Revenirea la credinta

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
Nicolae9
Mesaje:9
Membru din:20 Apr 2015, 18:08
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cautarea adevarului
Revenirea la credinta

Mesaj necititde Nicolae9 » 20 Apr 2015, 18:11

Buna seara! sunt botezat Crestin Ortodox si, de ceva vreme, am inceput sa-mi pun intrebari despre originea noastra, despre Univers, extraterestrii si stiinta. Toate aceste lucruri m-au facut sa fiu pasionat de ele si sa caut din ce in ce mai multe informatii despre acestea.
Dar, odata cu aceste lucruri credinta mea a inceput sa scada si tot as vrea sa ma reintorc la credinta, dar ma opreste ceva:
1. De ce religia nu spune nimic de dinozauri?
2. De ce religia admite ca suntem singuri in Univers?
3. Care este problema religiei cu homosexualii?(spun din start ca NU SUNT HOMOSEXUAL) exista multe specii de animale homosexuale: http://argumentul-biologic.blogspot.ro/ ... /homosexua litatea-in-lumea-animala.html
Nu stiu ce sa fac si chiar vreau sa ma intorc la Ortodoxie, dar am nevoie si de ajutorul dvs. Multumesc!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Revenirea la credinta

Mesaj necititde Floryan » 21 Apr 2015, 08:04

Buna seara! sunt botezat Crestin Ortodox si, de ceva vreme, am inceput sa-mi pun intrebari despre originea noastra, despre Univers, extraterestrii si stiinta. Toate aceste lucruri m-au facut sa fiu pasionat de ele si sa caut din ce in ce mai multe informatii despre acestea.
Dar, odata cu aceste lucruri credinta mea a inceput sa scada si tot as vrea sa ma reintorc la credinta, dar ma opreste ceva:
1. De ce religia nu spune nimic de dinozauri?
2. De ce religia admite ca suntem singuri in Univers?
3. Care este problema religiei cu homosexualii?(spun din start ca NU SUNT HOMOSEXUAL) exista multe specii de animale homosexuale: http://argumentul-biologic.blogspot.ro/ ... /homosexua litatea-in-lumea-animala.html
Nu stiu ce sa fac si chiar vreau sa ma intorc la Ortodoxie, dar am nevoie si de ajutorul dvs. Multumesc!
Si din cazua ca religia nu va spune depsre dinozauri, despre extraterestrii sau homosexuali v-ati pierdut credinta?
S-a demonstrat existenta extraterestrilor? S-au s-a demonstrat stiintific ca pasarile sunt descendentii dinozaurilor?
Homosexualitatea exista la animale, dar ca deviatie de comportament. Sunt si animale canibale asta nu ne indreptateste pe noi sa devenim ca animalele.
Despre dinozauri ceva foarte interesant gasiti aici: http://www.crystalinks.com/icastones.html

In Sf Scriptura gasiti la Iov 41.
Despre homosexuali gasiti la Sodoma si Gomora si nu numai.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Revenirea la credinta

Mesaj necititde nemessis » 21 Apr 2015, 15:42

Poti sa explici de ce doresti revenirea la credinta?

Dar ca sa vezi cum as raspunde la intrebarile tale:
1. Raspunsul este cartea facerii, mai exact afirmatia "Si Dumnezeu a vazut ca este bine" - adica Dumnezeu a creeat o lume perfecta care nu se schimba, decat in episoade catastrofale, ca si potopul sau caderea lui Adam. Existenta dinozaurilor presupune o lume care se schimba constant, fara oprire...evolueaza, cum ar veni. Ca sa se stabileasca ca au existat dinozauri, mai intai trebuia sa se accepte ca este posibil, ca specii sa dispara complet de pe pamant - iar asta este inadmisibil in conceptia crestina de atunci. Pasarea Dodo a disparut prin secolul 17, parca, dar au trecut aproape 200 de ani pana cand omanirea a recunoscut acest fapt - si la baza era aceasta notiune, ca odata ce Dumnezeu a terminat creatia nu a mai adaugat si nu a mai scos nimic.
2. Din nou, cartea facerii. Descrie pamantul care este special. Locul omului, care este cea mai importanta creatie...Acuma imagineaza-ti ca o fiinta asa mandra, infatuata, egocentrica afla ca nu e singur in univers. Se va intampla cum s-a intamplat si pana acum:
- in prima faza credinciosii o sa nege. O sa zica ca este imposibil sa existe viata in alta parte
- in a doua faza o sa incerce sa facadezbateri pe tema asta, dar negarea nu va fi la fel de vehementa
- in a treia faza o sa spuna ca scria deja in biblie si o sa reinterpreteze cateva versete.

Propun un pic de prudenta pe subiect: Dat fiind belsugul de planete probabilitatea este foarte mare, insa in lipsa unor dovezi este doar speculatie. Asa ca momentan este clar ca suntem singuri in univers, religiile nu trebuie sa admita nimic. Insa este clar, ca nu admit nici posibilitatea.

3. Leviticul. Una din cartile care insira poruncile lui Dumnezeu. Acelasi capitol care iti spune sa nu mananci fructe de mare, sa nu te imbraci in 2 tesaturi diferite, cati bani sa dai pentru un sclav spune si ca homosexualitatea este ceva rau. Trebuie neaparat sa citesti cartea asta, sa vezi cu ochii tai, pentru fiecare abatere pedeapsa este executia cu pietre. Desigur, raspunsul este ca "A venit Iisus si acuma nu ne mai omoram". Totusi, observi cum aleg dupa bunul lor plac. Aleg sa manance fructe de mare, se imbraca in 2 tesaturi diferite, refuza sa aiba sclavi dar insista cu homosexualitatea. Insa homosexualitatea face parte dintr-un cadru mai larg. Multe religii cu tendinte totalitare reglementeaza comportamentul sexual, pentru ca prin asta au putere asupra oamenilor. De exemplu, mai intai spun ca masturbarea este ceva rau - ca sa te simti vinovat, ca sa vi sa fi iertat...au ales ceva ce stiu sigur ca o sa faci. Insa homosexualitatea e doar o parte istorica si nu este asa importanta, mai important este feleul in care abordeaza sexualitatea in general. Vezi chestii de Daniel Ray - The God Virus.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Revenirea la credinta

Mesaj necititde nemessis » 21 Apr 2015, 16:10

S-a demonstrat existenta extraterestrilor?
Nu. Si tocmai de aceea este important sa clarificam daca domnu Nicolae6 se referea la posibilitatea de a exista si altundeva fiinte, sau se referea la chiar la existenta lor. Sunt doua lucruri radical diferite.
S-au s-a demonstrat stiintific ca pasarile sunt descendentii dinozaurilor?
Cuvantul Dinozaur nu mai are nici un sens in cadrul taxonomiei contemporane. Pasarile sunt descendenti terapozilor...care in context istoric...au fost dinozauri. Archaeopteryx este una din dovezile respective. Stiu, stiu, o sa veniti cu Archaeoraptor - de asta stim cu totii ca e fals. Mai exista si alte specii similare lui Archaeopteryx.
Homosexualitatea exista la animale, dar ca deviatie de comportament. Sunt si animale canibale asta nu ne indreptateste pe noi sa devenim ca animalele.
Definitia biologilor: Orice organism care trebuie sa consume alte organisme pentru supravietuire este animal. Deci, omul cum nu poate sa supravietuiasca doar prin minerale, apa si soare ESTE animal. Dar este si mai interesant, iata aici scurt citat din cartea voastra,
şi am zis iar în inima mea despre fiii oamenilor: "Dumnezeu a orânduit să-i încerce, ca ei să-şi dea seama că nu sunt decât dobitoace".
Căci soarta omului şi soarta dobitocului este aceeaşi: precum moare unul, moare şi celălalt şi toţi au un singur duh de viată, iar omul nu are nimic mai mult decât dobitocul. Şi totul este deşertăciune!
Amândoi merg în acelaşi loc: amândoi au ieşit din pulbere şi amândoi în pulbere se întorc.
Cine ştie dacă duhul omului se urcă în sus şi duhul dobitocului se coboară în jos către pământ?
Si homosexualitatea este o deviere la oameni. Nu este alegere. Daca tu a trebuit sa alegi constient sa-ti placa fetele, atunci am vesti proaste pentru tine, oamenii sunt capabili sa traiasca in negare.
Despre dinozauri ceva foarte interesant gasiti aici: http://www.crystalinks.com/icastones.html
Si mai interesant, ca la peste 2 decenii dupa ce a devenit clar ca "Ica stones" promovat de Erich von Daniken sunt niste falsuri vandut de taranii de acolo turistilor inculti, inca mai exista botanisti...adica oameni care pun botu.
In Sf Scriptura gasiti la Iov 41.
Iov 41 NU descrie dinozaur. E atata de vag, incat poate sa fie elefant, hipopotam, crocodil sau poate chiar ceva imaginar. Nu ai cum sa reconstruiesti nimic pe baza descrierii pe acolo. Dinozaurii erau de dimensiuni diferite iar spoeciile imense au existat doar o anumita perioada si nu erau chiar asa de multe. Cele mai multe specii aveau dimensiunea unui curcan, pana la dimensiunea unui strut. Descrierea lui Iov nu poate sa reprezinte un grup care era de fapt colectie de mai multe grupuri (anapside, diapside, teropozi, si inca vre-o 4). Se pare ca nu ai nici o idee cata varietate era, de asta aduci Iov 41 ca si cum ar avea valoare.

Avatar utilizator
Nicolae9
Mesaje:9
Membru din:20 Apr 2015, 18:08
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cautarea adevarului

Re: Revenirea la credinta

Mesaj necititde Nicolae9 » 22 Apr 2015, 15:57

Poti sa explici de ce doresti revenirea la credinta?
Asta simt eu.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX