liturghia pe pieptul unui crestin

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
christian
Mesaje:2
Membru din:26 Apr 2014, 14:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot ortodox
liturghia pe pieptul unui crestin

Mesaj necititde christian » 26 Apr 2014, 21:53

Hristos a înviat! salut pe toți membrii și vizitatorii acestui forum,
întrebarea mea se îndreaptă către acele persoane care cunosc bine literatura creștină din spațiul ortodox rusesc, grecesc, sau altele asemenea acestora. 1. aș dori să știu dacă în timpul prigoanelor comuniste, turcești sau a altor feluri de strâmtorări din secolul trecut sau din alt timp istoric au fost cazuri în care preoții din penitenciare, închisori, sau alte forme de privare de libertate au slujit sfintele liturghii pe pieptul altor creștini sau pe propriile piepturi;
2. sunt sfinte moaște în arealele amintite care să provină de la preoții mărturisitorii (martirii) care au slujit aceste liturghii și au răbdat prigori pentru dreapta credință și care să fie canonizate de Bisericile Autocefale?
3. aceste moaște sunt făcătoare de minuni?
4. s-au ridicat locașuri de cult pe locul martirului lor sau pe locul înmormântării lor?
în literatura creștină românească în subiectul de față se înscrie pr. Justin Pârvul și pr. Ioan Naftanailă.
mulțumesc tuturor, cu stimă pr christian.

christian
Mesaje:2
Membru din:26 Apr 2014, 14:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot ortodox

Re: liturghia pe pieptul unui crestin

Mesaj necititde christian » 26 Apr 2014, 21:57

am uitat să vă rog ca, în măsura posibilităților, cei care pot răspunde să atașeze măcar 2-3 titluri de cărți; vă mulțumesc, pr christian.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX