Cum sa ne purtam cu ereticii???

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 06 Iun 2008, 22:17

Mama s-a suparat pe mine ca de ce comentez asupra matusii mele care e ortodoxa, in teorie dar s-a casatorit la o biserica (catedrala) catolica ca "arata mai frumos". Io am zis ca ei nu s-au casatorit in fata lui Dumnezeu si ea a zis ca de ce ii judec, ca nu trebuie sa judecam pe nimeni, ca in Biblie scrie ca "Nu judecati ca sa nu fiti judecati". Io i-am zis de canoane, si de astea, si ce mi-a mai venit in minte.

:roll: Deci, sa nu ii judecam pe eretici ???

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde Florina » 06 Iun 2008, 22:21

Mai Pisoi, tu cand ai spus ca matusa ta nu e cununata in fata lui Dumnezeu, ai spus adevarul, nu ai judecat-o. Si adevarul e cel mai bun, chiar daca uneori doare. Altfel, cel in cauza nu se poate indrepta daca nu stie ca a gresit! E o fapta de iubire si de milostenie sufleteasca sa-i arati cuiva cu dragoste crestineasca unde a gresit! Si sa-i arati si ce sa faca pentru a se indrepta, respectiv sa se spovedeasca si sa se casatoreasca la ortodocsi!

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 06 Iun 2008, 22:27

Mai Pisoi, tu cand ai spus ca matusa ta nu e cununata in fata lui Dumnezeu, ai spus adevarul, nu ai judecat-o.
Nu o sa ma asculte, dar am io ac de cojocul ei. Cel mai bine o fac prin metode viclene, submersive. Ii dau cartea parintelui Paisie cu un citat fain din Sf. Ioan Gura de Aur, pe coperta, m-am gandit mult. Cu cearta nu o sa asculte... Asa, o pregatesc

Dar asta e alta poveste, io lui mama ce ii zic???? Ii zic ca Florina a zis asta, ne considera pe amandoi nebuni...

Ea a zis ca de ce incerc sa ii corectez pre altii cand io nu sunt desavarsit, ori nu poti fi desavarsit decat prin smerenie, si nu poti sa stii ca esti desavarsit daca ai smerenie, deci e o situatie "catch-22".

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde Florina » 06 Iun 2008, 22:30

Nu ii spui mamei tale inca nimic. Te rogi si, cand vii in tara, te spovedesti si ceri sfat parintelui duhovnic.

diaconul_Catalin

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 06 Iun 2008, 22:39

Sa nu judecam pe nimeni caci Tatăl nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului (Ioan V, 22) si I-a dat putere să facă judecată, pentru că este Fiul Omului (Ioan V, 27), iar Iisus spune: judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis (Ioan V, 30). Tu poti spune acelasi lucru? Poti spune ca judeci drept? Poate cineva sa spuna ce judecata sa este dreapta? Sa lasam judecata pe mana judecatorului, iar noi sa ne vedem de barna noastra!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde danadoina » 06 Iun 2008, 22:56

Pisoi,
Dar asta e alta poveste, io lui mama ce ii zic???? Ii zic ca Florina a zis asta, ne considera pe amandoi nebuni...
spune-i te rog ca si danadoina a zis asta :lol: , ca sa nu va simtiti singuri tu si florina :mrgreen:

asta este :

1.
Mai Pisoi, tu cand ai spus ca matusa ta nu e cununata in fata lui Dumnezeu, ai spus adevarul, nu ai judecat-o. Si adevarul e cel mai bun, chiar daca uneori doare. Altfel, cel in cauza nu se poate indrepta daca nu stie ca a gresit! E o fapta de iubire si de milostenie sufleteasca sa-i arati cuiva cu dragoste crestineasca unde a gresit! Si sa-i arati si ce sa faca pentru a se indrepta, respectiv sa se spovedeasca si sa se casatoreasca la ortodocsi!
2.
Nu o sa ma asculte, dar am io ac de cojocul ei. Cel mai bine o fac prin metode viclene, submersive. Ii dau cartea parintelui Paisie cu un citat fain din Sf. Ioan Gura de Aur, pe coperta, m-am gandit mult. Cu cearta nu o sa asculte... Asa, o pregatesc
:idea: :P

cu mama dupa odata zis calm eu nu as mai insista, o sa rodeasca poate candva pentru rugaciunile tale :P

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 06 Iun 2008, 23:05

Sa nu judecam pe nimeni caci Tatăl nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului (Ioan V, 22) si I-a dat putere să facă judecată, pentru că este Fiul Omului (Ioan V, 27), iar Iisus spune: judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis (Ioan V, 30). Tu poti spune acelasi lucru? Poti spune ca judeci drept? Poate cineva sa spuna ce judecata sa este dreapta? Sa lasam judecata pe mana judecatorului, iar noi sa ne vedem de barna noastra!
Deci pana acum 2 la 1... facem un chestionar ???

@Danadoina io atunci ma refeream la matusa mea... nu la mamica... ma mai la ea... i-oi da si ei carti...


Si, stiu si io ca nu sunt bun, si nu stiu daca e bine sa incep sa dau carti si sa bat lumea la cap cu de astea...
Ba, chiar am mandrie si multe, dar daca vorbesc de ele o sa fie falsa smerenie, si acum probabil e falsa smerenie, ca ma gandesc la ce o sa ziceti voi cand scriu, si nu trebuie sa imi pese ce crede lumea... cred... ca asa zice cuv. Paisie.

Am, oricum multe ganduri de mandrie...

diaconul_Catalin

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 06 Iun 2008, 23:07

Mai bine este a ne ruga cu evlavie pentru aproapele, decat a-l mustra pentru tot lucrul. (Marcu Ascetul)
Dupa spusele proorocului Amos, noi prefacem judecata în otravă şi rodul dreptăţii în pelin (Amos VI, 12)
Avacum spune ca pervertit este omul si legea nu are nici o tărie şi dreptatea nu se arată niciodată; cel nelegiuit biruie pe cel drept, iar judecata iese strâmbă (Avacum I, 4)
Afantul apostol Pavel spune corintenilor: nu judecaţi ceva înainte de vreme, până ce nu va veni Domnul, Care va lumina cele ascunse ale întunericului şi va vădi sfaturile inimilor (I Corinteni IV, 5)
Dumnezeu va judeca pe cel drept ca şi pe cel nelegiuit (Ecclesiastul III, 17)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde Florina » 06 Iun 2008, 23:10

Toata lumea are ganduri de mandrie, mai ascunse sau mai la vedere. Oricum, tu sa spui adevarul nu din mandrie, ca atunci nu mai e adevar, ci din dragoste adevarata pentru ceilalti si pentru indreptarea si mantuirea lor! Si inca ceva! Nu am spus nici eu, nici altcineva, sa-i bati la cap pe cei pe care vrei sa-i ajuti! Trebuie sa te rogi pentru ei si sa le faci cadou carti duhovnicesti pe masura intelegerii lor. In rest, lucreaza Dumnezeu!

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 06 Iun 2008, 23:18

Frumos graiti amandoi... Io nu mai stiu de mine, acu m-am apucat de deschis topicu asta asa, ca m-am certat cu mama acuma, da in rest nu mai stiu de mine... ma duc la somnic, imediat in 10 minute, aici e decat 10 seara, si va rog frumos, din toata naivitatea mea sa nu va certati sau sa nu va raciti intre voi din cauza mea... ca atunci nu sunt bun decat de a arunca vrajba...

Si asta pentru toti, va rog, sa nu va certati, ca nu imi place cand vad pareri diferite, ca mi-e frica ca se cearta lumea...

Sa aveti grija,

Pisoi

PS: Florina, in cazul meu totu e bataie la cap... si orice vorba despre partea catolica a familiei poate ajunge cu usurinta la motiv de sfada... mai ales cand sunt io de fata...
Ultima oară modificat 07 Iun 2008, 22:07 de către Pisoiu Fericit, modificat 1 dată în total.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde danadoina » 06 Iun 2008, 23:30

aceasta sa faceti
Mai bine este a ne ruga cu evlavie pentru aproapele, decat a-l mustra pentru tot lucrul. (Marcu Ascetul)


si aceea sa nu lasati !
Oricum, tu sa spui adevarul nu din mandrie, ca atunci nu mai e adevar, ci din dragoste adevarata pentru ceilalti si pentru indreptarea si mantuirea lor!


PS: a incerca sa arati cuiva o greseala nu inseamna a mustra si nici a judeca...!
deci a ne ruga este mai bine decat a mustra, da`Pisoi nu a mustrat ci a incercat sa arate cuiva ca greseste, (cum o sa isi certe matusa ca etc....)

-eu daca indrept purtarea copiilor mei , inseamna ca ii judec ? si daca fac ceva gresit, ex. mint sa nu ii mustru ? sa ma rog doar ?

PSS: stai linistit pisoi asta nu e cearta, cat despre raceala cu atat mai putin , aici sunt20 de grade :lol:

diaconul_Catalin

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 06 Iun 2008, 23:43

Oare a ajuns junica sa invete pe vaca? Sa ne vedem pozitia pe care o avem... Cum ar fi oare sa merg eu sa-l trag de barba pe IPS Corneanu si sa-i spun: vezi ca ai gresit! O poate face cineva cu autoritate, o persoana sau o grupare (din care pot sa fac parte eu) dar nu orisicine... Cand atragi atentia deja ai judecat, caci trebuie sa-l raportezi pe respectivul la niste legi ce nu le-a respectat. Nu vorbim de cazul particular al matusii lui... motan, ci la comportamentul fata de ceilalti! Cum ne purtam cu cineva care greseste? Cine are dreptul sa-l mustre? In public, in particular? Inainte de a avea toate informatiile? Dupa ce strangem informatii? Cei ce si-au format o anumita parere despre mine, sa stie ca nu au toate datele necesare pentru a ma eticheta (cu exceptia unei singure persoane). Asa si eu la randul meu nu am dreptul sa etichetez pe nimeni, caci as face-o in necunostinta de cauza. Sa dai sfaturi se poate... dar oricine poate sfatui pe oricine?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde Florina » 07 Iun 2008, 00:03

Nu este nevoie sa mustri pe cineva verbal sau in scris. Un exemplu: asa cum s-a spus si la conferinta "Ecumenism si Fanatism", o mustrare din partea poporului pt Nicolae Corneanu ar fi sa nu mai vina nimeni la biserica unde slujeste el si se va intreba el insusi unde a gresit. Ma rog, asta era in cazul ideal, in care acesta mai avea inca o farama de Ortodoxie in el. Se pare ca a confirmat totusi ca nu regreta ceea ce a facut, asa ca mustrarile sunt inutile in cazul celor impietriti. Ramane rugaciunea pentru el si... sa vedem ce va spune Sf. Sinod!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde danadoina » 07 Iun 2008, 15:13

...Nu vorbim de cazul particular al matusii lui... motan, ci l...
eu insa am "vorbit" adica scris referindu-ma doar la acest caz... :?

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 07 Iun 2008, 15:35

Miau... nu mai stiu dupa cine sa ma iau... oricum, nu conteaza, nu o sa o mustru direct... ci o sa ii dau o carticica...

Tocmai azi am aflat un citat de la Sf. Ioan Gura de Aur: „Să nu fim părtaşi faptelor necurate ale întunericului, ci mai degrabă, mustraţi-le pe faţă”.

Ma rog, nu stiu cui i se aplica...

Diacone Catalin, nu cred ca te judeca din cauza ca ai face ceva rau, si nu trebuie sa pui la suflet daca te judeca cineva dupa forum. Asa o sa judece tot timpul adminii sau moderatorii, la fiecare decizie... stiu fiindca si eu am fost admin pe un forum mai demult, si asa imi cautau nod in papura...

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde altcineva » 07 Iun 2008, 22:29

Oare a ajuns junica sa invete pe vaca? Sa ne vedem pozitia pe care o avem... Sa dai sfaturi se poate... dar oricine poate sfatui pe oricine?
chiar se poate. in cazurile prezentate in NT IIsus nu face nici un fel de referire la gradul/clasa/ierarhia celor dati ca exemplu. "tu cand mustri pe proapele tau..." , "nu distrugeti proorociile, cu luati ce este bun..." adica, oricine poate da un sfat oricui, dar depinde de cel care il asculta daca primeste sau nu acel sfat. si la o adica, de unde stii ca un sfat bbun nu poate veni chiar de unde nu te astepti? marile exemple biblice stau dovada in sensul asta.
o mustrare din partea poporului pt Nicolae Corneanu ar fi sa nu mai vina nimeni la biserica unde slujeste el si se va intreba el insusi unde a gresit. Ma rog, asta era in cazul ideal, in care acesta mai avea inca o farama de Ortodoxie in el.
nu cred ca este acesta cazul ideal. am foarte des exemple de oameni care, atunci cand au o problema cu cineva, in loc sa se duca la omul respectiv sa ii spuna ce are cu el/ ce il nemultumeste, ei prefera sa il evite sau pur si simplu sa il ignore. interesant e ca, de cele mai multe ori, reactia celor in cauza este sa intoarca acest tip de comportament celui de la care a venit, indiferent care a fost motivul discordiei. probabil ca asta ar fi si reactia lui Corneanu. si se pare ca asta si este reactia lui.
parerea mea este ca trebuie vorbit direct cu omul cu care ai o problema si in urma unei discutii (nu a unui apropo sau a unei pareri de genul "isi va da el seama" )sa se actioneze in consecinta.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 07 Iun 2008, 22:41

parerea mea este ca trebuie vorbit direct cu omul cu care ai o problema si in urma unei discutii (nu a unui apropo sau a unei pareri de genul "isi va da el seama" )sa se actioneze in consecinta.
Cred ca saracu si-a dat seama... de problema... am io un sentiment ca si-a dat seama...
chiar se poate. in cazurile prezentate in NT IIsus nu face nici un fel de referire la gradul/clasa/ierarhia celor dati ca exemplu. "tu cand mustri pe proapele tau..." , "nu distrugeti proorociile, cu luati ce este bun..." adica, oricine poate da un sfat oricui, dar depinde de cel care il asculta daca primeste sau nu acel sfat. si la o adica, de unde stii ca un sfat bbun nu poate veni chiar de unde nu te astepti? marile exemple biblice stau dovada in sensul asta.
Dar trebuie ascultare, chiar la Sfintele Sinoade am auzit ca au vorbit diaconi in fata tuturor, aparand Dreapta Credinta, si nu s-au rusinat...
Trebuie ascultare, mai ales cand stii de cine sa asculti...

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde Ioan Cr » 09 Iun 2008, 11:43

Cum sa ne purtam cu ereticii???
Ca si cu bolnavul de lepra: il ingrijim, dar numai in manusi si cu masca.

Sa nu uitam ca erezia este un pacat de moarte, este o boala foarte grava. Iar ca sa folosesc o zicere dintr-un sinod mai vechi - acuzarea altuia de erezie nu este in sine garant al ortodoxiei acuzatorului. Riscam sa murim de aceeasi boala, din cele mai bune intentii... Deci precautie, adica imbracare in Hristos, in Traditie, dar si in cunostinta de cauza.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 09 Iun 2008, 22:11

Sa nu uitam ca erezia este un pacat de moarte, este o boala foarte grava. Iar ca sa folosesc o zicere dintr-un sinod mai vechi - acuzarea altuia de erezie nu este in sine garant al ortodoxiei acuzatorului. Riscam sa murim de aceeasi boala, din cele mai bune intentii... Deci precautie, adica imbracare in Hristos, in Traditie, dar si in cunostinta de cauza.
Asta la modu general nu???


Asa, ma tot holbez pe topicu asta... si ma holbez bine. Ar trebui sa ii dau dreptate diaconului Catalin, fiindca el e diacon, si ceilalti sunt laici, nu ca mi-ar fi frica de vreun warn sau bann sau suspend din adminatul lui. Si nu ca nu as fi mandru de vreun bann sau warn sau suspend. Il pun in rama, fac un print screen si il pun ca wallpaper...

Oricum, lasand gluma, io nu prea vad nimic relevant cazului, si nu prea vad ce zice el in purtarea... nimanui... toata lumea, si sfinti, si cuviosi, si forumisiti o vorbit impotriva ereziilor, asa ca noi daca avem vreun eretic sa nu zicem nimic??

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cum sa ne purtam cu ereticii???

Mesaj necititde elena -petra » 09 Iun 2008, 22:26



Ar trebui sa ii dau dreptate diaconului Catalin, fiindca el e diacon, si ceilalti sunt laici, nu ca mi-ar fi frica de vreun warn sau bann sau suspend din adminatul lui.
Mai Pisoias, tu te dai bine pe langa diaconul Catalin? :) Oare asa ar trebui sa procedez si eu? :?
Nu de alta, dar daca imi suspenda contul ,iti dai seama? Trebuie sa intru cu un nou email :o cu un alt nume :cry: .


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX