O iluzie optica...

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox
O iluzie optica...

Mesaj necititde Cristian » 11 Iun 2008, 20:45

http://www.youtube.com/watch?v=jk6ILZAa ... re=related

Are peste peste un milion jumatate de vizualizari. Care o fi procentul celor care au crezut in aceasta minciuna ? Trist este ca toti ateii si anti-crestinii au sansa de a hipnotiza o masa intreaga de oameni prin asemenea "clipuri" si de-ai trage cu ei in infern...
Asta in timp ce conturile userilor crestini sunt sterse de pe Youtube...

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: O iluzie optica...

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 11 Iun 2008, 21:59

Nu-i prima si nici ultima sminteala... asta e... :(
Oricum, m-am uitat la ea, si orice crestin ortodox isi da seama ca sunt aberatii, adica cel putin io mi-am dat. Nici nu zic nimic nou, numa acelasi gunoi filozofico-ateist-stintific.

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: O iluzie optica...

Mesaj necititde aurel1211 » 12 Iun 2008, 00:42

Doamne ajuta!
Astia sunt sariti de pe fix. Cand vad asa ceva creste mania in mine cateodata de nici mie nu imi vine sa cred. Dar aceasta manie de fapt e durere. Caci lumea nu vrea sa creada Advarul. Ei se iau dupa toti ereticii si mai repede ii cred pe ei.
Mi-a placut o istorioaa nu mai stiu de unde. Undeva in Rusia s-a intalnit un tanar rus care era ortodox si un doctor in ateism. Si doctorul i-a demontat toate ideile si aspectele legate de Dumnzeu . Si atuncea tanarul a plans in hohote cu lacrimi de amar si vazand aceasta ateul s-a convertit.
Zicea un coleg de camera o chestie ce pe mine m-a durut, nu stiam cu ce sa ii raspund , citez: "Daca Dumnezeu l-o facut pe om oare Dumnezeu nu e egoist ca ne pune sa ne rugam lui toata ziua " .(colegu e ortodox botezat dar nu frecventeaza biserica). Si dupa o vreme a venit si raspunsul meu, din alte surse: placerile acestei lumi nu se compara cu ce primesc cei ce merita Imparatia Cerurilor. Caci Dumnezeu ne iubeste si vrea ca toata lumea sa se mantuiasca . Vrea ca noi sa gustam din Imparatia Cerurilor.
Cum zic Sfintii Parinti ca focul iadului e de miliarde de ori mai fierbinte decat focul nostru pamantesc asa si bunatatile din Imparatia ce va sa vina sunt de miliarde de ori mai bune decat bunurile noastre pamantesti .
Si am citit o stire undeva pe ceva ziar pe net, nu conteaza sursa caci cifrele au fost stabilite de matematicieni :
1 milion
1 miliard 1000 de milioane
1 trilion 1000 de miliarde
1 quadrillion 1000 de trilioane
1 quintillion 1000 de quadrillioane
1 sextillion 1000 de quintillioane
1 septillion 1000 de sextillioane
1 octillion 1000 de septilioane
1 nonillion 1000 de octillioane
Fratii mei sa ne gandim acuma la Imparatia Cerurilor care va tine pentru totdeauna , care e vesnica . Sa ne gandim ca ne vom chinui cum limba omeneasca nu stie sa descrie si nu a auzit vreodata, daca nu vom pazi poruncile lui Hrisos Cel care a treia zi a Inviat.
Sa ma iertati ca am deviat de la subiect .
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox

Re: O iluzie optica...

Mesaj necititde Cristian » 12 Iun 2008, 08:00

In privinta cifrelor...in fiecare secunda moare un om pe Pamant. In fiecare secunda un suflet se ridica. Ambele locuri sunt pregatite sa gazduiasca acele suflete. Restul depinde de oameni.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: O iluzie optica...

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 12 Iun 2008, 13:26

Doamne ajuta!
Astia sunt sariti de pe fix. Cand vad asa ceva creste mania in mine cateodata de nici mie nu imi vine sa cred. Dar aceasta manie de fapt e durere. Caci lumea nu vrea sa creada Advarul. Ei se iau dupa toti ereticii si mai repede ii cred pe ei.
Mdap, io de aia nu prea citesc nebuniile lor, prefer ceva scris de o fata Bisericeasca, sau un sfant... Ca alealalte sunt numai sminteli, le stiu majoritatea, de cand eram pe un forum laic, nu are rost sa iti bati capu ca numa te doare capu. Credeam inainte ca ar fi bine sa le raspundem, sa nu stiu ce, da nu a prea mers. Poate daca cresc si io, si mai citesc, oi stii ce sa le zic, si am succes mai mare...

cami
Mesaje:3
Membru din:10 Iun 2008, 18:47

Re: O iluzie optica...

Mesaj necititde cami » 12 Iun 2008, 18:36

Nimic nou sub soare cum se zice. Mereu de cand e Pamantul au fost oameni care strigau pe ulite ca nu exista Dumnezeu, ca ar trebui doar sa mancam si sa ne veselim. Nici cand Moise vorbea fata in fata cu Dumnezeu nu tot poporul Sau credea, de ce ar fi altfel acum, cu atat mai mult cu cat traim vremuri nihiliste.In rest materialul pare creat special pentru americani, e pueril si doar ei l ar lua in serios.Si chiar cred ca stinta naste mandrie si duce la necredinta, dar atata timp cat ne folosim doar o mica parte din creier ce ne face sa credem ca stinta noastra omeneasca si studile ei sunt macar aproape putin de adevarul suprem.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: O iluzie optica...

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Iun 2008, 14:06

Trist este ca toti ateii si anti-crestinii au sansa de a hipnotiza o masa intreaga de oameni prin asemenea "clipuri" si de-ai trage cu ei in infern...
Vesel este ca Dumnezeu pt toti cei care-L doresc in viata lor are o cale salvatoare, o mana intinsa...tot ce trebuie sa faca cei care privesc aceasta arma a vrajmasului trebuie sa-L intrebe, cu credinta, pe Dumnezeu: "Doamne ajuta-mi sa cunosc Adevarul! "
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 77 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX