Este păcat să merg la slujbele celor de alte confesiuni?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj
Este păcat să merg la slujbele celor de alte confesiuni?

Mesaj necititde Andreea2012 » 10 Oct 2012, 15:35

Sunt invitata sa particip la un botez, care nu stiu la ce biserica va avea loc, deoarece mama baiatului este ortodoxa iar tatal ungur(nu stiu ce religie are). In cazul in care o sa merg la o biserica, alta decat cea ortodoxa, ce sa fac acolo, sa nu supar pe Domnul? Si este pacat daca merg la alta biserica, daca nu cred in religia respectiva?
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Ce sa fac?

Mesaj necititde Ioan Cr » 10 Oct 2012, 17:04

Sunt invitata sa particip la un botez, care nu stiu la ce biserica va avea loc, deoarece mama baiatului este ortodoxa iar tatal ungur(nu stiu ce religie are). In cazul in care o sa merg la o biserica, alta decat cea ortodoxa, ce sa fac acolo, sa nu supar pe Domnul? Si este pacat daca merg la alta biserica, daca nu cred in religia respectiva?
Este pacat sa mergi in "groapa cu lei"? Riscul e sa nu te vatame, in vreun fel sau altul... Sfantul a stiut sa le astupe gurile, nu stiu daca avem taria aceluia.

Din cate stiu ca (ca laic), nu e bine/permis sa se intre pentru a se ruga impreuna cu ereticii. Nu stiu daca e oprit orice acces, indiferent de intentie (nu cred, poate doar din motivele amintite mai sus).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Ce sa fac?

Mesaj necititde Andreea2012 » 10 Oct 2012, 17:53

Riscul e sa nu te vatame, in vreun fel sau altul... Sfantul a stiut sa le astupe gurile, nu stiu daca avem taria aceluia.
Cum adica sa ma vatame?La ce Sfant te referi?
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Constantinos

Re: Ce sa fac?

Mesaj necititde Constantinos » 10 Oct 2012, 19:02

Cred ca se refera la Sfantul Daniel din Vechiul Testament care a fost aruncat in groapa cu lei. Cum ai putea sa privesti un botez facut la eretici stiind ca tu ai putea sa botezi copilul si ar fi mai bun decat cel savarsit chiar si de Papa de la Roma. La ortodocsi trebuie preotul sa invete pe nasa sau mama cum sa boteze cu apa fiindca in Bucuresti (de frica pruncuciderii si puscariei ) s-a generalizat moda de a pune copilul cu picioarele in apa , a-l balaci si stropi ca la plaja .

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Ce sa fac?

Mesaj necititde Andreea2012 » 11 Oct 2012, 10:13

Cum ai putea sa privesti un botez facut la eretici stiind ca tu ai putea sa botezi copilul si ar fi mai bun decat cel savarsit chiar si de Papa de la Roma.

Nu cred ca o sa imi fie usor mai ales ca sunt verisoara cu mama baiatului.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Ce sa fac?

Mesaj necititde dimitrie » 12 Oct 2012, 15:00

Sunt invitata sa particip la un botez, care nu stiu la ce biserica va avea loc, deoarece mama baiatului este ortodoxa iar tatal ungur(nu stiu ce religie are). In cazul in care o sa merg la o biserica, alta decat cea ortodoxa, ce sa fac acolo, sa nu supar pe Domnul?
Ca să nu superi pe Domnul e necesară o mărturisire de credință, după cum spune in Crez:
Întru Una, Sfântă, Sobornicească si Apostolească Biserică;
Mărturisesc Un Botez, spre iertarea păcatelor;
Aștept învierea morților;
Și viața veacului ce va sa vie.
Amin!

În acest caz, spre a avea conștiința curată, eu aș face stânga-mprejur și gata. Dacă mi s-ar cere explicații le-aș oferi după cum m'ar lumina Dumnezeu (Ef.3:5, spre exemplu). Dar trebuie să știe și creștinii noștri că nu orice afundare, bălăceală ori "duș" este și Botez; nu poți merge să botezi pe aiurea si pe la oricine.
I-ai mai putea spune celui care te-a invitat:" M'ai chemat la Botez iar nu la tencuit o casă de adunare sau altceva! Si deci, nefiind Botez (că nu indeplinește criteriile necesare prevăzute in Biblie), eu nu pot spune că e, participând pe mai departe la un asemenea moment", etc.
Aceasta este o mărturisire de tip doctrinar. Domnul ne-a dat un exemplu asemănător de tip moral, atunci când nu a intrat in casa lui Iair până nu au fost scoși afară lăutarii vremii (cântăreții din flaut), după cum comentează Sf.Ioan Hrisiostom la Mt.9:23-25.
Si este pacat daca merg la alta biserica, daca nu cred in religia respectiva?
Nu, dacă te afli acolo într-o altă calitate decăt aceea de credincios, nu-i păcat. Uite ceva exemple de situații în care poți intra și în moschee chiar: turist, prestator de servicii, :x1 pirotehnist, buldozerist, etc.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

marius455
Mesaje:13
Membru din:26 Dec 2014, 08:45
Confesiune:alta religie
Preocupări:scriptura

Re: Este păcat să merg la slujbele celor de alte confesiuni?

Mesaj necititde marius455 » 28 Dec 2014, 13:25

crede-ma pacat nu este sa mergi intr-un loc unde se lauda pe Dumnezeu, chiar daca ai fost invatat asa de catre cei care ar fi trebuit sa te invete ca nu ritul te mantueste ci disponibilitatea de a renunta la pacat, in acest caz la pacatul de a te crede mai presus de altii, de a-i judeca, si de a-i ignora, un motiv de a nu fii ortodox e ca invata arta fariseismului

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este păcat să merg la slujbele celor de alte confesiuni?

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Dec 2014, 13:37

Marius, ca să citez un prieten „la subtilități ni-i greu”. (te rog nu mai posta in subforumul ortodox, din multă înțelegere și îngăduință ortodoxă v-a fost creat un sub-forum special: inter-confesional și inter-religios. merci)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

marius455
Mesaje:13
Membru din:26 Dec 2014, 08:45
Confesiune:alta religie
Preocupări:scriptura

Re: Este păcat să merg la slujbele celor de alte confesiuni?

Mesaj necititde marius455 » 28 Dec 2014, 14:03

Dumnezeu ne-a daruit o inima si o constiinta, iar el spune ca adevarul ne va face liberi, deci daca as fii scris ca ar face rau sa participe la slujbele altor confesiuni ai fii tacut dar daca spun ca nu e pacat nu esti de acord,Raporteaza-te mai intai la vointa lui Cristos, inteaba-te ce vrea el de la noi, si mai apoi asculta de oameni...


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX