Despre metaniere, brăţări, rozalii şi talismane

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj
Despre metaniere, brăţări, rozalii şi talismane

Mesaj necititde Andreea2012 » 07 Aug 2012, 07:30

Ieri am fost la Manastire si mi-am cumparat margele care sunt asemanatoare cu cele din poza.
Mi-a zis cineva ca este bine sa ai astfel de margele ca sa te rogi, mi-a zis rugaciuni care trebuie rostite ghidandute dupa margele dar nu mai stiu exact care. Alte persoane mi-am spus ca acesatea sunt mai mult de ornament, ca ar trebui sa fie un anumit numar de margele ca sa nu gresesti. Altcineva mi-a spus sa am grija ce fel de margele imi cumpar ca si catolicii au astfel de margele, si sunt diferite de cele ale ortodoxilor(si nu este bine acest lucru). Pana la urma sunt bune aceste margele sau nu ? Repet ca le-am cumparat de la Manastire, erau puse intr-o cutiuta de plastic.
Imi cer scuze daca printre forumisti sunt si catolici, nu vreau sa jignesc pe nimeni.
Eu vreau doar sa( incerc sa ) nu gresesc inaintea Domnului.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

OLGA

Re: Despre metaniere, brăţări, rozalii şi talismane

Mesaj necititde OLGA » 07 Aug 2012, 14:33

Dacă ne lăsăm conduşi de fiorul iubirii, ştim ce Îi este bineplăcut Domnuluii.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre metaniere, brăţări, rozalii şi talismane

Mesaj necititde maria_andreea » 07 Aug 2012, 14:50

mi-a zis rugaciuni care trebuie rostite ghidandute dupa margele dar nu mai stiu exact care.
De obicei se rosteşte rugăciunea Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieşte-mă pe mine păcătoasa/păcătosul, dar e bine să te obişnuieşti să spui rugăciunea fără metanii ptr. că eşti mirean şi nu poţi mereu să ţii metaniile în mână să te rogi ("pentru că te vede lumea şi râde de tine" :x11 ), iar de rugăciune avem nevoie oriunde ne-am afla.
Alte persoane mi-am spus ca (...) ar trebui sa fie un anumit numar de margele ca sa nu gresesti.(...) Altcineva mi-a spus sa am grija ce fel de margele imi cumpar ca si catolicii au astfel de margele, si sunt diferite de cele ale ortodoxilor(si nu este bine acest lucru).
Prostii...
Pana la urma sunt bune aceste margele sau nu ?
Dacă ţie îţi plac sunt bune, dacă nu, nu. Simplu :) .

PS: Mărgelele sunt obiecte, iar pe Dumnezeu îl interesează subiectul, adică persoana ta, iubirea pe care te străduieşti să o cultivi ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX