Cât durează o zi la Dumnezeu?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:
Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde unsuflet » 14 Iun 2008, 18:21

Intrebare folositoare de suflet:In cat timp si in ce conditii Dumnezeu ne asculta o rugaciune staruitoare ?
In ce conditii ne asculta Dumnezeu o rugaciune? uite ca ne spune aici:
31. Şi noi ştim că Dumnezeu nu-i ascultă pe păcătoşi; dar de este cineva cinstitor de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acesta îl ascultă. (Sf. Evanghelie dupa Ioan, cap. 9)
In cat timp? Intrebi de fapt in cat timp primesti raspunsul la rugaciune?
Primesti raspunsul cand e mai bine pentru tine sa ti se intample ce vrei tu sa ti se intample, asta o spun din proprie experienta... :)
Si totusi nu tot timpul primesti raspunsul pe care vrei tu sa-l primesti...sunt convinsa ca toti am aflat asta... :), si asta te face sa gandesti ca nu te-a auzit Dumnezeu...
Uite, eu l-am rugat candva pe Sfantul Vasile Cel Mare ceva, si mi-a raspuns in vreo 2-3 zile :D
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde Ioan Cr » 14 Iun 2008, 18:26

Cred ca ideea asta o sustin si povestirile cu omul care a stat in padure o ora cand de fapt a stat ani intregi, mai venea o istorisire similara in cartea lui Danion Vasile, cu o persoana pe patul de moarte, suferinda, careia ingerul ii zice: te pot scapa de chin pamantesc (de X ani) in schimbul a 2 ore in Iad. Dupa nici o ora, cand vine ingerul iar, persoana in cauza ii reclama ca de ce l-a parasit pe vecie... "pai a trecut doar o ora, mai ai una (in Iad)", zice ingerul. Cred ca aici vorbeste de perceptii diferite ale timpului, cum si filosofii vorbeau de timpul obiectiv si subiectiv.
Timp si durata, daca mai precis.

Frumoasa istorisire :)
daca ar sta opinia Sf. Vasile cel Mare si Sf. Ioan Gura de Aur versus opinia Sf.Nicolae sau Grigorie Teologul, da, insa nu cred ca se potriveste asta si pentru crestinul xy al zilelor noastre...
Acelea de care ziceti aici nu-s nici opinii, ci teologumene (asa se numesc opiniile unor teologi de autoritate, cum sunt Sfintii Parinti).

Pe de alta parte, sunt si exemple negative chiar la Sf. Parinti: bunaoara, in astronomie si biologie de multe ori e mai bine sa am o alta parere decat ei. Ca adevar nestramutat e NUMAI mostenirea de credinta apostolica care ne mantuieste si care a fost revelata desavarsit sfintilor odata pentru totdeauna (Iuda 1:3). Iar cum spunea Sf. Ioan Scararul: nu vom fi judecati pentru ca nu am fost buni teologi, savanti sau facatori de minuni, ci pentru ca nu ne-am dat silinta sa ne pocaim.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde danadoina » 14 Iun 2008, 18:55

daca ar sta opinia Sf. Vasile cel Mare si Sf. Ioan Gura de Aur versus opinia Sf.Nicolae sau Grigorie Teologul, da, insa nu cred ca se potriveste asta si pentru crestinul xy al zilelor noastre...
....
Pe de alta parte, sunt si exemple negative chiar la Sf. Parinti: bunaoara, in astronomie si biologie de multe ori e mai bine sa am o alta parere decat ei.
de exemplu ?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde Ioan Cr » 14 Iun 2008, 20:06

Pe de alta parte, sunt si exemple negative chiar la Sf. Parinti: bunaoara, in astronomie si biologie de multe ori e mai bine sa am o alta parere decat ei.
de exemplu ?
Din Dogmatica Sf. Ioan Damaschin:
- lumea materiala consta din cele 4 elemente (pamant, aer, apa si foc);
- corespunzator lor sunt 4 umori (fierea neagra; flegma; sîngele; fierea galbenă) din care constau corpurile vietatilor;
- felul cum sunt amplasate in creier facultatile sufletului (imaginatie - partea anterioara, cugetare - partea medie si memoria - partea posterioara);
- geocentrismul;
- luna este o planeta etc.

Chiar Sf. insusi face adeseori trimitere la "invatati", lucru cu totul normal cand e vorba de necompetenta.

Precizez ca in materie dogmatica - in toata invatatura cu impact mantuitor imediat - autoritatea Sf. Parinti este (si trebuie sa fie) indiscutabila.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde Hrisanti » 14 Iun 2008, 22:00

Care este relevanta acestei intrebari pentru mantuirea noastra ???
Cat dureaza o zi la Dumnezeu, sau la noi, pacatosii, este relevant, sau deterrminat pentru mantuire ????
La Dumnezeu o zi poate fi vesnica, iar la noi de 24 de ore, fiindca mai mult nu ne duce mintea !!!!
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

diaconul_Catalin

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 15 Iun 2008, 00:44

Care este relevanta acestei intrebari pentru mantuirea noastra ???
Daca punem problema asa, inseamna ca trebuie sa inchidem forumul si sa ne ocupam timpul altfel, caci multe din lucrurile discutate aici sunt neajutatoare mantuirii. Personal recunosc ca am invatat multe de aici, dar cele mai important lucru a fost sa observ si sa analizez modul de gandire a oamenilor neteologi in domenii teologice, simplitatea cu care gandesc si greselile pe care le fac, pentru a putea astfel sa formez in propria-mi minte o strategie de abordare a subiectelor respective. Da, pentru mine e important sa stiu cat a durat ziua la creatiei, e important sa stiu cum intelege lumea ziua respectiva, pentru a avea raspuns si explicatie coerenta penbtru cei ce ma intreaba asemenea lucruri. Nu voi putea spune ca ziua creatiei a fost 24 ore, mai ales daca intrebarea vine de la unul precum sunt eu, sau poate "altcineva" (pe care, apropos, nu l-am mai vazut de mult).

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde Ioan Cr » 15 Iun 2008, 18:29

Care este relevanta acestei intrebari pentru mantuirea noastra ???
Practica a demonstrat ca unele chestiuni aparent irelevante au dus si duc la schisme si erezii. De ex., stilismul.

Pe de alta parte, asa cum afirmase si fratele Catalin, intoarcerea la credinta a unora poate depinde chiar de unele intrebari ca acestea.

Exagerarea este, totusi, posibila - cand se ajunge la filozofare de dragul filozofarii (vezi scolasticismul medieval): iata de ce, in teologie, teoria intotdeauna trebuie sa urmeze practicii.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 05 Dec 2008, 00:13

Deci pana la urma e de 24 de ore, nu ? Si au fost 7 zile, nu ere geologice, nu ??? parca asa se intelege?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde Florina » 05 Dec 2008, 17:14

Da, asa scriu Sfintii Parinti. Cine se crede mai destept ca ei...

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde Ezo » 23 Mar 2009, 10:03

Eu am gasit pe net versiunea in ebraica a VT si acolo cuvantul "zi" este scris "yom" sau "yum" (in caracterele lor, bineinteles). In dictionar am gasit traducerea cuvantului "yom" care are doua sensuri:

1. zi
2. perioada de timp sau era

Parintele Galeriu radea de cei care inca mai cred ca fiecare zi a creatiei a durat 24 de ore. Eu personal vad incapatanarea acestora ca un motiv in plus pentru cei care nu sunt crestini sa se sminteasca si sa ramana in afara credintei din cauza unor astfel de pareri primitive care neaga sau ignora descoperirile stiintifice ale vremurilor moderne.

Un citat luat de aici spune asa:

"Aceste elemente demonstreaza ca intreg referatul biblic e construit in imagini simbolice, in analogii luate din experienta cotidiana a evreilor din vremea lui Moise (cf. Sfantul Ioan Gura de Aur, op. cit., II, 2). Chiar termenul "zi" e folosit nu pentru a desemna un timp de douazeci si patru de ore, cum s-a crezut multa vreme, ci, prin comparatie cu "ziua de munca", pentru a indica prezenta activa a lui Dumnezeu : tot ce exista e lucrat de El ! E motivul cel mai puternic pentru ca miliardele de ani pe care le numara stiinta sa nu-l sperie pe teolog si sa nu mai para o lipsa de evlavie fata de atotputernicia, divina ; "ziua de munca" vorbeste de un Dumnezeu care-si afirma demnitatea si puterea prin chenoza, prin coborarea in posibilitatile creatiei, asa cum a procedat si spre mantuirea acesteia."

mgabriel
Mesaje:42
Membru din:27 Mar 2009, 12:03
Confesiune:alta religie

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde mgabriel » 28 Mar 2009, 11:56

O zi la Dumnezeu dureaza cat vrea El :) Nu cred ca ar trebui confundat timpul real cu timpul din Biblie. Acolo ar putea ca o zi sa masoare cat vrea El si "dimineata" sa fie inceputul iar seara "sfarsitul"sau orice altceva.

Definitia timpului este una dintre cele mai dificile din orice punct de vedere fizic si din punct de vedere filosofic ... Timpul a fost creat de om ca fiind o notiune primara ce se percepe prin simturi si este corelat cu diverse evenimente. Unitatea de masura a timpului a fost denumita de om "secunda" care la fel, se poate percepe prin simturi de fiecare dintre noi. Stim ca a trecut o secunda, doua, trei ... Simtim asta. Totul a plecat de la miscarea planetei noastre in jurul soarelui. Astfel s-a creat notiunea de timp si unitatea de masura. La fel ca in cazul in care punem un kg de cartofi intr-o plasa si masuram acea plasa cu cantarul.
www.world-earthquakes.com (Cutremure in timp real din toate colturile globului)

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde don_razvan » 28 Sep 2009, 23:36

Florina, teoria ta poarta numele de "creationism stiintific". Adica, am "impacat" si evolutionismul si creationismul afirmand ca lumea a fost facuta in 6 zile simbolice, ere, perioade de timp, etc. Cu regret constat cum evolutionismul castiga teren chiar in randurile crestinilor devotati.
Eu n-am studiat graca sau ebraica ca sa inteleg sensurile de baza ale cuvintelor, cum se studiaza la seminar, dar inteleg destul de bine capitolul 1 din Geneza, unde se spune la sfarsitul fiecarei zile ca "a fost o seara si apoi a fost o dimineata". Serile si diminetile sunt si ele simbolice ? Eu cred ca pui la indoiala atotputerea lui Dumnezeu. Mie imi este limpede versetul din Psalmi 33:9 : "El zice, si se face; porunceste si ce porunceste ia fiinta".

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde Administrator3 » 09 Noi 2009, 19:11

Se pare ca ai pierdut esenta discutiei: nu poti spune ca Dumnezeu este neputincios daca a facut lumea in ere (sase de munca si una de odihna) argumentand cu atotputernicia divina ca mai apoi sa spui ca a zidit "vazutele si nevazutele" in 6x24 ore... Asta era ideea discutiei: era sau ziua de 24 ore arata o neputinta, neputinta de a o face intr-o clipita. Ceea ce spunea diaconul este ca nu poate fi logic sa limitam actul creatiei la o saptamana asa cum o stim noi.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cât durează o zi la Dumnezeu?

Mesaj necititde Petre C » 12 Noi 2009, 00:48

Da, asa scriu Sfintii Parinti. Cine se crede mai destept ca ei...

Cuv. Seraphim Rose citeaza opiniile a 1-2 Parinti conform carora zilele creatiei ar fi avut 24 de ore fara sa isi asume acest punct de vedere. Eh, o nuanta. In schimb, cu ceva capitole inainte, se distanteaza explicit atat de punctul de vedere strict cum ca zilele creatiei sunt de 24 ore, cat si de cel dupa care zilele creatiei ar fi durat milioane de ani.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 88 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX