Blesteme

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
mando2
Confesiune: ortodox

Blesteme

Mesaj necititde mando2 » 03 Mar 2014, 20:37

Fratilor va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns referitor la urmatoarea problema pe care o am:
- fratele meu mai mic ma tot blesteama, ma tot injura;
- recunosc ca si eu gresesc ca il atat, il provoc de multe ori.
De cate ori incerc sa vorbesc cu el ma repezeste si nu pot sa ma apropii de el nicicum.
Recunosc ca imi este frica de blesteme. Ce sa fac, ce rugaciuni sa spun ca acele blesteme sa nu "se prinda"?
Va rog ajutati-ma.

Andreea2012
Preocupări: Teologie, Lectura

Re: Blesteme

Mesaj necititde Andreea2012 » 05 Mar 2014, 19:51

Fratilor va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns referitor la urmatoarea problema pe care o am:
- fratele meu mai mic ma tot blesteama, ma tot injura;
- recunosc ca si eu gresesc ca il atat, il provoc de multe ori.
De cate ori incerc sa vorbesc cu el ma repezeste si nu pot sa ma apropii de el nicicum.
Recunosc ca imi este frica de blesteme. Ce sa fac, ce rugaciuni sa spun ca acele blesteme sa nu "se prinda"?
Va rog ajutati-ma.

In primul rand nu il mai provocati. Schimbati-va atitudinea si atunci cu siguranta se va schimba si el. Aratati ca puteti fii si alt fel de om. Cat despre rugaciuni, de ce nu va ganditi sa spuneti o rugaciune in folosul dumneavoastra? Pentru ca este pacat sa provocati pe cineva ca sa faca rau. Vreti sa scapati usor, rugandu-va sa nu se prinda blestemul, dar nu va rugati bine. Este rugaciune la vreme de indoiala si ispita, cred ca ar fi buna. Pana la urma sunteti ispitit. Noi ne rugam, dar uneori nu ne rugam corect. Degeaba va rugati sa scapati de blesteme, daca il provocati in continuare. Blestemele vin de la .......(stiti cine) iar de omul credincios nu se apropie. Trebuie doar sa fiti tare in credinta.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

mando2

Mesaj necititde mando2 » 15 Apr 2014, 20:29

Dumnezeu sa va binecuvinteze.
Multumesc pentru raspuns.
Sa ne dea Bunul Dumnezeu credinta tare!

alexandru82
Preocupări: Pacatosul

Mesaj necititde alexandru82 » 20 Apr 2014, 22:45

Atunci cand iti ceri iertare NIMENI si NIMIC nu iti poate face rau ,este cea mai tare arma impotriva raului.
Din cate stiu blestemul este un pacat de moarte .
Si sa-ti para rau din inima pentru fapta facuta.
Doamne ajuta !

Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”