Carti de colorat ortodoxe

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj
Carti de colorat ortodoxe

Mesaj necititde Andreea2012 » 08 Noi 2013, 13:17

Ce parere aveti despre cartile de colorat ortodoxe? Ar trebui le sa oferim copiilor? La un moment dat, se vor plictisi de ele, poate le rup sau le arunca.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Carti de colorat ortodoxe

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Noi 2013, 14:39

Nu știu cum arată o carte de colorat ortodoxă, bănuiesc că sunt reprezentate scene, personaje biblice.

Consider că tot ce e frumos trebuie oferit copiilor. Frumos și cât se poate de ortodox este și o floare, un peisaj din natură, o reprezentare a unui animal sau a unor bunicuți care gospodăresc ceva ptr. că în spatele tuturor e Dumnezeu. Nu cred că dacă se umple camera micuților cu icoane, sau i se dă cărți de colorat cu Iisus și Maica Domnului sau i se pune mereu în față ochilor obiecte cu motive creștine el va devenii un super-creștin din contră cred că i se va limita sfera de cunoaștere, posibilitățile de descoperire a lumii și implicit de cunoaștere a lui Dumnezeu.

Cât despre cât de etică este această practică las pe cei care o cunosc să-ți răspundă.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Carti de colorat ortodoxe

Mesaj necititde Andreea2012 » 08 Noi 2013, 18:33

Nu știu cum arată o carte de colorat ortodoxă, bănuiesc că sunt reprezentate scene, personaje biblice.

Consider că tot ce e frumos trebuie oferit copiilor. Frumos și cât se poate de ortodox este și o floare, un peisaj din natură, o reprezentare a unui animal sau a unor bunicuți care gospodăresc ceva ptr. că în spatele tuturor e Dumnezeu. Nu cred că dacă se umple camera micuților cu icoane, sau i se dă cărți de colorat cu Iisus și Maica Domnului sau i se pune mereu în față ochilor obiecte cu motive creștine el va devenii un super-creștin din contră cred că i se va limita sfera de cunoaștere, posibilitățile de descoperire a lumii și implicit de cunoaștere a lui Dumnezeu.

Cât despre cât de etică este această practică las pe cei care o cunosc să-ți răspundă.
Da, sunt reprezentate scene, personaje biblice. Sunt de acord cu tine, daca copilul este inconjurat de icoane, nu inseamna ca va deveni un super-crestin. Dar ma gandeam ca printre zecile de carti cu tot felul de personaje din basme si desene, nu ar strica si o carte cu personaje biblice.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX