil chiar sa fi avut si influente asupra preturilor mancarii si al petrolului, desi acolo sunt presiuni mari din partea Indiei si Chinei.

Deci, bunica mea cu greu a facut cadou neste cercei la nunta matusii mele. Pasionatii de arta platesc preturi record la licitatii. Bijuteriile din biserici dintr-o data sunt mult mai valoroase.

In final, pe cine ajuta acestea? Pe individul care speculeaza si nici pe el de cele mai multe ori.

Io zic ca o fi pacat... voi?

Avatar utilizator
sava
Mesaje:7
Membru din:18 Noi 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: E pacat sa faci speculatii pe pietele financiare ?

Mesaj necititde sava » 27 Noi 2008, 22:08

îndrăgostit de Sf. Sava

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: E pacat sa faci speculatii pe pietele financiare ?

Mesaj necititde aurel1211 » 30 Noi 2008, 01:03

Eu zic ca nu l-ai lamurit cu nimica pe Pisoi.
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: E pacat sa faci speculatii pe pietele financiare ?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 01 Dec 2008, 00:09

Eh, de atunci am uitat si io de ce vorbeam... chiar, ce o mai face pretul aurului...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: E pacat sa faci speculatii pe pietele financiare ?

Mesaj necititde maria_andreea » 14 Sep 2009, 22:58

Cu privire la intrebarea ta din post, eu cred ca nu e pacat sa faci speculatii pe pietele finaciare.

Din cate cunosc eu a specula insemna a analiza- pe baza informatiilor furnizate de presa, pe baza calculelor matematice, economice, statistice- si a preconiza evolutia preturile marfurilor, valutelor, titlurilor (actiuni, obligatiuni) incadrate in cerintele bursei. Speculez/preconizez "a la baisse" cand preturile vor scadea si "a la hausee" cand ele vor creste.

Avand in vedere laborioasa munca care sta in spatele unui speculator rasplata e cinstita, nepacatoasa. Ce este periculos consta in sumele mari de bani care se pot castiga sau pierde. Statutul de invingator sau invins de la o zi la alta pentru investitorii poate avea efecte negative atat in plan psihologic cat si in plan familial.

A specula se spune ca este benefic pentru economia unei tari capitalizate deoarece prin vanzarea titlurilor (actiuni, obligatiuni) intreprinderile pot obtine fonduri pentru extindere, plus de asta daca sistemul este "sanatos" banii cu care se speculeaza (la noi sunt proveniti din fondurile de asigurari, pensii) ajung la cei care ii pot folosii cel mai bine adica eficient, asta insemna o rata a somajului mai mica, siguranta zilei de maine, familii cu mai putine griji materiale.

Banii intr-o societate nu au putere daca nu sunt puşi la fapte (investitii in tehnologie, industrie etc), daca nu devin utili omului prin crearea locurilor de munca si a posibilitatii de a-si achizitiona minimul necesar subzistentei, iar pietele financiare prin oamenii specializati (fff putini la noi) asta fac: canalizeaza banii catre cei care sunt in stare de faptuire.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 80 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX