Ajutor! Care este Biserica Adevarata?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Cheeze
Mesaje:1
Membru din:24 Iul 2013, 08:12
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul
Ajutor! Care este Biserica Adevarata?

Mesaj necititde Cheeze » 24 Iul 2013, 17:47

Salut,ma numesc Florin,am 18 ani si sunt din Brasov.M-a confrunt cu o problema si am foarte mare nevoie de ajutor!
Nu mai conteaza povestea mea :) .Vreau sa spun ca eu,la fel ca oricare alta persoana avem nevoie disperata de Dumnezeu.Eu sunt un pacatos si am fost un Nenorocit si un Nebun,deoarece am trait in pacat,am iubit pacatul si i-am influentat intr-un mod negativ si pe cei din jur.
In urma cu un an,am cautat rostul in viata punandu-mi tot felul de intrebari.Cu ajutorul intregii Scripturi,unui prieten bun(de confesiune crestin dupa evanghelie) si dovezile stiintifice in favoarea existentei unui Creator,am inceput sa-l caut pe Dumnezeu.Si ii multumesc lui Dumnezeu ca a avut indurare de mine!
A trecut timpul,iar acum,in acest moment stiu ca eu am nevoie de Isus Hristos mai mult decat orice.Marturisesc ca Hristos a fost cel ce m-a ajutat sa trec peste toate problemele mele si m-a ajutat sa renunt la poftele carnale.El este cu adevarat Fiul lui Dumnezeu! (Nu mi-am schimbat confesiunea,de fapt acum nu stiu daca apartin unei confesiuni dar fregventez biserica ortodoxa)

De mic pana in urma cu un an,pot spune ca slujeam la 2 stapani.Eu ma rugam si la Dumnezeu dar pe langa asta acultam zodiacul,minteam,fumam.....pacatuiam...oricum nu m-am gandit ca lui Dumnezeu nu ii plac lucrurile pe care eu le adoram,nu bagam de seama.
PROBLEMA pe care o am acum este ca nu stiu ce biserica sa fregventez.Am fost de 2 ori la o biserica crestina dupa evanghelie dar momentan ma duc la biserica ortodoxa.Nu stiu care dintre ele sunt mai mult pe placul lui Dumnezeu! nu stiu ce sa mai fac.
De ce multi spun ca biserica ortodoxa este biserica adevarata si ca daca nu fac parte din confesiunea ortodoxa ajung in IAD?Eu stiu ca Isus Hristos este adevarul...Eu sincer nu prea vad in biserica ortodoxa ceva bun,are foarte multe traditii si obiceiuri care sincer nu cred ca ma ajuta sa ma apropiu de Dumnezeu.Prea multe datini si tot felul de chestii nefolosituare.
M-am saturat sa ma uit in jur,sa vad oameni care sunt crestini ortodocsi,ei spun asta si se mandresc,dar ei calca sangele lui Isus in picioare si sunt prea preocupati sa-si satisfaca poftele lor mai mult decat sa se pocaiasca si sa-l urmeze pe El.La fel este cu familia mea,toti tinerii de varsta mea si oamenii din biserica.Daca 86% din 100% de oameni din tara noastra sunt ortodocsi,consider ca 10%,5% sunt cu adevarat ortodocsi iar printre acestia se numara calugarii,unii preoti si unii crestini.Degeaba spun oamenii "Hristos a inviat!" si trimit SMS-uri de Paste si merg la biserica,cum merg asa se si intorc.
Le-am spus odata parintilor mei ca trebuie sa il i-a mai in serios pe Dumnezeu si ca trebuie sa renuntam la tot ceea ce Dumnezeu uraste,iar acestia au inceput sa faca urat,mi-au aruncat si biblia,au spus ca sunt spalat pe creier si ca ii tradez(eu nu am spus atunci nimic de religie),spuneau ca ei sunt ortodocsi si nu o sa se pocaiasca niciodata, si ca o sa-i ierte Dumnezeu pt ca ei sunt crestini si se roaga la Maica Domnului si la Arsenie Boca si totul va fii bine.Asa sunt majoritatea ortodocsilor.Vad in jurul meu oameni care merg la mormanul Parintelui Arsenie Boca(am tot resprectul pentru el),si cumpara tot felul de carti crestine,dar ei tot robi ai pacatului sunt,si asta pentru ca nu-l cauta pe Isus Hristos.
Eu nu vreau sa ajung sa platesc pentru pacatele mele!!Si nu vreau ca nimeni sa ajunga in Iad,oamenii trebuie sa vina la Hristos!
O problema mare pe care o are ortodoxia este ca preotii nostri nu prea pun in discutie gravitatea pacatului si nevoia de a ne pocai si a-l urma pe Hristos.La predica ei spun de obicei ca noi trebuie sa fim buni,mai vorbeste despre vreo minune a unei icoane sau a moastelor....sunt lucruri nefolositoare!
O problema mai e ca biserica ortodoxa parca se concentreaza prea mult pe sarbatoriile ei.Noi ortodocsi stim sa respectam niste obiceiuri sau sa tinem zilele de sarbatoare,dar cum ramane cu pacatul din inimile noastre? Sincer oamenii respecta prea mult datinile si sarbatorile ortodoxe dar cand este vorba sa se lase de bautura,tigari,barfe,injuraturi...nu o fac! Este VAI DE NOI ! Preotii nostri trebuie sa faca ceva!
Inca o problema este ca eu niciodata nu vad pe strazi ortodocsi care sa cheme la pocainta pe oameni sau sa se implice in activitati de genul acesta.Ortodoxia are o multime de bani,de ce se construiesc asa multe biserici in loc sa salveze sufletele oamenilor?Noi suntem o tara ortodoxa Multi ne-am adancit in lantutile leneviri si in lanturile inselaciunii, ca cica suntem bine si ca daca ne-am nascut si suntem botezati intr-o religie vom ajunge in Rai.
La fel si la bisericile neoprotestante pot gasi multe probleme.
In final vreau sa spun ca nu stiu ce biserica sa fregventez! Si nu vreau sa ajung in Iad pentru faptul ca am facut o alegere gresita!
Daca raman la ortodoxie,ma simt obligat sa resprect TOATE traditiile ei,sa ma inchin la icoane,sa cinstesc moastele,sa fac rugaciuni catre Maria,a sfintilor.......nu cred ca Dumnezeu se uita la aceste lucruri.
Va rog sa ma intelegeti si imi cer iertare ca am scris asa mult si poate ca nu veti intelege ce am scris...vreau sa stiu daca EU pot fii mantuit inafara ortodoxiei.Eu vreau sa fiu scris in CARTEA VIETII ! si vreau sa ii ajut pe oameni sa se trezeasca !

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ajutor! Care este Biserica Adevarata?

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Iul 2013, 19:22

Pe scurt ar fi:

- în BO (Biserica Ortodoxă) nu se umblă pe străzi pentru a convinge la pocăinţă pentru că se respectă foarte mult omul. alegerea lui;

- în BO se vorbeşte despre lepădarea de păcat la fiecare Sfântă Liturghie (ascultă cu atenţie fiecare cuvânt), dar numai cine are urechi de auzit, aude;

- în BO oamenii se roagă anumitor Sfinţi, şi serbează anumite sărbători în semn de preţuire, dar nu în mod obligatoriu. Nu sunteţi obligaţi să faceţi aceste lucruri, dacă nu vreţi, iar dacă anumite babe sau preoţi vă cer acest lucru nu înseamnă că aşa şi este;

- creştinii ortodocşi beau, fumează etc, dar asta nu înseamnă că nu sunt oameni buni, nu se roagă. Dvstră priviţi la faptele trupeşti, la partea dinafară, dar ceea ce contează este inima omului. Eu, personal, mă mândresc cu mulţi oameni creştini care fumează comparativ cu mulţi creştini de alte religii care şi minimul de resprect pentru persoana umană l-au uitat: judecându-o şi punându-i o etichetă...

- nu se văd fapte la exterior în cazul creştinilor ortodocşi pentru că nu ne place să trâmbiţăm, să strigăm în gura mare Doamne, eu postesc, dau zeciuială etc.; mare grijă la mândria care se ascunde în spatele acestor fapte;

Eu nu îţi spun să merg acolo sau acolo la rugăciuni ci să fii sincer şi smerit cu tine, cu viaţa ta (conştiinţa), raportarea la Dumnezeu.

Dumnezeu să ne ajute!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Ajutor! Care este Biserica Adevarata?

Mesaj necititde Alexandru b17 » 01 Aug 2013, 10:11

Dragul meu Florin, am citit "cu sufletul la gura" tot ce ai scris tu si sa ma ierti ca nu am timp in acest moment sa-ti scriu mai mult, dar promit ca voi reveni...
Dar pana atunci, te rog mult sa urmaresti acest filmulet! Este vorba de un grup de protestanti din America care au dorit sa afle care este credinta cea adevarata. Ei au studiat cu multa interes scrierile Apostolilor si scrierile urmasilor acestora din primele secole crestine. Ca urmare au inceput sa cinsteasca crucea, pe Maica Domnului, au constientizat ca noi trebuie sa ne impartasim cu Trupul si Sangele Mantuitorului, au practicat botezul ca in primele veacuri prin scufundare (la fel cum il avem si noi astazi in Biserica), dar nu s-au gandit niciodata ca vor sfarsi prin a deveni ortodocsi..... [youtube] http://www.youtube.com/watch?v=o_2gI17e7A8 [/youtube]
” Este un Domn, o Credinta, un Botez.” (Efeseni 4:5)
intru una sfanta, soborniceasca si apostolica Biserica marturisesc un botez spre iertarea pacatelor” (articolele 9 si 10 din Crez)


Atasez si o carte scrisa de unul dintre marii nostri duhovnici- parintele Cleopa Ilie in care fei afla multe lucruri pe baza Sfintei Scripturi (Bibliei) . In Brasov o poti gasi la librariile St. O. Iosif, Ralu, Predania, Epifania.
http://www.scribd.com/doc/2397550/Parin ... a-ortodoxa

Astept sa continuam discutiile referitoare la punctele pe care nu le intelegi din
sa ma inchin la icoane,sa cinstesc moastele,sa fac rugaciuni catre Maria,a sfintilor.
Nu te grabi sa faci vreun pas necugetat cu efecte pe termen vesnic, continua sa frecventezi bisericile ortodoxe din oras caci ortodoxia este dreapta credinta, eu m-am convins de asta!


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX