Despre abordările anistorice şi nerealiste în teologie

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Despre abordările anistorice şi nerealiste în teologie

Mesaj necititde protosinghel » 13 Iun 2014, 11:41

Citesc ce a scris basilica.ro despre "Postul Sfinţilor Apostoli" (intenţionat nu dau linkul), şi-mi pun mâinile în cap. Pentru orice teolog serios, care ştie şi puţină istorie şi liturgică, fraza aceasta pare mai mult decât penibilă:
"Dat fiind rolul major pe care l-au avut aceşti Sfinţi Apostoli ai Mântuitorului în răspândirea creștinismului, Biserica a rânduit ca prăznuirea lor să fie pregătită printr-o perioadă de post, adică printr-o primenire atât trupească, cât şi duhovnicească a creştinilor. Această perioadă ne oferă prilejul de a medita asupra misiunii pe care cei doi mari Apostoli ai Bisericii au făcut-o pentru propovăduirea Evangheliei lui Hristos."
E chiar atât de greu să citeşti "Constituţiile Apostolice" ca să vezi că acest post nu are nimic cu Sf. Apostoli, ci este un post compensatoriu pentru cei care nu au ţinut Postul Mare? Şi de ce, mă rog, ne-am teme să spunem adevărul, mai ales că mirenilor li se spun poveşti frumoase despre mâncarea fără ulei, pe care doar călugării le mai ţin, dar episcopii şi mulţi preoţi îşi dezleagă la de toate sau cel puţin la muuult muuult peşte?

Prin asta nu vreau să spun că nu trebuie să-l mai ţinem, căci chiar eu îl ţin de fiecare dată şi încă pe stil vechi (adică cu 13 zile mai lung decât la români sau greci), ci să spunem totuşi lucrurilor pe nume, ca să fie clar ce şi de ce ţinem, ca să-i putem înţelege şi pe cei care nu ţin (cum ar fi creştinii orientali, nemaivorbind de cei occidentali).
Pe de altă parte, consider că acest subiect trebuie neapărat discutat la Sinodul Panortodox din 2016, ca să fie fixată o durată fixă şi general-valabilă pentru toţi ortodocşii, precizând sau, poate, schimbând sensul şi scopul acestui post. Nu mi se pare normal ca, în anii când Paştele este foarte devreme, acest post să ajungă până la 6 săptămâni (pe stil vechi), mai ales că în acest caz, şi perioada dintre Postul Crăciunului şi începutul Postului Mare (mai ales pe vechi) este foarte mică. Pentru mine nu-i o problemă, dar pentru oamenii din lume, cu copii, cu lucru greu, uneori e chiar foarte greu.

Despre Postul Sf. Apostoli s-a mai scris şi aici.

Unele referinţe istorice privind istoria şi durata posturilor le avem aici.

mihail336
Mesaje:2
Membru din:29 Apr 2014, 12:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:novice

Re: Despre abordările anistorice şi nerealiste în teologie

Mesaj necititde mihail336 » 13 Iun 2014, 12:13

Mai mult ca sigur veți fi acuzat că încălcați pravilele bisericești și doriți un post mai ”soft”. Dar știu că sunteți obișnuit cu acuze nefondate. În altă ordine de idei, nici basilica.ro nu este un site de nivel academic. Mai avem de așteptat până vor apărea în spațiul românesc suficienți oameni de știință în domeniul teologiei încât să schimbe „fața lumii”.
Ar fi normal ca „toți să fie una” și în ceea ce privește postul și durata lui, dar iarăși, mă tem că odată cu nădăjduitele modificări de după Sinod, se vor ivi schisme și schismatici care vor acuza că se încalcă „tipicul tipărit la spatele Ceaslovului celui Mare”. Nu știu cum ar trebui să se procedeze ca să ne păstrăm toți membri în unitate, comuniune și ascultare conștientă...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre abordările anistorice şi nerealiste în teologie

Mesaj necititde protosinghel » 13 Iun 2014, 12:23

Tocmai de asta avem nevoie de istorie, ca să ştim ce şi când a apărut, ca să vedem care au prioritate şi care pot fi lăsate.
Nu de puţine ori obiceiurile de 200-300 de ani au fost considerate "apostolice", iar cele apostolice au fost demult uitate.

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Despre abordările anistorice şi nerealiste în teologie

Mesaj necititde anastasys » 13 Iun 2014, 15:10

Mai mult ca sigur veți fi acuzat că încălcați pravilele bisericești și doriți un post mai ”soft”. Dar știu că sunteți obișnuit cu acuze nefondate. În altă ordine de idei, nici basilica.ro nu este un site de nivel academic. Mai avem de așteptat până vor apărea în spațiul românesc suficienți oameni de știință în domeniul teologiei încât să schimbe „fața lumii”.
Ar fi normal ca „toți să fie una” și în ceea ce privește postul și durata lui, dar iarăși, mă tem că odată cu nădăjduitele modificări de după Sinod, se vor ivi schisme și schismatici care vor acuza că se încalcă „tipicul tipărit la spatele Ceaslovului celui Mare”. Nu știu cum ar trebui să se procedeze ca să ne păstrăm toți membri în unitate, comuniune și ascultare conștientă...
Din mesajul parintelui am inteles exact contrariul celor spuse de dvs. Parintele Petru nu poate fi acuzat de laxitate in ceea ce priveste tinerea posturilor atata timp cat cei de la anumite mitropolii (nu zic care ca sa nu raspandesc sminteala) se lupta ca cei care sunt "atasati" pe langa ele, dintre clerici, abia sa poata tine postul fara ulei macar miercurea si vinerea in Postul Mare.
Si ca sa vedeti o comparatie cu ceea ce faceau adevaratii parinti din veacurile primului mileniu, cititi Convorbirile duhovnicesti ale Sf. Ioan Casian si acolo veti vedea cum dezlegau in Saptamana Luminata Sfintii Parinti. Si ca sa nu cautati in cele 600 de pagini ale cartii, va pot spune ca in Saptamana cea dupa cea Mare mancau acelasi fel de mancare ca in post dar dezlegau la doua mese pe zi, adica mancau legume fierte de doua ori pe zi, asta fara ulei.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX