Infranarea trupeasca

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
mando2
Mesaje:19
Membru din:05 Iul 2011, 22:27
Confesiune:ortodox
Infranarea trupeasca

Mesaj necititde mando2 » 20 Mai 2013, 17:36

Buna ziua.
Imi puteti spune va rog ce rugaciuni sunt pentru dobandirea infranarii trupesti?
De asemenea, exista vreun sfant la care sa ne rugam pentru a dobandi infranarea trupeasca? Cum putem sa scapam de aceasta patima, cum putem sa ne lepadam de imaginile porcoase de pe internet daca in trecut ne-am uitat la asa ceva si deja a devenit o obisnuinta si suntem tentati sa facem asta din nou?
Doamne ajuta!
Multumesc!!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Infranarea trupeasca

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Mai 2013, 19:21

Sfinti sunt mai multi, de pilda in viata sf mucenite Tomaida si a sf Ioanichie Cel Mare, se spune ca au ajutat in asemenea situatii. Dar este bine sa ne rugam noi direct la Dumnezeu, nu doar prin intermediari.
Doamne Iisus Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine pacatosul. Tot timpul, cât de des se poate, sau in ritmul respiratiei. Asta asa ca idee. Sau alte rugăciuni la inspiratie personala. Este suficient si Doamne ajuta-mi sau scapa-ma. Etc.
Este nevoie de disciplina atât in privinta activitatii trupeşti, cât si in alimentaţie, si activitatii intelectuale a mintii.
Si credinta ca, permanenta impartasire cu sf Taine, intru curatie, poate ajuta despatimirii.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Infranarea trupeasca

Mesaj necititde dimitrie » 28 Mai 2013, 08:51

Buna ziua.
Imi puteti spune va rog ce rugaciuni sunt pentru dobandirea infranarii trupesti?
De asemenea, exista vreun sfant la care sa ne rugam pentru a dobandi infranarea trupeasca? Cum putem sa scapam de aceasta patima, cum putem sa ne lepadam de imaginile porcoase de pe internet daca in trecut ne-am uitat la asa ceva si deja a devenit o obisnuinta si suntem tentati sa facem asta din nou?
Doamne ajuta!
Multumesc!!
Tot ce a spus Părintele Haralambie este experimentat și sigur. Părintele Cleopa spunea că fără rugăciune la Maica Domnului (alături de aceea către Atot-Bunul Dumnezeu), nu vom putea posti cum trebuie (aviz celor ce dorim să ne înfrânăm patimile de tot felul). Paraclisul, Acatistul și Psaltirea ar trebui să constituie parte integrantă obligatorie a programului nostru de rugăciune zilnic, fără-de-care nu putem rămâne pe linia de plutire. Această remarcă duhovnicească am observat-o (nu doar primit-o, ci și văzând roadele ei) la duhovnicul nostru (al meu și al preotesei) Protoschimonahul Ghenadie, încă de pe vremea când era la Frăsinei (acum 14 ani). Eu am întrerupt programul respectiv de rugăciune, și - vai! - am început să simt putoarea păcatului, lucru de care nici habar nu aveam mai înainte. Mare este harul dat Stăpânei noastre celei Preacurate de Dumnezeu, din curăția ei împărtășindu-ne și nouă de o chemăm în rugăciune, adeverindu-se puterea cuvântului Scripturii:
28. Cu cel cuvios, cuvios vei fi; şi cu omul nevinovat, nevinovat vei fi.
29. Şi cu cel ales, ales vei fi; şi cu cel îndărătnic Te vei îndărătnici. Ps.17!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX