Cât durează o zi la Dumnezeu?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:
Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde Florina » 12 Iun 2008, 20:13

Lumea nu a fost facuta in 6 zile x 24 ore fiecare; e vorba de perioade de timp, denumite zile.
Hm... aici nu pot fi de acord. Seraphim Rose, citand pe Sfantul Vasile cel Mare si pe Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca acelea sunt zile de 24 de ore. Daca spunem ca sunt perioade, il facem pe Dumnezeu neputincios. Doar in Biblie spune clar ca: "Dumnezeu a spus si s-a facut", nu "Dumnezeu a spus si a asteptat o perioada sa se faca".

Chestia asta cu perioadele e o trasnaie a creationismului unit cu evolutionismul. Adica vor sa impace si capra, si varza (si pe creationisti, si pe evolutionisti). Oricum, e inadmisibila teoria!

diaconul_Catalin

Re: de ce Duminica?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 12 Iun 2008, 20:16

Daca spunem ca sunt perioade, il facem pe Dumnezeu neputincios.
Dar daca spunem ca au fost zile de 24 ore, nu e tot neputincios?

diaconul_Catalin

Re: de ce Duminica?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 12 Iun 2008, 20:22

Deşi Cartea Facerii face precizarea, la sfârşitul fiecăreia din zilele creaţiei, că „a fost seară şi a fost dimineaţă“, învăţătura despre durata zilelor nu este o dogmă, ci rămâne numai o teologumenă (părere, idee, judecată personală asupra unor puncte de credinţă care nu sunt dogmatice). În „Teologia Dogmatică“ publicată în anul 1991 la Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române se menţionează că nu este necesar să credem că aceste zile au avut o durată de 24 de ore, ele putând fi socotite perioade de timp mult mai îndelungate, echivalente erelor geologice. De altfel, potrivit psalmistului „căci înaintea ochilor Tăi o mie de ani e ca ziua de ieri ce a trecut şi ca o strajă de noapte“ (Psalm 89, 4), precum şi ale Sfântului Apostol Petru, „o zi înaintea Domnului este ca o mie de ani şi o mie de ani ca o zi“ (II Petru 3, 8), rezultă că, pentru Dumnezeu, care e veşnic, durata timpului este fără importanţă, El putând crea totul într-o clipă sau într-un timp mai îndelungat, după a Sa bunăvoinţă. Dar indiferent de durata de timp în care a fost creată lumea, creaţia ei a fost progresivă şi cu totul corespunzătoare scopului pe care Dumnezeu i l-a dat: „Şi a privit Dumnezeu toate câte făcuse şi iată erau foarte bune“ (Facerea 1, 31).

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde danadoina » 12 Iun 2008, 21:48

Lumea nu a fost facuta in 6 zile x 24 ore fiecare; e vorba de perioade de timp, denumite zile.
Seraphim Rose, citand pe Sfantul Vasile cel Mare si pe Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca acelea sunt zile de 24 de ore.

no, acuma pe cine sa credem ? :roll:

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde danadoina » 12 Iun 2008, 22:01

Diacone Catalin, va rog sa nu va suparati pe mine, dar cum puteti avea alta parere daca doi sfinti , zic clar altceva ?

Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde Cristian » 12 Iun 2008, 22:20

Imi pare nespus de bine sa constat ca toate subiectele importante au fost epuizate si ca ceea ce preocupa este numarul de ore dintr-o zi si durata lor.

diaconul_Catalin

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 12 Iun 2008, 22:33

Diacone Catalin, va rog sa nu va suparati pe mine, dar cum puteti avea alta parere daca doi sfinti , zic clar altceva ?
Deocamdata parerea mea este alta decat cea a florinei, care spune ca zice cutare si cutare... Cand mi-am scris lucrarea de licenta, am primit indicatii clare in ceea ce priveste citatele. Exemple:
Pr. Dumitru Stăniloae, Rugăciunea lui Iisus şi experienţa Duhului Sfânt, ediţia a II-a, Deisis, Sibiu, 2003
Pr. Prof. Dr. Dumitru Stăniloae, "Noţiunea dogmei" Studii Teologice XVI (1964), nr. 9-10, p. 533
Diac. Ioan I. Ică jr., "Iconologia bizantină Între politică imperială şi sfinţenie monahală", În Sfântul Teodor Studitul, Iisus Hristos prototip al icoanei Sale – tratatele contra iconomahilor, Editura Deisis, Alba Iulia, 1994, p. 7
In regulamentul pe care l-am incropit la inceputul acestui forum am pus si un articol cu privire la citate: 5. Quote - citat: Nu citati integral mesajului anterior! (Dacă este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire). Nu citati fara expunerea sursei, mai ales in cazul Sfintei Scripturi - mentionati cartea, capitolul, versetul.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde danadoina » 12 Iun 2008, 22:55

Deocamdata parerea mea este alta decat cea a florinei, care spune ca zice cutare si cutare...

stiti ce, ma bucura "deocamdata " asta , sincer... daca se schimba parerea in sensul Sfintilor Parinti, ar fi pentru mine o dovada ca Forumul asta are folos... :P

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde Florina » 12 Iun 2008, 23:03

Parinte Catalin, daca citarea este problema, cum am timp liber, cum o sa tehnoredactez pasajele, deoarece am cartile doar pe format clasic!

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: de ce Duminica?

Mesaj necititde aurel1211 » 12 Iun 2008, 23:47

„căci înaintea ochilor Tăi o mie de ani e ca ziua de ieri ce a trecut şi ca o strajă de noapte“ (Psalm 89, 4), precum şi ale Sfântului Apostol Petru, „o zi înaintea Domnului este ca o mie de ani şi o mie de ani ca o zi“ (II Petru 3, 8),
Sunt si eu de acord cu Catalin in privinta asta, dar dupa parerea mea (care oricum nu conteaza). O sa ma interesez sa fiu lamurit pe deplin de aceastea pe viitor.
Ultima oară modificat 12 Iun 2008, 23:50 de către aurel1211, modificat de 3 ori în total.
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde valy0017 » 12 Iun 2008, 23:48

Salut Florina - asa zi-le :) care e tema , ca eu nu inteleg. Poate sa-mi explice si mie cineva , va rog mult, sincer si fara rautate.
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"

diaconul_Catalin

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 13 Iun 2008, 08:04

Valy, discutam despre timpul creatiei lumii, in Scriptura spunandu-se ca a fost seara si a fost dimineata. Aceasta seara si dimineata noi nu cadem de acord la ce interval a fost.
Parinte Catalin, daca citarea este problema
Nu doar citarea e problema, ci faptul ca zilele creatiei sunt considerate perioade fixe: 24 ore. Ca un "nestiutor" intreb: daca a facut Dumnezeu lumina in prima zi, pana a disparut acea lumina cand a venit seara primei zile a creatiei? Daca au fost facuti luminatorii in a patra zi a creatiei, cum era masurat timpul? Dar oare "timpul" exista la facerea lumii? Ce este "timpul" din punct de vedere teologic?Oare ziua a saptea, in care Dumnezeu s-a odihnit a fost o perioada de 24 de ore in care Dumnezeu nu a facut nimic?
PS: si inca un aspect, nu am pomenit nicaieri cum ca durata unei zile a creatiei este mai mare de 24 de ore... in schimb, tu ai spus ca e 24 ore.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Iun 2008, 10:26

Cât durează o zi la Dumnezeu?
Personal ader la parerea ca "ziua" de care se vorbeste in Facere este o perioada arbitrara, definita strict din punctul de vedere al naratorului (care, bineinteles, nu a asistat el insusi la Creatie ca sa cronometreze vremea) ca 24 ore, si numai pentru a nu estompa ESENTA mesajului (originea divina a Creatiei) printr-o expunere confuza a NE-ESENTIALULUI (lungimea de facto a perioadei descrise ca "zi"). Spus mai simplu, cred ca "ziua" din Facere este de 24 ore de jure, dar nu de facto.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde aurel1211 » 13 Iun 2008, 10:30

„o zi înaintea Domnului este ca o mie de ani şi o mie de ani ca o zi“ (II Petru 3, 8)
Sa va povestesc o intamplare. Nu e chiar pe subiect .
Un monah dintr-o oarecare manastire fiind batran a ajuns sa se intrebe cum „o zi înaintea Domnului este ca o mie de ani şi o mie de ani ca o zi“ . Si tot gandindu-se mai multe zile ,iesind intr-o zii din biserica se duse in padure . Acolo intalni o pasare foarte frumoasa si stralucitoare , era mirat de frumusetea ei si nu isi putea lua ochii de la ea. Si dupa aprecierea monahului a stat acolo cam o ora si s-a uitat la pasarea respectiva. Dupa ce pasarea a plecat s-a reintors in la manastire .Si spre mirarea lui toate erau diferite , chiliile , biserica era pictata altfel . Si merg in biserica le spuse monahilor de acolo : fratii mei cine a schimbat locul asta caci am fost plecat o ora in padure si acuma toate sunt schimbate :cry: , caci nici pe acei frati nu imi mai cunostea . Dupa relatariile batranului unul dintre monahi a cautat intr-un catastif vechi care continea numele monahilor care s-au nevoit acolo. Si intr-adevar i-au gasit acolo numele scris dar numele lui figura cu 300 de ani in urma .
Povestindu-le cele intamplate toti au dat slava lui Dumnezeu si batranul s-a impartasit si la scurt timp a murit.
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde valy0017 » 13 Iun 2008, 10:45

Eu cred ca nefiind timp la Dumnezeu acele zile sunt facute special pentru om pentru a delimita evenimentele si a face o diferenta intre crearea lor - temporala , pentru om.
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Iun 2008, 13:58

cum puteti avea alta parere daca doi sfinti , zic clar altceva ?
:) Pentru ca in materii non-dogmatice se admit si opiniile, atata timp cat nu facem tragedie si motiv de schisma din asta.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde danadoina » 13 Iun 2008, 23:37

cum puteti avea alta parere daca doi sfinti , zic clar altceva ?
:) Pentru ca in materii non-dogmatice se admit si opiniile, atata timp cat nu facem tragedie si motiv de schisma din asta.

tja , poate ca Pentru ca in materii non-dogmatice se admit si opiniile,
daca ar sta opinia Sf. Vasile cel Mare si Sf. Ioan Gura de Aur versus opinia Sf.Nicolae sau Grigorie Teologul, da ,
insa nu cred ca se potriveste asta si pentru crestinul xy al zilelor noastre... :oops: ;
eu nu inteleg cum se poate sa stii cine a fost Vasile cel Mare, cine a fost Ioan Gura de Aur , sa stii ce inseamna un om sfintit, sa stii ca Dumnezeu descopera tainele cele mai adanci acestor oameni, ca pot fi complet analfabeti si totusi da lectii "invatatilor" lumesti si totusi sa ai hai sa zic curajul sa afirmi altceva, dupa capul tau... mai ales ca nu ai fost de fata la facerea lumii... :mrgreen: ; sigur nici ei, da ei sunt in "clasele mai mari" ... nu stiu daca reusesc sa ma fac inteleasa :?

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde danadoina » 13 Iun 2008, 23:55

„o zi înaintea Domnului este ca o mie de ani şi o mie de ani ca o zi“ (II Petru 3, 8)

-poate ca acest mult citat vers sa insemne ca Domnul poate face intr-o zi ceea ce pentru noi este pentru mii de ani imaginabil....de ex.


in rest cred ca problema asta este putin relevanta pentru mantuire, fapt pentru care Biserica lui Hristos nu s-a sinchisit, am putea spune, sa dezvolte o aparare la teoria asta nauca a evolutionismului;
bunicii si bunicii bunicilor nostrii s-au mantuit fara macar sa risipeasca un gand la tema asta, au lucrat doar credinta si a fost de ajuns; cred ca bunica mea s-ar fi "crucit" daca ar fi aflat cu ceea ce se "lupta" lumea astazi; exista o multime de idei "nauce " in lumea asta la care bunica probabil ar fi facut cruce si ar fi zis "mare e gradina"...de ex. reincarnarea :lol: , oricat ar incerca cineva sa o prezinte de impachetata filozofic :roll: ;
mie mi se pare periculos si un compromis facut necredintei si mandriei omenesti sa vrei sa hotaresti tu "consumator normal" :lol: (zice neamtul) ca zilele facerii nu au fost de 24 de ore, daca nu ar fi fost asa si ar fi fost important, precis ar fi stat altfel in Biblie si nu "o zi si o noapte"...daca noi asa stim zilele de cand suntem pe lume, si acolo scrie "zi" si Sf. Vasile cel Mare si Sf. Ioan Gura de Aur zic ca sunt de 24 de ore atunci asa este pentru mine si basta ... ;)

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde Dahnah » 14 Iun 2008, 02:05

Eu cred ca nefiind timp la Dumnezeu acele zile sunt facute special pentru om pentru a delimita evenimentele si a face o diferenta intre crearea lor - temporala , pentru om.
Cam asa cred si eu, daca Dumnezeu este atemporal, nu cred ca poate fi vorba de zile, ore, minute dar pentru ca noi suntem delimitati in timp si spatiu este nevoie ca noi sa ne lamurim, ca oameni, cu unitatile de timp. Eu personal cred ca atunci cand zice "o zi" se refera la cele 24 de ore lumesti, dar poate ca pentru Dumnezeu cele 24 de ore (ale noastre) sunt doar o clipa, sau o "perioada" de timp. Deci cred ca ambele ipoteze sunt adevarate, depinde de unde le privesti (de pe Pamant sau de deasupra :) ). Cred ca ideea asta o sustin si povestirile cu omul care a stat in padure o ora cand de fapt a stat ani intregi, mai venea o istorisire similara in cartea lui Danion Vasile, cu o persoana pe patul de moarte, suferinda, careia ingerul ii zice: te pot scapa de chin pamantesc (de X ani) in schimbul a 2 ore in Iad. Dupa nici o ora, cand vine ingerul iar, persoana in cauza ii reclama ca de ce l-a parasit pe vecie... "pai a trecut doar o ora, mai ai una (in Iad)", zice ingerul. Cred ca aici vorbeste de perceptii diferite ale timpului, cum si filosofii vorbeau de timpul obiectiv si subiectiv.

Cred ca poate fi similar cum privim noi si in acelasi timp Dumnezeu de exemplu, dificultatile, sau poate minunile. Pentru Dumnezeu totul este posibil, nu exista limite. Pentru noi, mintea e cea care ne da posibilitatea de a implini (sau nu) un lucru. Suntem limitati (si nu doar in timp si spatiu)
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

diaconul_Catalin

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 14 Iun 2008, 07:21

eu nu inteleg cum se poate sa stii cine a fost Vasile cel Mare, cine a fost Ioan Gura de Aur... si totusi sa ai hai sa zic curajul sa afirmi altceva, dupa capul tau
Pot, pentru ca atat timp cat am de la Dumnezeu ratiune, vointa, sentiment, constiinta si libertate (insusiri ale omului), le voi folosi. De ce sa nu spun ca toate cele create au fost create in timp ce Dumnezeu gandea la ele (parafrazandu-l pe Sfantul Ioan Damaschin): Dumnezeu gandea si ele se intamplau. De asemenea consider ca timpul a aparut odata cu caderea in pacat, caci atunci a inceput materia sa se descompuna, "zilele vieţii lui Adam au fost nouă sute treizeci de ani şi apoi a murit" (Facere V, 5) dar aceste au fost dupa izgonirea lui Adam din rai.
Inca o data, pot avea pareri diferite de ale altora, indiferent cine au fost ei. Nu cer nimanui se le considere bune, dar le am. Eu nu le consider contrare invataturii Bisericii, caci legile bisericii se stabilesc prin dogme, nu prin teologumene!


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 85 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX