Vreau să vorbesc cu EL

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
darko
Mesaje:1
Membru din:23 Apr 2016, 01:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:Profanator de morminte
Vreau să vorbesc cu EL

Mesaj necititde darko » 23 Apr 2016, 01:56

Cum fac să vorbesc cu Dumnezeu sau cu unul din îngerii mai mari în grad ? Există vreun ritual de invocare ?

Liviu0123
Mesaje:11
Membru din:19 Mar 2016, 16:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Re: Vreau să vorbesc cu EL

Mesaj necititde Liviu0123 » 27 Apr 2016, 20:06

Cu Dumnezeu vorbeşti prin faptele bune care le faci iar El tot prin acelaşi fel.Meritam noi sa vorbim cu Dumnezeu?

Liviu0123
Mesaje:11
Membru din:19 Mar 2016, 16:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Re: Vreau să vorbesc cu EL

Mesaj necititde Liviu0123 » 27 Apr 2016, 20:11

Exista un ritual de invocare Sfânta Liturghie dar trebuie să aveți multe prezențe şi să vă curățiți sufletul şi trupul de pacatele care împiedică comunicarea.Succes.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Vreau să vorbesc cu EL

Mesaj necititde Ioan Cr » 30 Apr 2016, 06:28

Sper ca nu intelegeti prin "invocare" o chemare spiritista :)

Singurul care L-a vazut pe Dumnezeu este cel care a venit de la Dumnezeu, asa cum spune Mantuitorul. Pentru noi, crestinii, Hristos este Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, iar El este prezent atunci cand ne adunam in numele Lui. Mai mult, "adunarea" este conditia strict umana a acestui "acord", intrucat Dumnezeu este omniprezent. Cineva se aduna prin rugaciune individuala, altul doar in grup. (O analogie care imi vine in minte este chat-ul pe Skype: status-ul poate fi "online"=iconita verde chiar daca tu nu esti la calculator, deci esti tu cel care te alaturi la "adunare", care te asteapta a priori)

A nu se confunda cu prezenta reala (evitand polemicile in spatele sintagmei) in Sfintele Daruri la Dumnezeiasca Liturghie.

Doamne ajuta
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Liviu0123
Mesaje:11
Membru din:19 Mar 2016, 16:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Re: Vreau să vorbesc cu EL

Mesaj necititde Liviu0123 » 02 Mai 2016, 18:15

Hristos a Înviat!Bucuria noastra.

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Vreau să vorbesc cu EL

Mesaj necititde barbosioan » 17 Mai 2016, 20:38

Puteti "vorbi" cu Dumnezeu , cu Ingerii sau cu Sfintii prin intermediul rugaciunii , a spovedaniei , a impartasaniei , participand la liturghii , la slujbele laudelor si asa mai departa ! Daca dumneavoastra domnule darko ati considerat ca exista o alta cale decat cele expuse mai sus pai atunci sa stiti ca e o ... problema sau ca aveti o problema in legatura cu Dumnezeu ca sa spun asa , nu doresc sa jignesc ,dar cititi Biblia si cu atentie veti gasi o gramada de elemente legate de "comunicarea cu Dumnezeu" ... vorbesc evidend despre Biblia dupa Sfantul Sinod al BOR , in Vechiul Testament dar si in Noul Testament sunt multe ! De exemplu :
"Fata Mea insa nu vei putea s-o vezi, ca nu poate vedea omul fata Mea si sa traiasca" Iesire 33, 20-23
"Dumnezeu singur are nemurire ; El traieste in lumina cea neapropiata ; nu L-a vazut nimeni dintre oameni , nici nu poate sa-L vada" 1 Tim. 6, 16
Aceste doua exemple din Vechiul si Noul Testament sunt menite in a va arata ca nici macar nu puteti sa-l vedeti pe Dumnezeu , darmite sa vorbiti cu Dumnezeu asa cum ati comunica cu o persoana de langa dumneavoastra as dori sa stiti ca nu prea se poate , aveti deja insa cea ce am expus la inceputul acestei postari ! De asemenea mare grija la vedenii , nu de alta dar Sfintii si parintii bisericii ortodoxe , chiar contemporani cu noi ne spun ca un diavol poate lua "chip" de Inger , de Sfant ori chiar poate lua forma lui Hristos . Sfantul Siluan Athonitul vorbeste despre acest lucru , insa si Parintele Ilie Cleopa , contemporan noua , trecut la cele vesnice , ne vorbeste despre acest lucru , dar totusi nu vreau sa creez o exagerare sau o fixatie asupra acestor lucruri !
Cu respect
Barbos Radu-Ioan
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
PetalaDeVanilie
Mesaje:9
Membru din:24 Oct 2016, 09:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:Translator

Re: Vreau să vorbesc cu EL

Mesaj necititde PetalaDeVanilie » 24 Oct 2016, 12:25

Cu Dumnezeu vorbeşti prin faptele bune care le faci iar El tot prin acelaşi fel.Meritam noi sa vorbim cu Dumnezeu?
De meritat, nu meritam nimic, insa cred ca putem vorbi cu El pentru ca El ne iubeste si Ii face placere sa ne auda. Putem sa ne adresam Domnului prin rugaciune, sau chiar prin vorbe simple, in gand. Totul este sa existe smerenie.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX