De ce mi se intampla asa?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
mihaela1
Mesaje:2
Membru din:25 Apr 2012, 19:47
Confesiune:ortodox
Preocupări:ingrijitor
De ce mi se intampla asa?

Mesaj necititde mihaela1 » 25 Apr 2012, 19:56

In ultima vreme cand ma rog cu un anumit scop, de ex pentru a ma impaca cu cineva sau pentru a avea o zi fara incidente, etc ... mi se intampla exact invers. Intr-o zi la inceputul unui lucru, m-am rugat sa ma ajute Dumnezeu sa termin lucrul fara sa mi se intample nimic rau si nu a durat mult si m-am si taiat mai grav la mana. La fel, am aprins candela cu rugaciunea de a ma impaca cu o persoana si relatia s-a stricat, alta data pentru sanatate si mi-a fost mai rau.... Mi-e si frica sa ma mai rog sau sa aprind o lumanare. Am maniat oare cumva pe Dumnezeu de imi raspunde exact invers?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: De ce mi se intampla asa?

Mesaj necititde maria_andreea » 25 Apr 2012, 20:22

Mihaela, dacă pe Dumnezeu nu-L înţelegi (de ce îngăduie anumite lucruri să se întâmple), înţelege-te pe tine! Adică gândeşte şi acţionează pentru binele tău: dacă te-ai tăiat nu pune peste durere o supărare, tulburare sufletească ci încearcă să zâmbeşti, să ignori durerea, să o înfrângi prin buna dispoziţie şi aşa cu toate celelalte şi vei vedea cum gândul bun atrage o viaţă bună şi frumoasă.

Am răspuns pentru că am un vecin (un băiat extraordinar din toate punctele de vedere) şi care din motiv că i se părea că Dumnezeu îi face rău a ajuns foarte, foarte rău datorită gândurilor sumbre pe care nu le alunga ci le hrănea. În orice carte de psihologie, sociologie vei găsi acelaşi sfat: alungă gândurile rele şi atragele pe cele bune (chiar dacă pentru unii e nebunie, de ex. să râzi rănit fiind nu e o atitudine firească ci supra-firească :) ).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

mihaela1
Mesaje:2
Membru din:25 Apr 2012, 19:47
Confesiune:ortodox
Preocupări:ingrijitor

Re: De ce mi se intampla asa?

Mesaj necititde mihaela1 » 25 Apr 2012, 20:27

MUltumesc de indrumare, intr-adevar in ultima vreme sunt destul de trista si pesimista. Nu cred ca ma ajuta nici atitudinea.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX