Muzica crestina non-ortodoxa

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Muzica crestina non-ortodoxa

Mesaj necititde Ioan Cr » 01 Aug 2008, 10:22

Cred e o tema care va interesa pe multi dintre participantii si vizitatorii forumului.
imi permit si eu o intrebare: ce parere aveti despre cantecele crestine provenite de la alte confesiuni? sa ma explic: la noi in oras se mai strang pe faleza tineri baptisti cu chitari, si "presteaza" cantece de-ale lor, care de altfel Il slavesc pe Dumnezeu si sunt si oarecum mai usor de receptat si/sau de retinut decat muzica bisericeasca.

deci: in masura in care NU te duci in biserica lor si nu te alaturi lor in ceea ce priveste strict credinta si practica religioasa, pot fi ascultate cu folos cantecele lor?
elena2008 scrie: in masura in care NU te duci in biserica lor si nu te alaturi lor in ceea ce priveste strict credinta si practica religioasa, pot fi ascultate cu folos cantecele lor?

Acuma Elena eu zic ca aceast gest (de a asculta cantecele "lor") suna (parerea mea care nu e avizata) putin a tradare pt ca si Biserica noastra are un patrimoniu foarte bogat si frumos, in ceea ce privesc cantarile bisericesti ,de unde poti alege ce doresti.
Daca totusi le asculti ai grija ca nu cumva "aceasta minciuna cu picioare scurte" sa te influenteze pe viitor.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox

Re: Muzica crestina non-ortodoxa

Mesaj necititde Cristian » 01 Aug 2008, 18:18

Si eu sunt de aceeasi parere cu Maria Andreea.
Ce e asa de spectaculos in muzica unor sectari ? Ca au inclus chitarile in acele cantece ?
Dupa cum se mentioneaza, acei baptisi se strang nu in locurile lor, ci in locuri publice, pentru a face noi adepti. Si se gasesc multi care sa se uite in gurile lor.

Sfatul meu este sa te departezi de ei si de "muzica" lor.
Asculta ADEVARUL care se afla in Biserica Ortodoxa.

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Muzica crestina non-ortodoxa

Mesaj necititde ionutanton777ro » 05 Aug 2008, 11:07

Eu personal prefer sa nu ascult muzica religioasa non-ortodoxa (daca termenul "crestina" e folosit in sensul de "religioasa", "de cult"); pentru mine singura muzica religioasa este cea canonic-ortodoxa: fara instrumente, cu virtutile interpretilor puse in plan secund. Mi se pare bizara combinatia data de folosirea chitarii si "sacralitate", de exemplu. Este ca un compromis inselator.

Insa in schimb ascult muzica laica, cu tenta crestina. Muzica laica - ce nu se vrea a fi de cult - si dupa cum am spus, dupa parerea mea, nici nu ar putea.
Insa muzica laica nu se percepe ca o "slujba", "ceremonie religioasa", ci strict artistic.
Spre exemplu clasicul concert simfonic "Requiem" in interpretarea a numerosi compozitori. Sau Stefania Stoica (muzica populara). Mai sunt Psalmii lui Bach, si multe altele (Haydn etc.).

Desi unele site-uri protestante vorbesc si de muzica religioasa de concert, pentru noi ortodocsii acest gen nu cred ca exista, din simplul fapt ca la noi muzica religioasa este strict definita prin intermediul canoanelor (iar instrumentele nu sunt admise).

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Muzica crestina non-ortodoxa

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 29 Aug 2008, 14:02

Pai, daca ei sunt eretici, versurile nu or fi la fel ???


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 72 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX