Intrebari scurte

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde dimitrie » 23 Mar 2014, 00:00

Acelea nu sunt semne, ci litere (cred că sunt inițiale), numai că sunt încadrate puțin forțat - un "S" și un "M"; însă "S"-ul este sculptat ca un "Z" inversat acolo. Ele pot fi inițialele autorului sculpturii, ale mănăstirii, etc. Oricum, cele două litere nu au legătură cu simbolul crucii, însuși autorul le plasează în afara elementelor crucii, mai exact pe ramă (precum o tăbliță informativă de pe rama unui tablou), precum o semnătură.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde barbosioan » 26 Oct 2014, 02:32

Poate e Offtopic dar as vrea sa stiu,daca dupa pictarea unei icoane este obligatorie sau nu sfintirea acesteia,desi exista in molitfelnic exista asemenea rugaciune ? ! Multumesc !
Ultima oară modificat 04 Noi 2014, 20:22 de către barbosioan, modificat 1 dată în total.
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2014, 13:41

as vrea sa stiu, daca dupa pictarea unei icoane este obligatorie sau nu,desi exista in molitfelnic exista asemenea rugaciune ? ! Multumesc !
Ce să fie sau nu obligatorie?

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde barbosioan » 04 Noi 2014, 20:19

Sfintirea unei icoane dupa terminarea picturii si a finisarii acesteia ! P.S.-Am mancat cuvantul sfintire ! :D
Ultima oară modificat 04 Noi 2014, 20:23 de către barbosioan, modificat 1 dată în total.
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde barbosioan » 04 Noi 2014, 20:21

Alta intrebare facea referire la un articol de pe blogul dumneavoastra Parinte,unde ati facut randuit un tipic pentru vecernie si utrenie la bisericile de mir,parohiale....ca de exemplu citirea catismelor la utrenie,cate parohii credeti ca citesc de ex. catismele la utrenie aici in tara fac referire,nu stiu daca dumneavoastra faceti,dar cate o fac ??? Subiectul era aici http://www.teologie.net/2014/10/23/vece ... a-parohii/
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde barbosioan » 14 Noi 2014, 19:59

Mai o scurta intrebare , cartea cu 2 volume scrisa de Arhid. Prof. Ioan N. Floca - Drept canonic ortodox , legislatie si administratie bisericeasca mai este valabil sau au aparut altele noi ? ! Ca de statutul de organizare al bisericii ortodoxe romane,cel nou am luat la cunostinta, din 2012 de nu ma insel !
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Naka
Mesaje:1
Membru din:21 Dec 2014, 15:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:casnica

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Naka » 21 Dec 2014, 15:22

De mult caut undeva raspuns la intrebarile ce ma macina de mica. Mamica mereu imi spunea ca nu se poate de brodat, tesut, crosetat, impletit in toate duminicile si sarbatorile. E adevarat acest lucru?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 22 Dec 2014, 09:51

Mamica mereu imi spunea ca nu se poate de brodat, tesut, crosetat, impletit in toate duminicile si sarbatorile. E adevarat acest lucru?
E de dorit să nu se facă acestea duminica.
Ziua Domnului (duminica) trebuie să înceapă cu mergerea la biserică (care durează aproape jumătate de zi), iar după masă ar trebui să citim, să ne ocupăm de copii, să ne odihnim etc. Nu e ziua noastră, ci a Domnului. Pentru lucrurile noastre avem alte 6 zile!

marius455
Mesaje:13
Membru din:26 Dec 2014, 08:45
Confesiune:alta religie
Preocupări:scriptura

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde marius455 » 28 Dec 2014, 13:53

Cata istorie romaneasca si istorie bisericeasca stiti?Ma refer la cea reala nu la cea trucata.In primul rand, noi santem la origini latini, , iar schisma din 1054 a fost rezultatul a1054 de ani de munca a diferitilor oameni din interiorul si exteriorul bisericii plus conlucrarea diavolului, la aceasta ruptura, am sa va intreb direct. cat iubiti catolicii? cat de mult va doriti unirea bisericilor? cat de mult vreti sa cunoasteti din adevarul caruia i intoarceti spatele? Dati-mi voie sa raspund eu, tragand concluzia din acuzele facutela adresa bisericii romane unite cu Roma, delocNu va intereseaza, va place sa perpetuati aceasta doctrina nociva, dar vedeti domnule ca nu aceasta e spiritul evangheliei, nu e vointa lui Cristos.Deci fariseismul e marea amenintare a ritului ortodox, dar nu ritul te mantueste ci disponibilitatea de a renunta la pacat. Se spune ca satana vorbeste de la amvonul inimii, ridicat pe mandrie, iar eu te intreb tu de unde vorbesti?

marius455
Mesaje:13
Membru din:26 Dec 2014, 08:45
Confesiune:alta religie
Preocupări:scriptura

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde marius455 » 29 Dec 2014, 19:50

salut, daca mergi sa pacatuest ifie ca esti cu barba fie ca esti fara barba, e pacat, daca faci binele cu sau fara barba esti crestin bun

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Victor » 01 Apr 2015, 19:06

Buna ziua
Este dezlegare la icre in sambata floriilor?

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde anastasys » 03 Apr 2015, 18:08

http://www.crestinortodox.ro/carti-orto ... 82817.html
Tipicul cel mare al Sfantului Sava cel Sfintit
"IN SAMBATA SFANTULUI SI DREPTULUI LAZAR A SAPTAMANII A SASEA DIN POST
...La masa mancam fiertura cu untdelemn si daca avem si icre atunci sa se dea fiecaruia toate cate trei lingurite si sa bea vin."

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Victor » 03 Apr 2015, 20:27

http://www.crestinortodox.ro/carti-orto ... 82817.html
Tipicul cel mare al Sfantului Sava cel Sfintit
"IN SAMBATA SFANTULUI SI DREPTULUI LAZAR A SAPTAMANII A SASEA DIN POST
...La masa mancam fiertura cu untdelemn si daca avem si icre atunci sa se dea fiecaruia toate cate trei lingurite si sa bea vin."
Multumesc pentru raspuns

radu1984

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde radu1984 » 26 Iul 2015, 10:23

Cantaretii in BOR au salar? Dar cei ce vand la pangarul unei Catedrale (de exemplu). Multumesc si Doamne ajuta!
Da cantaretii au salar,doar cei angajati,crestinii ce canta langa cantaret nu au.Despre pangar si aici putem vb. de o remuneratie,asta de nu o fac benevol fara bani.

radu1984

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde radu1984 » 26 Iul 2015, 10:29

1. M-am lovit de o intrebare la care nu am gasit raspuns. E pacat ca un mirean, sau un preot sa isi rada barba si mustata, ?
A purta barba tine de invatatura de credinta, sau e doar o traditie, un obicei pastrat de catre biserica, dar care nu este obligatoriu d.p.d.v. teologic
Personal, nu cred că este păcat să te bărbiereşti. Mi-a plăcut îndemnul Sf. Cosma Etolianul : E firesc ca bărbatul care merge pe patruzeci-cincizeci de ani şi e cărunt să-şi lase barbă. Nu vă spun însă că bărbile vă vor duce în rai, ci faptele bune, fiindcă bărbi au şi ţapii.
Sunt multi preoti si diconi de mir fara barba,chiar cu functii de protopop sau vicari ce nu au barba,ar trebui barba dar nu e obligatoriu si nu e pacat.Plus ca cei care merg pe patruzeci ori cincizeci de ani nu e obligatoriu a avea barba , e doar o alegere personala .

Mihai2016

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Mihai2016 » 24 Feb 2016, 20:52

Poza si numele pe crucea de la mormant trebuie sa fie spre rasarit sau apus?Si daca deranjeaza constructia din marmura a sf Cruci avand in vedere ca in rugaciunea de sfințire a Cruci spune ca, Crucea preînchipuie lemnul din mijlocul Raiului etc...Apoi am tras o concluzie :la capataiul gropii mele sa fie o sf Cruce din lemn ,ştiind ca faptele noastre trebuie sa fie din aur.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 25 Feb 2016, 02:16

Poza si numele pe crucea de la mormant trebuie sa fie spre rasarit sau apus?
La ruşi există tradiţia ca chiar crucea să fie pusă la picoare. Cică mortul când se va scula, să o vadă. Restul ortodocşilor o pun la cap.
Deja unde se scrie numele, chiar nu are importanţă, dar peste tot am văzut, inclusiv în Athos, că se scrie spre răsărit, adică în partea unde-i restul mormântului.
Si daca deranjeaza constructia din marmura a sf Cruci avand in vedere ca in rugaciunea de sfințire a Cruci spune ca, Crucea preînchipuie lemnul din mijlocul Raiului etc...
Poate e mai simplu să vă întrebaţi cât de corectă este o astfel de rugăciune? Cu crucea sfinţim apa, apoi cu apă sfinţim crucea?

Mihai2016

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Mihai2016 » 25 Feb 2016, 17:48

Sf Cruce nu are nevoie de a fi sfințita ?(avand in vedere ca Mantuitorul a sfințit-o in persoana, o cruce are nevoie de a se sfinți?)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX