Intrebari scurte

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Oct 2011, 11:52

"De vorba cu Dumnezeu" de Carvajal Francisco Fernandez este o carte ortodoxa?
Nu este ortodoxă.
DespreCarvajal F.F şi despre organizaţia/instituţia Opus Dei din care face parte.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Andrey
Mesaje:72
Membru din:20 Iun 2011, 19:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:dogmatică, liturgică, patristică
Localitate:Baia Mare
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Andrey » 17 Feb 2012, 15:10

Buna ziua! Am și eu o problema, si m-am contrazis tare mult cu părinții. Noi suntem o familie de la țara. Vaca noastră se pare ca a fost blestemata (la noi la țara se zice ca ”s-a stricat vaca”). Acest blestem consta în faptul ca laptele si smântâna pe care le produce nu mai sunt bune (miros ca și cum ar fi stricate) ceea ce nu se intampla in alte perioade. La noi în sat, este o femeie care dupa cum mi-au zis parinții descântecă acest e blesteme pentru animale. Eu le-am zis ca nu trebuie sa apelam la ea pentru ca de fapt este un fel de vrăjitorie.
Deci: Cum putem dezlega animalul de blestem?

Constantinos

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Constantinos » 17 Feb 2012, 15:47

Va puteti ruga citind acatistul si rugaciunea pentru animale a Sfantului Modest, sa faceti rost de o iconita a Sfantului , sa dati cu aghiazma mica pe animal si in locurile pe unde sta. Daca nu aveti incredere in rugaciunile proprii se poate chema un preot sa citeasca, dar daca nu se rezolva nici asa probabil este de la mancare ,apa , sau alte cauze materiale.

Avatar utilizator
Andrey
Mesaje:72
Membru din:20 Iun 2011, 19:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:dogmatică, liturgică, patristică
Localitate:Baia Mare
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Andrey » 17 Feb 2012, 16:03

Va puteti ruga citind acatistul si rugaciunea pentru animale a Sfantului Modest, sa faceti rost de o iconita a Sfantului , sa dati cu aghiazma mica pe animal si in locurile pe unde sta. Daca nu aveti incredere in rugaciunile proprii se poate chema un preot sa citeasca, dar daca nu se rezolva nici asa probabil este de la mancare ,apa , sau alte cauze materiale.
Vă mulțumesc!

Avatar utilizator
Andrey
Mesaje:72
Membru din:20 Iun 2011, 19:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:dogmatică, liturgică, patristică
Localitate:Baia Mare
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Andrey » 17 Feb 2012, 16:15

Va puteti ruga citind acatistul si rugaciunea pentru animale a Sfantului Modest, sa faceti rost de o iconita a Sfantului , sa dati cu aghiazma mica pe animal si in locurile pe unde sta. Daca nu aveti incredere in rugaciunile proprii se poate chema un preot sa citeasca, dar daca nu se rezolva nici asa probabil este de la mancare ,apa , sau alte cauze materiale.
Acum am găsit și în Molitfelnic rugăciune care se face cand se imbolnavesc orice fel de animale (pp. 413-414), o să citim acatistul Sfântului Modest și o să-l chemăm și pe părintele să facă rânduiala din Molitfelnic.

OLGA

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde OLGA » 25 Feb 2012, 16:20

Am mai intrebat pe cineva despre faptul daca e bine sa depui bani la banca cu scop de a lua dobanda si mi-a zis ca e bine,pot sa vad
si la Matei cap.25 cu 27.Ma puteti lamuri?
Eu m-am gândit că e mai bine pentru toti ca banii să fie ţinuţi în bancă şi nu m-am gândit la dobânda care se pune ca la o camătă, de vreme ce este mult mai mică decât devalorizarea banilor care are loc pe parcurs. Dacă ţinem banii acasă, nu înseamnă că-i scoatem din circulaţie? Cum se mai pot alţii împrumuta de la bânci şi câte servicii nu s-ar desfiinţa dacă lumea nu ar mai mai face depuneri în bănci.
Aşa m-am gândit, dar numai am încredere că e bine.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde maria_andreea » 25 Feb 2012, 16:26

Dacă ţinem banii acasă, nu înseamnă că-i scoatem din circulaţie? Cum se mai pot alţii împrumuta de la bânci şi câte servicii nu s-ar desfiinţa dacă lumea nu ar mai mai face depuneri în bănci.
... Şi câte ţări nu ar mai suferi de pe urma atacurilor speculatorilor asupra monedelor lor.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde daniel tuduran » 25 Feb 2012, 23:13

Eu m-am gândit că e mai bine pentru toti ca banii să fie ţinuţi în bancă şi nu m-am gândit la dobânda care se pune ca la o camătă, de vreme ce este mult mai mică decât devalorizarea banilor care are loc pe parcurs. Dacă ţinem banii acasă, nu înseamnă că-i scoatem din circulaţie? Cum se mai pot alţii împrumuta de la bânci şi câte servicii nu s-ar desfiinţa dacă lumea nu ar mai mai face depuneri în bănci.
Aşa m-am gândit, dar numai am încredere că e bine.
Daca ai bani poti sa-i pui la banca doar ca sa nu ti fure hotii.Despre circulatia banilor nu trebuie sa-ti faci nicio grija.Banii se fac din hartie,aceasta ii ieftina,iar tiparnita merge incontinu.In lume exista de vreo 10 ori mai multi bani decat e necesar.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
Iosif
Mesaje:9
Membru din:26 Feb 2012, 16:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filologie biblică, istoria Bisericii
Localitate:Iaşi

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Iosif » 26 Feb 2012, 17:06

Intervin în discuţie cu o întrebare scurtă, căci nu ştiu unde să o postez pe forum. Nelămurirea mea e legată de pomenirea sfântului ocrotitor al familiei la rugăciunile de zi cu zi. Folosesc de obicei formula de încheiere ("Pentru rugăciunile Sfinţilor Părinţilor noştri..."), la care adaug "şi ale sfântului X, Doamne Iisuse Hristoase...". Totuşi, am impresia că nu e corectă modificarea acestei formule. Formula de încheiere a Sf. Liturghii e complexă şi pare a "aparţine" clericului. Aveţi o sugestie? Cum să folosesc formula de încheiere a rugăciunilor, dar să nu omit nici sfântul zilei şi sfântul ocrotitor?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pr Haralambie » 26 Feb 2012, 19:22

Ca o părere personală, cred că nu e bine să ne împedicăm în formule exacte, în rugăciunile personale. Alea ale Bisericii, e bine să aibă o disciplină bine stabilită pt o bună desfăşurare.
Cred că este bine în orice fel aţi spune.
Cu mult respect.

Aurelia
Mesaje:20
Membru din:23 Feb 2012, 21:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:credința
Localitate:Republica Moldova

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Aurelia » 06 Mar 2012, 23:22

Prin ce se deosebesc Icoanele Catolicilor de cele Ortodoxe?

OLGA

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde OLGA » 13 Mar 2012, 11:47

Ce trebuie spus celor care habar nu au ce sunt Sfintele Taine?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde maria_andreea » 13 Mar 2012, 22:41

Ce trebuie spus celor care habar nu au ce sunt Sfintele Taine?
Un părinte ar spune "taci tu să vorbească faptele tale".
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

OLGA

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde OLGA » 19 Mar 2012, 17:30

Omul este făcut de Dumnezeu, bărbat şi femeie, diar unii bărbaţi şi unele femei nu îşi întâlnesc perechea în viaţa asta. Ce să mai înţelegem? Greşesc dacă cred că sigur se vor întâlni în veşnicie şi că vom fi toţi aşa cum ne-a făcut Dumnezeu la început: fiecare bărbat cu femeia lui şi fiecare femeie cu bărbatul ei?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Mar 2012, 17:53

Greşesc dacă cred că sigur se vor întâlni în veşnicie şi că vom fi toţi aşa cum ne-a făcut Dumnezeu la început: fiecare bărbat cu femeia lui şi fiecare femeie cu bărbatul ei?
Eu zic că greşeşti!
Omul este făcut de Dumnezeu, bărbat şi femeie, dar unii bărbaţi şi unele femei nu îşi întâlnesc perechea în viaţa asta.
Femeia a făcut-o ca să fie ajutor de potriva bărbatului (Fac. 2,20) şi ptr că s-a decis că nu este bine ca omul să fie singur (Fac. 2,18), dar unii bărbaţi şi unele femei (monahii şi monahiile) nu au nevoie de acest ajutor căci ei se descoperă pe sine Lui Dumnezeu în goliciunea lor de la care aşteaptă să fie îmbrăcaţi în haină de nuntă, să primească ajutor, să-şi trăiască viaţa numai în prezenţa Lui Dumnezeu, o viaţă mai presus de fire...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 19 Mar 2012, 19:11

Eu, de exemplu, care sunt călugăr, L-aş lua la întrebări pe Dumnezeu dacă mi-ar aduce o femeie în rai... Vreau să fiu în ceata cuvioşilor. Măcar şi ultimul...

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pr Haralambie » 19 Mar 2012, 19:14

Luca cap 20, 34. Şi le-a zis lor Iisus: Fiii veacului acestuia se însoară şi se mărită;
35. Iar cei ce se vor învrednici să dobândească veacul acela şi învierea cea din morţi, nici nu se însoară, nici nu se mărită.
Cu mult respect.

OLGA

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde OLGA » 19 Mar 2012, 19:17

Nu mai ştiu dacă am şi citit în vreo carte, dar l-am auzit pe părinte spunând unei familii, care avea un copilaş de botezat, că până la botez nu trebuie pupat. Nu m-am gândit că nu e adevărat şi cred că rău am făcut, dar totuşi, când am mai ajuns la nişte nou-născuţi, i-am pupat. Ce ar fi fost bine să fac?

OLGA

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde OLGA » 19 Mar 2012, 19:19

Luca cap 20, 34. Şi le-a zis lor Iisus: Fiii veacului acestuia se însoară şi se mărită;
35. Iar cei ce se vor învrednici să dobândească veacul acela şi învierea cea din morţi, nici nu se însoară, nici nu se mărită.
Dar nici nu se întâlnesc?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pr Haralambie » 19 Mar 2012, 19:28

Dar nici nu se întâlnesc?
Ce înţelegeţi prin întâlnire? Relaţii sexuale cumva?
Cu mult respect.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 47 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron