Statele Unite ale Europei, viziunea creştină: pro şi contra

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"
Statele Unite ale Europei, viziunea creştină: pro şi contra

Mesaj necititde Dionysie » 28 Apr 2012, 17:39

O emisiune (50 de minute) la TVR Info. Invitaţi: Răzvan Codrescu, Adrian Papahagi, Radu Preda şi Claudiu Târziu (acesta prin telefon)

http://saccsiv.wordpress.com/2012/04/27 ... estinismu/

http://apologeticum.wordpress.com/2012/ ... dacii-sue/

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Statele Unite ale Europei, viziunea creştină: pro şi con

Mesaj necititde daniel tuduran » 28 Apr 2012, 22:49

Am vazut emisiunea,inca nu mi-am "definitivat" parerea despre aceste lucruri.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Statele Unite ale Europei, viziunea creştină: pro şi con

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Apr 2012, 12:59

Ei, păi UE s-a constituit în primul rând cu acest scop SUE (UE înclusiv o uniune politică). În 1951 s-a ajuns la un acord care avea în vedere scopuri politice (evitarea unor eventuale noi conflicte între Franţa şi Germania), dar au fost foloste mijlace economice (resursele de cărbune, oţel). Mai departe eşecurile unor demersuri economice erau puse pe seama lipsei de unificare politică (un Guvern comun) cum e cazul unificării monetare (sistemul monetar european, 1979 sau a clătinării zonei euro datorită crizei din Grecia, prezent) şi chiar la Tratatul de la Maastricht (1991) care stabileşte condiţiile de intrare în zona euro s-a discutat despre posibilitatea înfăptuirii unei uniuni politice, însă ideea a fost respinsă.

Poate SUE se va realiza, însă ca în orice provocare trebuie să ne protejăm capul (inteligenţa şarpelui) şi să o acceptăm beneficiind de avantaje.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 45 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron