Unde e castigul meu???

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Petronius
Mesaje:1
Membru din:23 Apr 2016, 18:45
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, religia, dogma_ortodoxa, multe
Unde e castigul meu???

Mesaj necititde Petronius » 23 Apr 2016, 19:04

Buna ziua
Sunt crestin ortodox si pana in aceasta zi am respectat Dogma Ortodoxa. Am 27 de ani. Dogma zice "sa nu curvesti" si "sa nu preacurvesti". Am 27 de ani si sunt fecior. Sunt mandru de asta (in limita mandriei duhovnicesti), dar sunt frustrat. Se poate spune ca sunt frustrat sexual. Nici prin malahie nu pacatuiesc pentru ca e dezgustator. Am o gramada de prieteni care sunt prieteni foarte rai. Ma indeamna sa merg la prostituate si sa-mi pierd fecioria cu orice pret. Cand îi aud, imi dau seama ca prin ei vorbeste necuratul, pentru ca imi aduc niste argumente extrem de filozofice pe care ei nu le-ar putea elabora in mod normal. Dar eu sunt constient ca plata pacatuui este moartea. Mai sunt constient de rata bolilor cu transmitere sexuala din judetul meu si din toata Romania (sunt extrem de informat). Numai ca nu gasesc fata potrivita cu care sa-mi intemeiez o familie. Toate parca au disparut. Imi innec amaraciunea in alcool. Chiar in momentul in care scriu aceste randuri sunt un pic baut. Stiu ca cei care raman feciori pana la sfarsitul vietii primesc o cununa in viata urmatoare. Dar eu nu-mi doresc aceasta cununa. Si nu o sa o primesc pentru ca nu o vreau. Nu o sa imi pierd fecioria decat dupa casatorie caci Dogma Ortodoxa e tot ce ma tine in viata. Am avut o prietena la un moment dat. Ma încearca ganduri dracesti de parere de rau. "Oare de ce nu m-am culcat cu ea, pentru ca ea voia asta". Dar sunt frustrat. Si cad in pacate cum ar fi abuzul bautura. Am devenit cinic, depresiv si manios. Nu stiu ce a mai fac si ce sa mai gandesc. Aveti vreun sfat pentru mine?
Va multumesc.
Petronius

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Unde e castigul meu???

Mesaj necititde Pr Haralambie » 24 Apr 2016, 17:54

Pai în acest caz de, neimplinire matrimoniala, e nevoie de rugăciune. Mai de folos v-ar fi decât sa va ocupati cu băutura, mania sau depresia. Apropo, fecioria, este o stare de neprihanire sufleteasca, care poate avea loc doar dacă sufletul nu e corupt de nici un viciu sau dorienta pacatoasa. Altfel vorbim despre virginitate trupeasca, ceea ce nu-i tot una cu fecioria mintii sau a sufletului. Dacă plata păcatului este moartea, iar nefăcând păcatul, reversul este viata, câștigul nu e mic, părerea mea. Este foarte bine ca v-ați ferit de rău pana acum, dar trebuie de avut în vedere ca un tânăr, pentru a fi atractiv, are nevoie și de alte calități, vedeți ce va lipsește și lucrati la corectia acestora. Pentru a întemeia o familie serioasa, e nevoie de ajutorul și binecuvantarea lui Dumnezeu, pentru aceasta e nevoie de o viață traita autentic creștină.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Unde e castigul meu???

Mesaj necititde Ioan Cr » 01 Mai 2016, 18:43

Eu cred ca generatia noastra este prada "mercantilismului sexual", al hiper-publicizarii unei non-valori, caci aceasta este sexualitatea, un bun care este pe mana oricui dar care ti se vinde ca si cum ar fi o raritate exotica. In momentul in care musti momeala, ramai cu iluzia ca "marfa" putea fi mai buna, pe masura efectului publicitar. Aceasta sta la originea frustratiei celor care desi au o viata sexuala, nu sunt satisfacuti de ea. Dar in fond, acestia, ca si cei frustrati de lipsa unei vieti sexuale, sufera de aceiasi boala, de aceasi iluzie si au acelasi destin. Cercul vicios poate fi rupt doar prin intermediul autoeducatiei in spiritul adevaratelor valori. In cazul dat, valoarea familiei si a procreatiei.

Sintetizat intr-o fraza (din spusele unui nu stiu care intelept): ia seama ce-ti doresti, caci se poate implini.

Hristos a inviat!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX