Obedienta in ortodoxie

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Marcus89
Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde Marcus89 » 17 Ian 2012, 10:08

Care este motivul pentru care, entitatea divină necesită supunearea necondiționată a credincioșilor, trecând aceste aspecte printre cele 10 porunci dintre care doar 5/max.7 fac trimitere la o conduită morală restul ținând să amintească „cine este șeful”.
exemplu:„Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău. Să nu ai alți dumnezei afară de mine.”
„Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești.”
„Să nu iei în deșert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert Numele Lui.”

În primele două, entitatea divină manifestă un sentiment de gelozie, față de personele care se închină la „alți dumnezei” sau diverși idoli, și pe care poate nu îl duce capul mai mult. Nu ar trebui ca entitatea divină să fie mai presus de aceste sentimente caracteristice oamenilor?
În ultima ține să amintească că cel ce îl va batjocori sau va râde de el, va fi pedepsit. De ce ar purta pică entitatea divină unor persoane, care la fel ca și cei din prima situație, așa înțeleg să se manifeste, de ce s-ar coborâ la nivelul lor?

Mai mult, de ce țin credincioșii ca în rugăciunile lor spre divinitate, să adauge o listă de calitați ale entității divine, cuvinte de laudă și urări de bine către aceasta? Au acestea o relevanță în modul în care se va raporta entitate divină la ei și la rugămințile lor.
Eu înțeleg că ar fi necesar un respect, dar de ce acest respect trebuie să capete anumite proporții sau nu este suficient acesta pentru divinitate într-o formă mai simplă?

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde descoperire » 17 Ian 2012, 19:36

Care este motivul pentru care, entitatea divină necesită supunearea necondiționată a credincioșilor, trecând aceste aspecte printre cele 10 porunci dintre care doar 5/max.7 fac trimitere la o conduită morală restul ținând să amintească „cine este șeful”.
exemplu:„Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău. Să nu ai alți dumnezei afară de mine.”
„Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești.”
„Să nu iei în deșert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert Numele Lui.”

În primele două, entitatea divină manifestă un sentiment de gelozie, față de personele care se închină la „alți dumnezei” sau diverși idoli, și pe care poate nu îl duce capul mai mult. Nu ar trebui ca entitatea divină să fie mai presus de aceste sentimente caracteristice oamenilor?
În ultima ține să amintească că cel ce îl va batjocori sau va râde de el, va fi pedepsit. De ce ar purta pică entitatea divină unor persoane, care la fel ca și cei din prima situație, așa înțeleg să se manifeste, de ce s-ar coborâ la nivelul lor?

Mai mult, de ce țin credincioșii ca în rugăciunile lor spre divinitate, să adauge o listă de calitați ale entității divine, cuvinte de laudă și urări de bine către aceasta? Au acestea o relevanță în modul în care se va raporta entitate divină la ei și la rugămințile lor.
Eu înțeleg că ar fi necesar un respect, dar de ce acest respect trebuie să capete anumite proporții sau nu este suficient acesta pentru divinitate într-o formă mai simplă?
Motivul existentei reale si evidente lui Dumnezeu pe care unii nu o observa in trairea de zi cu zi,binecuvantarile,etc.Iti dau un exemplu:cand joci la calculator cred ca stii care sunt tastele cruciale si care sunt secundare.Ce faci?Apesi ceea ce are efect.Numai ca viata nu este counter strike,ai murit doar odata,deaceea oamenii si se tem sa experimneteze cu Dumnezeu(Un Dumnezeu viu) punand la indoiala autoriatea lui.Cu atat mai mult ca avem exemple destule.Cred ca restul este clar.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Marcus89

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde Marcus89 » 17 Ian 2012, 23:38

Motivul existentei reale si evidente lui Dumnezeu pe care unii nu o observa in trairea de zi cu zi, binecuvantarile,etc.
"Existența reală și evidentă" motivează supunere? Vorbești serios sau mă iei peste picior?
Iti dau un exemplu:cand joci la calculator cred ca stii care sunt tastele cruciale si care sunt secundare. Ce faci?Apesi ceea ce are efect.Numai ca viata nu este counter strike,
Nu am înțeles...
ai murit doar odata,deaceea oamenii si se tem sa experimneteze cu Dumnezeu(Un Dumnezeu viu) punand la indoiala autoriatea lui. Cu atat mai mult ca avem exemple destule. Cred ca restul este clar.
Exemple destule cu/despre ce??? Ce este clar?
Ultima oară modificat 18 Ian 2012, 17:14 de către Marcus89, modificat 1 dată în total.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde Doriana » 18 Ian 2012, 09:38

În primele două, entitatea divină manifestă un sentiment de gelozie, față de personele care se închină la „alți dumnezei” sau diverși idoli, și pe care poate nu îl duce capul mai mult. Nu ar trebui ca entitatea divină să fie mai presus de aceste sentimente caracteristice oamenilor?
Sentimentul de gelozie al lui Dumnezeu este prezent in mai multe locuri din Biblie. Chiar si in Iesirea 20:5, unde acel "zelos" este tradus in alte versiuni prin "gelos". Deci "Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos."
Este gelos pentru ca este Mire si pentru ca are o mireasa. Si numai un mire bleg nu este gelos daca mireasa lui se duce dupa altii.
Daca veti putea sa-L imaginati pe Hristos ca mire care iubeste pana la jertfa suprema, veti intelege si gelozia Lui. Si apoi, omul este creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu; e normal sa aiba sentimente asemanatoare, desi nu neaparat sentimente decazute.

Una peste alta, Dumnezeu a incercat intotdeauna sa se faca inteles si sa se lase descoperit, folosindu-se de limbajul omenesc si de contextul cultural in care vorbea. Iisus a spus pilde despre seceris, comori, pesti si navoade, lucruri pe care oamenii de atunci le puteau intelege. Daca ar fi venit in acest secol ar fi spus probabil pilde despre criza si finante. Iar in acest secol in care gelozia nu mai e o virtute, ci libertatea de a umbla creanga, cand oamenii cauta mai mult teorii complicate, mesajul divin s-ar putea explica si altfel. Numai sa vrea omul sa inteleaga.

P.S. Nu m-am abtinut sa nu raspund. Insa nu voi mai scrie pe acest topic. Motivul:
viewtopic.php?f=55&t=645&p=25856#p25336
Hai sa incercam totusi sa respectam dorinta parintelui.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde daniel tuduran » 18 Ian 2012, 14:06

1) Eu cred ca sunt legitime probleme puse in discutie de marcus. Si crestinii si le-au pus si tot ei au si raspuns la ele.
2)Daca nu-i voie sa scriem aici se poate muta topicul in alta parte desi mie nu mi se pare gresit locul lui si aici.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Marcus89

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde Marcus89 » 18 Ian 2012, 15:58

În primele două, entitatea divină manifestă un sentiment de gelozie, față de personele care se închină la „alți dumnezei” sau diverși idoli, și pe care poate nu îl duce capul mai mult. Nu ar trebui ca entitatea divină să fie mai presus de aceste sentimente caracteristice oamenilor?
Sentimentul de gelozie al lui Dumnezeu este prezent in mai multe locuri din Biblie. Chiar si in Iesirea 20:5, unde acel "zelos" este tradus in alte versiuni prin "gelos". Deci "Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos."
Este gelos pentru ca este Mire si pentru ca are o mireasa. Si numai un mire bleg nu este gelos daca mireasa lui se duce dupa altii.
Daca veti putea sa-L imaginati pe Hristos ca mire care iubeste pana la jertfa suprema, veti intelege si gelozia Lui. Si apoi, omul este creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu; e normal sa aiba sentimente asemanatoare, desi nu neaparat sentimente decazute.
Poate într-o oarecare măsură și gelozia e utilă (ca să nu fi călcat în picioare, sau cum ai zis tu să nu fi bleg), dar în mare pare este dăunătoare, chiar persoanei care este geloasă. Gelozia asta se manifestă printr-o poruncă (care este consecința neascultării unei porunci... de obicei o sancțiune, nu?), deci nu este o gelozie cu moderație, corespunzătoare entității care este mult superioară omului, nu? (Mă găndeam cu ce să încerc să compar gelozia... uite, de exemplu cu fumatul... nicotina din țigări are un efecte pozitiv - stimulează sistemul nervos... dar și altele negative).
Și iubirea, are anumite limite... ce e mult, strică.
Una peste alta, Dumnezeu a incercat intotdeauna sa se faca inteles si sa se lase descoperit, folosindu-se de limbajul omenesc si de contextul cultural in care vorbea. Iisus a spus pilde despre seceris, comori, pesti si navoade, lucruri pe care oamenii de atunci le puteau intelege. Daca ar fi venit in acest secol ar fi spus probabil pilde despre criza si finante. Iar in acest secol in care gelozia nu mai e o virtute, ci libertatea de a umbla creanga, cand oamenii cauta mai mult teorii complicate, mesajul divin s-ar putea explica si altfel. Numai sa vrea omul sa inteleaga.
Și eu m-am întrebat de multe ori de ce nu a mai venit?... dar aceasta este o discuție diferită. Gelozia nu este și nu a fost niciodată o virtute.

P.S. Nu m-am abtinut sa nu raspund. Insa nu voi mai scrie pe acest topic. Motivul:
viewtopic.php?f=55&t=645&p=25856#p25336
Hai sa incercam totusi sa respectam dorinta parintelui.
Nu am avut cunoștiință de acest lucru, nu apare în regulament... și nici nu are un link de trimitere în regulament. Dacă este doar o rugăminte și nu o regulă înțeleg că pot să derog de la aceasta.
În fond, forumul este adresat publicului, și o separeare a acestuia pe motive religioase atentează la anumite libertăți care îmi sunt garantate. Oricum, am trimis administratorului o cerere pentru a-mi reconfirma aceste libertăți.
Daca nu-i voie sa scriem aici se poate muta topicul in alta parte desi mie nu mi se pare gresit locul lui si aici.
Am rugat de asemenea să păstreze thread-ul, dacă e cu putință.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde descoperire » 18 Ian 2012, 22:41

"Existența reală și evidentă" motivează supunere? Vorbești serios sau mă iei peste picior?
Inca mai intrebi :?: :!: Vorbesc foarte serios.Daca Dumnezeu exista si esti convins in aceasta vei face ceva contra voii Lui stiind ca vei lua osanda?Da motiveaza supunere,n-ai de ales!!!
Iti dau un exemplu:cand joci la calculator cred ca stii care sunt tastele cruciale si care sunt secundare. Ce faci?Apesi ceea ce are efect.Numai ca viata nu este counter strike,
Nu am înțeles...
Cand stii ca Dumnezeu este, atunci numai faci pe placul tau si urmezi(daca vrei) sfaturile(recomandari)
Exemple destule cu/despre ce??? Ce este clar?
Exemple cum oamenii au incercat sa-l puna la indoiala sau sa-l aduca la tacere intr-un fel sau altul si in rezultat ca de obicei au dat-o in bara.Este clar ca nu trebuie sa te impotrivesti adevarului care lucreaza(efectiv)si prin urmare vei avea de castigat.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Marcus89

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde Marcus89 » 19 Ian 2012, 00:50

"Existența reală și evidentă" motivează supunere? Vorbești serios sau mă iei peste picior?
Inca mai intrebi :?: :!:
Nu, erau întrebări retorice, pentru că, este evident că bazele unei asemenea idei sunt prea abstracte, ca să fie luate în serios, dar dacă insiști...
Vorbesc foarte serios.Daca Dumnezeu exista si esti convins in aceasta vei face ceva contra voii Lui stiind ca vei lua osanda?Da motiveaza supunere,n-ai de ales!!
[...]
Cand stii ca Dumnezeu este, atunci numai faci pe placul tau si urmezi(daca vrei) sfaturile(recomandari)
Tocami asta e problema... voia lui (acceptarea subordonării) vs. osanda, este un șantaj. Astfel, cum ai și zis și tu: faci ceva ce "nu mai (apropo "numai" se scrie despărțit în acest context) este pe placul tău" sub constrângerea sancțiunii (observi lipsa dorinței tale?).
Exemple cum oamenii au incercat sa-l puna la indoiala sau sa-l aduca la tacere intr-un fel sau altul si in rezultat ca de obicei au dat-o in bara.
Citești viitorul :-o ? O "dau și eu în bară" :shock: ?... îmi cer sucze, nu m-am putut abține :lol: .
Este clar ca nu trebuie sa te impotrivesti adevarului care lucreaza(efectiv)si prin urmare vei avea de castigat.
Adevărul este un termen așa subiectiv. Ai văzut părerea mea desprea adevăr (din semnătură): "Unde alți oameni, urmează orbește adevărul reține: Nimic nu este Adevărat." ?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde dimitrie » 19 Ian 2012, 03:51

Noi o numim ascultare şi nu obedienţă, cu toate că sunt date ca sinonime.

El este Constructorul (şi mai mult, e şi Creatorul) iar noi suntem maşină + pilot (persoană liberă căreia i se încredinţează maşina - fiinţa umană pe care acum o posedă). Vrei să fii fericit cu şi de darul Lui? Atunci urmează-I instrucţiunile ca să nu eşuezi. Vei vedea că din dragoste, mai mult decât din datorie ţi-a dat instrucţiunile de utilizare şi întreţinere, în nici un caz dintr-o nevoie egoistă.
Iar dacă Se necăjejşte când nu-L asculţi, e pentru că te vrea sănătos, viu şi fericit. Mai mult, a "tras" cu tine, investind în tine chipul şi asemănarea Sa. Tu dacă ai avea un fiu căruia i-ai pune înainte toată dragostea ta, cum ai vrea să-ţi răspundă?
Şi dacă te neagă dimpreună cu toată dragostea pe care i-ai oferit-o şi de care a beneficiat, cum ţi-ar fi dacă l-ar numi tată pe cel mai mare duşman al lui şi care pe tine te urăşte?
Iată legătura tată - fiu, iată legătura Dmnezeu - om. E atât de simplu!

Şi deci, iată rolul ascultării / obedienţei în Ortodoxie / viaţa omului, plecând de la premisa că instrucţiunile vin de la adevăratul Constructor şi Creator.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Marcus89

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde Marcus89 » 19 Ian 2012, 09:07

Noi o numim ascultare şi nu obedienţă, cu toate că sunt date ca sinonime.
Eu nu o pot numi doar ascultare atâta timp cât ești constrâns (psihic) să asculți.
El este Constructorul (şi mai mult, e şi Creatorul) iar noi suntem maşină + pilot (persoană liberă căreia i se încredinţează maşina - fiinţa umană pe care acum o posedă). Vrei să fii fericit cu şi de darul Lui? Atunci urmează-I instrucţiunile ca să nu eşuezi. Vei vedea că din dragoste, mai mult decât din datorie ţi-a dat instrucţiunile de utilizare şi întreţinere, în nici un caz dintr-o nevoie egoistă.
Interesantă analogie. Dar de ce ar include drepturile de autor ca instrucțiuni pentru utilizarea produsului și nu sub forma drepturilor de autor? În plus pe la a treia nici măcar drept de autor nu o mai poți numi. Dacă dorești ascultare deplină renunți la pilot și transformi autoturismul, în unul teleghidat.
Iar dacă Se necăjejşte când nu-L asculţi, e pentru că te vrea sănătos, viu şi fericit. Mai mult, a "tras" cu tine, investind în tine chipul şi asemănarea Sa. Tu dacă ai avea un fiu căruia i-ai pune înainte toată dragostea ta, cum ai vrea să-ţi răspundă?
Şi dacă te neagă dimpreună cu toată dragostea pe care i-ai oferit-o şi de care a beneficiat, cum ţi-ar fi dacă l-ar numi tată pe cel mai mare duşman al lui şi care pe tine te urăşte?
Dacă aș avea un fiu și m-ar respecta și poate chiar iubi aș fi fericit, dar nu l-aș obliga să mă iubieasă doar pentru că sunt tatăl lui. Dacă mă neagă (probabil în adoleșcență), m-aș supăra dar tot nu l-aș obliga, pentru că acest fapt l-ar îndepărta definitiv.
Mai departe adaugi un element la care eu nu am făcut referire: dușmanul cel mai mare. Dacă entitatea divină este unică și ceilați zei și idoli nu există, îi poți numi cei mai mari dușmani? Idea ta cred că derivă din următoare: "dacă nu sunteți cu mine, sunteți înpotriva mea" ceea ce este un sofism.
Iată legătura tată - fiu, iată legătura Dmnezeu - om. E atât de simplu!

Şi deci, iată rolul ascultării / obedienţei în Ortodoxie / viaţa omului, plecând de la premisa că instrucţiunile vin de la adevăratul Constructor şi Creator.
Mulțumesc pentru răspuns, cred e unul bun, într-o anumtă măsură.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde dimitrie » 19 Ian 2012, 13:26

Dacă un constructor de maşini interzice aşezarea obiectelor pe locul de pe planşeul de bord unde scrie Airbag, oare se cheamă teleghidaj ori constrângere a libertăţii? Ştii ce se întâmplă dacă se deschide airbag-ul şi pe capacul lui se află un pix, nu? Dar dacă pe capacul de la rezervorul unei maşini scrie să alimentezi cu benzină, asta înseamnă că-ţi restrânge libertatea de a alimenta şi cu motorină? etc.
Deci, este o oarecare diferenţă între instrucţiunile de utilizare emise de fabricant propritarului (spre o bună funcţionare a unui produs) şi teleghidaj.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Marcus89

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde Marcus89 » 19 Ian 2012, 14:04

Dacă un constructor de maşini interzice aşezarea obiectelor pe locul de pe planşeul de bord unde scrie Airbag, oare se cheamă teleghidaj ori constrângere a libertăţii? Ştii ce se întâmplă dacă se deschide airbag-ul şi pe capacul lui se află un pix, nu? Dar dacă pe capacul de la rezervorul unei maşini scrie să alimentezi cu benzină, asta înseamnă că-ţi restrânge libertatea de a alimenta şi cu motorină? etc.
Deci, este o oarecare diferenţă între instrucţiunile de utilizare emise de fabricant propritarului (spre o bună funcţionare a unui produs) şi teleghidaj.
Cred că îți plac mult autovehiculele :lol: ... oricum, nu cred că ai citit cu atenție ce am scris. Nu este o regulă ce ține de buna funcționare a autovehiculului, ci una de genul: nu înlocui emblema Opel (care personal nu mă deranjează cu nimic, și sincer să fiu o voi păstra) cu altă emblemă; fie ea emblema unui alt producător sau orice altă emblemă, sub sancținea închisorii între etc. Partea cu teleghidajul poate a fost puțin cam dură, but I'm just sayin'.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde daniel tuduran » 19 Ian 2012, 17:47

Mai departe adaugi un element la care eu nu am făcut referire: dușmanul cel mai mare. Dacă entitatea divină este unică și ceilați zei și idoli nu există, îi poți numi cei mai mari dușmani?
De unde ai luat tu ideea ca ceilalti zei nu exista? Ba exista,si se lupta si ei pt sufletul nostru.
Idea ta cred că derivă din următoare: "dacă nu sunteți cu mine, sunteți înpotriva mea" ceea ce este un sofism.
Se pare ca "sofismul" asta prinde la crestini.O stare neutra a sufletului nu se poate obţine.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde dimitrie » 19 Ian 2012, 18:47

Idea ta cred că derivă din următoare: "dacă nu sunteți cu mine, sunteți înpotriva mea" ceea ce este un sofism.
Nu aşa, ci "dacă nu sunteţi cu Mine sunteţi împotriva voastră". De fapt aceasta poate fi considerată chintesenţa analogiei mele, din care nu ai înţeles decât că-mi plac maşinile :x44 . Îţi place să-ţi etalezi aroganţa şi cam atât. Nu vei greşi dacă vei pleca de la premisa că putem raţiona şi noi, credincioşii.
Eşti tânăr şi lipsit de experienţă în istoria ciocnirilor argumentate din cadrul disputelor dintre adepţii ateismului evoluţionist şi cei ai creştinismul creaţionist. De la ateism la creaţionism am văzut treceri, nu şi invers, ceea ce a dovedit în mod practic că ateismul este un stadiu inferior, lacunar în cunoaştere. Ia-o ca pe o info. de tip statistic şi nu ca pe o ironoizare, că nu e.
Uite un exemplu: urmăreşte documentarul Incredible creatures that defy evolution, pe care îl poţi lua, de pildă, cu StrongDC-ul, apoi mai vorbim. :x33
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Marcus89

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde Marcus89 » 19 Ian 2012, 21:47

De unde ai luat tu ideea ca ceilalti zei nu exista? Ba exista,si se lupta si ei pt sufletul nostru.
Cei de aici sau alții?
Nu aşa, ci "dacă nu sunteţi cu Mine sunteţi împotriva voastră". De fapt aceasta poate fi considerată chintesenţa analogiei mele, din care nu ai înţeles decât că-mi plac maşinile :x44 . Îţi place să-ţi etalezi aroganţa şi cam atât. Nu vei greşi dacă vei pleca de la premisa că putem raţiona şi noi, credincioşii.
Acum ai transformat propoziția într-un paradox :lol:
Eşti tânăr şi lipsit de experienţă în istoria ciocnirilor argumentate din cadrul disputelor dintre adepţii ateismului evoluţionist şi cei ai creştinismul creaţionist. De la ateism la creaţionism am văzut treceri, nu şi invers, ceea ce a dovedit în mod practic că ateismul este un stadiu inferior, lacunar în cunoaştere. Ia-o ca pe o info. de tip statistic şi nu ca pe o ironoizare, că nu e.
Statistic vorbind cei mai multi creștini sunt [please insert under-average IQ level here]. Nu o lua ca pe ironizare, e doar statistic.
Uite un exemplu: urmăreşte documentarul Incredible creatures that defy evolution, pe care îl poţi lua, de pildă, cu StrongDC-ul, apoi mai vorbim. :x33
Craturile nu sfidează evoluția, ci o confirmă... și StrongDC ce mai este?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde daniel tuduran » 19 Ian 2012, 23:32

De unde ai luat tu ideea ca ceilalti zei nu exista? Ba exista,si se lupta si ei pt sufletul nostru.
Cei de aici sau alții?[
Aia de acolo sunt idoli, dar in spatele tuturor idolilor se afla demonii, fiinte spirituale aflate sub stapanirea diavolului.
Diavolul si ortacii sai sunt in spatele tuturor zeilor si religiilor mincinoase.
Daca te intereseaza diferenta dintre zei nemurilor si Dumnezeu nostru iti propun o carte:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-ini ... le-paisie/
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde dimitrie » 20 Ian 2012, 00:46

Marcule, ai o gândire atât de "pe orizontală", încât observ că ai deschis un subiect căruia nu-i faci faţă. Ţi-am vorbit în parabolă că poate vei pricepe ceva, dar şi la asta eşti prea mic. Nici acum nu ai înţeles că dacă nu respecţi instrucţiunile, ţie îţi faci rău? Că atunci, când la un accident frontal ţi se deschide airbag-ul, în loc să te salveze protejându-ţi faţa de izbirea de volan, etc. îţi aruncă pixul în faţă ca din puşcă. Şi aşa, călcând în picioare instrucţiunea, te calci pe tine.
Acum, poruncile date de Dumnezeu sunt cele care ne indică ce să facem să fie în conformitate cu firea noastră. Călcând poruncile, ne vătămăm, ne pierdem libertatea, îi vătămăm pe alţii, etc. Ia spre ex.porunca să nu furi, şi gândeşte-te cum ar fi societatea noastră dacă porunca ar fi respectată (că acum vezi ce înseamnă să furi). Fă asta cu toate poruncile din NT şi proiectează o lume conformată lor. Ţi se mai pare acum un paradox afirmaţia "dacă nu sunteţi cu Mine sunteţi împotriva voastră"?
De aceea, zic eu, mai bine studiază Noul Testament pe îndelete şi apoi, poate vei înţelege "limba" noastră. Acum eşti cam pe din-afară.
Uite ce este ăla cu care poţi lua documentarul. :x22
După ce vei vedea şi documentarul (are trei părţi), vei vedea că "cr(e)aturile" sunt tot creaturi, adică au un Creator şi sunt contra evoluţiei prin însuşi faptul existenţei lor. :x33
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Marcus89

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde Marcus89 » 20 Ian 2012, 10:58

Aia de acolo sunt idoli, dar in spatele tuturor idolilor se afla demonii, fiinte spirituale aflate sub stapanirea diavolului.
Diavolul si ortacii sai sunt in spatele tuturor zeilor si religiilor mincinoase.
Daca te intereseaza diferenta dintre zei nemurilor si Dumnezeu nostru iti propun o carte:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-ini ... le-paisie/
Din lipsă de timp, am citit doar subcapitolul "Idolii neamurilor sunt demoni" în care un așa-zis oracol tibetan este luat în stăpânire de o zeitate și "se comportă nebuneste, rosteste cuvinte confuze, emite sunete nearticulate întrerupte de mugete si urlete" (autorul nu greșește când spune că oracolul se comportă nebunește, fiind poate chiar o personă care suferă de anumite afecțiuni ale sistemului nervos, asemeni celor demonizații din exorcizări, sau se află sub influența unor substanțe halucinogene). Apoi a urmat relatarea unui vrăjitor, mai degrabă un vraci, ce pote fi adevată sau falsă. Au mai urmat și alte cazuri asemănătoare dar mi-am pierdut interesul în a-mi mai încărca capul cu inutilități.
Marcule, ai o gândire atât de "pe orizontală", încât observ că ai deschis un subiect căruia nu-i faci faţă. Ţi-am vorbit în parabolă că poate vei pricepe ceva, dar şi la asta eşti prea mic.
Troll a lot?
Nici acum nu ai înţeles că dacă nu respecţi instrucţiunile, ţie îţi faci rău? Că atunci, când la un accident frontal ţi se deschide airbag-ul, în loc să te salveze protejându-ţi faţa de izbirea de volan, etc. îţi aruncă pixul în faţă ca din puşcă. Şi aşa, călcând în picioare instrucţiunea, te calci pe tine.
Acum, poruncile date de Dumnezeu sunt cele care ne indică ce să facem să fie în conformitate cu firea noastră. Călcând poruncile, ne vătămăm, ne pierdem libertatea, îi vătămăm pe alţii, etc. Ia spre ex.porunca să nu furi, şi gândeşte-te cum ar fi societatea noastră dacă porunca ar fi respectată (că acum vezi ce înseamnă să furi). Fă asta cu toate poruncile din NT şi proiectează o lume conformată lor. Ţi se mai pare acum un paradox afirmaţia "dacă nu sunteţi cu Mine sunteţi împotriva voastră"?
Refuzi să înțelegi că nu vorbim despre toate porunciile ci doar despre 3, enunțate mai sus. Ți-am explicat acest lucru chiar în parabola ta.
Uite ce este ăla cu care poţi lua documentarul. :x22
După ce vei vedea şi documentarul (are trei părţi), vei vedea că "cr(e)aturile" sunt tot creaturi, adică au un Creator şi sunt contra evoluţiei prin însuşi faptul existenţei lor. :x33
Am văzut o parte din acest documentar pe Youtube și am rămas :shock: cum sistemul circulator la nivelul gâtului girafei are aceeași principiu cu cel de la nivelul picioarelor. Lipsa unui organ la alte specii și existența acestuia doar la una nu înseamnă că sfidează evoluția. Girafa nu a existat de la creație și pe urmă a dezvoltat anumite mecanisme de supraviețuire corespunzătoare, În fine, această aspecte aprțin de o altă temă de discuție.
Ultima oară modificat 23 Ian 2012, 14:29 de către Marcus89, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde dimitrie » 20 Ian 2012, 11:24

Toate poruncile sunt date spre binele nostru şi conforme firii. Citeşte Noul Testament mai întâi, apoi ia poruncile pe rând (după cum doreşti) şi vom înceraca să-ţi arătăm cum sunt ele conform naturii umane şi binelui comun.

Acum, aş vrea să ştiu dacă şi alţii sunt dispuşi să muncim la asta; eu o pot face dar printre picături.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Marcus89

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde Marcus89 » 20 Ian 2012, 14:58

Toate poruncile sunt date spre binele nostru şi conforme firii. Citeşte Noul Testament mai întâi, apoi ia poruncile pe rând (după cum doreşti) şi vom înceraca să-ţi arătăm cum sunt ele conform naturii umane şi binelui comun.
Dimitrie, tu, respecți toate poruncile?


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 31 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron