Cum ne concentram?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Cum ne concentram?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 05 Iun 2008, 18:48

De multe ori in timpul rugaciunii sau cand invat imi zboara mintea la alte cele, mai ales la forumul vostru. Asta e unu din motivele pentru care nu prea intru in perioada examenelor.

Pur si simplu in loc sa imi stea mintea la ce citesc, imi zboara la alte cele...

Cum sa fac sa evit asta ?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum ne concentram?

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Iun 2008, 19:38

Hristos S-a Inaltat!

Sa sti "pisoi fericit" ca te inteleg perfect. Si eu ma aflu in aceeasi situatie, insa sti cum o depasesc eu : prima data ma rog Domnului sa ma ajute, apoi aprind o candela, apoi ma apuc de invatat...la un moment dat nu ma mai pot concentra (pun acest lucru si pe seama oboselii) incept sa ma gandesc la toate celea inclusiv la forum si atunci chiar daca nu postezi nimic intru si-i ascult pe fratii nostri sau citesc un verset din Bibile (timp in care simt ca imi revin puterile, concentarea) .

Dumnezeu sa te ajute, sa-ti lumineze mintea si sa-ti de-a putere de asimilare a invataturii celei bune si folositoare !
Cu credinta toate sunt cu putinta !
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cum ne concentram?

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Iun 2008, 20:28

De multe ori in timpul rugaciunii sau cand invat imi zboara mintea la altele...

Cum sa fac sa evit asta ?
Maria ti-a dat un sfat foarte bun si practic, draga Alex.

In cazul rugaciunii distractia este de fapt ispita. Iar ispita tot cu rugaciune se trece. In clipa cand o sesizezi, intercaleaza o mica cerere, gen, "Doamne, imi zboara gandul la prostii si nu sunt in stare sa le stapanesc, te rog ajuta-mi sa-mi duc la bun sfarsit rugaciunea". In asa fel transformi slabiciunea in virtute, ispita - in intoarcere catre Dumnezeu.

In cazul invatarii distractia vine mai ales din plictiseala, fie pe fond de oboseala, fie din motivul ca materialul de invatat iti este deja familiar. Cand aveam a doua zi un examen, si inca mult material de recapitulat - urmam un sfat studentesc minunat: cand ai prea mult de invatat, lasa tot si mergi la culcare. :P
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

diaconul_Catalin

Re: Cum ne concentram?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 05 Iun 2008, 22:57

Imi amintesc zambind o istorisire de-a parintelui Teofil Paraian. Povestea cum, cand in timpul rugaciunii ii zbura mintea la o poezie de exemplu, se oprea din rugaciune, spunea poezia cu voce tare, iar la sfarsit intreba: "Nu-i asa ca-i faina poezia asta, Doamne?". Gandurile zboara, important este la ce? De multe ori ma trezesc in timpul slujbei ca spun ecteniile mecanic, iar gandul imi este la tonul pe care trebuie sa-l iau la urmatoarea cerere... Important e sa iti revii... Ai sa-ti revii, tine si de o responsabilitate pentru lucrurile pe care le facem sau le avem de facut... vine odata cu inaintarea in varsta... de obicei :roll:

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cum ne concentram?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 07 Iun 2008, 21:19

Io am observat ca daca e fereastra deschisa, e mai bine, aeru curat ajuta...

In rest ma simt cam fara chef si nasol, si vietnamezu la fel...

Nu prea am nici chef de rugaciune, nici de nimic...

Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:

Re: Cum ne concentram?

Mesaj necititde valy0017 » 08 Iun 2008, 01:44

Eu nu-mi mai pun problema - pur si simplu nu exista o facultate de tinut gandul , nu e ceva prea complicat , trebuie sa-ti impui sa te concentrezi la ceea ce faci si gata , ai rezolvat.
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 87 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX