Pământul NU are milioane de ani. Dovedit !

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
abcd
Pământul NU are milioane de ani. Dovedit !

Mesaj necititde abcd » 18 Ian 2015, 15:47

Doamne ajută.

Un documentar cu doar 2.600 de vizualizări, ce ar trebui să aibe milioane de vizualizări.

Făcut de un evanghelist, dar dovedit științific, că Pământul a fost creat și are doar câtev mii de ani, nu mai mult.

Ascuțiți-vă mințile:

https://www.youtube.com/watch?v=OTm6fBF_Sug

Iertați. Vizionare plăcută. Hristos a înviat !

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Pământul NU are milioane de ani. Dovedit !

Mesaj necititde Ioan Cr » 06 Mar 2015, 14:19

S-au cheltuit milioane de (b)ani pentru a dovedi contrariul. ...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Constantinos

Re: Pământul NU are milioane de ani. Dovedit !

Mesaj necititde Constantinos » 07 Mar 2015, 14:04

N-am putut viziona decat pe sarite . Pot exista videoclipuri mai nocive decat cartea " Urmarea lui Hristos " .

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Re: Pământul NU are milioane de ani. Dovedit !

Mesaj necititde mardadisho » 22 Mar 2015, 22:39

Doar fiindca insumate varstele diverselor personaje biblice antediluviene dau, mai mult sau mai putin 6000-8000 de ani, ca varsta posibila a Terrei, inseamna ca trebuie sa adoptam cuminti acesta viziune?
Sincer, nu cred ca mantuirea depinde strict de acceptarea unor "adevaruri" in care e clar ca nu exista si nu poate exista o cunoastere precisa, si nici nu exista si nu ar trebui sa existe o autoritate care sa sileasca/siluiasca constiinta sa adopte aceste pareri ca fiind legate de credinta.
Istoria a dovedit ca si in Biblie sunt erori, unele de-a dreptul penibile, si ca Biserica a gresit, deseori grosolan.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pământul NU are milioane de ani. Dovedit !

Mesaj necititde Floryan » 23 Mar 2015, 12:49

Istoria a dovedit ca si in Biblie sunt erori, unele de-a dreptul penibile, si ca Biserica a gresit, deseori grosolan.
Ati putea sa dati cateva exemple?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Re: Pământul NU are milioane de ani. Dovedit !

Mesaj necititde mardadisho » 23 Mar 2015, 17:47

Istoria a dovedit ca si in Biblie sunt erori, unele de-a dreptul penibile, si ca Biserica a gresit, deseori grosolan.
Ati putea sa dati cateva exemple?
Voi deschide curand un topic dedicat greselilor si inconsecventelor Bisericii.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pământul NU are milioane de ani. Dovedit !

Mesaj necititde Floryan » 24 Mar 2015, 09:37

Voi deschide curand un topic dedicat greselilor si inconsecventelor Bisericii.
Foarte bine. Dar v-as ruga, daca doriti sa incepeti cu acele erori din Biblie.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Re: Pământul NU are milioane de ani. Dovedit !

Mesaj necititde mardadisho » 25 Mar 2015, 12:52

Voi deschide curand un topic dedicat greselilor si inconsecventelor Bisericii.
Foarte bine. Dar v-as ruga, daca doriti sa incepeti cu acele erori din Biblie.
Bun. In Biblie, erorile sunt putine si nesemnificative in comparatie cu greselile Bisericii, care au insemnat inclusiv moartea unor oameni. Erori biblice, mai degraba amuzante: 1. liliacul ar fi pasare; 2. Iona ar fi fost inghitit de un peste si varsat pe uscat; 3. Iosua a oprit soarele.
Toate trei sunt evident neadevarate stiintific si logic, dar folositoare ca mesaj mistic.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Pământul NU are milioane de ani. Dovedit !

Mesaj necititde presviter » 25 Mar 2015, 15:34

Erori biblice, mai degraba amuzante: 1. liliacul ar fi pasare; 2. Iona ar fi fost inghitit de un peste si varsat pe uscat; 3. Iosua a oprit soarele.
Cu liliacul, nu văd o problemă. O clasificare riguroasa s-a făcut abia in sec. XVIII.
Cu Iosua, de ce ar fi imposibil. Oare Dumnezeu nu face toate câte voieşte? Dacă soarele nu poate fi oprit, atunci nici Marea Roşie nu se poate despica.
Iar cu Iona ati incurcat-o, pentru că îl contraziceţi pe Însuşi Hristos:
"Atunci I-au răspuns unii dintre cărturari şi farisei, zicând: Învăţătorule, voim să vedem de la Tine un semn. Iar El, răspunzând, le-a zis: Neam viclean şi desfrânat cere semn, dar semn nu i se va da, decât semnul lui Iona proorocul. Că precum a fost Iona în pântecele chitului trei zile şi trei nopţi, aşa va fi şi Fiul Omului în inima pământului trei zile şi trei nopţi." Matei XII 38-40

Dacă păţania lui Iona este una mi(s)tică, la fel stau atunci lucrurile şi cu Învierea lui Hristos. Şi aşa ajungeţi la liberalism teologic.
Doar fiindca insumate varstele diverselor personaje biblice antediluviene dau, mai mult sau mai putin 6000-8000 de ani, ca varsta posibila a Terrei, inseamna ca trebuie sa adoptam cuminti acesta viziune?
Da, eu cred că este important să adoptăm această viziune, pentru că nu degeaba s-au înşirat acele vârste în Cartea Facerii, ci ca să înţelegem că strămoşii Domnului Hristos sunt personaje istorice. El Însuşi dă mărturie despre primele capitole ale Genezei: "de la începutul făpturii, bărbat şi femeie i-a făcut Dumnezeu." Marcu X,6
Credeţi că ştiţi mai bine decît Hristos cine au fost primii oameni?
Sau mai bine decît Pavel, care zice: "Ci a împărăţit moartea de la Adam până la Moise şi peste cei ce nu păcătuiseră, după asemănarea greşelii lui Adam, care este chip al Celui ce avea să vină." Romani V, 14
Sau mai bine decât Sfinţii Părinţi, care interpretau literal cele mai multe pasaje ale Genezei ?

Sau mai bine decît Iudaismul, Creştinismul şi Islamul, precum şi alte tradiţii stravechi, care au în comun o cronologie ce nu depăşeşte 8000 de ani ca vârsta a Universului ?

Spre deosebire de ştiinţa ateistă, care ne învaţă că am avut nevoie de miliarde de ani ca să trăim o viaţă de 70 de ani fără sens şi să trecem în nefiinţă, Biserica, plecând de la genealogia biblică de câteva mii de ani, ne cheamă să petrecem miliarde de ani împreună cu Noul Adam. Oare care veşnicie este mai adevărată ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Pământul NU are milioane de ani. Dovedit !

Mesaj necititde Pr Haralambie » 25 Mar 2015, 15:49

Bun. In Biblie, erorile sunt putine si nesemnificative in comparatie cu greselile Bisericii, care au insemnat inclusiv moartea unor oameni. Erori biblice, mai degraba amuzante: 1. liliacul ar fi pasare; 2. Iona ar fi fost inghitit de un peste si varsat pe uscat; 3. Iosua a oprit soarele.
Toate trei sunt evident neadevarate stiintific si logic, dar folositoare ca mesaj mistic.
Dacă pentru cele scrie in Biblie, am avea nevoie de garanția științei și a logicii, nu am mai crede în Evanghelie, caci nici o minune săvârșită de Hristos, nu are o explicație logica sau stiintifica. Si atunci pe ce criterii de selecții credem în unele, dar negam pe altele? Căci în fond, atat intamplarea cu Ioana cât și cea cu soarele, sunt minuni, la fel de credibile ca și aruncarea celor trei tineri în cuptorul cu foc, ca si trecerea prin Marea Rosie, ca si multe altele din V.T. ca și cele din N.T. caci același Dumnezeu le-a facut.
Puterea lui Dumnezeu, sau intervenția Sa în creatie prin minuni, sfidează legile științei și ale logicii.
Cat privește Liliacul, nu este eroare biblica. În vechime i se spunea pasare pentru ca zboara, iar acum îl numesc mamifer. Moise a vorbit pe înțelesul oamenilor de atunci.
Dacă limba aramaica nu avea noțiunea de deal. Ci pt ei orice ridicatura de pamant, indiferent cât de mica sau mare, era numita munte. Ex: muntele fericirilor, care nu e decât un mic deal. Pai asta înseamnă ca de acum trebuie sa acuzam Biblia de eroare? Hai sa fim seriosi.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pământul NU are milioane de ani. Dovedit !

Mesaj necititde Floryan » 25 Mar 2015, 19:23

Bun. In Biblie, erorile sunt putine si nesemnificative in comparatie cu greselile Bisericii, care au insemnat inclusiv moartea unor oameni. Erori biblice, mai degraba amuzante: 1. liliacul ar fi pasare; 2. Iona ar fi fost inghitit de un peste si varsat pe uscat; 3. Iosua a oprit soarele.
Toate trei sunt evident neadevarate stiintific si logic, dar folositoare ca mesaj mistic.
Ati spus ca exista greseli penibilie. Cu tot respectul acestea nu sunt greseli.
V-ar fi placut o Biblie care sa prezinte asa? Clasa: Mammalia - Ordin: Chiroptera - Familie, Gen... de ex? Il interesa pe Moise si poporul evreu daca liliacul e pasare sau mamifer?

Daca acestea sunt neadevarate stiintific si logic atunci: Invierea Domnului, vindecarile miraculoase, invierea lui Lazar etc sa inteleg ca si acestea sunt tot neadevarate, nu?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Re: Pământul NU are milioane de ani. Dovedit !

Mesaj necititde mardadisho » 26 Mar 2015, 07:47

Bun. In Biblie, erorile sunt putine si nesemnificative in comparatie cu greselile Bisericii, care au insemnat inclusiv moartea unor oameni. Erori biblice, mai degraba amuzante: 1. liliacul ar fi pasare; 2. Iona ar fi fost inghitit de un peste si varsat pe uscat; 3. Iosua a oprit soarele.
Toate trei sunt evident neadevarate stiintific si logic, dar folositoare ca mesaj mistic.
Ati spus ca exista greseli penibilie. Cu tot respectul acestea nu sunt greseli.
V-ar fi placut o Biblie care sa prezinte asa? Clasa: Mammalia - Ordin: Chiroptera - Familie, Gen... de ex? Il interesa pe Moise si poporul evreu daca liliacul e pasare sau mamifer?

Daca acestea sunt neadevarate stiintific si logic atunci: Invierea Domnului, vindecarile miraculoase, invierea lui Lazar etc sa inteleg ca si acestea sunt tot neadevarate, nu?
Ba da. Evident, cred in acestea enumerate de Dvs. ultimele, altfel nu as fi crestin.
si nu clasificare ca azi, dar totusi...pasari cu blana...:))))))))

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pământul NU are milioane de ani. Dovedit !

Mesaj necititde Floryan » 26 Mar 2015, 08:46

Ba da. Evident, cred in acestea enumerate de Dvs. ultimele, altfel nu as fi crestin.
si nu clasificare ca azi, dar totusi...pasari cu blana...:))))))))
Cu permisiunea dv, am sa aduc in discutie un material (cred ca mai sunt si altele dar din lipsa de timp am sa-l prezint pe aceasta pentru ca il am la indemana), "Vechiul Testament in talcuirea Sf Parinti" de preot Ioan Sorin Usca.
Aceasta spune asa:
"In sfarsit, liliacul (ebr. atalaf) desi mamifer, e socotit pana azi intre pasari in Orientul Apropiat; el a devenit un simbol al idolatriei"
Deci, eu personal consider ca aceasta "greseala" am eliminat-o.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX