Dumnezeu, biserica si religiile

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
diaconul_Catalin
Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 30 Mai 2008, 20:13

...daca cineva, oricine ar veni de acolo sa mijloceasca pentru noi, de ce nu ar face chiar Iisus asta
Iisus este judecatorul, sfintii si Maica Domnului sunt avocatii nostri... dracii reprezinta acuzatorii. Iisus nu ar putea sa mijloceasca...El fiind Cel catre care se mijloceste.
"este de condamnat ignoranta celor care il creeaza pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea lor"
Doamne cate dreptate ai... si totusi, nu putem vorbi despre Cel de negrait decat graind... Atribuirea unor caracteristici antropomorfe divinitatii este singurul mod in care putem vorbi despre acesta.

Alta comparatie, in ceea ce priveste mijlocirea sfintilor si a Maicii Domnului catre Hristos:
Daca m-as duce sa cer imprumut mamei tale 500 lei, exista putine sanse sa primesc. Daca in schimb te-as ruga pe tine sa o rogi pe mama ta sa-mi imprumute 500 lei... sansele mele ar creste considerabil... are incredere in tine... Ciudata comparatie, dar mie imi place! Asa ca eu cred ca Maica Domnului si sfintii ma pot ajuta cu o mantuire prin mijlocirile lor!

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde elena -petra » 30 Mai 2008, 23:22

Alta comparatie, in ceea ce priveste mijlocirea sfintilor si a Maicii Domnului catre Hristos:
Daca m-as duce sa cer imprumut mamei tale 500 lei, exista putine sanse sa primesc. Daca in schimb te-as ruga pe tine sa o rogi pe mama ta sa-mi imprumute 500 lei... sansele mele ar creste considerabil... are incredere in tine... Ciudata comparatie, dar mie imi place! Asa ca eu cred ca Maica Domnului si sfintii ma pot ajuta cu o mantuire prin mijlocirile lor!
Nu e ciudata comparatia si mie mi-a placut!

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 31 Mai 2008, 16:04

Alta comparatie, in ceea ce priveste mijlocirea sfintilor si a Maicii Domnului catre Hristos:
Daca m-as duce sa cer imprumut mamei tale 500 lei, exista putine sanse sa primesc. Daca in schimb te-as ruga pe tine sa o rogi pe mama ta sa-mi imprumute 500 lei... sansele mele ar creste considerabil... are incredere in tine... Ciudata comparatie, dar mie imi place! Asa ca eu cred ca Maica Domnului si sfintii ma pot ajuta cu o mantuire prin mijlocirile lor!
nu vreau sa ma contrazic de dragul discutiei, dar Iisus nu pate fi comparat cu mine sau oricine altcineva(nu cred ca el ar actiona ca si mama iar eu ca si sfintii mijlocitori - mama ar putea sa ma convinga -ea pe mine- de faptul ca cel ce apeleaza la ea nu merita ajutorul sau ca a mai bine sa nu il ajute). de aceea sustin ceea ce sustin. oare Iisus are firea aceasta de om incat sa fie nevoie de altcineva sa ne sustina cauzele in fata lui? oare nu ii atribuim noi o atitudine prea omeneasca lui Iisus? cand era pe pamant...sa zicem ca era de inteles (vezi firea umana din el...) dar acum, dupa inviere si inaltare...cred ca noi cam intindem coarda cu ceea ce ii atribuim lui Iisus ca fiind fire divina in el.
un alt motiv pentru care consider ca noi oamenii ne-am plafonat privitor la intelegerea invataturilor lui: ne-am oprit la partea omeneasca a lui Iisus, asa cum a fost vazut de oameni, si mai departe ori nu stie nimeni nimic, ori facem presupuneri despre "cum ar fi". pe mine ma "obsedeaza" felul uman in care noi il privim si caracterizam pe Iisus si chiar pe Dumnezeu.
(scuze daca par prea radical dar...asta e dilema mea.)
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Ioan Cr » 31 Mai 2008, 21:36

nu vreau sa ma contrazic de dragul discutiei, dar Iisus nu pate fi comparat cu mine sau oricine altcineva(nu cred ca el ar actiona ca si mama iar eu ca si sfintii mijlocitori - mama ar putea sa ma convinga -ea pe mine- de faptul ca cel ce apeleaza la ea nu merita ajutorul sau ca a mai bine sa nu il ajute). de aceea sustin ceea ce sustin. oare Iisus are firea aceasta de om incat sa fie nevoie de altcineva sa ne sustina cauzele in fata lui? oare nu ii atribuim noi o atitudine prea omeneasca lui Iisus?
Iisus Insusi a comparat dragostea lui Dumnezeu pentru noi cu dragostea unui parinte fata de copiii sai; si multe alte calitati dumnezeiesti le-a explicat prin pilde omenesti. Singura variabila este perfectitudinea: iubim si noi, dar la Dumnezeu iubirea este perfecta; suntem buni si noi - dar la Dumnezeu bunatatea este perfecta etc.

Iisus Insusi ne-a incurajat sa ne rugam unii pentru altii, la fel si Apostolii. Moise a mijlocit pentru poporul evreu, Avraam a mijlocit pentru Sodoma si Gomora. Nu ca Dumnezeu nu S-ar ispravi si Singur, ci dragostea care ne infrateste, ne si uneste intr-o minte si o gura, chemandu-ne a ne purta poverile unii altora, aici si pe vecie. Asa cum trupul are multe madulare, dar toate actioneaza in armonie si intelegere, ca o unitate - la fel si Biserica, cu credinciosii sai. Dumnezeu a asezat astfel lucrurile, este dar firesc si ireprosabil.
cand era pe pamant...sa zicem ca era de inteles (vezi firea umana din el...) dar acum, dupa inviere si inaltare...cred ca noi cam intindem coarda cu ceea ce ii atribuim lui Iisus ca fiind fire divina in el.
La ce anume te referi? Din cate cunosc, Biserica a cautat intotdeauna sa limiteze incercarile de a face speculatii pe seama unor adevaruri care ne depasesc si care, in acelasi timp, sunt esentiale pentru mantuirea noastra: este vorba de principiul apofatismului.
un alt motiv pentru care consider ca noi oamenii ne-am plafonat privitor la intelegerea invataturilor lui: ne-am oprit la partea omeneasca a lui Iisus, asa cum a fost vazut de oameni, si mai departe ori nu stie nimeni nimic, ori facem presupuneri despre "cum ar fi". pe mine ma "obsedeaza" felul uman in care noi il privim si caracterizam pe Iisus si chiar pe Dumnezeu.
(scuze daca par prea radical dar...asta e dilema mea.)
Iarasi. Biserica niciodata nu a incurajat depasirea Revelatiei (Scriptura si Traditia Apostolica), si nici hazardarea in filozofari desarte pe seama adevarurilor crestine. Chiar marile Dogme crestine, culmi ale gandirii teologice, nu au fost elaborate decat ca reactie la acuzatii eretice si rataciri care amenintau unitatea Bisericii. Aceasta confirma chemarea pentru care a fost instituita Biserica, de a fi leagan al Mantuirii mai presus de orice.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 31 Mai 2008, 22:16

Iisus Insusi ne-a incurajat sa ne rugam unii pentru altii, la fel si Apostolii. Moise a mijlocit pentru poporul evreu, Avraam a mijlocit pentru Sodoma si Gomora.
exemplele tale sunt ale unor oameni care se roaga pentru alti oameni. asta se face si astazi. e normal. eu ma refeream la mijlocitorii de dincolo pe care noi ii tratam ca pe niste oameni si le atribuim caracteristici omenesti.
Iisus este judecatorul, sfintii si Maica Domnului sunt avocatii nostri... dracii reprezinta acuzatorii. Iisus nu ar putea sa mijloceasca...El fiind Cel catre care se mijloceste.
nu trebuie sa mijloceasca Iisus ci sa avem o legatura directa cu Iisus. nu vreau sa exclud ajutorul MD sau al sfintilor dar asa cum putem fi siguri de mijlocirea lor, de ce nu ar raspunde insusi Iisus rugaciunilor?
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Ioan Cr » 01 Iun 2008, 17:29

exemplele tale sunt ale unor oameni care se roaga pentru alti oameni. asta se face si astazi. e normal. eu ma refeream la mijlocitorii de dincolo pe care noi ii tratam ca pe niste oameni si le atribuim caracteristici omenesti.
Pai, tocmai asta e! De ce nu mai faci un mic pas, si admiti ca acei oameni care se rugau pentru noi in viata aceasta, trecand la vesnicie - inca continua sa se roage? Biserica este UNA, tocmai in sensul ca credinciosii de pe pamant, cat si cei trecuti la Domnul - impreuna SUNT Biserica! Nu exista vii si morti in sensul lumesc, motiv pentru care credem ca cei ce mijloceau aici, continua sa mijloceasca si dincolo ca si cum nu ar fi "adormit" de loc!
de ce nu ar raspunde insusi Iisus rugaciunilor?
Pai, raspunde numai El, cum altfel?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 03 Iun 2008, 12:59

admit ca sfintii inca se roaga, sau mijlocesc pentru noi dar noi ne rugam lor, uneori mai ceva ca lui Dumnezeu, si lui Dumnezeu ii mai "scapam" cate un "Doamne ... " nu pot compara felul in care acei sfinti mijloceau aici cu rugaciunile pe care le adresam noi lor catre "dincolo".

Ioan Cr: "Un lucru vreau sa te intreb pentru inceput: de ce crezi ca Dumnezeu nu poate fi Cel Revelat crestinilor si de crezi ca ar fi mai degraba o forta impersonala, un "ceva" decat un "cineva"?"

Dumnezeu poate fi revelat si crestinilor dar nu numai. nu cred ca ritualurile religiilor sunt atat de diferite decat ca termeni si divinitati. nu cred ca numai crestinii se vor intoarce la "sursa vietii", la Dumnezeu.... mi-e imposibil sa il vad pe Dumnezeu ca fiind al unei singure religii, oricare ar fi aceea.
Dumnezeu este "cineva" si sunt convins de asta. ce sustin eu este ca si noi suntem "cineva", o parte vie din Dumnezeu. nu ne vad pe noi oamenii aparte de Dumnezeu. noi spunem ca Dumnezeu este "cineva" dar Dumnezeu are niste atribute care cu greu se incadreaza in termenul de "cineva". iar daca acestea sunt atributele pe care trebuie sa le aiba "cineva" atunci noi suntem la ani-lumina departare de "cineva". si cu asta nu sunt de acord: ca noi suntem aici si Dumnezeu este acolo. si cum as putea sa accept asta cand Dumnezeu este omniprezent?

Ioan Cr: "De asemenea, de unde crezi ca provine sentimentul religios in om si de ce ar fi o necesitate universala, incat sa nu fie popor fara o forma sau alta de religie (in sensul cel mai larg)?"
Sentimentul asta religios vine din frica. pur si simplu: daca nu mergi pe o cale automat mergi pe cealalta. ori de cate ori ceva nu era explicat, oamenii nil atribuiau lui Dumnezeu, pana cand, au inceput ei insisi (oamenii) sa si le explice, sa le reproduca (e adevarat ca unele la o scara mult mai mica). si aici sunt un munte de exemple (medicale, stiintifice, astronomice, chimice....) deocamdata paratraznetul e mai inalt decat orice cruce de pe turla bisericii - un exemplu evident dar "nevazut" de cei ce nu vor sa vada. inainte-vreme, nu era pentruca nu se stie motivul penbtru care coboara fulgerul pe biserica si i-a foc dar odata gasita explicatia (electricitate, poli pozitivi si negativi, incarcare electrostatica....) s-a descoperit si modul in care se poate evita caderea fulgerului in acel loc sau dirijarea lui in pamant. si asta se poate face si fara slujbe si fara rugaciuni anume.
eu nu cred in doua cai ci in una singura. aceea pe care ne intoarcem de unde am venit (stiu ca sunt putin extraterestru dar nu la asta ma refer). nu am un sens si un rost la timpul si viata asta temporara de aceea am intrebat pe forum. daca nu voi gasi un raspuns o sa renunt sa mai postez si asta e singurul motiv pentru care o voi face.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Ioan Cr » 03 Iun 2008, 20:08

nu am un sens si un rost la timpul si viata asta temporara de aceea am intrebat pe forum.
Sensul vietii, prietene, este viata insasi. Banal este sa traiesti doar pana la moarte. Adevarata fericire este insa viata vesnica. Scopul vietii dar, e sa te pregatesti de vesnicie.

Iti propun si discutia de aici, care acopera in buna masura problema respectiva.

Doamne ajuta!

P.S. Din cate inteleg, nu de teologie ai tu nevoie acuma, ci de o experienta personala cu Dumnezeu.
Ultima oară modificat 03 Iun 2008, 20:13 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: introdus link-ul in text
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Pr Constantin » 03 Iun 2008, 21:43

Timpul meu e scurt.
Totusi, pentru cine cauta cu adevarat... iertati-mi ca vorbesc cu citate, dar sunt graitoare (si nici nu am timp).

Deci, cheia e undeva mai jos (la Petru, nu?). Dar... nu cu putere de la om se foloseste.
Sa dea Dumnezeu pentru cat mai multi...

Matei:
15. Şi le-a zis: Dar voi cine ziceţi că sunt?
16. Răspunzând Simon Petru a zis: Tu eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu.
17. Iar Iisus, răspunzând, i-a zis: Fericit eşti Simone, fiul lui Iona, că nu trup şi sânge ţi-au descoperit ţie aceasta, ci Tatăl Meu, Cel din ceruri.

Ioan cap.20:
26. Şi după opt zile, ucenicii Lui erau iarăşi înăuntru, şi Toma, împreună cu ei. Şi a venit Iisus, uşile fiind încuiate, şi a stat în mijloc şi a zis: Pace vouă!
27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace şi vezi mâinile Mele şi adu mâna ta şi o pune în coasta Mea şi nu fi necredincios ci credincios.

..... 28. A răspuns Toma şi I-a zis: Domnul meu şi Dumnezeul meu!..............

29. Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut!
30. Deci şi alte multe minuni a făcut Iisus înaintea ucenicilor Săi, care nu sunt scrise în cartea aceasta.
31. Iar acestea s-au scris, ca să credeţi că Iisus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, şi, crezând, să aveţi viaţă în numele Lui.
Sa ne veselim in Domnul !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 05 Iun 2008, 10:24

am intrat pe forumul respectiv dar eu nu sunt in disperarea exemplului dat.
...ma gandesc ca daca am intrat pe acest fosrum, trebuia sa ma astept la raspunsuri specific ortodoxe, ceea ce s-a intamplat de fapt. daca as intreba un musulman probabil ca raspunsurile lui ar fi specifice de asemenea...

si eu chiar caut un raspuns la intrebarea asta. chiar as vrea sa stiu cum e pozibil da Dumnezeu sa fie numai intr-o religie si ce ii face pe oamenii unei rligii sa creada asta? si mai ales: este adevarat? fireste ca fiecare imi va raspunde pentru religia lui: "da, este adevarat".....
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Iun 2008, 14:26

chiar as vrea sa stiu cum e posibil ca Dumnezeu sa fie numai intr-o religie
Problema nu e cum ajunge El la noi, ci cum noi ajungem la El. Dumnezeu S-a descoperit tuturor, inca de la facerea lumii (de unde si sentimentul religios universal), insa nu toti L-au slavit si S-au inchinat cum se cuvine, ca unui Creator si Proniator, motiv pentru care nu toate religiile sunt adevarate - vezi Romani 1:19-25.

Asadar, tot asa cum adevarul este intotdeauna si in mod necesar unul singur - la fel si religia ca inchinare adevarata trebuie sa fie numai una.
si ce ii face pe oamenii unei rligii sa creada asta?
Credinta. Unora le ajunge sa se nasca in mediul respectiv, altii isi mai pun si intrebari si cerceteaza, si adauga la credinta certitudinea stiintifica. In fine, altii au fericirea de a li se descoperi Dumnezeu in mod personal si de a-i calauzi in directia justa (Apostolul Pavel, bunaoara).
mai ales: este adevarat? fireste ca fiecare imi va raspunde pentru religia lui: "da, este adevarat".....
In afara de asta, unii vor adauga si "pentru ca asta..., asta... si asta..."

Imi aduc aminte cum ma framantam si eu intr-o vreme - trebuia sa ma bag si in filozofie, si in parapsihologie, si in religiile si cultele orientale, si in secte, si in lume, pentru ca in sfarsit sa inteleg ca Dumnezeu ca iubire S-a revelat desavarsit in Hristos. Sa te lumineze Dumnezeu in cautarile tale!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Dumnezeu, biserica si religiile

Mesaj necititde altcineva » 05 Iun 2008, 22:22

acum citesc "jurnalul convertirii" a lui Danion. sunt curios cum continua desii, pentru convertirea lui de acum, cred ca tocmai "ratacire" de pana la convertire, a avut rolul esential.
imi cer scuze, nu vreau sa dezvolt subiectul. era doar o idee.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 102 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX