Oboseala zilnică

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Oboseala zilnică

Mesaj necititde Veronika » 11 Apr 2012, 21:19

Spuneţi-mi vă rog, ce aşteaptă Dumnezeu ( mai ales în post, când se cere mai multă nevoinţă) de la persoanele care muncesc de dimineaţă până seara neavând liniştea cuvenită dar nici putere pentru rugăciune şi meditaţie?
Cum putem împăca lucrurile, ( adică cele trupeşti cu cele duhovniceşti)? :roll:

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Oboseala zilnică

Mesaj necititde Nicoleta123 » 11 Apr 2012, 22:19

Spuneţi-mi vă rog, ce aşteaptă Dumnezeu ( mai ales în post, când se cere mai multă nevoinţă) de la persoanele care muncesc de dimineaţă până seara neavând liniştea cuvenită dar nici putere pentru rugăciune şi meditaţie?
Cum putem împăca lucrurile, ( adică cele trupeşti cu cele duhovniceşti)? :roll:
Ce aşteaptă Dumnezeu?

Să lucrăm tot ce avem de lucrat cu inima bună, cu bucurie, cu rugăciune: Doamne, ajută-mă să curăţ morcovi, Doamne, ajută-mă să gătesc o mâncare bună pentru soţul şi copii mei, Doamne, ajută-mă să nu vorbesc urât ăstuia ce mă inundă de la etajul 3, şi aşa mai departe în fiecare zi.

Aşteaptă să fii fericită, Veronica. Tu ce aştepţi de la Dumnezeu?

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Oboseala zilnică

Mesaj necititde Veronika » 12 Apr 2012, 11:15

Tu ce aştepţi de la Dumnezeu?
Aştept milă, doar milă...

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Oboseala zilnică

Mesaj necititde Nicoleta123 » 14 Apr 2012, 13:08

Tu ce aştepţi de la Dumnezeu?
Aştept milă, doar milă...
Dumnezeu iti da mult mai mult decat astepti, iti da iubire, viata si pe Sine insusi.

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Oboseala zilnică

Mesaj necititde Veronika » 14 Apr 2012, 14:57

Dumnezeu iti da mult mai mult decat astepti, iti da iubire, viata si pe Sine insusi.
Mulţumesc Nicoleta pentru încurajare. Să de-a Domnul, ca toţi cei care-L doresc cu adevărat şi-L caută sincer purtându-şi crucea cu răbdare, să aibă parte de aceste bucurii duhovniceşti, iar Harul Sf. Duh să nu înceteze a se revărsa peste noi toţi.
Paşte Fericit, fie ca Lumina Învierii lui Hristos să ne trezească şi să ne lumineze sufletele! Hristos a Înviat!

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Oboseala zilnică

Mesaj necititde Nicoleta123 » 15 Apr 2012, 10:30

Dumnezeu iti da mult mai mult decat astepti, iti da iubire, viata si pe Sine insusi.
Mulţumesc Nicoleta pentru încurajare. Să de-a Domnul, ca toţi cei care-L doresc cu adevărat şi-L caută sincer purtându-şi crucea cu răbdare, să aibă parte de aceste bucurii duhovniceşti, iar Harul Sf. Duh să nu înceteze a se revărsa peste noi toţi.
Paşte Fericit, fie ca Lumina Învierii lui Hristos să ne trezească şi să ne lumineze sufletele! Hristos a Înviat!
E un adevăr, Veronika. Doar noi uităm şi e nevoie ca cineva să ne amintească mereu de iubirea lui Dumnezeu pentru noi.
Adevărat a înviat!


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 47 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron