Intrebari scurte

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox
Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Alexandru b17 » 13 Dec 2010, 18:44

Unde se afla cetatea Mira(si provincia Lichia), cum se numesc ele astazi, si in ce tara se afla?

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Alexandru b17 » 13 Dec 2010, 18:49

Sarut mana, parinte! Ce parere aveti de colindul: "Dumnezeu Preasfantul"? Este inregula dpdv dogmatic?
Dumnezeu Preasfantul
Colindand pamantul
A vrut sa nu mai fie
Potop si urgie

El facu lumina
Dulce si senina
Si isi trimise Fiul
S-alunge pustiul

Fiul se intrupeaza
Lumea lumineaza
Fecioara Maria
Naste pe Mesia

Dumnezeu Preabunul
Ne-a trimis Craciunul
Cu har si bucurie
Si aici sa fie

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Administrator3 » 13 Dec 2010, 20:47

Unde se afla cetatea Mira(si provincia Lichia), cum se numesc ele astazi, si in ce tara se afla?
Astazi se numeste Demre (pana in 2005 s-a numit Kale) si se afla in provincia Antalya, pe coasta mediteraneana a Turciei.
Imagine

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde IOACHIM » 27 Ian 2011, 23:39

Sarut mana, parinte! Ce parere aveti de colindul: "Dumnezeu Preasfantul"? Este inregula dpdv dogmatic?
Da, este in regula! Daca ti se pare ceva suspect, discutam punctual!
Ultima oară modificat 14 Oct 2012, 13:46 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am şters reproducerea colindului.

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Alexandru b17 » 29 Ian 2011, 20:48

Dumnezeu Preasfantul
Colindand pamantul

...................
...................
Si isi trimise Fiul
S-alunge pustiul
S-ar putea intelege de aici ca si Tatal S-a intrupat. Eu asa inteleg ca Dumnezeu Preasfantul, care colinda pamantul...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde dimitrie » 30 Ian 2011, 01:40

Dumnezeu Preasfantul
Colindand pamantul

...................
...................
Si isi trimise Fiul
S-alunge pustiul
Daca ti se pare ceva suspect, discutam punctual!
S-ar putea intelege de aici ca si Tatal S-a intrupat. Eu asa inteleg ca Dumnezeu Preasfantul, care colinda pamantul...
Dar noi ştim că nu e aşa, ci e doar o expresie asemenea celei din Facere. 11:5,7. Spre edificare, urmăriţi comentariul Sf.Ioan Gură-de-Aur, în Omilii la Facere, vol.1, p.404, Ed. IMBOR, Bucureşti, 2003
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Mirean
Mesaje:12
Membru din:19 Aug 2009, 19:41
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Mirean » 01 Feb 2011, 09:40

Am 2 întrebări la care nu găsesc răspuns, adică unul care să fie cît de cît obiectiv.
1) Se face în Biserică logodna? Dacă da, atunci ce presupune ea?
2) Am căutat pe forum să înţeleg de ce noi, ortodocşii scrim Iisus iar sectarii Isus. Da răspunsul îl vreau unul argumentat dacă se poate.
Doamne ajută!
Sudoarea Robului ce-mi sapă-n piept ieşirea din ţărână, cu picuri mari a preschimbat mormântul în fântână...

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde dumio » 01 Feb 2011, 11:15

Am 2 întrebări la care nu găsesc răspuns, adică unul care să fie cît de cît obiectiv.
1) Se face în Biserică logodna? Dacă da, atunci ce presupune ea?
2) Am căutat pe forum să înţeleg de ce noi, ortodocşii scriem Iisus iar sectarii Isus. Da răspunsul îl vreau unul argumentat dacă se poate.
Doamne ajută!
1) Ar trebui sa se faca numai in Biserica (si ma refer la logodna bisericeasca, nu cea traditionala intre ce doi tineri si familiile lor) si consta intr-o slujba (ierurgie) de binecuvantare si punere a verghetelor (inelelor). Este o pregatire pentru taina nuntii, iar inainte se facea separat de ea, adica in timpuri diferite. Exista o trecere de timp intre logodna si nunta. Astazi nu mai este asa. Ea se face unita cu nunta, dar fiecare are binecuvantarea sa specifica. Prima: Binecuvantat este Dumnezeul nostru..., iar a doua: Binecuvantata este imparatia. La prima se pun inelele, dar nu este taina, la a doua se pun cununiile, aceasta reprezentand esenta tainei, prin care cei doi se unesc intr-un singur trup si devin una. Logodna este o slujba de angajament de responsabilizare a viitorilor miri, care primesc binecuvantarea Bisericii pentru viitoarea insotire consfintita in taina nuntii. Cei care se logodesc la Biserica, fara a primi si Taina Nuntii nu au, insa, binecuvantarea pentru insotirea trupeasca!

2) Cat priveste a doua intrebare, Iisus este transcrierea fonetica si literala a grecescului Ἰησοῦς, care in pronuntia actuala a limbii grecesti se reda cu doi i (respectiv Iisus), asa cum l-a preluat si limba romana si cea slavona. In pronuntia erasmica, el se reda fonetic si literal prin Iesus, asa cum l-a preluat limba latina, dar si limbile moderne: in engleza: Jesus, in franceza: Jesu etc.
Deci, se observa (si asta e esential), ca dupa prima vocala I mai urmeaza o vocala: ca e i lung in primul caz, sau e lung in al doilea caz, dupa cele doua pronuntii ale lui η (ita sau eta). De fapt, Iisus sau Iesus reprezinta redarea ebraicului Ioshoua sau Ieshoua (Iahve mantuieste!), care si el incorporeaza ca prime doua litere doua vocale: I si E. Asadar, corect in limba romana este Iisus cu 2 i si nu cu un singur i. Pentru a se face distinctia confesionala, atat romano-catolicii cat si p/np au recurs la adoptarea numelui Mantuitorului cu un sg. i, fiind si impotriva limbii NT (atat greaca cat si latina), si a limbii ebraice, dar si a limbilor moderne europene, ca sa nu mai spunem ca sunt contra limbii romane!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde IOACHIM » 27 Feb 2011, 16:54

S-ar putea intelege de aici ca si Tatal S-a intrupat. Eu asa inteleg ca Dumnezeu Preasfantul, care colinda pamantul...
Da` nici daca stai in cap n-ai cum intelege c-ar fi vb. de Intruparea Tatalui; e fortata nota! E vb. de atotprezenta si pronia lui Dumnezeu si-atat; O exprimare poate mai plastica... e-adevarat. Doar n-o sa interpretam acum intr+o maniera strict+reductionista, nu?
Sau cum ar fi sunat:
Dumnezeu Preasfantul
Cercetând pamantul

...................
...................

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Victor » 19 Apr 2011, 17:27

Ce liturghie se savarseste in Joia Mare?

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde dumio » 22 Apr 2011, 14:37

Ce liturghie se savarseste in Joia Mare?
A Sf. Vasile cel Mare unita cu vecernia din Vinerea Mare.

Avatar utilizator
Kazimir
Mesaje:13
Membru din:30 Apr 2011, 19:58
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Kazimir » 04 Mai 2011, 08:42

Oameni buni, coborâţi cu picioarele pe pământ.
Literatura ieşită de sub pana părintelui Nicodim Măndiţă este într-o anumită măsură bună, dar şi periculoasă.
Pentru cine ştie despre ce este vorba, aş vrea să detaliem puţin... Am observat un duh cel puţin îndoielnic care se desprinde din aceste scrieri, dar şi din cuvântul celor care le urmează (un rigorism legat strict de moralitate). Cărţile sunt însoţite de multe desene, care nu cred că sunt făcute chiar de autor, dar starea pe care o oferă nu este în nici un caz de pocăinţă, ci mai degrabă lasă impresia unui lucru cu totul sinistru. Legat de Vămile văzduhului, aş vrea să ştiu care este abordarea corectă, în tradiţa bisericii? Cartea Pr. Serafim Rose, ''Sufletul după moarte'', mi-a părut foarte bine documentată, dar şi foarte echilibrată. De asemenea, in marea majoritate a rugăciunilor de pocăinţă, întâlnim referiri la demonii din văzduh. Însă dacă încerc cumva să contrazic poziţia Pr. Nicodim Mândiţă, mi se spune instantaneu că nu sunt ortodox, că sunt ecumenist, şamd.

ara
Mesaje:11
Membru din:26 Iul 2011, 17:02
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ara » 26 Iul 2011, 21:37

Este sau nu pacat sa ne schimbam religia in timpul vietii? Este bine sa trecem de la protestantism la ortodoxie?
Multumesc!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde dimitrie » 27 Iul 2011, 01:22

Este sau nu pacat sa ne schimbam religia in timpul vietii? Este bine sa trecem de la protestantism la ortodoxie?
Multumesc!
"Adevărul vă va face liberi" zice Domnul. E păcat să afli adevărul şi să nu-l primeşti. Că dacă nu primeşti adevărul, primeşti minciuna şi cu ea pe tatăl ei.
În Gal.5:20 şi 2Petru.2:2, eresul (credinţa greşită) este vădit a fi pierzător de suflet.
Ortodoxia este singura credinţă nemincinoasă, şi deci mântuitoare. Neomartirii ei strigă aceasta.
Unde este adevărul e Hristos; unde este minciuna este Veliar.
Cu Hristos să fim!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

ara
Mesaje:11
Membru din:26 Iul 2011, 17:02
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ara » 27 Iul 2011, 11:26

Daca prietenul meu face trecerea la ortodoxie la sfatul si insistenta mea, eu devin responsabila pentru greselile pe care le face el din lipsa de experienta in Biserica ortodoxa?
Multumesc!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde dimitrie » 27 Iul 2011, 15:01

Daca prietenul meu face trecerea la ortodoxie la sfatul si insistenta mea, eu devin responsabila pentru greselile pe care le face el din lipsa de experienta in Biserica ortodoxa?
Multumesc!
Trebuie ca şi el şi noi toţi să-L iubim mai întâi pe Dumnezeu şi apoi pe oameni, căci altfel devenim idolatri - dând Cezarului (adică omului) ceea ce se cuvine doar lui Dumnezeu. Şi pe acest fond, convertirea se prezintă ca un act de dreptate cu care suntem datori atât faţă Cel Preaînalt, cât şi faţă de sufletele noastre (căci altfel nu se poate vorbi de vreo fericire veşnică).
Lasându-i libertatea de a alege între a-şi corija credinţa conform adevărului sau doar de dragul femeii, ori şi de una şi de alta, cred eu că responsabilitatea faptelor personale îi revin d-lui în totalitate.
Această libertate va constitui piatra de temelie pe viitor a relaţiei dintre dvs şi el.
Domnul să ajute!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

ara
Mesaje:11
Membru din:26 Iul 2011, 17:02
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ara » 27 Iul 2011, 15:32

Ii doresc mantuirea sufletului, cu ajutorul Domnului sa-i fie luminata mintea, am tinut cont de faptul ca trebuie sa ne iubim aproapele si trebuie sa ii ajutam si pe ceilalti care nu stiu adevarul despre Dumnezeu, sa Il afle, gresesc in gandirea mea?
Multumesc!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde dimitrie » 27 Iul 2011, 15:50

Ii doresc mantuirea sufletului, cu ajutorul Domnului sa-i fie luminata mintea, am tinut cont de faptul ca trebuie sa ne iubim aproapele si trebuie sa ii ajutam si pe ceilalti care nu stiu adevarul despre Dumnezeu, sa Il afle, gresesc in gandirea mea?
Multumesc!
Nu! Suntem datori ca să avem grijă mereu să se sfinţească numele lui Dumnezeu între oameni prin noi.
" Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri." Mt.5:16
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde porfirie » 29 Iul 2011, 11:09

Este cineva pe acest forum care in prezent locuieste in Grecia, am o mica intrebare de Geografie pt. dansul.

mando2
Mesaje:19
Membru din:05 Iul 2011, 22:27
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde mando2 » 05 Oct 2011, 11:21

"De vorba cu Dumnezeu" de Carvajal Francisco Fernandez este o carte ortodoxa?


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 37 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX