Cum sa nu fim tristi?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 05 Iun 2008, 15:33

Momentan io ma simt rau, trist, nasol... depresiv... melancolic... cum vreti sa ii ziceti...

Maine am examen si nu pot invata, stau cu cartea in fata si imi zboara mintea pe alte meleaguri, toata dimineata asa tot am incercat, nu merge... :cry:

Urasc viata asta...

Pisoiu cel mic

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde unsuflet » 05 Iun 2008, 16:40

toti trecem prin ce treci tu...
incearca sa te gandesti la ceva ce ti-a bucurat candva sufletul.
Si gandeste ceva de genul: Daca la cate-am facut, Dumnezeu atunci m-a facut sa ma simt mai bine, hai ca poate ma ajuta si de data asta. Ca iti garantez, nu stiu cu ce....da' te asigur ca e adevarat nu se misca un fir de par din capul tau de care Dumnezeu sa nu stie. Mie mi-a aratat Dumnezeu asta de nenumarate ori. Mi-a aratat asta si cand dormeam si cand eram treaza!!!!
Ps. si nu mai fi suparat ca se leaga iranienii de sufletul tau, ca ei tot or sa se lege cand or sa aiba chef...stii deja probabil ca e mai bine sa nu-ti amintesti ce te-a suparat, ca retraiesti tot...
poate ca daca-i ocolesti sau razi si tu cand fac glume pe seama ta, or sa te lase in pace incet incet...
nu neaparat ras, da zambeste, s-ar putea sa le treaca cheful de tachinat. stii doar ca multor oameni le place sa se lege de cei pe care-i vad ca se ataca...nu stiu de ce fac asta, dar o fac...
In fond nu mai fi suparat, nu mai ai mult si oricum te intorci in Romania,nu?
cand esti suparat, gandeste-te la noi, astia de pe forum, nu te vrem trist! cat mai rar mai bine zis!!!
Ca normal e sa fi si trist, si ai si motive, mereu ti se dau motive....
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde Victor » 05 Iun 2008, 16:50

toti trecem prin ce treci tu...
Pisoiule, subscriu ! Si eu am de dat un examen peste cateva zile,si unul chiar greu. :( Nu iti pierde nadejdea si invata cat poti. Nu te descuraja pentru ca frica in sine este un obstacol. Indeparteaza acest sentiment si prin credinta vei dobandi izbanda. Daca te lasi prada fricii nu vei putea invata. Fii relaxat! O sa luam noi examenele aceste grele ! Ufff!!!

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde elena -petra » 05 Iun 2008, 16:52

of, of pisoias....

N-ai chef de invatat, nu mai invata! Ma gandesc ca nu ingrasi porcul in ajun.Lasa ca vei lua cumva examenul......conteaza neaparat nota?
Momentan io ma simt rau, trist, nasol... depresiv... melancolic... cum vreti sa ii ziceti...
Ai impresia ca numai tu? Toti avem probleme. Cati dintre noi ,pot spune cu adevarat ca sunt fericiti? Si eu am momente ( daca asta te ajuta cu ceva :) ) cand ma simt nasol,trista,melancolica.......dar stiu ca va veni si ziua cand o sa ies din starea aceasta.In general,toti cei care venim pe lume, toti oamenii fara exceptie ,in decursul vietii lor,unii mai mult,altii mai putin simt tristete,mahnire,suferinta pana la lacrimi. Toti oamenii stiu acest lucru, mai mult sau mai putin,din experienta.Si sa nu vrea cineva sa planga, va plange si sa nu doreasca sa sufere, va suferi si sa nu voiasca sa se intristeze, se va intrista.
Asadar ,indiferent de vointa noastra, vom rabda feluritele necazuri si stramtori.Ele nu vin intamplator,insa eu am parerea smerita ca cine da dovada de curaj, nu doar sa nu se lase doborat de durere, ci sa si simta ca Domnul Se milostiveste fata de el si sa auda glasul Lui, care-i ajunge pana in strafungerea fiintei si ii zice : ,,Nu plange, Eu sunt aici!"

Acum citesc o carte ,,Taina Suferintei" si imi place un citat foarte mult . Ti-l scriu si tie : ,,Frate,Dumnezeu ingaduie sa ai o stramtoare, o durere, o greutate, sa traiesti ceva care poate te copleseste pana in strafundurile existentei tale? Aceasta este o binecuvantare!Te cerceteaza Dumnezeu! Este ca si cum ti-ar spune :<<Sunt aici. Opreste-te si ia aminte, intoarce-te si priveste -Ma! Nu te lasa coplesit de problema,oricare ar fi aceasta! Vreau sa-ti dau ceva! Ce am sa-ti dau? Pe Mine Insumi, si sa te fac Dumnezeu! Voiesc sa fii ceea ce sunt si Eu, adica Dumnezeu, pentru ca te iubesc, te doresc, pentru ca esti faptura Mea si pentru tine le-am facut si le fac pe toate.>>"

Arhim.Simeon Kraiopoulos


PS. In privinta examenelor, stai linistit, te pomeneste Pr Petru si diaconul Catalin si iti aduci aminte si ce n-ai invatat. :)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 05 Iun 2008, 17:56

Si gandeste ceva de genul: Daca la cate-am facut, Dumnezeu atunci m-a facut sa ma simt mai bine, hai ca poate ma ajuta si de data asta. Ca iti garantez, nu stiu cu ce....da' te asigur ca e adevarat nu se misca un fir de par din capul tau de care Dumnezeu sa nu stie. Mie mi-a aratat Dumnezeu asta de nenumarate ori. Mi-a aratat asta si cand dormeam si cand eram treaza!!!!
Ori esti extrem de credincioasa si ai o legatura stransa cu El ori e de la ciuperci ;)


Oricum, nu ii bag in seama dar cam pun la suflet.... Io la uitat si iertat nu-s bun...
<<Sunt aici. Opreste-te si ia aminte, intoarce-te si priveste -Ma! Nu te lasa coplesit de problema,oricare ar fi aceasta! Vreau sa-ti dau ceva! Ce am sa-ti dau? Pe Mine Insumi, si sa te fac Dumnezeu! Voiesc sa fii ceea ce sunt si Eu, adica Dumnezeu, pentru ca te iubesc, te doresc, pentru ca esti faptura Mea si pentru tine le-am facut si le fac pe toate.>>"

Arhim.Simeon Kraiopoulos
Ioi nu vreau, si de s-ar putea... e prea grea slujba... Pai imaginati-va ca ar trebui sa judecati pe toata lumea si sa o faceti corect... Asta ar fi cel mai greu lucru din lume..... din toate lumile...



Oricum io mi-am cam revenit, multumesc...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Iun 2008, 20:32

Hristos S-a Inaltat!

Sper ca nu e prea tarziu un sfat (sau mai bine spus un ex personal care sper sa-ti fie de folos) : sa sti "pisoi fericit" ca nu de putine ori, chiar saptamana asta am avut un examen la care nu stiam ce sa mai citesc atat de vasta este materia (economie europeana), iar cand am ajuns in fata "colocvilului" nu ma mai puteam stapanii, era vorba de un amestec de frica de necunoscutul stiintei, de teama care ma impiedica sa ma concentrez si sa-mi aduc aminte ceea ce citisem...atunci am luat o pauza de 2 minute in care m-am gandit la Hristos si la episodul in care Petru pentru necredinta lui era sa se inece in mare (Matei 14,31) si atunci am spus "cred Doamne!"...iti spun sincer ca a fost printre singurele examene in care am fost de o calmitate iesita din comun, iar ideile curgeau ca pe apa!

Dumnezeu sa ne ajute!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Iun 2008, 20:35

Lasa ca vei lua cumva examenul......conteaza neaparat nota?
Asa este. Si eu imi spuneam intotdeauna ca ceea ce conteaza este examenul vietii. Gandeste-te ca peste 10 ani nici nu-ti vei aminti de el. De sigur, cu exceptia examenului de licenta. :roll:
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde unsuflet » 05 Iun 2008, 21:08

Pisoi, uite eu cand citesc asta mi se mai linisteste sufletul:

"De ce te tangui suflete al meu si versi lacrimi? ai uitat ce a facut Domnul pentru tine, cel vrednic de toata osanda? Nu n-am uitat ce nesfarsita iubire a revarsat asupra mea Domnul si-mi aduc aminte de dulceata Duhului Sfant. Cunosc iubirea Domnului si cat de dulce este El sufletului si trupului. De ce plangi suflete al meu, daca cunosti pe Domnul tau si negraita Lui bunatate fata de tine?Ce mai vrei de la stapanul care ti-a aratat o asemenea iubire?Sufletul meu doreste sa nu mai piarda nicicand harul Domnului, caci dulceata lui atrage sufletul meu sa iubeasca pe Ziditorul lui" (Sfantul Siluan Athonitul)

Am cules dialogul dintre Dumnezeu si Sfantul Siluan, de pe o revista
Revista "Pridvorul de Sus" Nr.32/2006, http://www.domneascapitesti.ro
Elena mi-a dat ideea sa-ti scriu asta, cand ti-a scris ce-i place ei din ce citeste acum.
Cat despre partea aia ca sunt eu f. credincioasa...imi doresc sa fiu asa, cum nu!!!But...Dumnezeu stie ce-i de capul meu...
Sunt doar o creatura plangacioasa si pisaloagaaaaaaaaaaaaaa, mereu ma vait lui Dumnezeu si Sfintilor cand am suparari...
Si probabil ca ma ajuta ca sa scape si de pisalogeala mea...
Probabil ca atunci cand intru eu in biserica toti Sfinti spun ingroziti: "aoleuuuuuuuuu iar a venit pisaloaga asta..."
:D
ps. m-ai atins cu ciiupercile...ca mi-e chiar imi plac...mananc de doua zile ciulama de ciuperci :oops:
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde unsuflet » 05 Iun 2008, 21:16



PS. In privinta examenelor, stai linistit, te pomeneste Pr Petru si diaconul Catalin si iti aduci aminte si ce n-ai invatat. :)
:lol: GARANTAT!!!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde elena -petra » 05 Iun 2008, 21:52



PS. In privinta examenelor, stai linistit, te pomeneste Pr Petru si diaconul Catalin si iti aduci aminte si ce n-ai invatat. :)
:lol: GARANTAT!!!
Nu stiu daca e garantat! :? Fiindca daca nu intra parintii pe forum si citesc rugamintea de-a se ruga pentru ,,Pisoiasul Vesel" maine avem iarasi un ,,Pisoias Deprimat" cu examenul.... :!:
Si sa vezi iarasi topicuri cu ....deprimari.... :roll:

elena2008
Mesaje:16
Membru din:06 Mai 2008, 14:19

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde elena2008 » 06 Iun 2008, 09:01

ma inscriu si eu pe lista stresatilor de examene! da...anyway, multam de citate si pareri, o sa aplic. oricum, asta din Sfantul Siluan mi-a mers la suflet!

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 06 Iun 2008, 19:00

chiar saptamana asta am avut un examen la care nu stiam ce sa mai citesc atat de vasta este materia (economie europeana),
Adevarat s-a inaltat!

Si io am aceeasi materie dar mai tarziu!!!

Acum am economie europeana, Luni, era pe 19 dar a venit amanta directorului (care are neste functii aici dar nimeni nu o respecta) si o zis ca o gresit si ca nu-i pe 19 ci pe 9!!!

Deci, inseamna ca Dumnezeu mi l-o mutat ca stie El de ce, dar ca io acu sunt stresattttttt!!!!!!!!!

Sau sa il fi mutat ala rau?? De unde sa stiu io...


O sa va ascult sfaturile voastre, si cand o sa fiu suparat o sa cetesc topicu asta dupa mobil. Lumanari nu am voie, ca englezii sunt obsedati de foc (nu am voie sa imi pun cartile pe jos ca e pericolul sa raspandeasca hartia focul; io ziceam ca daca imi faceau rafturi nu simteam nevoia sa le tin pe jos... ). :cry:

Acu ma duc sa mananc si in rest nu mai intru. Nu am invatat deloc pana acu pt. examenu asta (nu am recapitulat, ca de invatat, am invatat, mai demult), fiindca m-am concentrat pe alte materii, zicand ca e la sfarsit si ca la economie sunt mai bun decat la business. Acu am Economia Uk-ului...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde maria_andreea » 06 Iun 2008, 21:24

Mai "pisoi fericit" uite asa mai zambesc :) si eu cand sunt trista (citindu-ti postarile naive) :) .

Daca totusi mai intri "pisoi fericit" atunci cand vrei sa iei o pauza vreau sa sti ca nu esti singur, atunci cand, voi spune o rugaciune pt mine, voi spune si pt tine una, cand voi aprinde candela (si eu am examen luni) pt mine, o voi aprinde si pt tine, iar cand voi invata imi voi aduce aminte ca si tu inveti si cu siguranta voi avea spor mai mult :) !

Dumnezeu sa ne ajute!...iar noi sa ne apucam odata de invatat! :D
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 06 Iun 2008, 22:22

Mai "pisoi fericit" uite asa mai zambesc :) si eu cand sunt trista (citindu-ti postarile naive) :) .
Mdap, ma bucur ca pot fi de folos...

Io ma simt binisor, da ma duc sa fac nani devreme azi.


Unsuflet, si mie imi plac ciupercutele...

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde Dahnah » 07 Iun 2008, 21:04

Daca tristetea e din cauza examenelor, atunci e de bine, ca trece. Eu cand eram in sesiune si nu aveam chef de invatat, uneori ma fortam cate nush cate ore si de fapt ma concentram 20 de minute, asa ca stiam.. nu am chef, kaput. Mai bine faci ceva ce iti place (stai pe net de ex. :D sau bine, io ma duceam la cumparaturi) vreo juma' de ora si apoi te rogi sa iti dea Spiritul lui Dzeu asa o concentrare maxima. Ei bine, nitel polen si alte naturiste mai ajutau... sau cel putin asa credeam.

Gata cu examenele mele (de scoala), raman astea ale vietii. Cand ma pun asa trista mi se intampla ceva interesant, si nu cred ca e doar coincidenta, ca s-a repetat de multe ori: Merg asa pe strada fara chef si de-odata vad o persoana in mult mai mare suferinta decat mine, am vazut odata o tanara intr-un scaun cu rotile si parea ca avea si ceva probleme mentale, dupa expresia fetei. M-a impresionat tare mult, si automat atentia mea s-a dus catre acea persoana, nu zic ca imi trece mie subit tristetea, dar macar ma concentrez asupra necazului celuilalt. E incredibil cum mereu credem ca noi suntem cei care suferim, care avem lipsuri etc... cand de fapt in jurul nostru sunt mult mai mult cu mai mari necazuri. Uof... nu ca asta ar fi motiv personal de multumire, dar macar sa fii constient(a) ca nu esti tu (oricine) in cea mai nenorocita situatie.

Succes la examene! Ah si inca ceva: cam ridicol, dar eu le duc doru, acuma as mai ave chef sa fiu in facultate! :)
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 07 Iun 2008, 21:50

Merg asa pe strada fara chef si de-odata vad o persoana in mult mai mare suferinta decat mine, am vazut odata o tanara intr-un scaun cu rotile si parea ca avea si ceva probleme mentale, dupa expresia fetei.
Stiu io una... extrem de frumoasa, dar nu prea iese...
Gata cu examenele mele (de scoala), raman astea ale vietii.
Urasc viata... sincer...

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde altcineva » 07 Iun 2008, 22:16

Urasc viata... sincer...
viata ti-o faci tu! sa urasti viata inseamna sa te urasti pe tine. "un om plictisit e un om plictisitor" cu alte cuvinte, daca tu nu iti poti face viata frumoasa ma intreb cum te vad cei din jur? dar, ca sa nu te las doar cu dojana...:
cauta in tine! asta e sfatul pe care il dau tuturor. tot ce ai nevoie pentru a fi fericit, este in tine. asa cum organismul are resurse pentru a vindeca bolile la care e supus, tot asa, spiritul (fiind mereu legat de sursa Vietii) are resursele de a gasi tot ce ii este necesar. si asta o realizeaza mai bine decat isi vindeca trupul ranile.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 07 Iun 2008, 22:47


viata ti-o faci tu! sa urasti viata inseamna sa te urasti pe tine. "un om plictisit e un om plictisitor" cu alte cuvinte, daca tu nu iti poti face viata frumoasa ma intreb cum te vad cei din jur? dar, ca sa nu te las doar cu dojana...:
cauta in tine! asta e sfatul pe care il dau tuturor. tot ce ai nevoie pentru a fi fericit, este in tine. asa cum organismul are resurse pentru a vindeca bolile la care e supus, tot asa, spiritul (fiind mereu legat de sursa Vietii) are resursele de a gasi tot ce ii este necesar. si asta o realizeaza mai bine decat isi vindeca trupul ranile.
Cum sa nu ma urasc pe mine cand sunt asa rau? M-oi indrepta io, odata si odata...


Cat despre resursele din interiorul tau, nici ateii nu cred astea (vezi piramida lui Maslow). Trebuie multa infranare, si rugaciune, printre altele, ca sa fii fericit. Dar io asa sunt in general... Nu imi place sa traiesc...

Cum ma vad cei din jur? Nu imi pasa... Decat putin, atata cat ca nu scriu cele mai rusinoase pacate ale mele pe forum, atata imi pasa...

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Cum sa nu fim tristi?

Mesaj necititde altcineva » 24 Iun 2008, 12:46


viata ti-o faci tu! sa urasti viata inseamna sa te urasti pe tine. "un om plictisit e un om plictisitor" cu alte cuvinte, daca tu nu iti poti face viata frumoasa ma intreb cum te vad cei din jur? dar, ca sa nu te las doar cu dojana...:
cauta in tine! asta e sfatul pe care il dau tuturor. tot ce ai nevoie pentru a fi fericit, este in tine. asa cum organismul are resurse pentru a vindeca bolile la care e supus, tot asa, spiritul (fiind mereu legat de sursa Vietii) are resursele de a gasi tot ce ii este necesar. si asta o realizeaza mai bine decat isi vindeca trupul ranile.
Cum sa nu ma urasc pe mine cand sunt asa rau? M-oi indrepta io, odata si odata...


Cat despre resursele din interiorul tau, nici ateii nu cred astea (vezi piramida lui Maslow). Trebuie multa infranare, si rugaciune, printre altele, ca sa fii fericit. Dar io asa sunt in general... Nu imi place sa traiesc...

Cum ma vad cei din jur? Nu imi pasa... Decat putin, atata cat ca nu scriu cele mai rusinoase pacate ale mele pe forum, atata imi pasa...
uite, desi eu merg cam paralel cu ceea ce sustin adeptii bisericii, nu o sa te gadil eu sub brat ca sa te fac sa razi. atata vreme cat tu astepti ca altii sa te faca fericit, vei fi un plicticos pentru toti cei din jur. ce e mai naspa, faptul ca asteptand sa te faca altii (nu "altcineva" :D ) sa ta faca fericit, vei fi mereu dependent de acea sursa de fericire; de aceea iti repet: cauta in tine! (as putea sa dezvolt si pe linie religioasa treba asta dar o sa o fac in alt topic) in tine e fericirea caci Dumnezeu este in tine! si poate ca nu ai nevoie de atata fericire cat de liniste in suflet. nu spun ca ai fi un "nelinistit si agitat" ci doar ca atunci cand esti linistit TOATA LUMEA ITI VA PAREA ALTFEL. atunci, si cele mai marunte si banale lucruri te vor face fericit.
si la urma urmei: ce te face fericit de fapt? te-ai intrebat vreodata? daca stii ce vrei, stii ce cauti. lucrurile sunt mult mai simple decat par. nu stiu ce spun ateii, pentru ca, chiar si diferit de biserica, eu totusi cred intr-un Dumnezeu, si stiu ca acesta este, cu precadere, in om (ateii nici nu au ce sa caute in ei. sunt goi pur si simplu)
inca ceva: am sentimentul ca tu ai incercat pana acum si varianta cu "infranarea si rugaciunea" si s-ar putea ca niste mici esecuri in sensul asta, sa te demoralizeze. daca as fi un ortodox convins, ti-as recomanda sa nu abandonmezi si sa incerci in continuare sa te infranezi si sa te rogi (si daca asta e o cale sau un scop pentru tine, ar fi bine sa faci asa).
din punctul meu de vedere insa, revin la "cauta in tine". stiu ca tii poate parea absurd si imposibil dar, in tine vei gasi mai mult decat te astepti. si daca Dumnezeu e totul, atunci in tine vei gasi TOTUL. suna cam filozofic si vag, dar...incerca pana reusesti; indiferent pe ce cale (numai sa nu faci rau celor din jur!).
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 86 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX