Minuni mult-mediatizate

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Minuni mult-mediatizate

Mesaj necititde dimitrie » 14 Dec 2011, 15:14

Una dintre minunile Maicii Domnului petrecută în Siria, 2004.
De poate şi doreşte cineva, îl rog frumos să traducă. Până atunci, dau un link în româneşte.

P.S.
Mi-ar fi plăcut să fi venit cu date chiar de la "sursă" (din Mass Media siriană, ori de la cei implicaţi direct în acele evenimente). M-aş bucura să o poată face cineva!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Minuni mult-mediatizate

Mesaj necititde esenin » 14 Dec 2011, 17:41

Aoleu, Dumnezeule...
Cand veti invata sa aveti indoieli stimati ”crestini” de carton?
Istoria asta (ca si inca altele) care fac parte din folclorul urban modern (ca zvonul de la Orleans, vizibilitatea zidului chinezesc de pe Luna, evadarea lui Hitler din Berlin, americanii care NU au ajuns pe luna....si alte asemenea tampenii) se tot colporteaza ba de presa crestina - ruseasca mai ales, ba de cutare episcop, dar mai ales de lume...DAR UNDE SUNT RELUARILE IN MEDIA ARABA? Cautati va rog! Aljazeera acopera toate tarile arabe si e si in engleza si deci nu trebuie sa stiti araba.
Daca stai o luna, nu mai mult, in Maghreb, o auzi - odata cu prima propunere de convertire. Ba chiar cu variante: cuplul avea un copil, dar era orb, (copilul), arabul (crestin) si si-a promis primul nascut lui Dumnezeu....uneori nici nu e seic ci sarac.....etc.....
Daca voi nu puteti discerne intre productiile inepte ale LUMII si adevar, cum discerneti Adevarul?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Minuni mult-mediatizate

Mesaj necititde dimitrie » 15 Dec 2011, 00:32

D-le esenin, am auzit că e bine să laşi loc de încă unul atunci când socoteşti, adică: 2+2= 4+1.Ei, de acel 1 las loc şi eu. Însă nu din necredinţă (că eu le văd în viaţa mea), ci ţinând cont de posibilitatea existenţei erorii.
Nu urmăresc convertirea cuiva prin postarea unor lucruri de acest gen; că doar ştiu şi eu replica lui Avraam dată bogatului nemilostiv în iad:
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi. (Lc.16)

Uite, d-voastră sunteţi aci, pe Forum, de 3 ani şi ceva ...

Apropo de Aljazeera, nu este o tel. pro islam? Ori e cumva imparţială? Nu ştiu, întreb doar. Ştiu sigur că postul de tv. Imam are un nume mai mult ca sugestiv.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Minuni mult-mediatizate

Mesaj necititde esenin » 15 Dec 2011, 00:57

Pai nu exista DECAT posturi arabe islamice (sau islamiste)!.Doar sunt, toate, tari aproape teocratice. Dar in unle dintre ele, de pilda in Maroc, Tunisia, Algeria, care vor sa faca pasi spre democratie, o asemenea stire s-ar da, fara problema. Ar fi o demonstratie de toleranta. Gasiti-o deci! Aljazeera e un post extrem de modern, are arhive....etc: http://www.aljazeera.com/
Pentru rest...nu stiu daca v-ati prins, dar cred si eu! (Mi-a luat timp, e adevarat).

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Minuni mult-mediatizate

Mesaj necititde Pr Haralambie » 15 Dec 2011, 21:28

Una dintre minunile Maicii Domnului petrecută în Siria, 2004.
Este cunoscută la noi de prin 2005, este chiar şi într-o carte tipărită.
...DAR UNDE SUNT RELUARILE IN MEDIA ARABA? Cautati va rog! Aljazeera acopera toate tarile arabe si e si in engleza si deci nu trebuie sa stiti araba.
Cred că nu vă aşteptaţi la media musulmană să difuzeze o minune ortodoxă, nu? Cred că nu-i confundaţi pe musulmani cu creştinii, cred că sunteţi realist la acest capitol.
de pilda in Maroc, Tunisia, Algeria, care vor sa faca pasi spre democratie, o asemenea stire s-ar da, fara problema.
În aceste ţări, unde musulmanii sunt în raport de 98-99%, şi creştinii sunt persecutaţi, nu veţi vedea o ştire ce promoveză ortodoxia şi mai ales atât de şocantă, atât timp cât ei consideră creştinismul o religie antimusulmană.
Mai demult am găsit o discuţie în engleză serioasă la acest capitol, în care unii cereau mărturii convingătoare şi explicaţii de ce nu a fost preluată informaţia de posturile internaţionale de media.
Şi respectivul cu postarea făcea trimitere la presă, la un număr oarecare de reviste şi ziare şi la un post de radio în care bărbatul a dat un interviu .
Posturile de media de mare popularitate, au avut reţinere pt postarea ştirii, tocmai pt insuficienţa dovezilor.
Tot respectivul bloger spunea că bărbatul nu vrea să mai dea nici o mărturie publică despre această întâmplare de teama musulmanilor, fiind ameninţat cu uciderea lui şi chiar şi familia.
Cu mult respect.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Minuni mult-mediatizate

Mesaj necititde esenin » 16 Dec 2011, 11:28

Pr. haralambie, mai jos stirea de pe interfax, din 2006, care crede ca e vorba despre farfurii zburatoare......(Interfax e ruseasca, adica ortodoxa)- si linkul unde poate fi gasita

http://www.interfax-religion.com/?act=news&div=940

A dismembered Arab sheikh raised from the dead after visiting an Orthodox convent - newspaper
Moscow, February 3, Interfax - One of the Saudi Arabia sheikhs ‘rose from the dead’ after visiting Panagia Saidnaya, an old convent near Damascus, the Trud daily writes on Friday.
After being killed and quartered, this man was sewed up anew with the use of some technology unknown to humanity, the newspaper says referring to medics who analyzed this unique occurrence.
The US military medics, who also took part in the expertise, came to the conclusion that it was a result of ‘the UFO interference’ and classified this information as secret. According to the newspaper, the sheikh and his wife could not have children. They decided to go on their last journey together to Syria to venerate local Muslim shrines. One taxi-driver there advised them to visit the Sidnay Convent with its miracle-working Icon of the Mother of God, which often helped to childless families.The sheikh promised to donate 80 thousand dollars to the convent and to give 20 thousand dollars to the driver if his prayers were answered. Nine months later, his wife gave birth to a hair. Happy sheikh went immediately to Damascus to fulfil his promise, came in contact with the driver and asked him to meet him at the airport. The driver came with two ‘bodyguards’. On its way to the convent the car suddenly turned into a deserted place and the three men made a short work of the sheikh by cutting off his legs, arms and head. They took his money and jewels and put the remnants of the poor sheikh into the boot in order to drive him away to a safe place. After a few kilometers the car suddenly stalled. A man who was driving by offered his help, but it was rudely rejected. But this Syrian felt something was wrong and called to the police, who came and caught the three accomplices unawares. They all experienced an even greater shock after they opened the boot. The motionless and blooded body suddenly began to stir, then revived and stood up slightly rocking. The first words he said were: ‘This same Panagia has just finished sewing up my neck here…’ After this declaration, the driver and ‘his bodyguards’ went out of their mind.


Daca nici vecinatatea farfuriilor zburatoare nu va trezeste indoieli....

Cat despre crestinismul in tarile arabe, ce vedeti dumneavoastra este situatia din peninsura araba. In jurul Mediteranei, care au avut de a face cu catolicismul din 1200 pana azi, lucrurile sunt MULT diferite. Eu mi-am petrecut pastele 2000 intr-un orasel berber, alaturi de musulmani, prieteni care au participat si ei, desi ma intrebau chiar in timpul slujbei ”mais etes vous sur qu'Il est ressuscite?” (Dar sunteti sigur ca a inviat?). Stiti probabil ca ei nu cred nici macar ca a fost crucificat. Dar cultura araba are un soi de cordialitate (poate ipocrita) si se uita mai degraba la individ decat la religia de unde provine. Esti acceptat usor, dar, intr-adevar, daca esti onorabil, iti vor propune sa te convertesti. La televiziunea marocana, de pastele catolic este o emisiune dedicata evenimentului. Nu prea lunga, dar evenimentul nu trece neluat in seama. Ortodoxia este perceputa de ei mai aproape decat catolicismul, ceea ce este si adevarat, si cum stiti, exista si azi in Egipt si in alte parti, mici comunitati ortodoxe, cu care ei intra in conflict pe motive mai degraba politice decat religioase. In fine sunt multe de spus despre asta....si adevarul are in aceasta chestie, doua fete.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Minuni mult-mediatizate

Mesaj necititde Pr Haralambie » 17 Dec 2011, 12:25

Daca nici vecinatatea farfuriilor zburatoare nu va trezeste indoieli....
Dacă unii pun întâmplarea peseama extratereştilor e treaba lor, dar asta nu înseamnă că nu poate fi adevărată.
Apropo, farfurii zburătoare există de 2 feluri, construite de oameni, reale, şi halucinative create de draci.
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1827.0.html
http://www.youtube.com/watch?v=IQNrlXqfeyA
Ultima oară modificat 17 Dec 2011, 13:25 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Minuni mult-mediatizate

Mesaj necititde esenin » 17 Dec 2011, 13:19

A! deci o intamplare similara provocata de extraterestri poate fi si ea adevarata.....E in regula. Scrieti-mi cand vedeti primul extraterestru pe cale sa capseze un seic intr-un portbagaj. Extraterestrul era virgin?
E pur suprarealism, asta. Dar, stiti.... ridicolul nu ucide.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Minuni mult-mediatizate

Mesaj necititde Pr Haralambie » 17 Dec 2011, 13:30

A! deci o intamplare similara provocata de extraterestri poate fi si ea adevarata.....E in regula.
Nu am spus eu asta, aţi înţeles dvs greşit, eu nu cred în extratereştrii. Am spus doar că dacă unii pun învierea făcută de Dumnezeu pe seama extratereştilor, asta nu înseamnă că această înviere nu este adevărată .
Cu mult respect.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Minuni mult-mediatizate

Mesaj necititde esenin » 17 Dec 2011, 14:11

Corect, nu ati spus-o explicit.
Ce ziceam eu este ca VECINATATEA ozn urilor ar trebui sa va ingrijoreze. Ca, daca ”minunea” poate fi clasata alaturi de ozn uri de o agentie ruseasca (adica ortodoxa) chiar daca atribuie asta unor americani....etc. , inseamna ca aceea intamplare nu prea oferea suficiente motive sa fie luata de buna, si mai ales pusa-n seama Maicii Domnului.
Este adica o chestiune de ”gust”: se simte ca este o fabulatie, ptr ca urmeaza obsesiile lumii moderne, seic arab (adica bogat), 800 000 de dolari, o sotie sterila.....etc. Un scenariu de fim indian PROST (bineinteles). Se simte LUMEA, in ea.
Minunile biblice au cu totul o alta aura: nu am vazut des seici arabi bogati in ele.....In fine mai toate istoriile biblice au o ”morala” care priveste omul: ”pleaca SI NU MAI PACATUI (femeii desfranate)”, ”CA MARE ESTE CREDINTA TA” (samaritencei). Sa zicem ca face exceptie orbul din nastere.....si nu mai stiu care alta, de fapt. Cred ca e singura in care omul nu are de primit o lectie morala. (Desi, si acolo, in discutia cu fariseii de dupa, omul pare ca crede).
In fine...nu bag mana-n foc, nu le-am studiat sub acest aspect, ptr mine e chestie de gust. NU este o poveste realmente crestina. Este crestinism de bazar, ca icoanele chinezesti din plastic, cu tot atat (prost)gust.

Marcus89

Re: Minuni mult-mediatizate

Mesaj necititde Marcus89 » 21 Dec 2011, 14:42

...am auzit că e bine să laşi loc de încă unul atunci când socoteşti, adică: 2+2= 4+1.[...] ţinând cont de posibilitatea existenţei erorii.
Dacă mai adaugi de la tine unu, nu trebuie să îți mai faci griji de erori pt. că ai făcut deja una.
...2+2 != 4+1...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Minuni mult-mediatizate

Mesaj necititde dimitrie » 22 Dec 2011, 00:24

...am auzit că e bine să laşi loc de încă unul atunci când socoteşti, adică: 2+2= 4+1.[...] ţinând cont de posibilitatea existenţei erorii.
Dacă mai adaugi de la tine unu, nu trebuie să îți mai faci griji de erori pt. că ai făcut deja una.
...2+2 != 4+1...
D-le Marcu, dacă eu îţi fac bine d-tale, e normal să mă aştept ca d-ta să-mi răspunzi tot cu bine. E logic precum un calcul (2+2=4). Dar se întâmplă uneori ca să am parte de contrarul celor logice: adică să-mi răspunzi cu rău la bine.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Marcus89

Re: Minuni mult-mediatizate

Mesaj necititde Marcus89 » 22 Dec 2011, 12:25

...am auzit că e bine să laşi loc de încă unul atunci când socoteşti, adică: 2+2= 4+1.[...] ţinând cont de posibilitatea existenţei erorii.
Dacă mai adaugi de la tine unu, nu trebuie să îți mai faci griji de erori pt. că ai făcut deja una.
...2+2 != 4+1...
D-le Marcu, dacă eu îţi fac bine d-tale, e normal să mă aştept ca d-ta să-mi răspunzi tot cu bine. E logic precum un calcul (2+2=4). Dar se întâmplă uneori ca să am parte de contrarul celor logice: adică să-mi răspunzi cu rău la bine.
Cred că nu ai înțeles ce am vrut să spun... nu e bine să faci o paralelă cu un calcul pt. că, matematica nu se interpretează după "logica" cuiva.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX