Filipinezii răstigniţi pe cruci...ce puteţi zice?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Filipinezii răstigniţi pe cruci...ce puteţi zice?

Mesaj necititde Veronika » 06 Apr 2012, 20:55

http://m.protv.md/stiri/international/i ... -fost.html

Cum comentaţi aceste imagini îngrozitoare?
După toate aceste suferinţe provocate de ei înşişi, pot avea şanse de mîntuire chiar şi înaintea unor ortodocşi care păstrează în taină nevoinţa şi suferinţa pt Hristos, sau pur şi simplu e o exagerare a obiceiurilor lor?

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Filipinezii răstigniţi pe cruci...ce puteţi zice?

Mesaj necititde protopsalt » 07 Apr 2012, 20:49

E un obicei local. Cum la noi unii inca arunca gaina peste groapa la inmormantare, prin alte parti unii se lasa crucificati. E o perspectiva folclorica asupra religiei!

Vasile25
Mesaje:38
Membru din:14 Oct 2015, 08:12
Confesiune:ortodox
Preocupări:Arheologia si Simbolistica religioasa
Localitate:Tg-Mures

Re: Filipinezii răstigniţi pe cruci...ce puteţi zice?

Mesaj necititde Vasile25 » 18 Dec 2015, 21:25

E un obicei local. Cum la noi unii inca arunca gaina peste groapa la inmormantare, prin alte parti unii se lasa crucificati. E o perspectiva folclorica asupra religiei!
Deci o perspectiva folclorica asupra religiei . Atunci inseamna ca exista un ,,crestinism,, popular cosmic la poporul roman tinut desigur cu reguli stricte tot de populatia crestin ortodoxa evident . Ce sa insemna asta . Ca avem obiceiuri precrestine pagane adoptate in mod voit candva odata . Daca e dreapta credinta cum e posibil asa ceva .

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Filipinezii răstigniţi pe cruci...ce puteţi zice?

Mesaj necititde Ioan Cr » 26 Dec 2015, 19:13

Nu modul mortii ne apropie de Hristos, ci rostul vietii, moartea nefiind decat o marturie despre felul cum am trait, ce am sperat, ce am lasat in urma noastra. Sa nu uitam ca suntem crestini in masura in care TRAIM in Hristos, adica murim in fiecare clipa pentru El, pentru aproapele, pentru porunci, pentru adevar. Actul fizic al mortii este ULTIMA ocazie de a vietui in Hristos, dupa exemplul talharului de pe cruce. Dar nu asemanarea exterioara a mortii e ceea ce ne salveaza, ci marturia de credinta pe care o exprima. Ca si la Botez.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron