Dumnezeu, biserica si religiile

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 25 Mai 2008, 23:05

cum are omul libertateade a alege cand are doar doua sensuri: sus sau jos ? eu vreau la stanga sau dreapta (daca mi se permite metafora.
Parintele Savatie Bastovoi zice ca:
" Libertatea înseamnă a nu avea piedici în calea dragostei

Poate niciodată oamenii nu s-au preocupat de libertate mai mult decît astăzi. În vechime, discuţiile despre libertate erau o preocupare filozofică. De exemplu grecii, aveau nevoie de o filozofie a libertăţii care să se opună zeilor dezlănţuiţi şi tirani. Zeii grecilor îi asupreau pe oameni. Atunci cînd Prometeu, zeul umanist, a vrut să ducă focul oamenilor, Zeus l-a pedepsit, legîndu-l de o stîncă, unde vulturii îi ciupeau ficatul.

Religii care să se ocupe de libertatea omului sunt prea puţine, de fapt, numai una. Cînd spun "religie", vreau să invit la corectitudine terminologică. Religie din latină înseamnă "re-legare", adică restabilirea relaţiei dintre om şi Dumnezeu, două persoane. Pentru orientali, care vorbesc mult de ,eliberare", ideea unui Dumnezeu-Persoană este vulgară, ei nu o pot concepe. Orientalii nici nu au Dumnezeu, ei au doar învăţători care te învaţă să te "eliberezi". De aceea, obsesia eliberării la orientali este o filozofie, alături de cea greacă sau cea nietzschiană, dar nu o religie. Musulmanii, care cred într-un Dumnezeu persoană, au o singură zi pe an, în decembrie, de sărbătoarea zisă "noaptea rugăciunii", cînd Allah se coboară din al şaptelea cer pînă la primul cer şi atunci le aude rugăciunile. Niciodată Dumnezeul musulmanilor nu l-a numit pe vreun om prieten al său, aşa ca Hristos.

Desigur, fiecare e liber să aibă o definiţie personală a libertăţii. Suprarealistul Salvador Dali, era de părere că "pentru a fi liber trebuie să fii puţin multimilionar". Pentru Friedrich Nitzsche, libertatea este puterea de a spune "nu!" Alţii pot spune că a fi liber înseamnă a avea tot ce voieşti, atunci cînd voieşti. Pe de altă parte, un proverb grecesc spune că "atunci cînd zeii vor să-l pedepsească pe om, îi trimit tot ce vrea".

Condiţia libertăţii pe care o propune creştinismul nu presupune nici tehnicile de meditaţie ale yoghinilor, nici banii lui Salvador Dali. "Cunoaşteţi adevărul, spune evanghelistul Ioan, iar Adevărul vă va face liberi" (Ioan 8, 32). Acesta este adevărul despre care L-a întrebat Pilat pe Hristos: "Ce este adevărul?", dar nu a mai aşteptat răspunsul, căci "a ieşit afară la iudei" (Ioan 18, 38). Pilat, ca şi contemporanii săi şi ca şi cei mai mulţi dintre oameni, nu a înţeles că adevărul nu este o simplă noţiune filozofică, ci este o realitate şi, chiar mai mult, este o Persoană. Pilat avea în faţă Adevărul, dar nu a înţeles.

Din punctul de vedere al creştinismului, libertatea înseamnă a nu avea piedici în calea dragostei, luxul de a-ţi putea pune oricînd sufletul pentru aproapele tău. Libertatea înseamnă să poţi răspunde oricînd chemării lui Hristos: "Ia-ţi crucea şi vino după Mine". Într-un cuvînt, libertatea înseamnă să nu poţi fi şantajat de nimeni şi nicicînd, iar pentru asta e nevoie să urmezi adevărul, să iubeşti şi să rabzi.

Omul liber este cel care nu-şi vinde libertatea nici pe bani, nici pe femei, nici pe vin, nici pe slavă. Omul liber este cel care nu se mai teme de moarte. Omul liber, în concepţia creştină, este un om postum.

Omul liber, ca şi Ulise al lui Homer, generalul chefalenilor, poate fi aruncat gol într-un oraş străin şi nu se pierde, deoarece, în loc de haine, este îmbrăcat cu virtute. El are întotdeauna toată averea sa cu sine, cărînd-o pe spatele inimii, ca un melc care îşi duce casa. Aceasta este o bogăţie care nu trezeşte invidie, Crucea lui Hristos, povara pe care a dus-o Dumnezeu pe drumul Golgotei, pentru a-l elibera pe om din robia păcatului şi a morţii.

Libertatea înseamnă să nu ai motive să fugi de Dumnezeu.

Flux, 26 iulie 2001 "

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 25 Mai 2008, 23:07

fara falsa modestie, nu sunt decat ...altcineva.
deci nu negi ca cele ce se intampla sunt prin voia lui Dumnezeu. Pe tine te macina faptul ca nu intelegi rationamentul Lui.
daca as intelege rationamentul lui dumnezeu nu mi-ar folosi la nimic deci nu ma deranjeaza felul in care "se misca lucrurile". consider ca lucrurile sunt mult mai simple. nu inteleg si nu accept multe lucruri atribuite lui dumnezeu de catre oameni.
parca dumnezeu judeca dupa aceleasi idei si logici omenesti ceea ce imi pare departe de adevar. si ce e mai ciudat: prea multi (chiar si in biserica)considera ca dumnezeu e asa si pe dincolo si ca ei stiu ce vrea dumnezeu. tare, tare ma indoiesc de asta. imi veti spune cu totii ca dumnezeu s-a revelat, s-a descoperit samd. ei bine, eu asta pun la indoiala. dumnezeu s-a descoperit si altora si la fel, si in alte religii Iisus e privit probabil tot asa cum noi il privim pe mahomed sau pe budha.
un alt lucru de care ma indoiesc este felul in care interpretam noi, dupa 2000 de ani, mesajul lui Iisus. si, sincer, ma tem sa deschid o discutit pe tema asta ca nu se va termina nici curand si nici convenabil pentru toti. ar incepe prea multe discutii in contradictoriu si (ca sa linistesc pe cineva ce scria mai sus) sunt destul de linistit si calm si tin mult la linistea din mine.
Nimeni nu iti ingradeste optiunile... decat lipsa reala a lor: nu poti alege ce nu exista. Daca esti in spatiu, nu poti alege sa mergi spre sud sau spre nord, pentru ca spatiul nu are puncte cardinale. Deci singura limitare a libertatii tale este limita realitatii.
tocmai asta ma pune serios pe ganduri: oare chiar nu avem de ales decat rai si iad? oare asta e tot? dar asta e deja off topic si nu vreau sa elaborez aici un alt subiect.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Dahnah » 26 Mai 2008, 02:13

tocmai asta ma pune serios pe ganduri: oare chiar nu avem de ales decat rai si iad? oare asta e tot?
Ce altceva? Purgatoriu? Cred ca suntem toti de parere ca e ridicol. Sau ce, neant? De asta s-au ocupat toti existentialistii. Nu mi se pare nici un raspuns favorabil, deci da, e o dihotomie: Rai sau Iad. Bun sau Rau. Fericit sau Nefericit. Cred ca ne-am cam saturat cu totii de mixuri de astea de toate cate un pic, cateodata bine cateodata rau, uneori fericit, alteori trist. E o caracteristica umana asta, dar nicidecum dumnezeiasca.

P.S. Si o tii pe a ta, sa scrii Dumnezeu cu "d" mic, nu ca personal ma deranjeaza, dar zice ceva despre caracterul tau (incapatanat :D )
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 26 Mai 2008, 03:15

nu ca m-ar deranja raiul dar, "alege asa ca altfel..." nu-sti-ce-patesti, parca e o mana in gatul adeptului. atunci ma intreb de ce ne pune Dumnezeu sa alegem? dar aici alunecam de la topic si tocmai de aceea ma deschis topicul cu "de ce treim aici pe pamanat?"
of of, fie. pentru tine o sa scriu Dumenzeu cu D si nu cu d. multumita? :)
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Dahnah » 26 Mai 2008, 06:12

of of, fie. pentru tine o sa scriu Dumenzeu cu D si nu cu d. multumita? :)
Da cu "D" mare. :D
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

diaconul_Catalin

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 26 Mai 2008, 23:46

fara falsa modestie, nu sunt decat ...altcineva.
Pot sa-ti spun "Vlacas"... chiar daca nu imi dai voie asa am sa-ti spun... fara jignire, e legat strict de caracter.
...prea multi (chiar si in biserica) considera ca dumnezeu e asa si pe dincolo si ca ei stiu ce vrea dumnezeu.
Nu cred ca ai venit pe acest forum sa vb despre altii. Eu stiu ce vrea Dumnezeu de la mine: "Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău, din tot cugetul tău şi din toată puterea ta". Aceasta este cea dintâi poruncă. Iar a doua e aceasta: "Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi". Mai mare decât acestea nu este altă poruncă (Marcu XII, 28, 31). Asta vrea Dumnezeu de la mine, si sunt convins de asta. Ce se inpampla in lume nu pretind ca stiu de ce. Cine pretinde ca stie de ce a permis Dumnezeu una sau alta... doar presupune. Dau un exemplu: dupa uraganul Katrina, in New Orleans erau oameni care strigau "Doamne, ce am facut sa meritam asta?" si altii care strigau: "Doamne, ce am facut de m-ai izbavit?". Nimeni nu stie, fiecare presupune, dupa rationamentul lui limitat.
...dumnezeu s-a descoperit si altora
Cu siguranta s-a descoperit si altora. Dumnezeu S-a descoperit si tie. Probabil L-ai primit in parte, altfel nu aveam discutiile aceste. Altii refuza sa-L primeasca catusi de putin. Exista persoane care "vad" pe Dumnezeu in bobul de grau care, rasarind face 10 boabe, altii Il "vad" cand tin in maini o fiinta mica, firava, dar care are in el insusi intreaga viata (aici mamele pot confirma), altii accepta sa-L "vada" doar la marginea limitelor cunoasterii proprii, iar altii nu vor sa-L "vada" deloc.
ma indoiesc de felul in care interpretam noi, dupa 2000 de ani, mesajul lui Iisus
In problema aceasta... multi interpreteaza. Totusi interpretarea data de Sfintii Parinti (adica teologii primelor veacuri) inca este de actualitate. Sa ma justific... printr-o comparatie, daca imi este permisa: e ca si comentariile la lectia "Puiul", inca e de actualitate, si oricum ai vrea sa schimbi cuvintele, mesajul ramane acelasi, cat se poate de clar.
tocmai asta ma pune serios pe ganduri: oare chiar nu avem de ales decat rai si iad? oare asta e tot?
Hai sa-ti dau o veste proasta: din punctul meu de vedere nu ai nici macar atatea optiuni, pentru ca iadul nu exista; dar vorba ta, e alt subiect, care ar trebui dezbatut separat.

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 28 Mai 2008, 18:04

fara falsa modestie, nu sunt decat ...altcineva.
Pot sa-ti spun "Vlacas"... chiar daca nu imi dai voie asa am sa-ti spun... fara jignire, e legat strict de caracter.
de caracterul cui? al tau sau al meu? nu stiu cine e Vlacas si cata vreme voi imi pretindeti sa scriu Dumnezeu cu D, o s ate rog sa raman "altcineva". aprecizez intelegerea.

revenind la topic, daca Dumnezeu s-a descoperit si altora, de ce nu au format fiecare cate o religie? (ma rog, unii au format). de unde pana unde tine adevarul pe care il propovaduieste o religie? oare nu pana la limita credibilitatii aratate de adepti?
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Mai 2008, 18:32

Hristos a Inviat!
de unde pana unde tine adevarul pe care il propovaduieste o religie? oare nu pana la limita credibilitatii aratate de adepti?
Adevarul pe care il propovaduieste religia (ortodocsa caci este singurul Adevar pe care-l cunosc) trebuie sa mearga mai departe decat aceasta limita a credibilitatii adeptilor.
Daca ar fi sa ne gandim ca adeptii nu sunt doar Sfinti ci si oameni care se lupta cu pacatul atunci noi ar trebuie sa nu ne punem nadejdea in om (cum foarte frumos afirma duhovnicul Florinei) ci in Dumnezeu nadejde care cu suficienta credinta (cum frumos spuneai) ne ajuta sa ne mentinem vie credinta despre Adevar chiar daca adeptii acestuia (oamenii) nu sunt foarte credibili!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde JOAN » 28 Mai 2008, 21:53

Cum ne mantuim?Dumnezeu mantuie pe cine vrea El si pe cine Ii este bine placut Lui si il/ IL iubeste.Dar fiecaruia ne arata calea mantuirii.Si daca o refuzam suntem vinovati ca nu am urmat calea aratata de Dumnezeu.Daca budistii,hindusii...nu au auzit de ortodoxia mantuitoare(ceea ce ma indoiesc),vor fi mantuiti dupa ratiuni de ordin Divin(varianta.Tabla inimii lor),dar sa ne vedem de ceea ce ne-a daruit noua Domnul,nu sa-i cerem noi socoteala lui Dumnezeu ce are de gand cu hindusii sau budistii.Nu poate fi mantuit cel ce a refuzat ortodoxia(darul mantuirii este unic nu in duplex,triplex).De ce ortodoxia?Da numai ea.DAR , aici sunt alte dicutii la Topic Ortodoxie.

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Dahnah » 28 Mai 2008, 22:02

Cum ne mantuim?Dumnezeu mantuie pe cine vrea El si pe cine Ii este bine placut Lui si il/ IL iubeste.Dar fiecaruia ne arata calea mantuirii.Si daca o refuzam suntem vinovati ca nu am urmat calea aratata de Dumnezeu.Daca budistii,hindusii...nu au auzit de ortodoxia mantuitoare(ceea ce ma indoiesc),vor fi mantuiti dupa ratiuni de ordin Divin(varianta.Tabla inimii lor),dar sa ne vedem de ceea ce ne-a daruit noua Domnul,nu sa-i cerem noi socoteala lui Dumnezeu ce are de gand cu hindusii sau budistii.Nu poate fi mantuit cel ce a refuzat ortodoxia(darul mantuirii este unic nu in duplex,triplex).De ce ortodoxia?Da numai ea.DAR , aici sunt alte dicutii la Topic Ortodoxie.
Cu alte cuvinte.. numai ortodocsii se vor mantui? Povestea cu non-crestinii e adevarata, dupa inima lor vor fi judecati, ca nu au auzit de crestinism. Dar cum ramane cu celalalte denominatii crestine? Ii mananca iadul doar pentru ca nu sunt ortodocsi, chiar daca marturisesc credinta in Iisus? Biserica da mantuirea sau Hristos? :?:
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde JOAN » 28 Mai 2008, 22:16

Poarta pierzarii larga este,multi chemati putini alesi...Hristos este capul bisericii.Biserica este mireasa Lui.

diaconul_Catalin

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 28 Mai 2008, 23:19

revenind la topic, daca Dumnezeu s-a descoperit si altora, de ce nu au format fiecare cate o religie? (ma rog, unii au format). de unde pana unde tine adevarul pe care il propovaduieste o religie? oare nu pana la limita credibilitatii aratate de adepti?
E drept ca fiecare a primit revelatia intr-un anume fel. Multi dintre cei ce au primit-o, au intemeiat cate o religie. Multe au pierit de-a lungul timpului. In dovedirea existentei lui Dumnezeu, se foloseste si argumentul istoric: ceea ce exista/este recunoscut pe o intindere geografica si de timp mare, trebuie sa fie adevarat. Asemenea se poate spune si despre religii (ca manifestare a trairilor si "obiectivelor" omului in ceea ce priveste latura spirituala a sa). Desigur exista multe religii, dar dintre toate, una va ramane. Aceea este "adevarata religie" sau religia Adevarului.
Cat priveste mantuirea... ea s-a dat de Hristos, se insuseste de fiecare in Biserica. Cum adica? Pai e simplu: Biserica Ortodoxa prin slujitorii sai, nu face decat sa te tina pe calea corecta catre mantuire (asemeni unor caini ciobanesti care nu lasa oile sa se abata de la cale). De ce doar Biserica Ortodoxa? Pentru ca are un cod de vietuire in relatia cu semenii si cu divinitatea perfect. Exemplu: cinstirea Maicii Domnului... altii n-o cinstesc... ok; dar de ce o batjocoresc? Ce vor sa demonstreze? Din punctul meu de vedere Ortodoxia este codul perfect pentru ca nu ataca, doar se apara! Ortodoxia nu spune ca penticostalii nu se vor mantui, ci doar ca sunt la mila lui Dumnezeu. Penticostalii spun: daca nu te botezi cu botezul nostru, in iad ajungi.

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Dahnah » 29 Mai 2008, 00:45

Vorbim de mai multe abordari ale aceluiasi subiect: Dumnezeu si religiile crestine.
Cat despre Maica Domnului e mai problematic: daca nu o "cinstesti" (nu stiu ce inseamna asta, adica daca nu te inchini la o persoana inseamna ca nu o cinstesti oare?!) nu inseamna ca o batjocoresti. Eu de la catolici am auzit de exemplu ca Maica Domnului e sotia Duhului Sfant si ca s-a nascut fara de pacat, asta inseamna ei ca o cinstesc? Oare nu e blasfemie?!

De la protestanti nu am auzit ca i se inchina, dar nici ca i-au sters vreun atribut: ca e mama Mantuitorului, ca a trait o viata in duh si in obedienta, fara de pacat etc. Omeneste, normal ca Ea este ceva mai importanta decat orice alta persoana (ca mama oricui, aici, mai a les ca a fost a lui Iisus). Ca a fost o persoana deosebita, da, ca multi altii care au ajuns sfinti. Dar ca au fost oameni, la fel de adevarat.

Ma gandesc oare cati o sa se inchine la niste viitori sfinti, care poate astazi traiesc printre noi. Caci sunt astfel de persoane (unele pe care le cunosc personal) care, dupa legea omeneasca si bisericeasca ar trebui sa ajunga sfinti. Dar nu ma imaginez ca eu sau copii mei sa li se inchine pe viitor. De ce nu ne inchinam lui daniil Sihastru? Nu a fost suficient de sfant ca toti ceilalti sfinti? Nu stiu.. intreb.

Cat despre "atac", eu cred ca Biserica da, ataca, nu doar se apara. Si nu e specific ortodoxiei, e valabil tuturor religiilor. Si iata asa ne mai pierdem niste ani din viata certandu-ne, ratacindu-ne, umplandu-ne de sentimente negative si de vorbe fara de folos cand nici macar nu stim daca Iisus se imagina ca se vor face nush cate religii in numele Lui, in loc sa ne zbatem sa ii urmam cuvantul. Lucrare omeneasca... trebuia omul sa faca ceva, ca nu poate urma doar, trebuie sa isi puna amprenta in orice. Din pacate..

Cat despre "Hristos este capul Bisericii", adevarat, dar nu zice ca al Bisericii Ortodoxe (nu am nimic cu ea dar nici cu altele). Crezul nostru zice ceva de genul... "cred intr-una Biserica, apostolica", catolicii zic: "cred intr-una, Biserica Catolica, si apoi soborniceasca si apostoleasca". Nu e aici amprenta fiecaruia? Ce rost are sa inventam (ca noi sau ei sau cine o fi) ca suntem singurii perfecti? Ce dimensiuni ale Ego-ului... bine masurate!
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

iulicon
Mesaje:14
Membru din:28 Mai 2008, 17:02
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde iulicon » 29 Mai 2008, 01:49

Draga Dahnah,
pentru noi Maica Domnului, ca si Sfintii nu "au fost", ci sunt! Si fiind oameni ca noi, sunt totusi mai buni decat noi si mai aproape de Dumnezeu decat noi. Pentru ceea ce au facut ei in viata pamanteasca si pentru ce au facut si fac dincolo de ea, langa Dumnezeu de care s-au apropiat, noi ii cinstim. Iar pe Maica Domnului, fireste ca o cinstim inca si mai mult, pentru ca, in afara de bunatatea ei omeneasca, a dat nastere lui Dumnezeu intrupat (un om, adica, limitat cum este, L-a putut cuprinde pe Dumnezeu Cel fara margini).

Nu te obliga nimeni sa te "inchini" nimanui, insa gandeste-te putin: ca ai fi foarte departe de persoana iubita si drumul pana la ea ar fi greu si ai avea dificultati de comunicare (fara telefon, internet, posta) si ca la despartire ati fi fost oarecum suparati unul pe altul. Insa dupa o vreme ai ocazia sa te intalnesti cu prietenii acesteia sau cu mama sa, care il vad mai des pe cel iubit si deci pot sa-i transmita mesaje de la tine. Oare n-o sa-ti fie dragi acele persoane pentru sunt dragi persoanei iubite? Oare n-o sa cauti sa-i rogi sa ii transmita mesaje? Oare n-o sa-i bati la cap ca sa iti spuna daca nu te-a uitat, daca vorbeste despre tine, daca e cumva suparat pe tine sau daca vrea si el sa-ti transmita ceva? Daca poate vrea sa te reintalneasca?

Noi cam asa facem cu Sfintii si cu Maica Domnului, ii cinstim si ii iubim pentru ca sunt cinstiti si iubiti de Domnul, pentru ca L-au ascultat, astfel ca sunt muuult mai aproape de El decat suntem noi care facem multe-multe-multe gafe, ca sa folosesc un eufemism, in fine, ii cinstim pentru ca sunt prietenii Lui. Deci, "cinstirea" despre care vorbim e un fel de forma a respectului pe care o gasim corespunzatoare Maicii si prietenilor lui Dumnezeu.
---
Pe scurt, ne inchinam si Sfantului Daniil Sihastrul si da, gasim ca este "suficient" de sfant (numai ca sfintenia nu e cantitativa) :)

-----

O sa trec peste formularile generale cu "Biserica ataca... si e valabil pt toate religiile" pentru ca sunt olecuta generale.

Noi credem ca daca urmezi cuvantul lui Hristos pana la capat, mai devreme sau mai tarziu o sa te regasesti in Biserica asta careia noi ii zicem ortodoxa si despre care Parintele Rafail Noica zice ca nici n-ar trebui numita in vreun fel, pentru ca aceasta, ceea ce noi numim Biserica Ortodoxa este pur si simplu firea omului, asa cum a creat-o si mantuit-o Dumnezeu.

In sensul asta, din cate stim, afirmatiile din Crez inregistreaza realitati, nu pretentii, iar "amprenta" pe care o inregistreaza credem ca este a Celui care a facut aceste realitati sa fie asa cum sunt.

Cat despre faptul ca "noi" ne credem perfecti, cred ca e o confuzie la mijloc. Mai degraba as zice ca ne stim pacatosi si nu ne vine sa credem ce dar nemaipomenit si nemeritat ne face Dumnezeu punandu-ne in Biserica Sa. Si iarasi, in sensul asta, nu "inventam", ci doar luam de bun ceea ce El ne spune prin glasul Sau si al intregii Traditii a Bisericii.

Iuliana
Iuliana

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde unsuflet » 29 Mai 2008, 05:21

Cat despre "Hristos este capul Bisericii", adevarat, dar nu zice ca al Bisericii Ortodoxe (nu am nimic cu ea dar nici cu altele). Crezul nostru zice ceva de genul... "cred intr-una Biserica, apostolica", catolicii zic: "cred intr-una, Biserica Catolica, si apoi soborniceasca si apostoleasca". Nu e aici amprenta fiecaruia? Ce rost are sa inventam (ca noi sau ei sau cine o fi) ca suntem singurii perfecti? Ce dimensiuni ale Ego-ului... bine masurate!
Din cate stiu eu, ortodox e traducerea cuvantului grecesc orthodoxos, care s-ar traduce dreapta invatatura.
Din 1054 cand a avut loc marea schisma, cei care au pastrat adevarul crestin sunt doar crestinii ortodocsi, care formeaza Biserica ortodoxa.
Da, "Hristos e capul Bisericii"; Iar Biserica, este doar, cea care a pastrat invatatura dreapta, cea transmisa de Hristos. Singura care a facut si face acest lucru este Biserica ortodoxa!!!
Crezul este compus in urma unor intalniri (sinoade ecumenice), la care preotii dupa indelungi dezbateri si pe baza Sfintelor Scripturi au stabilit aceasta marturisire de credinta.
Dupa cum stii, Sfintele Scripturi cuprind Adevar Divin, pe baza caruia s-a intemeiat Biserica.
Biserica, in zilele noastre este Biserica Crestin Ortodoxa.
Cat despre catolici...au incetat de a mai fi crestini din 1054, din clipa in care s-au despartit de Biserica lui Hristos, de cand au schimbat toate tainele bisericii...inclusiv semnul crucii... (n-am sa inteleg niciodata de ce-au simtit nevoia sa faca asta...cum de au indraznit sa modifice Sfintele Taine...cum de-au indraznit sa se desparta de Dumnezeu...)
Si nu stiu cine ti-a spus tie ca noi inventam ca sutem perfecti...
Noi, ortodocsii, doar aparam dreapta credinta, doar spunem ca aici in ortodoxie este adevarata invatatura, asa cum ne-a fost transmisa de Dumnezeu.Sper sa vina ziua in care sa te convingi si tu de acest lucru.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde JOAN » 29 Mai 2008, 16:24

Perfect!Concluzie:Tainele Divine nu se exercita in Duplex.Mangaietorul are o singura cauza,o singura Biserica,mireasa Domnului.Fluviul Divin circula si azi spre ortodocsi prin succesiune Apostolica de la Insusi Mangaietorul din ziua Cincizecimii .De aceea mantuirea la noi este autentica.Restul s-au anatemizat sau au devenit apostati.Domnul Si Maica Lui sa ne fereasca.

diaconul_Catalin

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 29 Mai 2008, 16:32

Tainele Divine nu se exercita in Duplex
Nu, in triplex... caci toate se fac de Tatal, prin Fiul si se desavarsesc prin Duhul Sfant.

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde JOAN » 29 Mai 2008, 19:57

Referitor la "2 biserici" dupa schisma!

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 30 Mai 2008, 19:12

Draga Dahnah,
Nu te obliga nimeni sa te "inchini" nimanui, insa gandeste-te putin: ca ai fi foarte departe de persoana iubita si drumul pana la ea ar fi greu si ai avea dificultati de comunicare (fara telefon, internet, posta) si ca la despartire ati fi fost oarecum suparati unul pe altul. Insa dupa o vreme ai ocazia sa te intalnesti cu prietenii acesteia sau cu mama sa, care il vad mai des pe cel iubit si deci pot sa-i transmita mesaje de la tine. Oare n-o sa-ti fie dragi acele persoane pentru sunt dragi persoanei iubite? Oare n-o sa cauti sa-i rogi sa ii transmita mesaje? Oare n-o sa-i bati la cap ca sa iti spuna daca nu te-a uitat, daca vorbeste despre tine, daca e cumva suparat pe tine sau daca vrea si el sa-ti transmita ceva? Daca poate vrea sa te reintalneasca?
oricum am privi-o, Maica Domnului si sfintii sunt in acelasi loc cu Iisus. deci daca cineva, oricine ar veni de acolo sa mijloceasca pentru noi, de ce nu ar face chiar Iisus asta (pentru ca oricum este omniprezent)? asa cum vine M.D. si sfintii sa ne duca rugaciunile la Iisus, de ce nu ar veni insusi Iisus? imi veti spune ca avem exemplul de aici de pe pamant unde unii au mijlocit pentru altii, dar, asta a fost aici pe pamant. dincolo lucrurile nu se petrec la fel ca pe pamant. eu am convingerea ca dincolo niciuna dintre legile care guverneaza pamantul si tot ce e pe el inclusiv oamenii, nu isi mai au valoare.
"este de condamnat ignoranta celor care il creeaza pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea lor" (citat din "nu conteaza-cine-a-spus-o")
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde JOAN » 30 Mai 2008, 20:05

Dumnezeu E Necreat!
Ultima oară modificat 30 Mai 2008, 22:20 de către JOAN, modificat de 3 ori în total.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 76 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX