Dumnezeu, biserica si religiile

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox
Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 20:12

am intrebat odata un preot: "cum se vor mantui cei ce nu au auzit de Dumnezeu asa cum il stiu noi? cum se vor mantui budhistii, musulmanii, iudeii care nu au auzit de Iisus Hristos sau noul testamen?" si mi-a raspuns ca fiecare va fi judecat in legea lui, daca a respectat-o sau nu, dupa constiinta.
cum respecta o religie sau biserica sfaturi de genul: " cand va vor spune ca este aici sau acolo, sa nu credeti", cand tocmai asta face si biserica atunci cand afirma, asemeni celorlalte confesiuni: "mantuirea e la noi"?
dar unde e Dumnezeu in religie, in reguli si canoane? cum poate spune cineva ca scopul nostru e mantuirea cand, citat: "nici marii parinti nu stiu de ce l-a creat dumnezeu pe om" ?
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Hrisanti » 22 Mai 2008, 20:26

..cum poate spune cineva ca scopul nostru e mantuirea cand, citat: "nici marii parinti nu stiu de ce l-a creat dumnezeu pe om" ?
altcineva, ne poti da si sursa acestui citat ? Nu de alta, dar atunci cand ne folosim de un citat, corect este sa dam si autorul pe care l-am citat. :)
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 20:30

un tanar din orasul meu care a facut facultatea de teologie prin alba, bucuresti si america. apropo: teologie ortodoxa
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Hrisanti » 22 Mai 2008, 20:40

un tanar din orasul meu care a facut facultatea de teologie prin alba, bucuresti si america. apropo: teologie ortodoxa
Dragul meu/draga mea, nu orice tanar care a facut teologie ortodoxa poate fi citat ca exemplu intr-o discutie. Din citatul pe care l-ai dat, se vede ca nici acel tanar nu prea a inteles ce spun Sfintii Parinti, fiindca probabil nu i-a citit, sau a citit paragrafe disparate, atat cat i-a trebuit ca sa ia examenele; :lol:
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 20:50

aici ai dreptate; ai facut o buna caracterizare a viitorilor (si prea multor actuali) preoti. ma intorc la dezamagirea mea. :(
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Hrisanti » 22 Mai 2008, 20:52

aici ai dreptate; ai facut o buna caracterizare a viitorilor (si prea multor actuali) preoti. ma intorc la dezamagirea mea. :(
Pai de ce sa te intorci la dezamagire ? Te-ai gandit ca si preotii sunt oameni, ca si noi ? Ca pot gresi, ca si noi ? Ca pot pacatui, ca si noi ?
Ti-ai facut o analiza interioara ca sa vezi daca tu esti mai bun decat acel tanar teolog, ca si crestin ?
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 20:53

de altcineva pe 22 Mai 2008, 20:41
sunt botezat ortodox, dar am fost prea dezamagit de biserica si cei ce o frecventeaza (inclusiv preoti). toate afirmatiile imi pleaca in urma cunostintelor pe care le-am auzit in biserica si pe care mi le-am insusit in mare parte dar care, in ultima vreme, nu mai au credibilitate.

PS pentru Tibi: mai intai fi OM! un OM bun si Dumnezeu va ramane in tine.
altcineva

Mesaje: 10
Membru din: 22 Mai 2008, 19:53
• Mesaj privat
Sus
________________________________________
• Raportează acest mesaj
• Răspuns cu citat
Re: Caut drumul spre credinta
de Hrisanti pe 22 Mai 2008, 20:44
altcineva scrie:sunt botezat ortodox, dar am fost prea dezamagit de biserica si cei ce o frecventeaza (inclusiv preoti). toate afirmatiile imi pleaca in urma cunostintelor pe care le-am auzit in biserica si pe care mi le-am insusit in mare parte dar care, in ultima vreme, nu mai au credibilitate.


De ce ai fost dezamagit (a) ?
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Re: Caut drumul spre credinta
de altcineva pe 22 Mai 2008, 20:51
mi-ar trebui un topic numai sa descriu asta...ceea ce nu voi face.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 20:54


Ti-ai facut o analiza interioara ca sa vezi daca tu esti mai bun decat acel tanar teolog, ca si crestin ?
eu sunt cel ce sunt.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Hrisanti » 22 Mai 2008, 21:04

...eu sunt cel ce sunt.
Adica ?
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 21:08

biserica, desi sustine ca nu este adepta a "crede si nu cerceta" are totusi cateva "taine". eu am una singura si nici asta nu este taina, pentru ca tocmai am inceput sa o expun pe aici pe forum....
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Hrisanti » 22 Mai 2008, 21:28

biserica, desi sustine ca nu este adepta a "crede si nu cerceta" are totusi cateva "taine". eu am una singura si nici asta nu este taina, pentru ca tocmai am inceput sa o expun pe aici pe forum....
Daca te gandesti la termenul "taina" din punct de vedere lumesc inseamna ceva ascuns (un sinonim cu "secret"), dar din punct de vedere evanghelic inseamna ceva imperceptibil, inexplicabil cu mintea noastra pervertita de pacat:), care se petrece cu interventia Sfantului Duh, purces de la Tatal si trimis noua de Fiul !
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 22:12

aceeasi marie cu alta palarie.....
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
vlah
Mesaje:15
Membru din:12 Apr 2008, 13:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, istorie.
Localitate:Basarabia

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde vlah » 23 Mai 2008, 21:59

"nici marii parinti nu stiu de ce l-a creat dumnezeu pe om"
Motivul pentru care Dumnezeu l-a creat pe om il poti gasi in orice manual de teologie dogmatica. Deoarece Dumnezeu este Iubire, El a creat omul, fiinta rationala si cu vointa libera, pentru ca acela prin propriul efort si prin propria alegere benevola sa i se alature in vesnicie.
biserica, desi sustine ca nu este adepta a "crede si nu cerceta" are totusi cateva "taine". eu am una singura si nici asta nu este taina, pentru ca tocmai am inceput sa o expun pe aici pe forum....
Să nu speculăm pe termeni teologici, pe care sântem departe de a-i pricepe.

Revenind la subiectul topicului, evident fiecare religie trage la turta ei :) Dar religiile pot fi comparate şi astfel putem vedea că doar creştinismul e o religie revelată şi doar Ortodoxia conţine plinătatea Adevărului.
Cred, Doamne! Ajută necredinţei mele!

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 23 Mai 2008, 22:16

ma refer la "taine"-le acelea de genul: "dumnezeu stie mai bine de ce a facut asa sau asa". nu ma indoiesc de asta dar uneori "tainele astea ma intriga.
cum are omul libertateade a alege cand are doar doua sensuri: sus sau jos ? eu vreau la stanga sau dreapta (daca mi se permite metafora.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

diaconul_Catalin

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 23 Mai 2008, 22:20

interesant ce vrei tu... dar poate ca vrei ceva ce nu exista sau nu se poate. era intr-o poveste un om care incerca sa bage soarele in casa cu galeata... asta inseamna ca tot ce vrem noi este posibil? Eu de exemplu as vrea sa vad reprezentat sitemul de axe pentru spatiu-timp... sistemul quatri-axial... daca o faci... te rog sa-mi arati si mie.

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Hrisanti » 24 Mai 2008, 18:04

aceeasi marie cu alta palarie.....
Nu este cum zici tu, fiindca una este sa fie ceva voit ascuns (taina sau secret) in inteleseul lumesc, etimologic al termenului, si alta este sa fie ceva ce nu este de fapt ascuns, ci doar imposibil de perceput cu mintea noastra extrem de limitata datorita pacatelor. :)
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 25 Mai 2008, 00:46

interesant ce vrei tu... dar poate ca vrei ceva ce nu exista sau nu se poate. era intr-o poveste un om care incerca sa bage soarele in casa cu galeata... asta inseamna ca tot ce vrem noi este posibil? Eu de exemplu as vrea sa vad reprezentat sitemul de axe pentru spatiu-timp... sistemul quatri-axial... daca o faci... te rog sa-mi arati si mie.
poate. una e un om limitat care nu stie ca nu se poate si alta este sa iti doresti mai mult. un alt punct de vedere, o alta perspectiva. si chiar daca nu se poate, nu suntem noi cam inchisi intre niste limite (referitor la cunoastere)?
vis-avis de ce iti doresti tu...s-ar putea sa avem ceva in comun si sa riscam sa ne vedem "pe drumul pierzarii amandoi"... :lol:
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde JOAN » 25 Mai 2008, 19:16

biserica, desi sustine ca nu este adepta a "crede si nu cerceta" are totusi cateva "taine". eu am una singura si nici asta nu este taina, pentru ca tocmai am inceput sa o expun pe aici pe forum....
Taina in sensul dogmatic inseamna modalitatea sacra prin care Dumnezeu prin Duhul Sfant intra in legatura cu omul ;nu in sensul de a avea un secret.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 25 Mai 2008, 21:52

de altcineva pe 22 Mai 2008, 20:41
sunt botezat ortodox, dar am fost prea dezamagit de biserica si cei ce o frecventeaza (inclusiv preoti). toate afirmatiile imi pleaca in urma cunostintelor pe care le-am auzit in biserica si pe care mi le-am insusit in mare parte dar care, in ultima vreme, nu mai au credibilitate.
In sfarsit! Si de ce ti-a trebuit atata sa ajungi aici ? Asta e problema mare, nu ?

Draga altcineva, te rog sa nu te superi pe noi, sau sa te revolti ca un om, a gresit. Bunicul meu a fost preot, Dumnezeu sa il ierte, si stiu cum e, auzi fel de fel de lucruri, care se intampla, preoti care fac nu stiu ce, altu nu mai stiu ce, etc. Pot sa si povestesc aici, dar nu are rost. Si nu pot sa ii condamn pe cei de care am auzit, fiindca nu e bine sa judeci, nu stii contextul in care s-a intamplat, si fiindca io probabil ca as fi facut rele si mai mari, mai stii ?

Uite, incearca temporar sa nu mai fii revoltat, sa fii calm, si sa nu ne repezesti, vei descoperi ca aici lumea poate sa iti fie foarte prietenoasa. Si io aveam probleme (cam de alta natura intr-adevar) cand am intrat prima data, si am avut momente scurte de revolta, dar totul e ok acuma. Si am si o prietena buna pe forum :D.

Lateredit:

Iarta-ma ca mi-a luat atata sa gasesc o relatare, dar nu am vrut sa o pun pana nu imi aminteam de unde am citit-o:

"Vladica Antonie, episcopul Surojului, isi amintea cu duiosie o intamplare din adolescenta sa, care i-a schimbat viata. Marturisesc ca aceasta intamplare a avut acelasi efect si asupra vietii mele. Odata, dupa terminarea slujbei, tanarul s-a apropiat la miruit de preotul care il smintise prin faptul ca-i parea beat. Totusi, dintr-o politete fatarnica, a incercat sa-i sarute mana, pe care preotul si-a tras-o rusinat, scuzandu-se pentru starea in care este. Dupa ce lumea s-a imprastiat, tanarul, atins de gestul parintelui, s-a apropiat de el sa-si ceara iertare. Parintele era atat de mahnit, incat aproape ca plangea. Si i-a marturisit tanarului ca ii pare rau ca e asa, dar nu mai poate, pentru ca tocmai i-au murit intr-un accident sotia si copilul. Atunci, viitorul mitropolit al Surojului a avut urmatoarea revelatie simpla, dar fundamentala. El a inteles ca una este a citi in Biblie despre rabdarea lui Iov si a-l da ca exemplu altora, cand ii vezi necajiti, si alta este sa ti se intample chiar tie un necaz atat de mare. Viata crestina autentica incepe cu incelegerea acestui lucru simplu."
Luat de la: http://savatie.trei.ro/savatie/rusinea_ ... daniei.htm

diaconul_Catalin

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 25 Mai 2008, 22:29

"dumnezeu stie mai bine de ce a facut asa sau asa"... tainele astea ma intriga.
deci nu negi ca cele ce se intampla sunt prin voia lui Dumnezeu. Pe tine te macina faptul ca nu intelegi rationamentul Lui. Eu nu inteleg de ce timpul se deseneaza sub forma a doua conuri opuse la varf... ma intriga... dar cel care a desenat timpul asa probabil a avut un rationament... pentru mine e o taina. Cu atat mai "taine" sunt rationamentele lui Dumnezeu, El care a gandit legile lumii, intreaga randuiala dupa care functioneaza aceasta.
cum are omul libertatea de a alege cand are doar doua sensuri: sus sau jos ? eu vreau la stanga sau dreapta
Daca ai doar doua directii din care sa alegi nu inseamna ca iti este ingradita libertatea. Chiar si atunci cand ai doar o directie... poti alege: o urmezi sau nu. Nimeni nu iti ingradeste optiunile... decat lipsa reala a lor: nu poti alege ce nu exista. Daca esti in spatiu, nu poti alege sa mergi spre sud sau spre nord, pentru ca spatiul nu are puncte cardinale. Deci singura limitare a libertatii tale este limita realitatii.
vis-avis de ce iti doresti tu...s-ar putea sa avem ceva in comun si sa riscam sa ne vedem "pe drumul pierzarii amandoi"...
Nu dorinta de cunoastere te duce pe drumul pierzarii, ci interpretarile a ceea ce nu cunostem. Spunea cineva ca "informatie (cunoasterea) inseamna putere", absolut drept... dar altcineva (si nu tu, altcineva) spunea ca "puterea fara ratiune si mila e tiranie".

PS: in legatura cu numele tau... pot sa-ti spun altfel decat "altcineva"?


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX