Animalele au suflet?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
DanielaP
Mesaje:6
Membru din:26 Mar 2013, 14:14
Confesiune:ortodox
Preocupări:Lectura, cunoasterea in general
Animalele au suflet?

Mesaj necititde DanielaP » 30 Mai 2013, 13:31

Indraznesc sa deschid acest subiect controversat neafland un raspuns cert prin lucrarile pe care le-am rasfoit.
In scrierile sfintilor parinti se fac dese referiri la animale care vin sa le slujeasca in diverse moduri. In Biblie gasim de asemenea referiri la animale care traiau intr-o totala armonie atat cu omul cat si intre ele.
Sunt o iubitoare de animale, nu ascund acest lucru, cu siguranta animalele nu au suflet ca al nostru, nu au ratiune. Dar imi pun intrebarea daca nu au o alta forma de suflet nemuritor avand in vedere comportamentul lor care nu de putine ori este mult mai mult decat instinct. Cine are vreun animal poate constata recunostinta acestuia, dragosea lui fata de stapan. De multe ori animalul sufera, se bucura impreuna cu noi, impartaseste sentimente care depasesc instinctul.
Omul a fost ridicat la rang de stapan al tuturor fiintelor pamantului iar daca acestea nu au si ele o componenta nemuritoare, peste ce va iar stapani omul?

Nathan

Re: Animalele au suflet?

Mesaj necititde Nathan » 29 Sep 2013, 04:43

Indraznesc sa deschid acest subiect controversat neafland un raspuns cert prin lucrarile pe care le-am rasfoit.
In scrierile sfintilor parinti se fac dese referiri la animale care vin sa le slujeasca in diverse moduri. In Biblie gasim de asemenea referiri la animale care traiau intr-o totala armonie atat cu omul cat si intre ele.
Sunt o iubitoare de animale, nu ascund acest lucru, cu siguranta animalele nu au suflet ca al nostru, nu au ratiune. Dar imi pun intrebarea daca nu au o alta forma de suflet nemuritor avand in vedere comportamentul lor care nu de putine ori este mult mai mult decat instinct. Cine are vreun animal poate constata recunostinta acestuia, dragosea lui fata de stapan. De multe ori animalul sufera, se bucura impreuna cu noi, impartaseste sentimente care depasesc instinctul.
Omul a fost ridicat la rang de stapan al tuturor fiintelor pamantului iar daca acestea nu au si ele o componenta nemuritoare, peste ce va iar stapani omul?
Iov 12:10 "El tine in mana sufletul a tot ce traieste...."

Da. Animalele au suflet.
Daca te uiti in ochii animalului o sa iti dai seama ca "cineva, acolo inauntru, este acasa". Chiar si plantele au suflet. Copacii comunica intre ei. De aceea nu ai sa vezi niciodata doi copaci incolacindusi crengile unul in jurul altuia, indiferent cat de deasa e padurea. Ba as spune ca abia se ating - cu exceptia frunzelor. Chiar si obiectele/lucrurile (doar cele create de D-zeu, nu cele create de noi) au o "scanteie" de "netzotz" (holiness/sfintenie) in ele. Toata Creatiunea este vie!

Limba ebraica detine cinci cuvinte diferite care sunt traduse "suflet": nefesh, ruach, neshamah, chayah si yechidah .. iar fiecare din ele are o semnificatie diferita.

Nefesh, (se citeste NEH-fesh) e energia care conduce viata a tot ceea ce traieste. Toate animalele au aceasta "energie" ca altfel nu ar trai. Dealtfel si ele tot din tarina sunt facute pentru ca acolo se intorc (materia corpului). Plantele au si ele nefesh dupa cum am afirmat mai sus.

Cuvantul asta este folosit de David in Psalm 25:20: "Pazeste-mi sufletul si scapa-ma!" Unele traduceri moderne sunt gresite ("Pazeste-mi viata"). In teologia iudaica, a "pazi sufletul" inseamna a avea grija de sanatatea ta, a te proteja.

Torah, deasemenea porunceste evreului sa aibe grija de animalele domestice dandu-le hrana, apa si adapost (Proverbs 12:10 "Cel neprihanit se indura de vite, dar inima celui rau este fara mila.")

Nathan

Re: Animalele au suflet?

Mesaj necititde Nathan » 29 Sep 2013, 16:03

PS. .. am omis ceva: sufletul animalului nu e la fel ca al omului.

Avatar utilizator
Gabriel
Mesaje:11
Membru din:12 Iul 2013, 18:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preot Profesor

Re: Animalele au suflet?

Mesaj necititde Gabriel » 30 Sep 2013, 18:55

Toate ființele au viață, însă doar omul are nemuritorul suflet pe care l-a primit direct de la Dumnezeu, imediat după plăzmuirea sa din țărână! Nu confundați viața cu sufletul! Viața dă o bucățică de timp, sufletul dă nemurirea! În marea mea prostie, eu zic că nu este același lucru!
De teologhisit putem teologhisi mult și bine pe acest subiect și să nu ajungem niciodată la un numitor comun. În ziua de azi, am observat acest lucru printre noi, oamenii; ne place să ne băgăm singuri în seamă deschizând și discutând teme care nu-și au rostul, fiind lămurite de mult timp. Sincer sunt plictisit de aceste dezbateri de prost gust!
Ca și încheiere doresc a vă ma zice doar atât: dacă toate animalele au suflet, atunci înseamnă că ori de câte ori ucidem animale comitem o crimă! Dumnezeu când vorbește despre viața animalelor spune că sângele acestora conține viață și nu suflet. Ar fi ciudat ca, tocmai Dumnezeu, Care a impus jertfele în Vechiul Testament să încurajeze crima dintre două „suflete” animal - om!
Și cum adică: „sufletul animalului nu e la fel ca al omului?” Da..., câte feluri de suflete există, în afară de sufletul nemuritor dat omului de Dumnezeu?
Doamne ajută!

Nathan

Re: Animalele au suflet?

Mesaj necititde Nathan » 30 Sep 2013, 19:37

Toate ființele au viață, însă doar omul are nemuritorul suflet pe care l-a primit direct de la Dumnezeu
Dumneata esti Ortodox? Pentru ca dpdv al religiei dumitale gresesti aici. Ai rostit un adevar, dar o faci din greseala pentru ca nu asta te invata Biserica Ortodoxa. Biserica Ortodoxa iti spune ca necredinta in Iisus, te duce in Iad, care iti nimiceste sufletul.
Iti spun si dumitale ceea ce-i spun si colegului de pe celalat topic - vino cu trimiteri biblice. Indiferent daca sunt din NT sau VT.
Nu discut opinii. Multumesc.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron