Intrebari scurte

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 02 Sep 2012, 19:57

Levitic 21:5 - "Să nu-şi radă capul, să nu-şi tundă marginea bărbii şi să nu-şi facă tăieturi pe trupurile lor pentru morţi."
Iezechiel: 44:20 - "Capetele lor nu trebuie să şi le radă, dar nici părul să nu-şi lase să crească, ci să-şi tundă neapărat capul."
Nikolai, despre cine scrie asta în Vechiul Testament? Văd că exagerezi...

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde nikolai » 03 Sep 2012, 09:04

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 10:04 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Constantinos

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Constantinos » 03 Sep 2012, 12:57

Unora le creste barba cu intarziere . E posibil ca pictorii pentru a reda tineretea sa uite voit a aduga cateva fire de par in barba. In caz de prigoana, preotul de mir poate sa-si rada barba , am in vedere cazul lui Ilie Lacatusu si recomandarile Sfantului Dimitrie al Rostovului . Dupa unele istorioare in Athos nu erau primiti ca frati de manastire cei carora pieptanul nu le statea in barba ; viitorul Sfant Pavel nu era primit , apoi si-a infipt pieptanul in obraz fiind acceptat. In cartea "Fapte minunate de la parinti athoniti" este descrisa pedeapsa pe care a primit-o un viitor Sfant calugar fiindca a stat de vorba cu unul dintre cei care isi radeau barba ( pe care il iubea sodomia fiindca vroia sa se asemene femeilor ) ; cam 3 zile de stat intr-o groapa plina de rahat si alte miresme. Militarii si cei care au un serviciu in care barba ii afecteaza negativ ( exemplu , politistul este tras de barba si batut in cap de catre hot ) sunt tolerati . Multe lucruri sunt in neregula in sufletul celor care nu au nici un motiv de a-si taia barba si o fac. Felicit nebunii pentru Hristos din ziua de azi care se barbieresc cu scopul de a gandi lumea despre ei ca sunt homosexuali , ii felicit in cazul in care nu ajung sodomiti pana la sfarsitul vietii .

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde amator » 20 Sep 2012, 18:39

Ieromonahul Petru scria undeva aici pe forum despre moartea primilor crestini la Cina Domnului pentru ca o luau in chip nevrednic.Exista surse patristice in sprijinul acestor afirmatii?
Baptist

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde nikolai » 21 Sep 2012, 13:59

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:59 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde amator » 21 Sep 2012, 22:07

Mai puternică mărturie în acest sens ca Evanghelia nu este nici o sursă. Acolo clar este scris de Iuda Iscarioteanul şi cum a pierit.
Nikolai am nevoie de surse patristice care arata implinirea acestor afirmatii caci ce scrie la Pavel stiu.
Baptist

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Cosmina » 03 Oct 2012, 14:45

Am si eu o nelamurire, painea si uleiul de la Sf.Maslu se mananca asa ca alimentele obisnuite, la masa (si in combinatie cu altele) ? Sau dimineata pe stomacul gol?
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Oct 2012, 19:41

Am si eu o nelamurire, painea si uleiul de la Sf.Maslu se mananca asa ca alimentele obisnuite, la masa (si in combinatie cu altele) ? Sau dimineata pe stomacul gol?
S-a răspuns aici. E folositor să citeşti tot subiectul...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Cosmina » 04 Oct 2012, 05:24

Am inteles tot. Multumesc.

Exista o mare dificultate cu faina asta, este f dificil sa faci paine fara sa irosesti nici un pic de faina. Oricat de mult as incerca, oricat de atenta as fi, cred ca aprox. o lingurita rasa de faina tot se iroseste.Si apa de dupa ce spal castronul o pun la flori.Dar eu pe maini ma spal in chiuveta... si e ceva faina care se duce de pe maini, chiar daca daca framant painea mai tare nu se mai lipeste asa...tot e ceva faina irosita. E asa un stres sa nu arunc ceva ca nici nu-mi mai vine sa aduc faina, ci doar ulei.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Oct 2012, 15:12

E asa un stres sa nu arunc ceva ca nici nu-mi mai vine sa aduc faina, ci doar ulei.
Dar nu e nevoie să duceţi şi făină; "iar făina e bine nici să nu fie pusă pe masă, aceasta ţinând de o tradiţie locală veche, a cărei logică astăzi nu mai este ştiută de nimeni." (Ieromonah Petru Pruteanu) ;)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Cristina
Mesaje:15
Membru din:23 Oct 2012, 15:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Cristina » 02 Noi 2012, 15:21

1.E adevarat ca Dumnezeu pedepseste pacatul, desi acel pacat a fost spovedit si cu toate ca se spune ca a fost iertat, dezlegat, in continuare omul patimeste de pe urma pacatului?
In VT la Iisus Navi 22, 17:,, Nu va ajunge oare pacatul din Peor, de care nu ne-am spalat nici pana in ziua de astazi si pt care a fost batuta obstea de Domnul?"
Iar Parintele Arsenie Boca spune ca de iertat Dumnezeu iarta, dar de pedepsit nimic nu lasa.
Interbarea mea e: iertarea aceasta e doar ca Dumnezeu nu va mai pomeni pacatul la judecata de apoi? Dar daca cine s-a spovedit a avut parere de rau pt pacatul savarsit, mai primeste pedeapsa aici pe pamant?

2. Pedeapsa omului este scurtata, indulcita, sau eliminata aici pe pamant prin faptele bune pe care le-ar putea face?
Faptele bune inlatura suferinta (daca sunt facute fara slava desarta, sau parere buna despre sine)?

3.Suferinta e necesara, fara ea nu se poate intra in imparatia cerurilor, doar prin fapte bune, rugaciune, Sf Taine ?

Multumesc anticipat pt raspunsuri (sper sa fie intemeiate)!

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde nikolai » 02 Noi 2012, 16:24

.
.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:45 de către nikolai, modificat de 2 ori în total.

Cristina
Mesaje:15
Membru din:23 Oct 2012, 15:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Cristina » 03 Noi 2012, 03:00

Multumesc mult Nikolai! O sa caut trimiterile.
Dar despre intrebarea: daca faptele bune reduc timpul pt ispasirea pedepselor, sau ca ar indulci un pic acest timp de ispasire, scrie undeva?

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde nikolai » 03 Noi 2012, 10:23

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:44 de către nikolai, modificat de 2 ori în total.

Cristina
Mesaje:15
Membru din:23 Oct 2012, 15:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Cristina » 04 Noi 2012, 13:58

Unde gasesc scrisorile Staretului Iosif Isihastul ?
Pe google nu am gasit. La acest link http://www.librariasophia.ro/cautare.ht ... +isihastul , sunt niste carti cu Iosif Isihastul. Dar nu da niste detalii, un cuprins al lor. Care din aceste carti includ cele 81 de scrisori?

Multumesc pt raspunsuri si pt timpul acordat!

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde nikolai » 04 Noi 2012, 14:58

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:43 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde nikolai » 06 Noi 2012, 13:36

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:39 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Nicoleta123 » 15 Noi 2012, 11:10

Cum se binecuvanteaza cineva?Mi s-a spus ca atunci cand am un conflict cu o persoana,sa il binecuvantez.Si nu stiu exact cum se face.E suficient sa spun in gand:"Sa te binecuvanteze Dumnezeu!"?
Mantuitorul spune asa:
44. Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,
45. Ca să fiţi fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele şi peste cei răi şi peste cei buni şi trimite ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi.
46. Căci dacă iubiţi pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veţi avea? Au nu fac şi vameşii acelaşi lucru?
47. Şi dacă îmbrăţişaţi numai pe fraţii voştri, ce faceţi mai mult? Au nu fac şi neamurile acelaşi lucru?
48. Fiţi, dar, voi desăvârşiţi, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârşit este.
(Matei, 5, 44-48)

Spui in gand: ”Doamne, binecuvinteaza pe X ca m-a blestemat, mi-a facut rau.” Și ai implinit cuvantul spus de Hristos ”binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,”.

Suntem atat de obisnuiti sa auzim in jur cuivnte grele, blesteme, injuraturi, si nu mai stim sa binecuvantam...
Suntem un neam crestim, dar la noi sunt cele mai grele injuraturi la adresa celor sfinte.

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Nicoleta123 » 15 Noi 2012, 11:16

Cautasem in forum ceva despre colinde si nu am gasit. Exista un topic despre colinde?

M-ar interesa perioada in care se pot face repetitii si de cand se poate colinda mai exact.
Imi spunea cineva ca se pot face repetitii numai dupa data de 6 decembrie, dupa Sf. Nicolae, altcineva imi spunea ca de cand incepe postul Nasterii Domnului, se pot face deja repetitii pentru colinde si eu asa faceam.
Imi poate spune cineva cum e de fapt? Sau imi puteti sugera o sursa?

Toate stiu ca se fac cu o numita randuiala, si as dori sa o pastrez. Dar cum sa pastrez daca nu cunosc?...

Cristina
Mesaje:15
Membru din:23 Oct 2012, 15:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Cristina » 19 Noi 2012, 13:36


P.S: Din învăţăturile filocalice a Sff.Varsonufie şi ucenicul său Ioann din Filocalie,care ne învaţă ca să nu cercetăm nimic din acelea, pe care Dumnezeu nu ni le cere, dar să fim fericiţi cu mărturisirea credinţei drepte, şi să nu fim curioşi din ceia ce-i mai presus de aceasta.
La ultima întrebare, Sf.Isaac Sirul, ne spune că Crucea omului este îndoită, şi anume constă în răbdarea suferinţelor trupeşti(care constau în lupta cu patimile şi cu sine prin privarea trupului de plăcerile exagerate şi excesive), şi se numeşte activitatea în sine; iar alta constă în fina lucrare a minţii, prin gîndirea la Dumnezeu, şi aflarea în rugăciune, ş.a.m.d. şi se numeşte contemplare".
Prin ultima întrebare se subînţelege că doreşti să fugi de Dumnezeu şi mîntuirea Sa. Acestea sînt învăţăturile sf.părinţi, şi sunt foarte întemeiate, fiindcă sunt trăite real. Cu stomacul plin şi trupul în pat mare mîntuire n-o să faci.Dar e bine că adresezi aşa întrebări, ca primind răspunsuri veridice să nu te abaţi spre iad. Mai simplu nu cred că poate să se lămurească aceasta decît prin cuvintele vii ale sf.părinţi, prin care Dumnezeu Însuşi ne vorbeşte. Domnul să te ajute.
Acum am citit P.S.-ul (mesajul). Multumesc pt stradanie, pt milostenia in cuvant. O sa ma iau sa citesc din Filocalie, la locul indicat. Inca nu am avut timp. Dar oricum, cuvintele Dvs mi-au fost de folos, au sintetizat esentialul. Sa ne ajute Dumnezeu!


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX