Am o nelamurire

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Belief
Mesaje:1
Membru din:16 Noi 2015, 08:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:Scoala
Am o nelamurire

Mesaj necititde Belief » 16 Noi 2015, 08:37

Buna ziua tuturor !

Voi posta acest subiect aici pentru ca nu am gasit alta categorie adecvata.Daca nu e bine sa ma indrume cineva va rog.

Nedumerirea mea este urmatoarea : parintii mei au cununat doi oameni cu care nu aveam nici o legatura de rudenie pentru a-i ajuta pe acestia.Eu erau cununati doar cu acte de foarte mult timp dar nu si in biserica.Ei au o fata si intrebarea mea e daca din punct de vedere religios putem fi impreuna.Nu ma refer la cununie pentru ca inca suntem adolescenti dar cred ca intelegeti cu toti despre ce vorbesc.

As vrea sa subliniez ca parintii mei NU au botezat-o pe fata.In afara faptului ca parintii mei i-au cununat pe ai ei nu avem nici o legatura.

Multumesc celor care ma vor ajuta,
O zi buna !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Am o nelamurire

Mesaj necititde protosinghel » 26 Noi 2015, 13:46

1. Dumnezeu şi Biserica Sa nu încuviinţează nici o legătură în afara căsătoriei! Tot ce e în afara căsătoriei este curvie sau chiar preacurvie.
2. Deşi teoretic nu sunt impedimente pentru căsătoria dintre voi, având în vedere mentalitatea românească privin năşia de cununie, cred că va trebui să cereţi binecuvântarea episcopului locului.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron