Adevaratul munte Sinai.

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.
Adevaratul munte Sinai.

Mesaj necititde silvestru » 25 Sep 2013, 10:26

Am o intrebare la care astept lamuriri din partea voastra a celor care vă pricepeti.
Exista pareri contradictori cu privire la care ar fi adevaratul munte Sinai. Astfel de marturii exista si pe internet, in care se contesta autenticitatea muntelui Sinai, cel actual, la baza caruia exista manastirea Schimbarii la Faţă si care adaposteste moastele sf Ecaterina, cum ca nu ar fi cel biblic, in care a primit Moise tablele legii si vedenia cu rugul... etc. Iar adevaratul munte Sinai ar fi in Arabia.
Ce stiti despre acest subiect?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

IoanR
Mesaje:24
Membru din:06 Mar 2012, 23:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor, interese teologie, istorie

Re: Adevaratul munte Sinai.

Mesaj necititde IoanR » 16 Oct 2013, 19:43

Este vorba despre o opinie care aparţine unui aşa zis arheolog adventist, Ron Wyatt. Dumnealui si alţi protestanţi mai propun alte locaţii şi pentru mormantul lui Iisus şi locul în care a fost botezat. Despre asta se găsesc mai multe aici: http://www.wyattmuseum.com/. Sunt si o gramada de filmulete pe youtube. M-am interesat de subiect şi până acum nu am văzut nici o recenzie ca lumea a ideilor lui în limba română şi nici un autor ortodox serios care să combată teoriile lui privitoare la adevăratul Munte Sinai, Sfântul Mormânt şi Golgota.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX