caut un duhovnic

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
chivari1
Mesaje:3
Membru din:27 Iun 2008, 21:44
caut un duhovnic

Mesaj necititde chivari1 » 27 Iun 2008, 21:48

buna ziua
ma numesc alina
sunt din timisoara
sunt in cautare de duhovnic, nu stiu incotro sa o apuc
mi s-a aratat sa caut duhovnic la un schit undeva
poate cineva sa ma indrume?
multumesc

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde aurel1211 » 27 Iun 2008, 22:02

mi s-a aratat sa caut duhovnic la un schit undeva
In ce sens ti s-a aratat ?
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

chivari1
Mesaje:3
Membru din:27 Iun 2008, 21:44

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde chivari1 » 28 Iun 2008, 08:46

am fost sfatuita

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde unsuflet » 28 Iun 2008, 17:22

eu te sfatuiesc sa vorbesti cu Parintele Arsenie Papacioc

http://www.crestinortodox.ro/Manastirea ... 16611.html

sau cu Parintele Nicolae Tanase

http://www.crestinortodox.ro/Biserici-s ... 21847.html

Ei sunt doi dintre preotii care-mi plac mie f. mult. si bineinteles sunt si buni duhovnici.
Mai sunt si altii bineinteles. Cel mai bine, inainte de a alege un preot duhovnic e sa-l auzi vorbind. Paticipa intai la slujbe, asculta cateva predici si apoi te duci la cel pe care ti -l alege sufletul drept duhovnic.
Sper sa te fi putut ajuta cumva.
Dumnezeu sa te ajute sa-ti gasesti duhovnicul.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde aurel1211 » 28 Iun 2008, 21:53

Eu sunt de pararea ca nu musai duhovnicul la care trebuie sa mergi trebuie sa fie un "super duhovnic" , duhovnic poate sa iti fie si un preot mirea , de la tine din oras , poate sa fie si un preot calugar . Eu zic ca nu musai sa cautam faima duhovnicului , si aicea nu neg gradul de sfintenie al celor 2 mai sus amintiti ( din contra) dar ar fi bine sa cauti si prin imprejurimi.
O rugaminte , pentru cei ce merg la parinti induhovniciti , nu ii ispititi cu tot felul de intrebari legate de viitor , ce se va intampla si de astea caci faci din preot un ghicitor :cry: .
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde JOAN » 29 Iun 2008, 06:51

Eu sunt de pararea ca nu musai duhovnicul la care trebuie sa mergi trebuie sa fie un "super duhovnic" , .
Foarte corect, dar trebuie sa dam si niste mici lamuriri.Duhovnicii mari sunt si foarte ocupati si uneori foarte transanti.Nu trebuie intelesi gresit.Incepatorii in general au prejudecati si cand vin la un duhovnic asteapta sa-i faca nu stiu ce minune sau sa capete nu stiu ce stari contemplative,sau sa le dovedeasca in vreun fel gradul de sfintenie la care sunt acestia.Incepatorii sunt si foarte "mamosi-fricosi" simt nevoia sa fie protejati chiar cer telefoanele duhovnicilor si ii sacaie pe acestia cu tot felul de intrebari .Rolul duhovnicului nu este acesta.El te ajuta prin sfaturi directe la neputintele tale si te dezleaga de pacate,impartasindu-te dupa posibilitati.Orice duhovnic este investit de Dumnezeu pentru acestea.Ca sunt duhovnici mari-imbunatatiti se stie si aceasta (si bunul Dumnezeu sa-i inmulteasca si sa-i tina cat mai mult printre noi),dar a nu se intelege ca mantuirea noastra sta in sfintenia duhovnicului.Dumnezeu este cel mai mare Duhovnic si El pune in gura oricarui slujitor al sau ce trebuie ca tu sa afli,deoarece duhovnicul este martor la relatia ta directa cu Dumnezeu.Iarasi in general sfaturile mici si aparent neinsemnate date de duhovnic ne sunt de cel mai mare folos.Nu cautati din mandrie mari duhovnici,sau sfaturi duhovnicesti spectaculoase.Cautati-va un duhovnic la indemana,aproape de casa,pe care puteti sa-l abordati la nevoie si cand puteti sa treceti si pe la marii duhovnici pentru probleme deosebite si pentru binecuvantare.Nu judecati ortodoxia dupa spectaculozitatea sfaturilor duhovnicesti si minunilor pe care le vreti. Domnul sa va calauzeasca pasii!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Iun 2008, 14:27

Iti recomand sa citesti ceea ce scrie Danion Vasile despre duhovnic daca nu ai citit deja.

Un posibil sfat din partea mea este sa te rogi Lui Dumnezeu sa-ti ajute, sa citesti cat de multe opinii teologice (din carti, de pe internet, etc )cu privire la alegerea duhovnicului...intr-un cuvant "sa te ostenesti" si tu putin in acest sens caci e greu in ziua de astazi sa fi crestin bineplacut Lui Dumnezeu (asta implica sa ai un duhovnic care sa te calauzeasca), insa nu dificil.

Parerea mea este ca daca tu doar doresti un duhovnic cat mai repede, nu-l vei gasi pt ca Dumnezeu doreste sa vada mai multa ravna din partea noastra si atunci ni-l scoate in cale (pe duhovnic) ...deci credinta, nadejde si rabdare.

Si inca ceva daca ai gasit un duhovnic pe sufletul tau sa nu crezi ca astfel te vei mantui sigur ...pt a nu risca sa-l dai si tu in judecata cum am citit intr-un topic :? (tu trebuie sa continui sa citesti Sfanta Scriptura, opinii teologice avizate cu privire la eventuale probleme etc si abia apoi daca nu ai gasit raspuns la nelamuriri sa te duci la preot sa-l rogi sa te ajute)...astfel spus trebuie "sa muncesti" , sa indraznesti , "sa gusti" si apoi sa spui "cat zahar mai trebuie".

Doamne ajuta!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

chivari1
Mesaje:3
Membru din:27 Iun 2008, 21:44

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde chivari1 » 29 Iun 2008, 20:24

multumesc tuturor pentru sfaturi

mh Theodosie

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde mh Theodosie » 07 Ian 2009, 02:40

buna ziua
ma numesc alina
sunt din timisoara
sunt in cautare de duhovnic, nu stiu incotro sa o apuc
mi s-a aratat sa caut duhovnic la un schit undeva
poate cineva sa ma indrume?
multumesc

daca nu e tarziu, sfatul meu este ierom. Evloghie Munteanu de la Manastirea Nera. este in zona ta.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 07 Ian 2009, 16:31

Ideal e sa aiba timp de tine, sa iti asculte toate nacazurile. Degeaba e super-faimos, si super-sfant daca nu are timp de tine... Desi e ideal sa fie super si sa aiba timp...

Io ti-l recomand pe Pr. Firmilian de la schitul Locurele, un pic mai sus de manastirea Lainici.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde ellena » 05 Sep 2009, 10:35

In Prahova imi poate recomanda cineva un duhovnic-calugar?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde Florina » 05 Sep 2009, 16:08

Da, Parintele Valentin, care este staret la Manastirea Turnu (Targsor), de langa Ploiesti. Este un parinte foarte bun, colegele mele de facultate mergeau foarte des pe la sfintia sa.

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde Administrator3 » 05 Sep 2009, 19:22

Da preotul de parohie nu va prieste la nici unul? El de ce credeti ca e numit intr-o anumita localitate? Sa va dati voi "cuviosi" si "mironosite" si sa bateti potecile catre manastiri numai asa, sa va vada lumea mari traitori? Preotul paroh raspunde de voi iar voi va fofilati de rusinea satului (sau a orasului sau a cunoscutilor) si va cautati "duhovnici" (a se citi preoti pe care ii vizitam doar pentru spovedanii sporadice) si cautati fuga de "doctorul de familie". Mai stati pe la casele voastre si nu mai incurcati ieromonahii (calugarii care sunt preoti, pentru cei ce nu stiu), ca au ei au destule pe suflet cu toti ceilalti monahi si monahii pe care le spovedesc.
Iertati tonul aspru, si sa stiti ca nu atac pe nimeni.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde ellena » 06 Sep 2009, 10:09

Da preotul de parohie nu va prieste la nici unul? El de ce credeti ca e numit intr-o anumita localitate? Sa va dati voi "cuviosi" si "mironosite" si sa bateti potecile catre manastiri numai asa, sa va vada lumea mari traitori? Preotul paroh raspunde de voi iar voi va fofilati de rusinea satului (sau a orasului sau a cunoscutilor) si va cautati "duhovnici" (a se citi preoti pe care ii vizitam doar pentru spovedanii sporadice) si cautati fuga de "doctorul de familie". Mai stati pe la casele voastre si nu mai incurcati ieromonahii (calugarii care sunt preoti, pentru cei ce nu stiu), ca au ei au destule pe suflet cu toti ceilalti monahi si monahii pe care le spovedesc.
Iertati tonul aspru, si sa stiti ca nu atac pe nimeni.
Chiar ma gandeam la preotul din cartierul nostru,dar e cam tanar.Credeam ca un preot ma in varsta are mai multa experienta,nicidecum nu cautam un duhovnic-calugar departe de casa din cauza rusinii.Deja asta nu mai e credinta.Nu face nimic pentru tonul aspru,dar poate ar folosi mai mult un ton mai amiabil pentru aducerea celor care gresesc pe calea cea buna.Probabil ca voi merge pana la urma la preotul din cartierul meu,si nu din lipsa rusinii,ci pentru a-l putea vizita cat mai des in caz de nevoie.Multumesc pentru sfat!
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde ellena » 23 Sep 2009, 14:24

De la ce varsta poate avea un copil duhovnic?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde protosinghel » 23 Sep 2009, 19:14

De când începe a vorbi...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Sep 2009, 23:25

De când începe a vorbi...
Indraznesc sa-mi dau cu parerea, iertare, vis-a-vis de taina pe care o ascunde propozitia dv. Eu inteleg ca o sfatuiti pe d-na Elena sa-si duca copii la duhovnic de cand acestia incep a vorbii duhovniceste adica inteleg mesajul crestin si ca atare raspund acestuia ("vorbesc") ajutati de duhovnic si de parinti.
:) Pentru ca vorbirea propriu zisa se realizeaza la 1- 2 ani, nu cred sa gasim duhovnici inarmati cu atat rabdare si timp liber in zilele noastre astfel incat sa asculte un copil de 2 ani .
De la ce varsta poate avea un copil duhovnic?
La noi in zona, si cam peste tot, incepand cu varsta de 7 ani copii intra singuri la spovedit (in general copiilor de pana la 7 ani le tine o cateheza colectiva), pana la aceasta varsta ei au voie sa se impartaseasca nespovedit, iar daca sunt printre cei de pana la 7 ani copii care doresc sa-i spuna ceva deosebit preotului ei o poat face prezentandu-se cu deplina cunostinta si seriozitate la scaunul spovedaniei.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde CatalinM » 24 Sep 2009, 21:50

Presupun ca parintele a vrut sa spuna ca e bine ca un copil sa fie dus la duhovnic de la o varsta cat mai frageda nu pentru a se spovedi, propriu-zis, ci pentru a-l deprinde pe acesta cu mersul la duhovnic, spre a-l obisnui cu prezenta sa in biserica si in preajma preotului. Preotul ii va deveni astfel o persoana familiara prin vorba, comportament, sfaturi, ii va castiga increderea si nu va fi privit ca un strain, ci ca cineva din anturajul apropiat al familiei. O data intamplate acestea, actul spovedaniei de mai tarziu va fi tratat de copil ca fiind ceva firesc si necesar.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde maria_andreea » 25 Sep 2009, 11:23

[...]sa-mi dau cu parerea
Presupun ca...
Cel mai bine ar fi ca parintele sa ne spuna ce a vrut sa spuna prin propozitia domniei sale. ;)

Daca cineva posteaza o intrebare ii rog pe cei care vorbesc in cunostinta de cauza sa de-a raspunsuri lamuritoare pentru a-i putea fi omului de folos. Un simplu raspuns poate influenta parerea, atitudinea sau chiar comportamentul unei persoane. De noi,cei care ne-am luat raspunderea de a juca un rol in situatia lui, depinde cum am reusit sa-i directionam actiunea.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: caut un duhovnic

Mesaj necititde protosinghel » 25 Sep 2009, 12:00

Eu cred că de la 3-4 ani copiii trebuie aduşi să vorbească cu preotul. Asta va fi spovedania lor şi nu-i neapărat să-l pui în genunchi. Poţi să stai cu el pe scaun şi să-i dai o ciocolată, dar să-l înveţi să gândească şi să se formeze într-un anumit fel. Odată cu primele relaţii de comunicare, începe să se formeze personalitatea lui ca om. Este deja om...
Deja 2 cazuri am avut când băieţi de 3 şi 4 ani, practicau "jocuri-gay" cu alţi colegi de la grădiniţă. Ce spuneţi în aceste situaţii? Vreau să vă spun că nu eu am descoperit asta, pt că e foarte greu să descoperi aşa ceva, neştiind cum să întrebi şi în ce cuvinte. Au descoperit-o părinţii copiilor, dar au înţeles că copiii nu trebuie să aştepte 7 ani pt aşi spune aceste prostioare ale lor (pe care nici nu ştiu dacă pot să le numesc păcate)... Trebuie să discute cât mai repede cu un preot, pt a evita, cel puţin, repetarea acestor păcate...


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 35 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX