Intrebari scurte

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna
Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde hodor cristiuc » 14 Aug 2010, 18:02

Si atunci de ce se spune ca nu e bine sa parasti?Pe cine?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pr Haralambie » 15 Aug 2010, 19:53

Si atunci de ce se spune ca nu e bine sa parasti?Pe cine?
dar cine spune ca nu-i bine?
nu este bine sa parasti atunci cind o faci din dorinta de a face rau si cind actul in sine nu implica pagubirea altui om ,dar altfel in nici un caz numai ca exista riscul razbunarii raufacatorului
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Mirean
Mesaje:12
Membru din:19 Aug 2009, 19:41
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Mirean » 16 Aug 2010, 15:46

Aşa întrebare: uneori, prin călătoriile mele din ţară, mai merg şi prin biserici din alte localităţi. Deseori mi-i dat să văd pictat acel ochi în triunghi, care se întîlneşte de altfel şi pe bancnotele de dolari SUA, şi care se spune că e semn masonic (exemplu). Care e adevărul totuşi despre această pictură?
Sudoarea Robului ce-mi sapă-n piept ieşirea din ţărână, cu picuri mari a preschimbat mormântul în fântână...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 16 Aug 2010, 18:20

Cred că iniţial acesta era perceput ca "ochiul atotvăzător al lui Dumnezeu" şi abia ulterior a fost preluat de masoni, ca şi în cazul altor simboluri.
Sunt aproape sigur că cei care pictează acest "ochi" nu-l pun ca semn masonic, ci în înţelesul "creştin", chiar dacă este "necanonic" din punct de vedere iconografic.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde esenin » 16 Aug 2010, 21:10

Da, vine de foarte departe, din egiptul antic. (Masonii ii mai zic soarele egiptului).

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde hodor cristiuc » 18 Aug 2010, 14:58

Am si eu ceva nelamuriri, pt. care rog raspuns scurt.
La banca putem sa facem imprumut sau sa facem depuneri cu scop de a lua dobanda? NU e pacat pt. banca sau pt. noi?
Mai marii iudeilor (carturari, arhierei) de ce oare n-au crezut in HRISTOS ca fiind Mesia ca doar stiau ca vine candva?
Vom sti cu totii sigur, cand vin Ilie si Enoh? Multumesc mult.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde silvestru » 19 Aug 2010, 15:33

Am si eu ceva nelamuriri,pt. care rog raspuns scurt.
La banca putem sa facem imprumut,sau sa facem depuneri cu scop de a lua dobanda?NU e pacat pt.banca sau pt.noi?
Imprumut poti sa faci, adica sa imprumuti de la banca, dar mai bine sa nu ai de a face cu banca, dar sa facem depuneri cu scop de a lua dobanda nu este bine, banca tot de la oameni ia ca sa plateasca dobanda, dar aici tr de intrebat duhovnicul.[este doar parerea mea]
Mai marii iudeilor(carturari,arhierei)de ce oare n-au crezut in HRISTOS ca fiind Mesia,ca doar stiau ca vine candva?
Pt ca viata le era stricata, Cum puteti voi sa credeti rai fiind...(NT)
Vom sti cu totii sigur, cand vin Ilie si Enoh?Multumesc mult.
O parte de oameni cred ca vor stii iar o alta cred ca nu ,pt ca vor fi in inselare, sau cel putin nu vor vrea sa creada, dar tot din a lor vina, dar mai tarziu cred ca vor sti cu totii, insa pt unii prea tarziu.
Ultima oară modificat 31 Mai 2011, 11:44 de către silvestru, modificat 1 dată în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde hodor cristiuc » 20 Aug 2010, 23:35

Am mai intrebat pe cineva despre faptul daca e bine sa depui bani la banca cu scop de a lua dobanda si mi-a zis ca e bine argumentând că pot sa vad si la Matei cap. 25 cu 27. Ma puteti lamuri?

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde silvestru » 21 Aug 2010, 10:49

Am mai intrebat pe cineva despre faptul daca e bine sa depui bani la banca cu scop de a lua dobanda si mi-a zis ca e bine,pot sa vad
si la Matei cap.25 cu 27.Ma puteti lamuri?
la Matei cap.25 cu 27 nicidecum nu este vb de bani propriu-zis ci e o pilda care are referinta la darurile Lui Dumnezeu ,care noi tr sa le inmultim,dar care se foloseste de exemplu banilor pt o intelegere generala.
Eu v-am spus parerea mea dar situatiile sunt diferite de la caz la caz , de ex: daca un om are 10 copii si nu are nici un venit altfel se pune problema, si altfel daca nu te impinge nici o nevoie, tr sa fim constienti totusi ca dobanda este un ban nemuncit care il platesc oamenii si de multe ori unii au ramas pe drumuri, pt ca cei ce se imprumuta de la banca ,cei mai multi o fac din nevoie. Mai jos am pus si cateva referinte biblice
Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise
Cap. 23


19. Să nu dai cu camătă fratelui tău nici argint, nici pâine, nici nimic din câte se pot da cu camătă.

20. Fratelui tău să nu-i dai cu camătă, ca Domnul Dumnezeul tău să te binecuvânteze întru toate câte se fac de mâinile tale în pământul în care mergi ca să-l iei în stăpânire.

Ieşirea - a doua carte a lui Moise
Cap. 22


25. De vei împrumuta bani fratelui sărac din poporul Meu, să nu-l strâmtorezi şi să nu-i pui camătă.

Iezechiel
Cap. 18


8. Banii săi cu camătă nu-i dă şi camătă nu ia; de la nedreptate mâinile şi le stăpâneşte şi judecata dintre un om şi altul o face cu dreptate;

13. Banii şi-i dă cu dobândă şi ia camătă; unul ca acesta va trăi oare? Nu! De va face asemenea ticăloşii nu va trăi, ci sigur va muri şi sângele lui va fi asupra lui.

17. Pe sărac nu asupreşte, nu ia nici camătă, nici dobândă; poruncile Mele le păzeşte şi se poartă după legile Mele; acest om nu va muri pentru nedreptăţile părintelui său, ci în veci va trăi.

Cap. 22

12. În tine se ia mită, ca să se verse sânge; tu iei dobândă şi camătă şi cu silnicie apuci câştig de la fratele tău, iar pe Mine M-ai uitat, zice Domnul Dumnezeu.

Leviticul - cartea a treia a lui Moise
Cap. 25


37. Argintul tău să nu ţi-l dai lui cu camătă şi pâinea ta să nu i-o dai ca s-o iei cu spor.

Pildele lui Solomon
Cap. 28


8. Cel ce îşi sporeşte averea lui, prin dobândă şi prin camătă, adună pentru cel ce are milă de săraci.

Psalmi
Cap. 14


5. Argintul său nu l-a dat cu camătă şi daruri împotriva celor nevinovaţi n-a luat. Cel ce face acestea nu se va clătina în veac.

Cartea înţelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah (Ecclesiasticul)
Cap. 29

31. Grele sunt acestea omului care are minte: certarea stăpânului casei şi ocara că eşti cămătar.
Cam asta e morala ortodoxa ,concluziile le puteti trage singur,la o intrebare in general fara alte explicatii amanuntite atit pot sa va raspund.
daca stie cineva mai bine ,este asteptat sa ne invete.
Ultima oară modificat 31 Mai 2011, 11:46 de către silvestru, modificat 1 dată în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde hodor cristiuc » 21 Aug 2010, 21:51

Parinte e bine ca spuneti Adevarul, insa nu e bine cand unul sau unii din slujitorii Domnului inteleg ce vor din Biblie, rastalmacesc. Va multumesc parinte si pt exemplificari.
Ultima oară modificat 14 Oct 2012, 13:26 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Motiv: spaţii...

Avatar utilizator
Mirean
Mesaje:12
Membru din:19 Aug 2009, 19:41
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Mirean » 24 Aug 2010, 10:14

Revin şi eu cu o mică întrebare. În dicuţiile cu o prietenă, ortodoxă de altfel, şi îmbisericită, îmi e dat să aflu că nu este binecuvîntare să se mănînce carne de iepure, ea argumentînd aproximativ astfel - Mantuitorul a spus ca nu a venit sa strice legea, ci sa o implineasca. indicatiile despre mancare au ramas aceleasi, adica crestinii nu au binecuvantare sa manace carne de porc, si , in general, carne de anumale care nu ruguma si nu au copita despicata (cai, porci, iepuri, broaste, serpi, etc). Si posibil restrictiile se extind si asupra sangelui, pentru ca intr'un dreptar de marturisire citise ca unul din pacatele enumerate era "am mancat sange de animale (salam din asta din sange) (cum face lumea deseori pe la noi si nu numai pe la noi, ci si in rusia si in romania, daca nu gresesc)".
Ce spune totuşi învăţătura ortodoxă?
Sudoarea Robului ce-mi sapă-n piept ieşirea din ţărână, cu picuri mari a preschimbat mormântul în fântână...

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde silvestru » 24 Aug 2010, 11:05

Revin şi eu cu o mică întrebare. În dicuţiile cu o prietenă, ortodoxă de altfel, şi îmbisericită, îmi e dat să aflu că nu este binecuvîntare să se mănînce carne de iepure, ea argumentînd aproximativ astfel - Mantuitorul a spus ca nu a venit sa strice legea, ci sa o implineasca. indicatiile despre mancare au ramas aceleasi, adica crestinii nu au binecuvantare sa manace carne de porc, si , in general, carne de anumale care nu ruguma si nu au copita despicata (cai, porci, iepuri, broaste, serpi, etc). Si posibil restrictiile se extind si asupra sangelui, pentru ca intr'un dreptar de marturisire citise ca unul din pacatele enumerate era "am mancat sange de animale (salam din asta din sange) (cum face lumea deseori pe la noi si nu numai pe la noi, ci si in rusia si in romania, daca nu gresesc)".
Ce spune totuşi învăţătura ortodoxă?
Cu sangele are dreptate, insa, cu iepurile si porcul nu,crestinismul este o credinta a libertatii in general si, practic, nimic nu-i necurat din toate cele facute de Dumnezeu ,doar ca in fire sta uneori o oarecare repulsie fata de anumite taratoare, dar si aici difera de la natie la natie si de la om la om.
E adevarat ca Mantuitorul nu a venit sa strice legea, dar, multe din lege au fost doar prescriptii iudaice iar altele au capatat o noua forma prin care sau implinit.
Ar trebui sa-i aduceti aminte de viziunea lui Petru Apostolul, care desi esential a fost una alegorica ,totusi, se poate intelege si Literal.
Ultima oară modificat 31 Mai 2011, 11:50 de către silvestru, modificat 1 dată în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
Mirean
Mesaje:12
Membru din:19 Aug 2009, 19:41
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Mirean » 07 Sep 2010, 15:06

Cum se explică faptul că chipul lui Lenin ca fiind copil (exemplu) se aseamănă cu chipul de pe unele icoane, în care e înfăţişat Iisus fiind copil?
Sudoarea Robului ce-mi sapă-n piept ieşirea din ţărână, cu picuri mari a preschimbat mormântul în fântână...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 07 Sep 2010, 15:20

Cum se explică faptul că chipul lui Lenin ca fiind copil (exemplu) se aseamănă cu chipul de pe unele icoane, în care e înfăţişat Iisus fiind copil?
Cred că te-ai referit la tablouri religioase de tip occidental şi nu la icoanele ortodoxe. Şi chiar dacă ar fi vreo asemănare, nu este totuşi nici o legătură. Iisus a fost şi copil "ca toţi copiii".

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Ioan Cr » 07 Sep 2010, 17:14

Cum se explică faptul că chipul lui Lenin ca fiind copil se aseamănă cu chipul de pe unele icoane, în care e înfăţişat Iisus fiind copil?
Prin bogata imaginatie a celui care face asemenea afirmatii! :)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
Mirean
Mesaje:12
Membru din:19 Aug 2009, 19:41
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Mirean » 09 Sep 2010, 20:42

Bine, atunci mă oblig să aduc o poză spre a face Dvs comparaţiile. Şi apropo, în discuţiile cu cineva care pictează icoane, aşa şi mi s-a spus - că e adevărat că s-a încercat înlocuirea lui Iisus prin chipul lui Lenin, şi, de fapt neştiind nimeni cum arăta Lenin ca copil, i s-a desenat acel portret după chipul căreiva icoane.
Sudoarea Robului ce-mi sapă-n piept ieşirea din ţărână, cu picuri mari a preschimbat mormântul în fântână...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 12 Sep 2010, 15:44

Buna ziua.
Eu si prietenul meu ne lovim de o problema care incepe sa ne doara deja.
Am hotarat sa ne casatorim anul viitor, si aici incep problemele. eu sunt ortodoxa, romanca, el catolic, spaniol. eu am mai fost casatorita in biserica ortodoxa acum 7 ani. Am divortat. Mi se cere de la biserica spaniola o hartie din care a reiasa casatoria religioasa anterioara ca fiind Casatorie Invalida. Nu accepta pur si simplu NULA....numai CASATORIE INVALIDA.
Este posibil asa ceva? Unde si cui trebuie sa ma adresez.....mi-ar parea rau sa nu ne putem casatorii si in fata lui Dumnezeu.
Aici sunt 2 probleme deodată.
1. Dumneavoastră ca creştină ortodoxă nu vă puteţi cununa cu un romano-catolic, decât dacă şi el trece la Ortodoxie. Nimeni (care respectă rânduielile bisericeşti şi nu pur şi simplu vrea să vă ia banii) nu vă poate cununa, fiind de confesiuni diferite.
2. În Biserica Ortodoxă Română, din păcate, Cununiile anterioare nu sunt anulate de episcopi, printr-un act oficial, ce de către duhovnic prin spovedanie. În mod normal ar trebui să fie şi una şi alta. Eu nu cred că cineva din România vă cere acest act, ci mai degrabă catolicii, care nu recunosc divorţul. Din acest punct de vedere, dstră sunteţi pe o direcţie greşită, pentru că fiind ortodoxă nu vă puteţi binecuvânta căsătoria la romano-catolici.

Deci aveţi 3 alternative:
1. El se converteşte la Ortodoxie şi vă cununaţi după rânduiala ortodoxă
2. Trăiţi necununaţi, doar cu căsătoria civilă
3. Vă despărţiţi de el şi vă căsătoriţi cu un ortodox.

Poate răspunsul nu este după aşteptările dvstră, dar asta e situaţia.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Ioan Cr » 12 Sep 2010, 17:00

Bine, atunci mă oblig să aduc o poză spre a face Dvs comparaţiile. Şi apropo, în discuţiile cu cineva care pictează icoane, aşa şi mi s-a spus - că e adevărat că s-a încercat înlocuirea lui Iisus prin chipul lui Lenin, şi, de fapt neştiind nimeni cum arăta Lenin ca copil, i s-a desenat acel portret după chipul căreiva icoane.
Atat timp cat copilul este reprezentat in bratele Nascatoarei de Dumnezeu, Acesta este Iisus (si asta se stie cu precizie dupa numele intotdeauna prezent pe icoana - XC = Hristos) si pericolul "plagiatului" este zero.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Alexandru b17 » 06 Dec 2010, 21:22

Ce inseamna cuvantul "verhovnic"? (cuvantul se gaseste intr-o rugaciune de la Maslu)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 06 Dec 2010, 21:49

Ce inseamna cuvantul "verhovnic"? (cuvantul se gaseste intr-o rugaciune de la Maslu)
Nu doar acolo, ci peste tot unde se vorbeşte de Sf. Ap. Petru. Înseamnă "cel mai mare" sau mai degrabă "căpetenie".


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 37 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX